space marine terminator kysymys.
space marine terminator kysymys.
ovatko terminatorit hyviä? ovatko he pojonsa arvoisia? (eikö se ole 40p per model?) eli kertokaas nyten terminatoreiten hyvyydet ja heikkoudet.. kiitois etukäteen! 
Mun entinen allekirjoitus oli niin retarded niin oli pakko vaihtaa tähän. 
Re: space marine terminator kysymys.
terminaattorit:nobody kirjoitti:ovatko terminatorit hyviä? ovatko he pojonsa arvoisia? (eikö se ole 40p per model?) eli kertokaas nyten terminatoreiten hyvyydet ja heikkoudet.. kiitois etukäteen!
¤ optio assaultcannoneihin (puhdasta eedamia)
¤ hyvä save ja kelvollinen toughness
¤ hyvät perusaseet
¤ muunneltavuus eri tehtäviin
# kallis
# hidas iskemään
# varsinkin suurilukuisia massoja vastaan heikoilla
Re: space marine terminator kysymys.
Lisäksi varsin heikoilla jos vihollisella on runsaasti plasmaa, meltaa, kovia lähistelyjoukkoja tai SoB.
Jos raaka voima ei toimi käytät sitä vain liian vähän.
-Vanha sananlasku IG:ssä
-Vanha sananlasku IG:ssä
- Druzhina Captain
- Valvoja
- Viestit: 1835
- Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
- Paikkakunta: Helsinki
Re: space marine terminator kysymys.
Olisi hyvää varustaa väittämiään perusteluilla. Plasma- ja melta-aseilla on heikko kantama, tykit ovat taas raskaat aseet. Termikset taas voivat ampua liikkuessa sekä ovat itse kovia lähistelyjoukkoja. Enkä myöskään ymmärrä miksi SoBit ovat erityisen pahoja termikseja vastaan?Spetulhu kirjoitti:Lisäksi varsin heikoilla jos vihollisella on runsaasti plasmaa, meltaa, kovia lähistelyjoukkoja tai SoB.
Re: space marine terminator kysymys.
...plasma ampuu 24" maksimissaan. Oletetaan että olet ottanut vanillatermisjoukon kahdella assaultcannonilla. Jos et onnistu tiputtamaan koko joukkuetta plasmalla, on suuri todennäköisyys että pian olet 40pts köyhempi.Druzhina Captain kirjoitti:Olisi hyvää varustaa väittämiään perusteluilla. Plasma- ja melta-aseilla on heikko kantama, tykit ovat taas raskaat aseet. Termikset taas voivat ampua liikkuessa sekä ovat itse kovia lähistelyjoukkoja. Enkä myöskään ymmärrä miksi SoBit ovat erityisen pahoja termikseja vastaan?Spetulhu kirjoitti:Lisäksi varsin heikoilla jos vihollisella on runsaasti plasmaa, meltaa, kovia lähistelyjoukkoja tai SoB.
Melta-aseista en tosiaan stressaisi, lyhyt kantama turvaa lähes poikkeuksetta näiltä, ja multimeltaa harvemmin jalkaväellä omien kokemusteni valossa näkyy.
SoB on "halpaa" hyvällä savella varustettua jalkaväkeä, joka tarvittaessa ampuu ja kovaa.
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Re: space marine terminator kysymys.
Meltalla varustetut yksiköt osaavat yleensä myös liikkua lähemmäs. Ei kukaan satasen Tactical squadiin meltaa ota. Plasmagunin 24" kantama on sama kuin terminaattoreiden, ja plasma on rapid fire, eli terminaattorit pääsevät tuolta kantamalta ampumaan ensin, jolloin ne saavat tilaisuuden tappaa sen plasmamiehen. Plasmacannonilla kantama onkin jo pitempi, ja etenkin Deep strikettavat terminaattorit ovat näille kovin kovin allergisia.Anaheim kirjoitti:...plasma ampuu 24" maksimissaan. Oletetaan että olet ottanut vanillatermisjoukon kahdella assaultcannonilla. Jos et onnistu tiputtamaan koko joukkuetta plasmalla, on suuri todennäköisyys että pian olet 40pts köyhempi.
Melta-aseista en tosiaan stressaisi, lyhyt kantama turvaa lähes poikkeuksetta näiltä, ja multimeltaa harvemmin jalkaväellä omien kokemusteni valossa näkyy.
SoB on "halpaa" hyvällä savella varustettua jalkaväkeä, joka tarvittaessa ampuu ja kovaa.
Sisterit saavat ilkeästi AP1 aseistusta Faith pointeillaan, pari liekinheitintä Rhinossa voi kirpaista yllättävän kovasti.
Terminaattorit saavat kuitenkin hyvän tulivoiman (jos osaa niitä kuutosia heitellä), joka ei menetä tehoaan liikkuessa. Niinpä näillä voi deep strikettaa hyviin paikkoihin, ja vastapallon tullessa silmille osaavat fisteillään lyödä takaisinkin. Kyllä se hive tyranttikin miettii kahdesti, ennen kuin lehahtaa terminaattoriporukan kimppuun.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-
Sami Jumppanen
- Viestit: 1946
- Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
- Paikkakunta: Joensuu
Re: space marine terminator kysymys.
Kun Sisterit käyttävät Divine Guidancea, niin kaikki 6:lla woundaavat osumat lasketaan AP1:ksi. Kun Rhinollinen siskoja (10) pääsee flamerin kantamalle ja ampuu kaiken minkä voi, niin vastustajat alkavat suunnitella listaa, jossa se 5+ save ei ole niin kallis.Druzhina Captain kirjoitti: Enkä myöskään ymmärrä miksi SoBit ovat erityisen pahoja termikseja vastaan?
-
vompovompatti
- Viestit: 2302
- Liittynyt: To 22.09.2005 17:54
Re: space marine terminator kysymys.
Harvoinpa nuo tappavat omia pisteitään takaisin, mutta imivät tulta senkin edestä. Kyllä niitä voi suositella ihan vilpittömästi.
Halvempia toki saisivat olla ainakin pari pistettä.
Halvempia toki saisivat olla ainakin pari pistettä.
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Re: space marine terminator kysymys.
Termokset ovat kalliita ja harvalukuisia. Vaikka 2xAC on kova juttu ne stormboltterit on vähemmän niin. Ja vaikka Powerfist on kova lähisase se on myös hidas, saat mahdollisesti turpiin ennen kuin ehdit käyttää sitä.Druzhina Captain kirjoitti:Olisi hyvää varustaa väittämiään perusteluilla.Spetulhu kirjoitti:Lisäksi varsin heikoilla jos vihollisella on runsaasti plasmaa, meltaa, kovia lähistelyjoukkoja tai SoB.
Plasma ja melta on paha juttu ihan siksi että woundaa helpolla ja termos joutuu turvautumaan heikompaan invusaveen. Sama perustelu lähisjoukoille kuten örkit, berserkit, genestealerit jne jotka alentaa savea jollain tavoin. Kuten jo mainittiin, siskojen Divine Guidance on ilkeä koska se jättää osan termoksista invusaven varaan. Lisäksi niillä on yksi ihmeteko millä saa itselleen omaa panssaria vastaavan invusaven, jolloin halpa siskojoukko voi jumittaa kalliit termokset lähikseen aika pitkään.
Myönnetään, kyllä ne imee tulta sen hetken kun patsastelevat kentällä. Muut ehtivät vetää henkeä ja suunnitella mitä tekisivät seuraavaksi.
Jos raaka voima ei toimi käytät sitä vain liian vähän.
-Vanha sananlasku IG:ssä
-Vanha sananlasku IG:ssä
Re: space marine terminator kysymys.
Sanonpa itsekin sanasen. Itsehän pelailen aika max.termarilistoilla eli joko Deathwingiä tai sitten vaan vanillalistaa minimi troopeilla ja max.termokset. Hmm.. Mistähän lähtisi purkamaan? Mitkä tekevät termoksista selvää? Demoniprinssi staturella ja dreadaxella on wahwaa myrkkyä ja lähiskosketus on teurastusta. Prinssi ostaa pisteensä helpolla takaisin. Plasmat. Kaiken kokoiset ja näköiset riittävät pilaamaan päiväsi, näitä kun tuntuu olevan aina ja paljon. Jos näitä sattuu olemaan jopa se kaksi/tiimi ja 12" sisällä, voit sanoa termareillesi hyvästit melkein varmuudella. Chopat/chain axet/rending. Nämä osaavissa käsissä ja kourissa (kuten siis yleensä ovat) ovat myöskin pahimpia vihollisiasi.Tosin rendingeistä ei ole haittaa jos niitä kuutosia ei heitetä. Tämän lisäksi perus powerwepat ovat hallaa mutta termareiden T4 yleensä suojaa ihan 50-60. Ja älkäämme unohtako lisätä tähän siis kaikenlaista AT-tulta.
Entäs hyvät puolet sitten? Yksikin termari voi kääntää homman voitoksi. Tämän olen huomannut vuosien varrella että vaikka koko tiimi sulaakin tai repeytyy palasiksi yhtä miestä lukuunottamatta, voi tämä yksi jermu nousta ja ampua/repiä itsensä voittoon. Fisti & assari kun on pelastanut päiväni useammin kuin kerran. Milloin saat ammuttua vielä viimeisimmälläsi termoksella kaksi drediä ja revittyä yhden fistillä tai saat demoniprinssin tähtäimeen ja prinssi kokee saman kuin mitä toinen termostiimi äsken. Tai saat vastustajan termostiimin komentajineen tähtäimeen ja heität neljä kuutosta ja kamu kössii seivit. Sitten assaultoit ja onni suosii edelleen. Eli, eli.. Kalliita ovat ja jokaisen tippuminen tuntuu ja kirpaisee mutta aina siitä nauttii kun saa tehdä vastapalveluksen. Ja älkää unohtako, että vaikkakin 5+ invun varaan ei kannata laskea, voi tämä pitää yhtäkin termosta pitkäänkin hengissä. Tästä esimerkkinä terminaattori vs. hammerhead eli assari vs. railgun, 4 kierrosta/7 vuoroa ja termos veti pidemmän korren. Ampui ja käveli kohti, hammerhead stunnasi parikin kertaa ja immosi. Jermu tuli sitten ja repi fistillä uuden takaoven.
Ääripäitä te sanotte? Assari on juustoa te sanotte? Enhän toki voita aina ja harvemmin siellä kentällä lopussa seisoo muita kuin komentaja ja muutama termos siellä täällä sekä satunnainen dredi. Yleensä käypi niin, että jompi kumpi on kentältä pyyhkäisty lähes kokonaan. Termosarmeija kun ei ole lukumääräisesti runsas eli helpolla vähenee olemattomiin mutta puolestaan häivyttää helpolla vastustajan olemattomiin.
Ja entäpä assari? Harvemmin niitä kuutosia tulee ja matikankin mukaan vain joka neljäs osuneista rendaa. Kaikenkaikkiaan assari edustaa minulle useimmiten vain hyvää apua, useimmiten teen vihollisistani selvää lähiksessä. Ja tämä tapahtuu siis fisteillä. Kyllä, lyöt viimeisenä ja vastustaja tiputtaa yhden tai kaksi termosta mutta ne loput useimmiten siis korjaavat satonsa ja harvemmin taistelun olen hävinnyt vaikka vastassa olisi kuinka lähikseen painotettu ryhmä. Tosin Khornen-palvojat ja örkit tekevät yleensä liian voitokkaan suorituksen ja varsinkin örkit on hankala pala, ne kun voivat tappaa muutamalla pojolla sinulta kymmeniä, taistelu jota et ikinä tule voittamaan. Onneksi harvoin pääsevät niin lähelle..
Mitä ilman termokset eivät oikein pärjää? Tai ainakin näitä on hyvä olla. Scoutit. Tai siis scoutit snipuilla ja raketinheittimellä. Nämä huolehtivat siitä etteivät demoniprinssit eivätkä muut isot örmyt ole täysissä voimissaan jahka kontaktia termoksien kanssa tulee. Dredit ja predat. Nämä tuovat AT-tulta tai AI-tulta kentälle ja vievät osan raskaiden aseiden huomiosta pois termoksista.
Entäs hyvät puolet sitten? Yksikin termari voi kääntää homman voitoksi. Tämän olen huomannut vuosien varrella että vaikka koko tiimi sulaakin tai repeytyy palasiksi yhtä miestä lukuunottamatta, voi tämä yksi jermu nousta ja ampua/repiä itsensä voittoon. Fisti & assari kun on pelastanut päiväni useammin kuin kerran. Milloin saat ammuttua vielä viimeisimmälläsi termoksella kaksi drediä ja revittyä yhden fistillä tai saat demoniprinssin tähtäimeen ja prinssi kokee saman kuin mitä toinen termostiimi äsken. Tai saat vastustajan termostiimin komentajineen tähtäimeen ja heität neljä kuutosta ja kamu kössii seivit. Sitten assaultoit ja onni suosii edelleen. Eli, eli.. Kalliita ovat ja jokaisen tippuminen tuntuu ja kirpaisee mutta aina siitä nauttii kun saa tehdä vastapalveluksen. Ja älkää unohtako, että vaikkakin 5+ invun varaan ei kannata laskea, voi tämä pitää yhtäkin termosta pitkäänkin hengissä. Tästä esimerkkinä terminaattori vs. hammerhead eli assari vs. railgun, 4 kierrosta/7 vuoroa ja termos veti pidemmän korren. Ampui ja käveli kohti, hammerhead stunnasi parikin kertaa ja immosi. Jermu tuli sitten ja repi fistillä uuden takaoven.
Ääripäitä te sanotte? Assari on juustoa te sanotte? Enhän toki voita aina ja harvemmin siellä kentällä lopussa seisoo muita kuin komentaja ja muutama termos siellä täällä sekä satunnainen dredi. Yleensä käypi niin, että jompi kumpi on kentältä pyyhkäisty lähes kokonaan. Termosarmeija kun ei ole lukumääräisesti runsas eli helpolla vähenee olemattomiin mutta puolestaan häivyttää helpolla vastustajan olemattomiin.
Ja entäpä assari? Harvemmin niitä kuutosia tulee ja matikankin mukaan vain joka neljäs osuneista rendaa. Kaikenkaikkiaan assari edustaa minulle useimmiten vain hyvää apua, useimmiten teen vihollisistani selvää lähiksessä. Ja tämä tapahtuu siis fisteillä. Kyllä, lyöt viimeisenä ja vastustaja tiputtaa yhden tai kaksi termosta mutta ne loput useimmiten siis korjaavat satonsa ja harvemmin taistelun olen hävinnyt vaikka vastassa olisi kuinka lähikseen painotettu ryhmä. Tosin Khornen-palvojat ja örkit tekevät yleensä liian voitokkaan suorituksen ja varsinkin örkit on hankala pala, ne kun voivat tappaa muutamalla pojolla sinulta kymmeniä, taistelu jota et ikinä tule voittamaan. Onneksi harvoin pääsevät niin lähelle..
Mitä ilman termokset eivät oikein pärjää? Tai ainakin näitä on hyvä olla. Scoutit. Tai siis scoutit snipuilla ja raketinheittimellä. Nämä huolehtivat siitä etteivät demoniprinssit eivätkä muut isot örmyt ole täysissä voimissaan jahka kontaktia termoksien kanssa tulee. Dredit ja predat. Nämä tuovat AT-tulta tai AI-tulta kentälle ja vievät osan raskaiden aseiden huomiosta pois termoksista.
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Re: space marine terminator kysymys.
Mukavaa luettavaa tuollainen kattavampi teksti.Remington kirjoitti:--Analyysi--
Tästä syntyy sitten vielä toinenkin kysymys; scoutteihin vai assault squadiin? Assaut Squad pääsee varmasti lähelle, mutta onko scoutit varmempia (nämäkin ovat kymmenen squadissa, lähisaseilla)?
What's going on here? Back from the grave and crap.
Re: space marine terminator kysymys.
Kivä et joku tykkää. Teleport homer on 5 pisteellään ehdottoman hyödyllinen siis jos aikoo teleporttia. Tämä scouteille ja päästään mahdollisen suojan taakse ja lähelle vihollista. Tosin edellyttää yhden scout-tiimin viemistä vihollislinjojen taakse/lähelle. Ja toivoa ettei kaikkia ammuta, siksipä siis isompi ryhmäkoko vain plussaa. Tosin itsellä ainakin teleporttaus onnistuu ilmankin. Pitää vain taktikoida ja laskea. Ja hitunen onnea. Tosin mopot ja assault-tiimit käyvät myös. Mieluiten siis scouteille, nämä voivat jahdata heikentyneitä vihollisia ja tuoda termokset pääasialllisena tehtävään ja toimia näiden saavuttua tykinruokana, eli ei kallista tiimiä. Tietysti boostittu kessu. Assault-tiimiä ei kannata tähän hommaan sikäli kiinnittää vaan päästää hönkimään sinne minne haluaakin ja olla huolehtimatta siitä, että mihinkäs ne termokset olisi hyvä sijoittaa. Lisäksi infiltroivat scoutit pitävät huolen siitä, että termokset saapuvat jonkinlaisen suojan taakse. Assault-tiimi kun saattaa satunnaisesti seikkailla avoimellakin, syystä tai toisesta. Ja näihin keskitetään joka tapauksessa enempi tulta kuin scoutteihin. Kyllä, kallistuisin siis scoutteihin yhdeksässä tapauksessa kymmenestä. Ja termoksille aina se toinen heviase messiin jos vain pojot sallii.JakeZuku kirjoitti:Mukavaa luettavaa tuollainen kattavampi teksti.Näytät perehtyneen aiheeseen niin hyvin että taidampas heittää yhden kysymyksen lisää: Teleport homer, onko siitä hyötyä? Tämän hetkisessä listassani on ryhmä termiksiä Hellflamerilla ja Master Of Sanctityllä ja Homerin näitä varten laitoin kymmenen assault marsun squadiin.
Tästä syntyy sitten vielä toinenkin kysymys; scoutteihin vai assault squadiin? Assaut Squad pääsee varmasti lähelle, mutta onko scoutit varmempia (nämäkin ovat kymmenen squadissa, lähisaseilla)?
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Re: space marine terminator kysymys.
Minä sanoisin tuosta Homerista sen verran että jos kamppailaan Scouttien ja Assault Marojen kesken, niin laittaisin molemmille. Näin saisit mahollisuuden valita kahdesta paikasta johon deepata. Eli kaikki ei olisi yhden homerin varassa.
Itse olen käyttänyt parhaillaan 3 tellyhomeria, jotta on jäänyt valinnanvaraa. Kertaakaan en ole tuota katunut.
Itse olen käyttänyt parhaillaan 3 tellyhomeria, jotta on jäänyt valinnanvaraa. Kertaakaan en ole tuota katunut.
...
Re: space marine terminator kysymys.
Kiitokset Remingtonille!
Hieman listaa muutan siis... Ja Jamo, sinunkin vinkkisi vaikutti oikein toimivalta. Pitää kokeilla.
What's going on here? Back from the grave and crap.
Re: space marine terminator kysymys.
Usein puhutaan siitä että yksikkö ei tuo pisteitä takaisin, eli ei tuhoa omien pojojen verran vihollisyksiköitä. Näin on minulle käynyt usein termiksien kohdalla. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä että olisin jotenkin tuntenut niiden olevan hyödyttömiä.
Vuorolla 3 deeppaava ryhmä termoksia yhdellä assault cannonilla (pelaan BA:ta) pistää vastustajan miettimään mitä tekee. Eli jättääkö Termikset seisomaan ja jakamaan Keisarin pyhää vihaa Assault Cannonin piippu sauhuten ja Strom Boltterit huutaen vai tulittaa ne kylmäksi.
ELi jos vihollinen kippaa tulta näiden niskaan, voi silloin muu osasto edetä lähes turvallisesti kohti vihollista, eli esimerkiksi Assault Mariinit, Mopokappalainen tai vaikka rhinolastillinen mariineita. Eli vastustaja joutuu valtisemaan kahden pahan väliltä.
Toimivaa? En tiedä miten teillä, mutta minulla toimii kuin junan vessa.
Mutta termosten käyttöön on muitakin syitä, joista itsellä suurin on niiden tyyli. Terminaattorit vaan ovat jotain niin kaunista...
Vuorolla 3 deeppaava ryhmä termoksia yhdellä assault cannonilla (pelaan BA:ta) pistää vastustajan miettimään mitä tekee. Eli jättääkö Termikset seisomaan ja jakamaan Keisarin pyhää vihaa Assault Cannonin piippu sauhuten ja Strom Boltterit huutaen vai tulittaa ne kylmäksi.
ELi jos vihollinen kippaa tulta näiden niskaan, voi silloin muu osasto edetä lähes turvallisesti kohti vihollista, eli esimerkiksi Assault Mariinit, Mopokappalainen tai vaikka rhinolastillinen mariineita. Eli vastustaja joutuu valtisemaan kahden pahan väliltä.
Toimivaa? En tiedä miten teillä, mutta minulla toimii kuin junan vessa.
Mutta termosten käyttöön on muitakin syitä, joista itsellä suurin on niiden tyyli. Terminaattorit vaan ovat jotain niin kaunista...
...
- The Warmaster
- Viestit: 948
- Liittynyt: Pe 02.02.2007 18:52
- Paikkakunta: Turku
Re: space marine terminator kysymys.
Samaa mieltä. Ne ovat hienoja figuja.Jamo kirjoitti:Mutta termosten käyttöön on muitakin syitä, joista itsellä suurin on niiden tyyli. Terminaattorit vaan ovat jotain niin kaunista...
Re: space marine terminator kysymys.
Itse pelasin tulikasteen imperial fisteilläni tuossa männäviikolla. Vastustajana oli juurikin se vihattu SoB. Pisterajaksi valittiin 1k ja halusin ehdottomasti terminaattoriryhmän mukaan. Osittain jo siitäkin syystä, että ainoa hq:ni on terminaattorikapteeni. yli 300 pisteen (5x terminaattori, 2x assaultcannoni ja kapteeni) ryhmä tuntui kuitenkin paperilla kalliilta tonnin peliin. Lisäksi vastustajan kaksi exorcistia luonnollisesti hieman pelottivat.
Hyvin kaikki kuitenkin loppujen lopuksi sujui. Eivät ne terminaattorit pisteidensä edestä mitään tappaneet ja kuolivat itse viimeiseen mieheen. Tehokkaasti imevät kuitenkin tulta ja toimivat pelotteena sekä jalkaväelle että tankeille. Kun vastustaja kiinnittää huomionsa terminaattoreihin, armeijan muut elementit pääsevät vapaammin suorittamaan omaa taktista osuuttaan taistelussa. Jos terminaattoreihin ei kiinnitetä huomiota, saattavat nekin saada aikaan arvaamatonta tuhoa.
Hyvin kaikki kuitenkin loppujen lopuksi sujui. Eivät ne terminaattorit pisteidensä edestä mitään tappaneet ja kuolivat itse viimeiseen mieheen. Tehokkaasti imevät kuitenkin tulta ja toimivat pelotteena sekä jalkaväelle että tankeille. Kun vastustaja kiinnittää huomionsa terminaattoreihin, armeijan muut elementit pääsevät vapaammin suorittamaan omaa taktista osuuttaan taistelussa. Jos terminaattoreihin ei kiinnitetä huomiota, saattavat nekin saada aikaan arvaamatonta tuhoa.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
- Terminator Sergeant
- Viestit: 1975
- Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
- Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen
Re: space marine terminator kysymys.
Terminaattorien panssari on kuitenkin jotain tavallista ylempää. Itse muistan kuinka silloin joskus vielä mariineilla pelatessani ig:n tulihelvetin läpi kulkeneella komentoryhmälläni oli elossa vain kirjastotäti ja AC-mies, mutta tappotilillä oli lemani, HQ command squad, ainakin kolme tavallista ryhmää ja kasa veteraaneja.
Ei ole paljoa lisättävää Remingtonin jälkeen
Ei ole paljoa lisättävää Remingtonin jälkeen
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
- Carl Sagan