"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

lotrin huuma

Varo, ettei Sauron saa vallattua Keski-maata! Vai onko se kenties juuri se, minkä haluat tapahtuvan?
Avatar
ToWeL
Viestit: 253
Liittynyt: Ke 04.08.2004 17:40
Paikkakunta: Nokia

lotrin huuma

Viesti Kirjoittaja ToWeL »

Mikä erottaa lotrin muista miniatyyri peleistä?
Osaako kukaan vastata?

Mä en osais vastata muuta kuin että lotr on ainoa miniatyyri peli jossa ukot näyttää järkeviltä sillä olen nähnyt joitakin suuri silmäisiä oudon värisiä ja mahdottomuuden ja outouden ääripäässä olevia miniatyyrejä joita en ottaisi edes ilmaiseksi kellarin nurkkaan.

Mutta en väitä että lotrin hahmot olisivat realistisia mutta yksi kaikista realistisimpia miniatyyrejä fantasia hahmoiksi.

Sekä lotr miniatyyrit on jostain muualtakin peräisin kuin kirjasta tai pelistä sillä lotr hahmot on mallinnettu elokuvasta ja kun nykyään on se joka tulee telkkarista on myöskin tutumpi.

Toivoisin että joku kertoisi muita syitä että miksi lotr eikä joku muu...
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Ylläolevien lisäksi pidän myös pelimekaniikan yksinkertaisuudesta. Itse pystyn sanomaan, että osaan LOTR:in säännöt kokonaisuudessaan. Tätä en voi sanoa esim. FB:n ja 40K:n säännöistä, kun viikoittain tämänkin foorumin sääntöalueelta löytyy uutta opittavaa, kun ne jotka todella sääntöjä osaavat puivat ongelmakohtia läpi.

Yksinkertaisuuden takia myös noita ongelmakohtia on paljon vähemmän (toki niitä on jonkun verran), joten peliä on minusta helpompi ja mielekkäämpi pelata.
Phil Kelly says "No!"
Avatar
ToWeL
Viestit: 253
Liittynyt: Ke 04.08.2004 17:40
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja ToWeL »

Ylläolevien lisäksi pidän myös pelimekaniikan yksinkertaisuudesta. Itse pystyn sanomaan, että osaan LOTR:in säännöt kokonaisuudessaan.
En ajatellu että tää olis viel yksinkertaisemmasta päästä...
Avatar
virus
Viestit: 850
Liittynyt: Su 19.12.2004 17:49
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja virus »

niin no lotrin säännöt on paljon helpommat kun noiden muiden. koska jos warhammereissä tahtoo pärjätä hyvin niin pitää osata melkein kaikkien armeijoiden säännö sun muut. ja siinä vasta kova homma onkin.
Zarec
Viestit: 1224
Liittynyt: Ma 12.01.2004 17:50

Viesti Kirjoittaja Zarec »

ja yksi syy miksi itse ainakin aloitin lotrin oli juurikin kirjat (TSH, hobitti ja silmarilion) silloin luin noita kirjoja ja olin "innoissani" huomatessani että oltiin tehty miniatyyrejä. ja toki sääntöjärjestelmä on yksinkertainen ja kiva. sekä figut ovat hienoja suurilta määrin.
Sisius
Viestit: 513
Liittynyt: La 18.12.2004 20:33
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Sisius »

... Ja juuri elokuvat tekevät lotrista helposti omaksuttavan kaikille sen nähneille. Ja onhan tämä nyt sata kertaa yksinkertaisempi kuin faba. Ja sitten itse tykkään vielä esim. fabaan verrattuna että ukkoja saat liikutella yksin eikä tarvitse sitä ryhmää.
Elrondin Fight Paremmaksi!

Minut tunnettiin? nimellä SacC.
Avatar
Valtard
Viestit: 1443
Liittynyt: Ma 13.12.2004 18:56
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Valtard »

Samaa mieltä. LotR taitaa olla halvempaakin, taisi olla 8 tai 12 kaaos warrua per boxi, maksaa saman verran kun LotR perus muovi poxi (24 figua).
Avatar
makkarafolio
Viestit: 815
Liittynyt: Ma 14.07.2003 21:36
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja makkarafolio »

Lotr on paljon halvempi kuin muut, totta. Mittakaava figuissa on aivan eri luokkaa kuin esim. fabassa. 40k vielä menee, mutta en voi sietää niitä riemunkirjavia pää-on-kättä-pienempi -malleja.

Pelimekaniikka on loistava ja vapaamuotoinen. Pidän yksilöllisyydestä. Voit tehdä jokaisella ukolla aivan mitä haluat. Säännöt ovat muokattavissa kotisäännöillä ja muutenkin yksinkertaiset; säännöt voi oppia.

Vaikka kyse on skenaariopohjaisesta pelistä taipuu säännöt turnausmuotoon varsin hyvin. En voi itse erottaa armeijoista yhtä yli muiden.

Fluffi on loistavaa ja sillä on vankempi pohja verrattuna muihin peleihin. Ensin luulin, että hammereiden avoin fluffi olisi parempaa, mutta on tämäkin muokattavissa niiltä kohdilta, joita pappa tolkien ei ole tarkennellut.

Kaiken kaikkiaan mahtava peli.
Avatar
Klonkku
Viestit: 826
Liittynyt: Ke 03.08.2005 20:24
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Klonkku »

juu, lotri on kyl paras ja säännöt suht yksinkertaiset. ja elokuvat ja kirjat innoittavat. itse olin vielä tämän vuoden alussa lotr-fani, joka ei tiennyt lotr-miniatyyrien olemassaolosta mitään, kunnes eräänä ylistettynä päivänä prisman lehtihyllyllä ollessani silmään sattui WD, jonka kannessa oli frodo reppuli. jos kansi olisi ollut esim. joku fabajuttu, niin en olisi ottanut sitä huomioon. sitten siis selailin lehteä ja sehän oi hieno ja ostin sen ja sit innostuin lotri figuist. siitä päivästä lähtien olen lotria ja white dwarffeja ostanut...

oho tulipa romaani:)
Elrohir
Viestit: 1569
Liittynyt: Ti 24.08.2004 19:16
Paikkakunta: Helsinki (=Suomen Los Angeles)

Viesti Kirjoittaja Elrohir »

Yhdyn makkaraan (ei pervouksia), faban ärsyttävän näköiset "Hei me ollaan klooneja" hahmot v*t*tt*v*t.Inhottavaa nähdä örkki rykmentti, jossa kaikki örkit pitävät käsiiän ilmassa erittäin typerän näköisesti.Muutenkin ihan yleensä miltein kaikki faban figut aiheuttavat oksennut reaktion toisensa jälkeen.Tarinat ja sen sellaiset ovat hienoja, mutta harva ukkeli onnistuu mielikuvat täyttämään.

Armeijoiden backgroundit ovatkin sitten fabassa parempia kuin 40K:ssa, mutta siinä sitten figut ovatkin hienompia...Lotrissa onkin sitten kaikkea:background, figut ja oma ihmeellinen maailmansa.Ainoa asia mitä toivoisi olisi lisää joukkoja, kun nytkin on vähän suppeaa, mutta GW pakertaa niitä figuja niin nopeasti kuin ehtii...

(Muuten hienoin faban figu löytyy Helsingin GW:stä siitä testipöydän tykin viereisestä tynnyristä, jonka päällä lukee XXX ;))
Loppiainen hyvin, kaikki hyvin
dragguslayer
Viestit: 111
Liittynyt: Ma 18.04.2005 17:55
Paikkakunta: Pääkaupunkiseutu

Viesti Kirjoittaja dragguslayer »

Elladan kirjoitti:Samaa mieltä. LotR taitaa olla halvempaakin, taisi olla 8 tai 12 kaaos warrua per boxi, maksaa saman verran kun LotR perus muovi poxi (24 figua).
No ei nyt sentään...

12 chaos warru jamppaa = 30e
24 "perus" jamppaa hyviltä tai pahoilta = 17.5e tai 20e
riippuen onko vanha hinta vai "uusi" hinta

Joten lotrit on noiden perus örmyjen osalta lähes puolet halvempi
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Elrohir kirjoitti:Yhdyn makkaraan (ei pervouksia), faban ärsyttävän näköiset "Hei me ollaan klooneja" hahmot v*t*tt*v*t.Inhottavaa nähdä örkki rykmentti, jossa kaikki örkit pitävät käsiiän ilmassa erittäin typerän näköisesti.Muutenkin ihan yleensä miltein kaikki faban figut aiheuttavat oksennut reaktion toisensa jälkeen.
Ooh! Ja sinusta tasan kahdessa asennossa poseeraavat muovi-LotR-äijät ovat vissiin parempi vaihtoehto? Pari head swappia ei ainakaan minun päivääni pelasta.

Toisaalta kurinalaisissa rivistöissä marssivat FaBa-hahmot ovat juurikin muodostelmissaan hyvän näköisiä. Esim. Maiden guardin jäsenet ovat toistensa klooneja lukuun ottamatta kuutta erilaista päätä ja erilaisia töyhtöjä keihäänvarsissa, ja näyttävät juuri siltä kuin haltioiden eliittijalkaväen kuuluukin.

EDIT: Realistiset mittasuhteet figuilla ei muuten ole pelkästään hyvä asia, koska juuri luonnolliset mitat näyttävät epäluonnollisilta.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
ToWeL
Viestit: 253
Liittynyt: Ke 04.08.2004 17:40
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja ToWeL »

Toisaalta kurinalaisissa rivistöissä marssivat FaBa-hahmot ovat juurikin muodostelmissaan hyvän näköisiä.
Sittenhän ne vasta rumia ovat.

Eivät ole hienoja suuressakaan joukossa eivätkä yksittäin
Lotr hahmot taas ovat hienoja yksittäin ja joukottain.
Avatar
Tankki
Viestit: 634
Liittynyt: La 03.08.2002 21:02
Paikkakunta: Vampula/Pori

Viesti Kirjoittaja Tankki »

ToWeL kirjoitti:
Toisaalta kurinalaisissa rivistöissä marssivat FaBa-hahmot ovat juurikin muodostelmissaan hyvän näköisiä.
Sittenhän ne vasta rumia ovat.

Eivät ole hienoja suuressakaan joukossa eivätkä yksittäin
Lotr hahmot taas ovat hienoja yksittäin ja joukottain.
Tämä on täysin maku kysymys joten suosittelen ettei siitä kannata lähteä väittelemään. Itse pidän kummankin pelin figuista, joten sillä ei ole mitään väliä minulle.
Quanto fa due meno uno? Fa uno.
Avatar
makkarafolio
Viestit: 815
Liittynyt: Ma 14.07.2003 21:36
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja makkarafolio »

Klooneja vai ei -kysymys on eittämättä makuasia. Haltiat ja muutkin aiemman figut ovat ainoita täysin samannäköisiä lotrin puolella. Haltioille se jotenkuten sopiikin. Se bladerivistö näyttää mahtavalta. Harmittaa, että menin joskus vimmoissani konvailemaan niitä vähän. Muista armeijoista en voi sanoa samaa. Klooniörkkejä en kyllä sulata.
The Captain kirjoitti:juuri luonnolliset mitat näyttävät epäluonnollisilta.
..? Mielenkintoinen teoria. Ainakaan lotrit eivät näytä epäluonnollisilta, vai näyttääkö sinusta?
Avatar
ToWeL
Viestit: 253
Liittynyt: Ke 04.08.2004 17:40
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja ToWeL »

Klooneja vai ei -kysymys on eittämättä makuasia. Haltiat ja muutkin aiemman figut ovat ainoita täysin samannäköisiä lotrin puolella. Haltioille se jotenkuten sopiikin. Se bladerivistö näyttää mahtavalta. Harmittaa, että menin joskus vimmoissani konvailemaan niitä vähän. Muista armeijoista en voi sanoa samaa. Klooniörkkejä en kyllä sulata.
Ei lotrin klooni ongelmaa kannata edes ajatella koska muilla sarjoilla on asia vielä pahemmin esim. warhammerilla on 3-5 erilaista hahmoa armeijassa... Ehkä vähän liioittelen mutta siltä vain vaikuttaa
Avatar
voi
Viestit: 512
Liittynyt: La 08.01.2005 19:58
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja voi »

Siis faban figuthan ovat paljon hienonpia kun lotrin. Lotrissa on hauskempaa vain se että kaikki on chirmisissä miten se sanotaan naurakaa hahahaha. Fabassa saa tyylikkämmän läjän tyyppejä kun ne on järjestyksessä kun lotrissa on jossain jee kolmio muodostelmassa.
Chuck Norris has already been to Mars; that's why there are no signs of life there.
Valtsu
Viestit: 1494
Liittynyt: Ma 19.01.2004 19:33
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valtsu »

Kuka estää sinua laittamasta niitä neliömuodostelmaan?
Lalalaa
Avatar
voi
Viestit: 512
Liittynyt: La 08.01.2005 19:58
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja voi »

Se oli esimerkki. kun siinä ei ole muodostelmia nimen omaan mutta jos yrittää äh ähäh ......

Turpa kiinni valtsu
Chuck Norris has already been to Mars; that's why there are no signs of life there.
tartunta
Viestit: 972
Liittynyt: Su 16.05.2004 16:51

Viesti Kirjoittaja tartunta »

LotRissa on parasta:
- Tarina
- Säännöt (yksilöllisyys ja helppo oppiminen)
- Miniatyyrit
- Halpuus
- Skenaariopohjaisuus

LotR on mielestäni paras GW:n peli, jonka sääntöihin olen tutustunut, eikä yhtään harmita, että aloitin sillä.
voi kirjoitti:Se oli esimerkki. kun siinä ei ole muodostelmia nimen omaan mutta jos yrittää äh ähäh ......
Kyllähän LotRissa saa hyvin tehtyä todella monipuolisiakin ja vapaita muodostelmia, kunhan vain taitoa ja kärsivällisyyttä löytyy. Nykyään vaikuttaa vain siltä, että kaikki pelaajat käyttävät jotain iänikuista kilpi-keihäsrintamaa, ja etenevät suorassa linjassa taisteluun, niin että tuloksen ratkaisee listan taso ja noppatuuri, samalla kun se oikea taktikointi jää pois.
voi kirjoitti:Siis faban figuthan ovat paljon hienonpia kun lotrin.
Tämä on tietenkin mielipidekysymys, mutta sanon, että Fabassa on hienoimmat yksittäiset miniatyyrit, kun LotRissa taas on parempi keskiarvo. Epärealistisuus LotRissa olisi karkoittanut minut pelistä oitis.
The Captain kirjoitti:Toisaalta kurinalaisissa rivistöissä marssivat FaBa-hahmot ovat juurikin muodostelmissaan hyvän näköisiä.
Oikein, Faban hahmot näyttävät siedettäviltä ainoastaan muodostelmissa. *hymiö* Yksittäisinä niistä tulisi jotain aivan hirveää, samalla kun taas LotRissa se on juuri päinvastoin.
The Captain kirjoitti:Realistiset mittasuhteet figuilla ei muuten ole pelkästään hyvä asia, koska juuri luonnolliset mitat näyttävät epäluonnollisilta.
Vaikuttaa mielenkiintoiselta väittämältä.
dragguslayer kirjoitti:Joten lotrit on noiden perus örmyjen osalta lähes puolet halvempi
Sen lisäksi LotRiin tarvitsee vähemmän hahmoja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Yleinen keskustelu”