"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tomb kings 2k armeija

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
zaruman89
Viestit: 350
Liittynyt: Ti 07.01.2003 21:55
Paikkakunta: Ilmajoki/Rovaniemi

Tomb kings 2k armeija

Viesti Kirjoittaja zaruman89 »

Jeps, elikkä ropecon '09 reissulla tuli poiketessa Helsingin GW:llä ja siellä tuli jotenkin puhetta dippaamisesta...

Noh... Liikkeen myyjä kuuli keskustelun ja sanoi sivuhuomautuksena, ettei koskaan ollut nähnyt hyvän näköistä dipattua armeijaa ja koska olin vastikään dipannut itselleni TK armeijan, joka ainakin omasta mielestäni näyttää hienolta, lupasin uppia kuvia mokomista kunhan kerkiän... No nyt kerkesin, mutta koska armeija mattalakkoineenkin kiiltää valossa ikävästi, oli kuvanotto hankalaa... Useita eri kuvakulmia ja valaistuksia kokeilin, mutta kuvaa, joka tekisi armeijalle oikeutta en saanut... Siksi uppasinkin kaikki vähänkin onnistuneet kuvat photoshootistani ja postaan nyt sitten kokonaisuudessaan tänne... Kaipa niistä katsova näkee millaista jälkeä dipillä saa huolellisen toteutuksen kanssa aikaiseksi...

Hope u liek: http://s919.photobucket.com/albums/ad37 ... 9/Tomppia/

Eikös tämä nyt ihan oikeasti ole pelattavan näköinen armeija, vai olenko ihan sekaisin kun moiseksi väitän?
Mechanized Eldar since 01/08/07
W 78- L 34 - D13
Ikuinen hopeamitalisti .
chaosAku
Viestit: 13
Liittynyt: Ma 21.07.2008 19:45

Re: Tomb kings 2k armeija

Viesti Kirjoittaja chaosAku »

tosi hyvän näköstä noilla pelais mielellään jos keräis samaa armeijaa mutta valaistus on tosiaan vähän huono monissa kuvissa.
Sitä ei tarvitse maksaa minkä toiselta ottaa jaksaa.
Avatar
Hammerheart
Viestit: 3207
Liittynyt: La 01.02.2003 16:52
Paikkakunta: Espoo

Re: Tomb kings 2k armeija

Viesti Kirjoittaja Hammerheart »

Dippaaminenkin vaatii taitoa. Valusaumat pitää poistaa erityisellä huolella ja värivalinnat pitää olla dippauksee sopivat. Lisäksi itse toimenpidekin kysyy osaamista. Esmes näissä näkyy selvää lammikoitumista (etenkin hevosissa), joka on tietty lievä miinus. Sinällään siis hyvän näköinen poppoo ja menevät pelipöydällä vallan hyvin.
Inouj kirjoitti:Väliin tietty kommentoi joku pelihipsteri, joka ei tiedä kommentoimastaan asiasta mitään, siirryttyään jo vuosia sitten pelaamaan GW:n main stream tuotteita "parempia" pelejä.
Avatar
Lumppu
Viestit: 1019
Liittynyt: Ma 19.12.2005 20:50
Paikkakunta: Karstula
Viesti:

Re: Tomb kings 2k armeija

Viesti Kirjoittaja Lumppu »

Loistavat värivalinnat ,vaikka ovatkin aika perinteiset. Skellut oli tosi komeita ja beissit tehty huolella. Onko mitään erikoista reseptiä kullan maalaukseen?
"Entä mitä syötte aamupalaksi? Minkäväriset kalsarit teillä on?" - Matti Niemelä.
Blood for the blood God! Skulls for the skull throne! Milk for the Khorne flakes!
Avatar
zaruman89
Viestit: 350
Liittynyt: Ti 07.01.2003 21:55
Paikkakunta: Ilmajoki/Rovaniemi

Re: Tomb kings 2k armeija

Viesti Kirjoittaja zaruman89 »

Ihan valkosen päälle laitettu shining gold (tjms. vaalea kulta kuitenkin) ja dippi päälle. Ylimääräset dipit dippauksen ja spinnauksen jälkeen pois vartavasten ostetulla halvalla pensselillä. Tärkeintä lienee käyttää lähinnä sitä todella vaaleaa kultaista, joka ei oikeasti kullalta näytäkkään.
Mechanized Eldar since 01/08/07
W 78- L 34 - D13
Ikuinen hopeamitalisti .
Avatar
Nummi
Viestit: 937
Liittynyt: La 26.04.2008 23:47
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tomb kings 2k armeija

Viesti Kirjoittaja Nummi »

Yllätyin positiivisesti kun näin tämän! Hienosti onnistunut dippi, käänsi mielipiteeni siitä ettei dipeillä saa hienoa armeijaa! Itse en pidä dipatuissa armeijoissa pääasiassa siitä kiillosta mutta sen voi kai poistaa mattalakalla. (ainakin teoriassa.)

Skelujen luuosat ovat onnistuneet hienosti, dippi näyttää niissä hyvältä. Kulta nyt näyttää hiukan oranssilta (ainakin minun mielestäni) mutta hyvällä tavalla!

Kirjavat värit olet detaileihin valinnut, Siitä plussaa! Muuten aika perus TK armeija värivalinnoiltaan.

Onnea, olet saanut aikaan hienon armeijan dipillä!
Avatar
zaruman89
Viestit: 350
Liittynyt: Ti 07.01.2003 21:55
Paikkakunta: Ilmajoki/Rovaniemi

Re: Tomb kings 2k armeija

Viesti Kirjoittaja zaruman89 »

Kiitokset kehuista, niitähän ei saa koskaan liikaa (heheh)

Kyllä sen kiillon saa pois mattalakalla, eikä vain teoriassa ;) Liikavalaistus vain teki tepposet ja aiheuttivat jotain heijastuksia figujen pintoihin... Livenä eivät kiillä kyllä yhtään. Lakka on vallejon model colour mattalakkaa joka on levitetty kynäruiskulla.
Mechanized Eldar since 01/08/07
W 78- L 34 - D13
Ikuinen hopeamitalisti .
Avatar
P. Ruuhijärvi
Viestit: 1498
Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.

Re: Tomb kings 2k armeija

Viesti Kirjoittaja P. Ruuhijärvi »

Omastakin mielestäni tämä on sitä 'dippauksen ylempää astetta'. Öljymäisyys sopii jotenkin kummallisesti Hautakuninkaiden estetiikkaan, sekä antaa joillekin luille komean kiille-efektin. Mutta valitettavasti tämä saa aikaan ikävän rusketus-syndrooman tavallisille jousikuleille. Parhaiten onnistuneet olisivat mielestäni nuo tavan kilvellä ja miekalla varustetut luurangot.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit. :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”