Varsin kelpo tuosta tuli. Sellainen kysymys tuli mieleen että kannattaisiko tuo vielä sealata jollain, jotta maalit, kivet ja muu tekstuuri pysyisi paremmin kiinni pöydässä taistelun tohinassa?


Itse kun rakensin pelipöydän foamilevyn päälle, niin hiekan liimauksen jälkeen sivelin ennen maalausta koko pinnan rankasti laimennetulla vesi-erikeeper sekoituksella. Juurikin sen takia että ennen maalausta kivipinta saa myös päällensä hieman elastisen sidoksen. Sitten vedin vasta päälle maalin.Mordjinn kirjoitti:Sellainen kysymys tuli mieleen että kannattaisiko tuo vielä sealata jollain, jotta maalit, kivet ja muu tekstuuri pysyisi paremmin kiinni pöydässä taistelun tohinassa?
Juu. Itse otin sen lähtökohdan että en lähde joka penniä säästämään, koska usein helposti tuollaisissa hiekkalaatikkoleikeissa palaa sen verran aikaa että se muutaman euron hiekkapussi onkin "halvempi" vaihtoehto. Ja mielummin teen hieman helpommin ja hyvää vähän kalliimmalla, kuin hiukan halvempaa joka alkaa muutaman kuukauden päästä ärsyttämään. Omasta mielestäni noiden levyjen hakeminen oli tuossa projektissa se raskain vaihe, jota lykkäsin vaikka kuinka kauan. Leikkely, liimaus ja maalaus taas ovat hauskaa puuhastelua kotosalla/työhuoneella.Runt kirjoitti:Huomasin kyllä että hinta saadaan puoleen jos vain haluaa, kaikesta kuitenkaan ei aina kannata tinkiä. Joskus myös on paljon helpompaa hakea se hiekka kaupasta kuin leikkipuiston laatokosta yms. Tarkoitukseni ei siis ollut arvostella pelipöydän hintavuutta millään tapaa. Lähinnä itsekseni pohdiskelin vertailukohtana omat pelipöytäsuunnitelmat. Kuten jo edellä mainitsin pätevähän tuo pelipöytä on eikä kovinkaan kallis kun katsoo millainen lopputulos on saatu aikaan. On niitä kalliimpiakin toteutuksia nähty suuremmalla rahalla tehtynä.
Inouj kirjoitti:Väliin tietty kommentoi joku pelihipsteri, joka ei tiedä kommentoimastaan asiasta mitään, siirryttyään jo vuosia sitten pelaamaan GW:n main stream tuotteita "parempia" pelejä.

Itellä on kylpyhiekkaa ja kolmea karkeutta keskenään samanlaista akvaariohiekkaa. Näissähän iso etu hiekkalaatikkohiekkaan on se että ovat pölyttömiä niin ottavat liimaan paremmin kiinni.Hammerheart kirjoitti:Hiekkaa muuten saa lemmikkieläinkaupoista aika paljon halvemmalla kuin Hobby Pointista. Gerbiilin kylpyhiekka (joka on semmoista tavallaan savimaista ja todella pienirakeista) on oma suosikkini.
Wh40k 2nd edition rulebook kirjoitti:Remember that you're playing to enjoy a challenging battle with friends, where the spirit of the game is more important than winning at any cost.
