"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

A start from the very beginning...

Aloittelijatason kysymykset miniatyyrien maalaamisesta, kokoamisesta tai maaston rakentamisesta.
Arrcane
Viestit: 32
Liittynyt: To 29.04.2010 11:22
Paikkakunta: Riihimäki

A start from the very beginning...

Viesti Kirjoittaja Arrcane »

Juuh, hurahdettiin yhden kaverin kanssa näihin Warhammer-jutskailuihin, ja sitten guuglailemalla löysin saitin. Päätettiin ostaa sitten saman armeijan/liiton joukkoja, ja lähellähän on yksi kauppa, josta näitä figuureja sitten päätettiin ostella. Päätettiin sitten ottaa joko Örkit tai Mariinit (ihan tähän väliin vinkkasen, että Games Workshopin sivut on välilehdellä auki josta tarpeen tullen katson nimiä, muu sitten on ihan puutaheinää ja kaveri nauraa kirjotuksilleni vieressä >.<).

Siis, kumpis näistä... ööh... roduista, olisi helpompi aloittelijalle? Mulla ollut jotain Revellin pienoismalleja josta saanut Contacta Professional-liimaa, joten onnistuisiko sillä tämä homma?

Sitten maalaamisesta: kateltiin ensin ketjuja missä käsiteltiin maalaamista, ja jotain tyyliin "wash" juttuja sitten näin, joista en tajua mitään. Muutenkin, kuinkas monta maalia kannattaisi aluksi ostaa?

Ja ympäristöinnistä ja alustojen muokkauksesta: Eli greenstuff? Mikä se on ja mistä sitä saa? Ja miten nuo alustat on muokkailtavissa?

Kiitän jo etukäteen mahdollisista vastauksista ja pyydän anteeksi pitkää vuodatustani.

Edit: wash löytyi. maalien määrä painaa silti mieltä.
Sotussa pyörii kolmea porukkaa,
Kaameita pro jannuja,
Matti meikäläisiä,
Ja sitten on Arrcane, tyhmien kysymystensä kanssa.
Avatar
Merimetsä
Viestit: 2400
Liittynyt: Ma 06.03.2006 19:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: A start from the very beginning...

Viesti Kirjoittaja Merimetsä »

Arrcane kirjoitti:Juuh, hurahdettiin yhden kaverin kanssa näihin Warhammer-jutskailuihin,
Tervetuloa joukkoon iloiseen. Toivottavasti viihdytte.
Arrcane kirjoitti:joko Örkit tai Mariinit ... Siis, kumpis näistä... ööh... roduista, olisi helpompi aloittelijalle?
Kumpainenkin armeija sopii aloittelijalle. Mariineista saat valita yhden useista komppanioista (chapter), jonka armeijakirjan joudut ostamaan.

Pelataksenne tarvitsette armeijakirjan (Codex), säännöt, pelipöydän (keittiönpöytä käy aluksi), mittoja tuumilla, jotain esineitä maastoksi ja kourallisen kuusitahoisia noppia.
Arrcane kirjoitti:Contacta Professional-liimaa, joten onnistuisiko sillä tämä homma?
Tämä sopii aivan hyvin. Mikä tahansa pikaliima sopii miniatyyreille. (Muovifiguja voidaan liimata myös erillisellä muoviliimalla.)
Arrcane kirjoitti:Sitten maalaamisesta:
Okei, perusohjeet: 1) leikkaa figuurit irti kehikoista ja raaputa puukolla ylimääräiset pärsät pois figuureista.
2) Pohjamaalaa figuurit. Voit käyttää mitä tahansa pohjamaalia. Kokemukseni pohjalta spray-maalit ovat parhaita tähän. Pohjamaalin värillä ei ole väliä. Suosituimmat värit ovat musta ja valkoinen.
3) Maalaus:
--Mitä enemmän maaleja sitä parempi. Aluksi suosittelen vaikkapa "Foundation paint set":n hankkimista. Maalivalmistajia on useita ja ne toimivat keskenään hyvin.
--Maalaamisen ensimmäinen sääntö on, että maalia on hyvä ohentaa ennen figuurin sutimista. (Ota maalia sutiin ja dippaa vesiastiaan hyvin nopeasti. Tai ota maalia erilliselle alustalle ja lisää hieman vettä.)
--Washit ovat hyvin vetistä maalia. Näillä saa nopeasti kohtuullisen hienoakin jälkeä. Valkoiselle pohjamaalille voi maalata suoraan washilla ja kahden, kolmen kerroksen jälkeen tulos on yleensä mukava.
Arrcane kirjoitti:greenstuff? Mikä se on ja mistä sitä saa? Ja miten nuo alustat on muokkailtavissa?
Greenstuff on kaksikomponettimuovailuvahaa, joka kovettuu, kun sekoitatte komponentit. Tämä ei aluksi ole välttämätöntä.
Figuurien alustat on hyvä tehdnä näyttäviksi. Jo pelkällä maalattu hiekka saa figuurin näyttämään hyvältä.
“Common sense is not so common.” -Voltaire
“Most people would sooner die than think; in fact, they do so.” ― Bertrand Russell
Avatar
Kylis
Viestit: 1134
Liittynyt: La 23.08.2008 11:52
Paikkakunta: Tampere

Re: A start from the very beginning...

Viesti Kirjoittaja Kylis »

Jos kerran Space Marinet ja Örkit kiinnostaa, niin ostakaa ihmeessä Warhammerin aloitussetti "Assault on Black Reach", joka sisältää pelin sääntökirjan, noppia, tuumamitat ja peliin tarvittavat templatet. Mukana tulee myöskin aloittelijan opas ja itse miniatyyreja; örkkeja ja space marineita molempia pieni armeijallinen, joita on helppo lähteä kasvattamaan.
Magnumit on täällä aina valmiina.
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: A start from the very beginning...

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Kylis kirjoitti:Jos kerran Space Marinet ja Örkit kiinnostaa, niin ostakaa ihmeessä Warhammerin aloitussetti "Assault on Black Reach", joka sisältää pelin sääntökirjan, noppia, tuumamitat ja peliin tarvittavat templatet. Mukana tulee myöskin aloittelijan opas ja itse miniatyyreja; örkkeja ja space marineita molempia pieni armeijallinen, joita on helppo lähteä kasvattamaan.
Joo ja siitä on tullu semmonen pakkauskin jossa tulee muutama perusmaali ja pensselit mukana. Niillä pääseekin jo aika hyvin alkuun sitten.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: A start from the very beginning...

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Siis, kumpis näistä... ööh... roduista, olisi helpompi aloittelijalle?
Smurffit ovat helpompia. Mikään ei kuole ja tappavat talossa ja puutarhassa. Pienikokoinen armeija eliittisotilaita, joten jokainen menetys koskee. Panssarintorjunta-aseet kaatavat smurffeja 100-0.

Toisaalta örkit ovat massa-armeija, joka lyö lujaa eikä osaa ampua kauhean hyvin. Sopii myös aloitusarmeijaksi pelottomien yksiköidensä takia.

Ota toinen, kaveri ottaa toisen. Aiemmin mainittu Assault on Black Reach on hyvä ostos. Ostakaa kaksi puoliksi.
Contacta Professional-liimaa
Muoviliimaa. Muovifigut saa tukevasti kasaan, myös muovi-metallihybrideitä voi yrittää kasailla. Metallifigut (about kaikki eliitit sun muut) tahtovat vuorostaan pikaliimaa, esim. Zap-a-gap ca+ on hyvä. Myös markettiliimoilla pärjää, mutta kalliiksi tulee pitemmän päälle.
Sitten maalaamisesta: kateltiin ensin ketjuja missä käsiteltiin maalaamista, ja jotain tyyliin "wash" juttuja sitten näin, joista en tajua mitään. Muutenkin, kuinkas monta maalia kannattaisi aluksi ostaa?
Ks. ketju maalaustekniikoista. Perussetti maaleja on hyvä ostos. Musta, valkoinen, sininen, punainen, keltainen, ruskea, vihreä, hilemetalli ja hilekulta, noilla pääsee jo pitkälle. Washaus eli väripesu tarkoittaa sitä, että alue "pestään" erittäin ohuella maalilla. Ohut maali valuu syviin kohtiin muodostaen syyvyysvaikutelman.
greenstuff
Valmistaja Polymeric Systems Inc. Virallinen nimi Kneadatite Blue/Yellow. Itsestään liimautuva kaksikomponenttiepoksikitti, jota käytetään esim. putkien paikkaamiseen ja miniatyyrien muovaukseen. Kestää lyhyitä aikoja n. 350 C lämpötilassa. Hankkimispaikkoina esim. GW:n tuotteita myyvät liikkeet, Taistelutarvike, Boostep ja Heresy Miniatures.
Ja miten nuo alustat on muokkailtavissa?
PVA-liimaa, hiekkaa ja maalia kuivumisen jälkeen tekee ihmeitä.

Kiitän jo etukäteen mahdollisista vastauksista ja pyydän anteeksi pitkää vuodatustani.

Edit: wash löytyi. maalien määrä painaa silti mieltä.[/quote]
Arrcane
Viestit: 32
Liittynyt: To 29.04.2010 11:22
Paikkakunta: Riihimäki

Re: A start from the very beginning...

Viesti Kirjoittaja Arrcane »

Juuh, kiitos kaikista vastauksista, ja eiköhän noilla pääse alkuun. Tuota Black Reachia sitten kateltiin ja sieltähän se löyty.
Sotussa pyörii kolmea porukkaa,
Kaameita pro jannuja,
Matti meikäläisiä,
Ja sitten on Arrcane, tyhmien kysymystensä kanssa.
abcdefg
Viestit: 1747
Liittynyt: Ke 27.12.2006 18:40
Paikkakunta: Kempele

Re: A start from the very beginning...

Viesti Kirjoittaja abcdefg »

CMON Ultimate Miniature Painting Guide - niminen opus voisi olla hyvä hankinta. Hinta taisi olla siinä 15euron paikkeilla (posteineen), ellen väärin muista. Kirjassa on todella monia satoja sivuja aina perustekniikoista vaativiin tekniikoihin.

Assault on Black Reach on hinta-/laatusuhteeltaan täydellinen aloitussetti kenelle tahansa, koska jo pelkän Main Rulebookin ostaminen tulisi maksamaan 50e, ja siinä 60e boksissa saat täysin kelpuutettavan version kyseisestä kirjasta. 2 Boksin ostamisella saisitte molemmat pelattavat 750pts armeijat (tosin enemmänkin, mutta silloin örkit olisivat vain aivan liian alivoimaisia).

Maaleja ei sinäänsä tarvitse edes paljoa alkuun. Valkoinen, Musta, Vihreä, X (chapterin väri/t), hopea, Y (örkkien vaatteiden väri) sekä vaikkapa punainen. Eli todella halvalla saa alkuun tarpeelliset maalit.

Tämä Sisältäisi aloittamisen kannalta kaikki tarpeelliset maalit, vielä todella edulliseen hintaan.

Maastoa ei alkuun edes tarvitse, mutta mikäli sitä haluaa, kannattaa käydä pelailemassa paikallisen peliporukan tiloissa (mikäli läheltä sellainen löytyy) TAI käyttää paperipaloja maastona, kirjoittaen vaikkapa kartonkipalaseen "metsä" "kukkula" "raunio" jne.
2
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Perusteet”