Aloittelijan tyranid fleet

Fihtimi
Viestit: 151
Liittynyt: Pe 11.07.2008 14:44

Aloittelijan tyranid fleet

Viesti Kirjoittaja Fihtimi »

Nyt on pitkän matkan jälkeen saatu ensimmäinen laivasto ja tyranidithan sieltä tulivat. En tiedä vielä miten näillä pitäisi pelata, kun nuo isot laivat ovat niin onnettoman hitaita ettei kynsistä oikeasti ole iloa.. Mutta tässä olisi listaa:

Hive Ship
LD 9
Hive mind Influence re-roll
Prow: Pyro-acid battery
Thorax: Pyro-acid Battery
Port/starboard: 3x launch bay
390pts
CAPITAL SHIPS
2x Tyranid Cruisers
Prow: Massive claws
Thorax: Feeder tentacle
Port/starboard: 2x Pyro-acid battery
125x2pts
ESCORTS
9x Kraken
Pyro-acid battery
40x9pts

Mikä mättää ja mikä on hyvää? Escort aluksia löytyy vielä vaikka muille jakaa, mutta ajattelin kokeilla krakeneita aluksi.
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Re: Aloittelijan tyranid fleet

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Koodi: Valitse kaikki

Hive Ship
	LD 9
	Hive mind Influence re-roll
    	Prow: Pyro-acid battery
    	Thorax: Pyro-acid Battery
        Port/starboard: 3x launch bay
					390pts
Batterit ovat hitaalla hive shipillä vähän kyseen alaiset kun voi olla ongelmia päästä ½ rangeen tai sitten kun vihollinen on kyljessä niin yrittää kääntää itseään. Olen kyllä peluuttanut saman tyyppistä pomoa (ilman re-rollia) ja jäänyt vähän köyhäksi nuo ampumiset. Samoin 3 launhaa ei armeijassa oikein riitä mihinkään jos haluaa imperiumin torpeedoita tai örkkien lentueita ampua alas.

Koodi: Valitse kaikki

CAPITAL SHIPS
2x Tyranid Cruisers
	Prow: Massive claws
	Thorax: Feeder tentacle
	Port/starboard: 2x Pyro-acid battery
					125x2pts
Clawit ja lonkerot ovat vähän over killiä. Kun pääsevät lähelle niin assaultissa tyranidit tappavat käytännössä kaiken mitä voivat kohdata (paitsi toiset nidit). Tämän takia toisen näistä voi poistaa niin säästyy hyvin pisteissä.

Koodi: Valitse kaikki

ESCORTS
9x Kraken
	Pyro-acid battery
					40x9pts
Pienillä muutoksilla edellä niin saadaan hive shippiä suojelemaan muutamia drone shippejä. Hive ship on kuitenkin niin tärkeä että sitä kannattaa oikeasti suojella 4-8 dronella, joilla kaikilla kevyet aseistukset. Samoin krakenit nyt toimivat kohtalaisesti 3:n yksilön ryhmissä eli näistä voisi tiputtaa 3 pois ja ostaa perus droneja.

Samoin armeijassa ei ole oikeastaan mitään muuta aseita kun battereita, mikä ei tässä pelissä ole hyvä asia. Monipuolistamalla aseita voi varautua useaa uhkaa varten.
Fihtimi
Viestit: 151
Liittynyt: Pe 11.07.2008 14:44

Re: Aloittelijan tyranid fleet

Viesti Kirjoittaja Fihtimi »

Kokeillaanpa viivakoodin ohjeistuksen jälkeen uudelleen :)

Hive Ship
Hive mind Influence re-roll
Prow: Pyro-acid battery
Thorax: Launch bay
Port/starboard: 3x launch bay
380pts
Lisää launch bayta, LD lisäys pois

CAPITAL SHIPS

2x Tyranid Cruisers
Prow: Massive claws
Thorax: Torpedoes
Port/starboard: 2x Pyro-acid battery
125x2pts
Näihin torpedoja lonkeroiden tilalle

ESCORTS

6x Kraken
Pyro-acid battery
40x6pts
Porukkaa vähennetty

7x Vanguard Drone ship
Feeder tentacles
25x7pts
Pitäisikö näitä hommata lisää? vai menikö jo laittomaksi escorttien määrä?

Total: 1000pts

Hiveshipillä olis tarkoitus lähetellä pikkualuksia liian lähelle pyrkiviin vihulaisiin. Cruiserit häiritsevät vihollisten liikkeitä torpedo sarjoillaan ja yrittävät saada niitä kulkemaan suotuisille reiteille. Dronet pysyttelevät hiveshipin lähettyvillä ja pyrkivät pääsemään kosketuksiin vihollisen kanssa. Krakenit yrittävät parhaansa mukaan osua pattereillaan.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Aloittelijan tyranid fleet

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Hive shipin korotettu Ld on melkoisen tärkeä upgrade, siitä en lähtisi tinkimään pois. Mielestäni on parempi kuin re-rolli.

Itse tykkään ottaa hive shipille mieluummin torpedo putket kuin kahdet launchbayt. Periaatteessa voisi sen varustaa pelkällä ordnancellakin, mutta joku pyssy olisi ehkä kiva kuitenkin, jos alus criplaantuu. Silloin kädessä olisi jotain muutakin kuin käsimerkki.

Cruisereille on mielenkiintoinen yhdistelmä torpeedoja ja kynsiä. Saattaisi se toimiakin. Semmoinen väijyjä, joka vihollisen lähelle tullessa alkaakin tulla päälle. Itse tykkään pyro acidista enemmän. Käytänkin siis torpedoja ja pyroacidia, tupla torpedoja tai tuplakynsiä.

Krakenit ovat todella kestäviä ja niille saa kovan tulivoiman. Melkein vain huomioisin asiaa sitten vanguard aluksilla. Tyranidien heikkous, kun oli, että lähintä vihollista on aina ammuttava ja ordnance ignoorataan ellei sitä valaista vanguardeilla.

Minulla on hyviä kokemuksia krakeneista feeder tentacleilla, ovat melkoisia escortien tuhoajia. Vanguardit aseistaisin melkein pelkästään feeder tentacleilla, koska hinta/laatu suhde on näin parempi.

Escort dronet minä puolestani tykkäisin aseistaa halvalla bio-plasmalla. En vain ole kokeillut vielä. Hitaitahan ne ovat, mutta halpoja ja voi hyvin puskea vihollista päin.
Avatar
Terminator Sergeant
Viestit: 1974
Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen

Re: Aloittelijan tyranid fleet

Viesti Kirjoittaja Terminator Sergeant »

Tyranidpelaajan neuvo toiselle: Jos mahdollista, ota PALJON krakeneita feeder tentacleilla. Nämä kaverit kestävät osumaa enemmän kuin laki sallii, liikkuvat nopeammin kuin suurin osa laivoista, tuhoavat käytännössä minkä tahansa escortin johon osuvat ja rampauttavat isot alukset. Kasa näitä kavereita asteroidopilvessä suojassa on vastustajan pahimpia painajaisia.
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Battlefleet Gothic”