Pelipaikka Nopat&Taktiikka kerhohuoneet, Nahkahousuntie 5, 3.krs, Lauttasaari.
Sivulla on täydellinen setti kompeista, sekä vielä täydellisempi turnauksen sääntöpaketti. Turnauksen sääntöpaketti (pdf) on aina se joka pätee ristiriitatilanteissa.
Toiveena on, että armeijat ovat aikalailla ’klassisen armeijan oloisia’. Siis otetaan mukaan vain rajallisesti taiontaa, supersankareita, hirviöitä ja ihmekapineita. Toki saa ja kannattaa mausteeksi ottaa, kyse on kuitenkin Hammerista, mutta muuten toivotaan että armeijat muistuttavat armeijaa pienestä pistekoosta huolimatta, ja ovat mielellään myös monipuolisia, eivätkä täysin min/maxattuja.
Tämä toive on yritetty kuvata kompeissa hieman tarkemmin, mutta tuo on siis se big picture.
HUOM : Kannattaa kommentoida, jos kompit ovat jonkun armeijan kannalta todella tyhmät, tai huomaatte jonkun ammottavan Thirsterinreiän, niin korjataan ne ennen turneeta.
Turnauksen aikataulu :
Sunnuntai 03.04.
- • 09.00 – 09.30 : saapuminen paikalle ja ilmoittautuminen, oman armeijan laittaminen pelikuntoon.
• 09.30 – 11.30 : ensimmäinen peli Battle Line
• 11.30 – 13.30 : toinen pelikierros Blood and Glory. Peli ei pääty breaking pointtiin, vaan ensimmäisenä
breaking pointin saavuttanut armeija antaa vastustajalle +150 pistettä.
• 13.30 – 14.00 : ruokatauko
• 14.00 - 16.00 : Kolmas peli : Fields of Slaughter, ks myöhempänä
• 16.00 – 18.00 : Neljäs peli : Battle line
Tilaa on 16 pelaajalle, ilmoittautuneet (16/16):
- * Kalle Mannonen
* Ville Mannonen
* Ville Valkama
* Mika Baljaskin
* Herman Mäenalanen
* Julius Castren
* Janne Mikkola
* Aki Järvinen
* Henry Hyttinen
* Jussi Lindeberg
* Alpi Jokinen
* Antti Häkli
* Teemu Kantola
* Olli Mikkanen
* Erno Langinkoski
* Niilo Langinkoski
Varasijoilla tai varapelaajina :