"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Uudella kirjalla Kääpiöitä - 2000pts Anvililla ja tykistöllä

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Uudella kirjalla Kääpiöitä - 2000pts Anvililla ja tykistöllä

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Ostin tänään uuden kääpiökirjan, hienolta näyttää... Haluan vaihteeksi pelata armeijalla, jolla on pitkälle kantavaa tuhovoimaa, N-legioonan vastapainoksi. Tietenkään en vieläkään halua paljoa jalkaväkeä tai muutakaan vaikeasti toteutettavaa.

Runelord = 226
Great Weapon, Master Gromril Armour, Spelleater Rune
Anvil of Doom = 175

Tehdään mitä uskalletaan. D3 yksikköön 2D6 S4 magical hittiä voisi hyvinkin oikeassa käänteessä voittaa pelin. Mutta eipä lentämisen estäminenkään huonoa ole, tai liikuttelu. Ja onpa dispelnoppia. Käytän Spelleateria, koska monesti vastustajilla on ollut joku yksi tärkeä loitsu, mitä taiotaan joka kierros, ja varmasti on jatkossakin.

Master Engineer = 84
Great Weapon, Rune of Stone, Pistol

Vastustajan armeijasta riippuen menee jompaan kumpaan tykkiin tai Grudge Throweriin, ja kaivaa tietenkin Anvilin maahan. Luultavasti Grudge Throweriin, koska sillä haluan osua.

Dragon Slayer = 50

50 pistettä = ilmainen.

2x16 Dwarf Warriors = 2x169
Shields, Full Command

Vähän on, mutta pitää riittää.

12 Thunderers = 185
Shields, Musician

12 Quarrelers = 149
Shields, Musician

Tarkoitus olisi suojella tykistöä lentäviltä hirviöiltä. Ilman sopivaa mäkeä koko homma voi mennä hieman vaikeaksi, mutta eiköhän jotenkin mahduta. Anvil auttanee joitain lentäjiä vastaan, samoin se Master Rune of Challenge. Mutta sen nyt näkee. Niin ja tosiaan, sitä kolmatta riviä ollaan kovasti muutamalla harventamassa, samoin kuin kuppaista nopeaa ratsuväkeä ja mihin nyt tälläiset ikinä pystyvätkään, käyvät myös kahden rivibonuksen jalkaväkiyksiköistä tarpeen vaatiessa.

Cannon = 125
Rune of Forging

Cannon = 130
Rune of Forging, Rune of Burning

Minä pidän tykeistä. En pidä nollan bounceista.

Grudge Thrower = 155
2x Rune of Penetrating, Master Rune of Accuracy

S6 Stone Thrower. Sehän räpsäyttää kauniisti. Rrrräps. Olkoon kallis.

8 Miners = 123
Prospector, Steamdrill

Tulevat nyt mistä suinkin tarvitsee.

Gyrocopter = 140

Pakollinen kopteri. Jos maksan Exalted Daemonista S3 laatalla 300-400 pistettä, enköhän maksa Gyrosta 140.

Organ Gun = 120

Jonkinlainen määrä S5 hittejä 24 tuumaan. Kelpaa minulle.

2000

No, käpyjä ja nakkeja? Pystyn kuvittelemaan muutaman armeijan, mille on aika heikkoa pärjätä, mutta loppujen lopuksi tykit purevat vähän kaikenlaiseen, ja Anvililla on ihan mahdollista lähteä takomaan Ancient Powerilla ihan villisti jos vaikuttaisi siltä, että peli hävitään varmasti.
Viimeksi muokannut Henri Ketonen, Ke 25.01.2006 13:33. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
zqmfgb
Archibald
Viestit: 1048
Liittynyt: Ti 07.06.2005 15:12
Paikkakunta: Tukholma

Re: Uudella kirjalla Kääpiöitä - 2000pts Anvililla ja tykist

Viesti Kirjoittaja Archibald »

Henri Ketonen kirjoitti:Ostin tänään uuden kääpiökirjan, hienolta näyttää...
Kannattaa muuten lukea ne säännöt kanssa.
Runelord = 226
Great Weapon, Master Gromril Armour, Spelleater Rune
Anvil of Doom = 175
Saako ottaa Great Wepan anvillin kanssa? Ennen ei ainakaan saanut...
Master Engineer = 80
Brace of Pistols

Vastustajan armeijasta riippuen menee jompaan kumpaan tykkiin tai Grudge Throweriin, ja kaivaa tietenkin Anvilin maahan. Luultavasti Grudge Throweriin, koska sillä haluan osua.
Entrechaa Anvil ja mene tykkiin.
Dragon Slayer = 75
Master Rune of Challenge
Ei saa ottaa kun aseita.
Grudge Thrower = 130
2x Rune of Penetrating
Vaihtaisin toisen RO accuracyyn, koska on kuitenkin pakko osua, jos haluaa tappaa. Accuracy ja Penetrating on aina toiminut. Sitten jos uskallat ottaa riskiä, vaihda SLayerin MRO Challenge Accuracyyn ja pidä Penetrating.
11 Slayers = 127
Musician
Minkä ihmeen takia muusikko? Rälläämiseen? Tai kenties luulit voittavasi combatteja alastomalla jarrutusyksiköllä?


Eli ei mitään hyvää sanottava tällä kertaa. :)

-a
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Re: Uudella kirjalla Kääpiöitä - 2000pts Anvililla ja tykist

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Archibald kirjoitti:Saako ottaa Great Wepan anvillin kanssa? Ennen ei ainakaan saanut...
En ainakaan huomannut, että olisi kielletty.
Sitten jos uskallat ottaa riskiä, vaihda SLayerin MRO Challenge Accuracyyn ja pidä Penetrating.
No, otanpa riskin. Kutosen pala on kuitenkin ihan kiva T4 miehiä vastaan, joilla aika monella on vielä iso basekin... Mutta pahus noiden Slayereiden kanssa.
Minkä ihmeen takia muusikko? Rälläämiseen? Tai kenties luulit voittavasi combatteja alastomalla jarrutusyksiköllä?
No, mitä muutakaan tekee ylimääräisellä kuudella pisteellä. No toolailee Engineeriä. Hm.
zqmfgb
Avatar
Chade
Viestit: 929
Liittynyt: Ma 03.06.2002 20:52
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Chade »

Uuu. Me likes. Hyvin samansuuntainen kuin oma armeijani. Ehkä muutamia pointtereita. Miten olisi Rune Lordille vielä Master Rune of Balance? Se ei ikinä mene hukkaan. Okei, maksaa, muttei liikaa.

Itse pelaan kahta kivetintä ja minereja slayereiden sijasta, sekä kahta Organia raressa, mutta muuten hyvin samanlainen. Odotan saavani sen taistelukentälle.
"Söpö sixpackmonsteri!" -kauneinta mitä Nightbringeristä on koskaan sanottu
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Chade kirjoitti:Miten olisi Rune Lordille vielä Master Rune of Balance? Se ei ikinä mene hukkaan. Okei, maksaa, muttei liikaa.
Niin tosiaan, koetan kovasti saada kaikkia pelaamaan Avian-säännöillä, jolloin yhden nopan heitto sinne tai tänne ei paljoa tee, varsinkin kun vastustajan ei tarvitse käyttää dispellejään mihinkään. Sen sijaan jonkun tärkeän loitsun tuho on helposti aika kova niitti.
Chade kirjoitti:Itse pelaan kahta kivetintä ja minereja slayereiden sijasta, sekä kahta Organia raressa, mutta muuten hyvin samanlainen. Odotan saavani sen taistelukentälle.
Tykkään tykeistä, koska ne ovat kovin monipuolisia ja niillä on melko helppo osua. Minereitä mietein kyllä Slayereiden tilalle, varsinkin kun se MRO Challenge ei kelvannutkaan Dragonslayerille. Olisikohan 8 Mineriä Steam Drillillä ja muusikolla minkään arvoinen yksikkö, hm. Dragonslayer nyt kävisi varmaan yksinäänkin jonkinlaiseksi jarruksi. Mielipiteitä?

EDIT : Joo, Slayerit mäkeen. Dragonslayer saa riittää yksinään ajan ostamiseen.
zqmfgb
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”