"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Marineiden elinikä

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

manmangler kirjoitti: Missä Stoorissa tuo on WD, CODEX vai sääntökirja. Ainakin vanhoissa kirjoissa kerrottiin keisarin syntyneen Ihmisvanhemmista ja omanneen lahjana pitkän iän. Keisari piilotteli ja vahvisti sekä kehitti voimiaan usean ihmisiän ennenkuin astui johtajaksi.
En nyt muista tarinaa täysin mutta muistaakseni Keisari muodostui Shamaanien uhratessa itsensä luodakseen hänet ja syntyi varsinaisesti ihmisvanhemmista. Ei se tyhjästä putkahtanut :D
Avatar
Chrono
Viestit: 1022
Liittynyt: To 13.06.2002 00:34
Paikkakunta: Stadi

Viesti Kirjoittaja Chrono »

Plasma asetta kantavan marinen elinikä on 36 laukausta maksimissaan. Ei käy miestä sääliks.. :)
Moips
Hope is a serum that never heals
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Chronophague kirjoitti:Plasma asetta kantavan marinen elinikä on 36 laukausta maksimissaan. Ei käy miestä sääliks.. :)
Moips
Kuolut pelikentällä ei tarkoita kuollut pysyvästi.
AnlaShok
Viestit: 755
Liittynyt: Ma 03.02.2003 14:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AnlaShok »

Mistähän luku 36 on saatu? Itse olisin sanonut 18.
TheThing
Viestit: 5
Liittynyt: La 15.03.2003 12:38

Viesti Kirjoittaja TheThing »

Vähän menee off topiciksi mutta tehdäänkö marineita vielä?
In theory communism works. In theory.
AnlaShok
Viestit: 755
Liittynyt: Ma 03.02.2003 14:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AnlaShok »

Kyllähän niitä kokoajan luodaan vanhojen kuollessa taisteluissa.
Avatar
Egi
Viestit: 204
Liittynyt: Su 25.08.2002 17:11
Paikkakunta: Tuusula
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Egi »

manmangler kirjoitti: Missä Stoorissa tuo on WD, CODEX vai sääntökirja.
Elektronisessa muodossa, epäilemättä ripattu jostain virallisesta lähteestä (oli mukana "Dark Millenium" 40k-roolipelikyhäelmän tiedostoissa vuodelta 2000). Teksti ei ole osunut silmään muissa lähteissä...
- Egi
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

Marineiden harjoituksissa käytetään aina oikeita ammuksia
Missähän tälläinen lukee?
Ehkä Emperor ON Jeesus? :D
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Aacheron
Viestit: 1261
Liittynyt: Ti 09.07.2002 18:24
Paikkakunta: Liljendal (kohta Turku)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aacheron »

Keisari VOI olla Jeesus, en kiellä. Ja ihan vain sivuhuomiona, Holy Terra on todellakin maapallomme. Siitä puhutaan nimityksellä "the cradle of mankind" jossain fluff-teksteissä.

Terra:han on muuten latinaa, ja tarkoittaa "maata".
and her hallway
moves
like the ocean
moves
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Tiedän Aacheron. Tellus on myös nimi rakkaalla planeetallemme. Missähän maan osassa on keisarin palatsi. Arvaa jos se oli suomessa.
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

Muistaakseni Keisarin palatsi on melkein koko eteläinen pallonpuolisko!
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Zymeth kirjoitti:Muistaakseni Keisarin palatsi on melkein koko eteläinen pallonpuolisko!
Iso britannia ja suurin osa Eurooppaa.
manmangler
Viestit: 223
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:47
Viesti:

Viesti Kirjoittaja manmangler »

Egi kirjoitti: Elektronisessa muodossa, epäilemättä ripattu jostain virallisesta lähteestä (oli mukana "Dark Millenium" 40k-roolipelikyhäelmän tiedostoissa vuodelta 2000). Teksti ei ole osunut silmään muissa lähteissä...
Itse en lähtisi silloin ihan kaikkea uskomaan jos ei GW omasta tuotteesta löydy. Onko tuo tiedosto netistä, sillä netistä löytää aina virallista tietoa.

Tosin GW oma fluffi menee ristiin. vrt keisari joutui tuoliin ruumillisen uupumuksentakia RT:ssä. Myöhemmin se olikin horus joka sen sinne pieksi.

Itse en ole nähnyt GW omissa tuotteissa missään jossa sanotaan keisarin olevan jumal-olento. Vaan voimakas ihminen. Monissa viitataan että muut USKOO ei että se on TOTUUS.
Waagh Whuuz teer
C'mon taste my Rot
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

manmangler kirjoitti:
Itse en ole nähnyt GW omissa tuotteissa missään jossa sanotaan keisarin olevan jumal-olento. Vaan voimakas ihminen. Monissa viitataan että muut USKOO ei että se on TOTUUS.
WD 166 kirjoitti:The Emperor´s plan was not unknown to the Chaos Gods. They recognized in the Emperor a creature whose powers equalled their own, a being they could not realistically expect to harm, and an implacable foe who would not rest until they were destroyed.
Sama quotti minkä otin esiin aikaisemminkin Primarkit threadissa. Kyllä muualtakin GW:n fluffista löytyy aika vahvoja viittauksia siihen, että Keisari tosiaan oli/on voimiltaan jumala tasoa.

No, se ei silti tarkoita, että asiasta olisi vain yksi oikea näkökulma. GW on hyvinkin voinut tarkoituksella kirjoittaa fluffinsa (joka on jatkuvasti ristiriidassa itsensä kanssa) niin, että sille ei löydy mitään absoluuttista näkökulmaa vaan ennemminkin yhtä monta kuin on lukijoitakin.
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

ankara halla kirjoitti: No, se ei silti tarkoita, että asiasta olisi vain yksi oikea näkökulma. GW on hyvinkin voinut tarkoituksella kirjoittaa fluffinsa (joka on jatkuvasti ristiriidassa itsensä kanssa) niin, että sille ei löydy mitään absoluuttista näkökulmaa vaan ennemminkin yhtä monta kuin on lukijoitakin.
Viisauden sanoja, näkisin yhtenä 40k:n kantavana voimana fluffin ristiriitaisuuden ja legendapohjan. Totuus on aina tylsää, mutta huhut ovat kiinnostavia.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Avatar
VC
Viestit: 1201
Liittynyt: Ke 22.05.2002 16:01
Viesti:

Viesti Kirjoittaja VC »

Zymeth kirjoitti: Viisauden sanoja, näkisin yhtenä 40k:n kantavana voimana fluffin ristiriitaisuuden ja legendapohjan. Totuus on aina tylsää, mutta huhut ovat kiinnostavia.

Jossain aijemminkin kirjoittelin tästä samasta asiasta.

GW:hän ei ole sitten RT:n aikoihin julkaissut mitään virallista faktatietoa juurkiaan mistään. Kaikki "tieto" ja "faktat" on kirjoitettu jonkun henkilön suulla(yleensä imperial inquisitor). Tämän kerrontatavan suuri vahvuus on se, että GW ei koskaan voi olla väärässä taikka ristiriidassa itsensä kanssa, vaan "tiedon" kirjoittanut inquisittori on saanut väärää/ristiriitaista tai muuten vain puuttellista tietoa. Siis totuuksia ei ole. On vain erillaisia käsityksia asioista.
manmangler
Viestit: 223
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:47
Viesti:

Viesti Kirjoittaja manmangler »

ankara halla kirjoitti:
Sama quotti minkä otin esiin aikaisemminkin Primarkit threadissa. Kyllä muualtakin GW:n fluffista löytyy aika vahvoja viittauksia siihen, että Keisari tosiaan oli/on voimiltaan jumala tasoa.
On termi ei merkiste mitään. Koska kuka tahansa jota vahvistetaan tuhansilla sieluilla saa hirvittävästi voimaa.

Mutta muuten en ole itse lukenut mistään missä puhuttaisiin historialliseen äänen (ei jonkun henkilön suulla). Monessa viitauksessa puhutaan kuten mainittu jonkun henkilön suulla ja henkilö sanoo keisaria jumalaksi.

Kun taasen monessa yhteydessä mainitaan kuvauksissa että esim: Ihmiset pitävät keisaria jumalana, mutta koska marine chapterit ovat syntyneet keisarin aikaan ne uskovat muihin uskontoihin. Minusta fluffissa on parasta kierotuneisuus eli inqisitio jahtaa ihmisiä keisari uskonnon nimissä mutta marinet saavat aivan rauhassa olla omiaan uskontojaan. Marinethan uskovat että keisari oli voimakas ihminen ja Johtaja muttei uskonnolissessa merkityksessaä.

Erittäin hyvää luettavaa on toisen edikan SoB codeksi. Siinä on kerrottu uskonnon leviämisestä ja vaiheista.

Muuten en missään nimessä sano etteikö Keisari olisi vahva ja voimakas mutta kun puhutaan Jumalasta on se hieman eri kalibeeria(oman näkemykseni mukaan). No tuo on Sci-fi/Fantasiaa ja mukavaa luettavaa ja tokkopa ikinä täysiä faktoja saadaan mistään. Fluffia on niin hirveästi ja osa joka on ns. kirjassa fakta muodossa (ei siis Inqisition kertomana tms) niin kumoaa toisensa, joten ei ihme että tulee keskusteluja mikä on totta ja mikä ei tässä mielikuvitusmaailmassa.

Malliksi voisi ottaa Space Marineiden Chapterit ja niiden historia. Aluksi oli RT:n mukaan 20 Chapteria(ei siis legioonaa) joista selvisi vain 7 kpl 41 vuosituhannelle. No jossain välissä niistä tuli legioonia ja kolmeko niitä tuhottiin totaalisesti Istvaanisaa. No nyt 2 on Deleted imperial Records eli 18 aktiivista chapteria ja istaavissa ne ottikin vain rankasti turpiinsa.

En olisi muuten uskonut kun Rogue Trader sääntökirjan ostin että tästäkin tulee oma universumi joka elää kuten star wars tai start trek. No pääasia että kaikilla on kivaa.
Waagh Whuuz teer
C'mon taste my Rot
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Mitkä jaostot muuten tuhoutui?
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

manmangler kirjoitti: On termi ei merkiste mitään. Koska kuka tahansa jota vahvistetaan tuhansilla sieluilla saa hirvittävästi voimaa.
Que? Ne tuhannet sieluthan menevät siihen Astronomiconiin jota Keisari ohjaa omalla tahdonvoimallaan.
manmangler kirjoitti: Mutta muuten en ole itse lukenut mistään missä puhuttaisiin historialliseen äänen (ei jonkun henkilön suulla). Monessa viitauksessa puhutaan kuten mainittu jonkun henkilön suulla ja henkilö sanoo keisaria jumalaksi.
No, mm. tuo WD166:n artikkeli jota siteerasin on nimenomaan kerrottu kolmannesta persoonasta eli "historialliseen ääneen". Vielä RT:n (ja jonkun verran 2nd edikan aikaankin) oli paljon enemmän kolmannesta persoonasta kerrottua fluffia kuin nykyään.
manmangler kirjoitti: Kun taasen monessa yhteydessä mainitaan kuvauksissa että esim: Ihmiset pitävät keisaria jumalana, mutta koska marine chapterit ovat syntyneet keisarin aikaan ne uskovat muihin uskontoihin. Minusta fluffissa on parasta kierotuneisuus eli inqisitio jahtaa ihmisiä keisari uskonnon nimissä mutta marinet saavat aivan rauhassa olla omiaan uskontojaan. Marinethan uskovat että keisari oli voimakas ihminen ja Johtaja muttei uskonnolissessa merkityksessaä.
Mariineillahan ei ole varsinaisesti uskontoa vaan kyllä nekin siitä huolimatta rukoilevat Keisarin (ja usein myös Primarkkinsa) siunausta aseilleen ja kirousta vihollisilleen mutta eivät kyllä läheskään siinä uskonnollisessa hurmassa kuin vallanpitäjät haluaisivat.
manmangler kirjoitti: Erittäin hyvää luettavaa on toisen edikan SoB codeksi. Siinä on kerrottu uskonnon leviämisestä ja vaiheista.

Muuten en missään nimessä sano etteikö Keisari olisi vahva ja voimakas mutta kun puhutaan Jumalasta on se hieman eri kalibeeria(oman näkemykseni mukaan). No tuo on Sci-fi/Fantasiaa ja mukavaa luettavaa ja tokkopa ikinä täysiä faktoja saadaan mistään. Fluffia on niin hirveästi ja osa joka on ns. kirjassa fakta muodossa (ei siis Inqisition kertomana tms) niin kumoaa toisensa, joten ei ihme että tulee keskusteluja mikä on totta ja mikä ei tässä mielikuvitusmaailmassa.
Totta, eikä mielestäni tälläisessä fantasiafluffissa pidäkkään liikaa järkeä olla. Sehän tappaisi oman mielikuvituksen!
manmangler kirjoitti: Malliksi voisi ottaa Space Marineiden Chapterit ja niiden historia. Aluksi oli RT:n mukaan 20 Chapteria(ei siis legioonaa) joista selvisi vain 7 kpl 41 vuosituhannelle. No jossain välissä niistä tuli legioonia ja kolmeko niitä tuhottiin totaalisesti Istvaanisaa. No nyt 2 on Deleted imperial Records eli 18 aktiivista chapteria ja istaavissa ne ottikin vain rankasti turpiinsa.
Hmm... onkohan meillä samat kirjat. (omani on vuodelta 1987, toinen painos)
Kyllä omassa Rogue Traderissani on ihan selkeästi tuhat mariini chapteria joissa jokaisessa on tuhat sotilasta.
Ja itse Keisari kuvaillaan kyllä myös kuolevaisia kovemmaksi olennoksi esim. (jälleen kerran kolmas persoona) "However, the Emperor is no ordinary psyker - his powers go beyond those of mortals." jne. jne..
manmangler kirjoitti: En olisi muuten uskonut kun Rogue Trader sääntökirjan ostin että tästäkin tulee oma universumi joka elää kuten star wars tai start trek. No pääasia että kaikilla on kivaa.
No älä.. oli muuten jokseenkin hankala hankkia figuja (tai peliseuraa!) vuonna yksi ja kaksi! :D
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
manmangler
Viestit: 223
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:47
Viesti:

Viesti Kirjoittaja manmangler »

ankara halla kirjoitti: Hmm... onkohan meillä samat kirjat. (omani on vuodelta 1987, toinen painos)
Kyllä omassa Rogue Traderissani on ihan selkeästi tuhat mariini chapteria joissa jokaisessa on tuhat sotilasta.
Ja itse Keisari kuvaillaan kyllä myös kuolevaisia kovemmaksi olennoksi esim. (jälleen kerran kolmas persoona) "However, the Emperor is no ordinary psyker - his powers go beyond those of mortals." jne. jne..
Juu kuvaillaan kuolevaisia suuremmaksi, ja kertoohan se että piilotteli ihmisten joukossa ettei ole ihan ihminen. Mutta ei se silti tarkoita jumalaa. no oli miten oli.
ankara halla kirjoitti: No älä.. oli muuten jokseenkin hankala hankkia figuja (tai peliseuraa!) vuonna yksi ja kaksi! :D
Jaa sinäkin kuulut siis joukkoon joka osti Genestealer kultti blisuja saadakseen niitä heavy weaponeita Imperial Guardille tai Space marineille.
Ei ollut ikävää hommaa kuten hirveää valikoimaa mistä valita. Vaan piti miettiä miten saatavilla olevat figut saisi omaan armeijaan käyttöön.

Juu koitan kaivaa tuon WD 166 (tuolla kaapissahan se on niiden muiden seassa. On arkistot hieman sekaisin ja wd sarjana 124 lähtien sitä enne pari hassua ja välistä puuttu pari hassua. Muuten tuli mieleeni eihä se WD 166 ole juuri se jossa esitellään Space Wolwes ns uusia metalli figuja ekan kerran. Koska meinaan 16X ja 17X puuttuu. Samoin 132 jota kaipailen kipeästi.
Waagh Whuuz teer
C'mon taste my Rot
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”