"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Pistetään nyt pieni arvostelu kirjasta, kävin sen oitis ilmestyttyä poimimassa kaupasta.

Kirjassa on alaotsikkona Warhammer Campaign, ja sitä se tosiaan on, kampanjaraportti kovissa kansissa. Kirjassa on laajennetut säännöt Mighty Empires -turnauksen pelaamiseen. Kampanja on jaettu neljään vuodenaikaan, joiden aikana on vähän eri efekti päällä, ja joka vuoden ajalle on joitain omia skenaarioitaan. Mielenkiintoisimmat skenaariot on väkerretty maanalaisista taisteluista Skavenien ja kääpiöiden välille, muuten skenaariot ovat rotuneutraaleja. Mukana on myös Storm of Magic skenaario, sekä uusia cataclysmic spellejä Siege battleihin.

Joissain skenaarioissa pelataan linnoituksen piiritystä ja valtausta, siis Siegeä. Sitä varten kirjassa on lopussa 4:n sivun säännöt + 4 sivua varusteita hyökkääjälle ja puolustajalle. Siege säännöt näyttävät riittävän yksinkertaisilta, että tuota voisi ihan hyvin kokeilla, kun sattuu kuitenkin se Warhammer linnakin varastossa olemaan.

Oma motivaationi kirjan hankintaan oli ilman muuta Siege säännöt, sekä uusien skenaarioiden löytäminen kirjasta. Näistä Siegesäännöt onkin ihan OK:t. Kampanja on niin iso, ettei mitään tuon tapaista jaksa lähteä vääntämään, joitain ideoita noista skenaarioista voi löytyä, en ole vielä ehtinyt niitä kunnolla ajatuksen kanssa läpikäymään.

Tiivistettynä: kirja on Siege säännöt + 80 sivua kampanjasääntöjä ja raporttia, jotka ovat kuin suoraan White Dwarffin sivuilta pompanneita.

Ihan kiva, muttei mitään Storm of Magicin tai Tamurkhanin tasoista.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
Zere
Peliporukkavalvoja
Viestit: 533
Liittynyt: Su 14.11.2004 19:21
Paikkakunta: Turku

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja Zere »

Mullakin kirja on tilauksessa juurikin siege sääntöjen takia. Lisäksi huomasin jossain maininnan tuosta mighty empires setistä ja voisin omalle porukalle koittaa jotain kivaa siitä kehittää.
WH40K: Daemons of Tzeentch, Thousand Sons
AoS: Disciples of Tzeentch, Kharadron Overlords
LotR: Forces of Good, Forces of Evil
WM: Undead, Bretonnia
WHFB: Bretonnia
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

Jep, "expanded battle report" -formaatin takia kirjan hintakin on varmaan vaan se 26€. Jos kyseessä olisi ollut täydet, upouudet kampanjasäännöt sisältävä tekele skenaarioineen + siegesäännöt, niin oisi varmaan maksanut sen 55€ ainakin. Ei sisällä mitään, mitä ei olisi voinut White Dwarffissa myöskin julkaista(useammassa osassa), mutta siellä olisi vienyt liikaa sivuja mainoksilta pois.

Sellaisenaan tätä voi hyvinkin tosiaan verrata White Dwarffeihin. Onko Blood in the Badlands neljän White Dwarffin arvoinen? Kyllä minä voisin neljä WD:tä skipata tämän vuoksi, sisältöä on varmasti enemmän Badlandsissa. Olettaen siis, ettei neljässä peräkkäisessä WD:ssä tule mitään uusia sääntöjä tai uusia yksiköitä.

Edit: Toisaalta, luin juuri Warhammer Foorumin puolelta että kyllä tuo kampanjasäännöstö on ihan täysivaltainen, itsenäinen paketti ja Mighty Empiresistä käyttää vain niitä laattoja karttana eli ME:tä ei tarvitse omistaa. Eli kyllä tästä taitaa tulla itselleni ainakin ihan pakko-ostos loppujen lopuksi.
niblebitzer
Chaosboyz Crew
Viestit: 722
Liittynyt: Ti 20.08.2002 10:55
Paikkakunta: Masala, Kirkkonummi

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja niblebitzer »

Haettiin noita pari kappaletta maanantaina. Pläräsin oman kappaleen läpi eilen ja olihan se kirja, juu.

Kirja sisältää 1-2 sivun kokonaisuuksia ihan kuin ne olisi koostettu WD:tä varten, mutta todettu, että ei mahdu, muuta fantsuu tulossa. Kirjan jäsentely ja sisällysluettelo olisi kaivannut enemmän töitä.

Kampanjasäännöt vaikuttivat ihan mielenkiintoisilta, mutta paikoin puutteellisilta. Kokonaisuus aukesi vasta kun oli koko setin lukenut ja sittenkin jäi joitain kysymyksiä. Peruskamppis toiminee varmaan ihan hyvin. Voitoista ja tappioista tulevat bonarit ja penaltit ovat mukava lisä ja sankaritkin karaistuvat ottaessaan turpaan, jos ei sitten henki lähde kokonaan. Alueiden valloituksessa ympäristö ja sijainti vaikuttaa, jonka lisäksi valloitettava osapuoli saa lahjoa vastustajaa jättämään pläntin rauhaan.

Kampanja on sijoitettu Badlandsiin ja se pakotti kartan ja merkittävät paikat sen mukaan. Vuoden kampanjaan on mahdutettu joka vuodenaikaa varten oma isompi multiplayer matsi, jonka voittaja ottaa ko alueen hallintaansa. Lisäksi voittavan puolen armeijat jakavat setin uniikkeja magic itemeitä keskenään. Kampanjan viimeinen vääntö käydään lentävästä linnoituksesta, joka on kaksiosainen isompi peli. Lisäksi mukaan oli sovitettu skavenien ja kääpiöiden välinen minikampanja maanalaisiin matseihin, jotka ketjuttuivat toisiinsa ja joilla oli merkitystä koko kampanjaan.

Kartalla kaupunkien ja linnoitusten valloitukset käydään kaikki siege-peleinä, joille on annettu yksinkertaistetut säännöt. Valitettavasti noissakin säännöissä on joitain reikiä. Siege on kohtalaisen suoraviivaisesti toteutettu ja varmasti ihan hauskaa vääntämistä.

Kyllä tuo herätti kutkutusta kampanjan pyörittämisestä ja siege-pelien kokeilusta. Molemmissa on ihan mukavia elementtejä. Ainakin löytyy nyt käyttöä wanhalle Mighty Fortressille ja parille täydelle setille siege-rojuja mitä on lojunut laatikossa sitten edellisen Warhammer Siegen.
- The number of people watching you is directly proportional to the stupidity of your action.

http://lunatix.epixx.org/
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Niblebitzer kirjoitti:Kyllä tuo herätti kutkutusta kampanjan pyörittämisestä ja siege-pelien kokeilusta. Molemmissa on ihan mukavia elementtejä. Ainakin löytyy nyt käyttöä wanhalle Mighty Fortressille ja parille täydelle setille siege-rojuja mitä on lojunut laatikossa sitten edellisen Warhammer Siegen.
Mullakin on toi Fortress, ja kertsillä lojuu (varmaankin) Mikan linna => voisi hyvin järjestää yhden päivän Siege happeningin...
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Niblebitzer kirjoitti:Kartalla kaupunkien ja linnoitusten valloitukset käydään kaikki siege-peleinä, joille on annettu yksinkertaistetut säännöt. Valitettavasti noissakin säännöissä on joitain reikiä. Siege on kohtalaisen suoraviivaisesti toteutettu ja varmasti ihan hauskaa vääntämistä.
Ovatko paljonkin erillaisia kuin viitosedikan/kuutosedikan(IIRC siellä oli simppelit siege säännöt. Vai oliko seiskaedikassa?) siege säännöt? Noilla tuppasi menemään turhan herkästi siihen että kaksi blokkia vaan hakkaa toisiaan(ja hyökkääjät eivät osu ilveelläkään) ilman merkittävää break mahdollisuutta=hidasta purtamista kunnes jompikumpi mokaa jossain epäonneekkasti breaktestin. En sit tiedä kai se realistista oli mutta tylsää. Ja pisti pelaajat miettimään lähinnä vaihtoehtoisia konsteja murtaa puolustus. Lentäjät yms jotka ignoroivat puolustuksen edut olivat erityisen suosittuja.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
niblebitzer
Chaosboyz Crew
Viestit: 722
Liittynyt: Ti 20.08.2002 10:55
Paikkakunta: Masala, Kirkkonummi

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja niblebitzer »

Uudessa siegessä peruskokoisessa pelissä on kolme objektiveä linnan muureilla/torneissa. Näiden kontrollista taistellaan.

Matsit menee pitkälti rakennuksia koskevien sääntöjen mukaan. 10 miestä lyömässä molemmin puolin. Viereisistä muuri/torni-elementeistä voi tulla apuihin, jos haluaa vaihtaa tappeluun osallistuvien ukkojen valikoimaa. Linnaan hyökkäävällä yksiköllä on puolitettu WS ja I (paitsi siege towerista), joten muurille bunkkeroineet vastustajat ovat aika usein heilumassa ensin. Poikkeuksena talo-sääntöihin, muurin/tornin palan voi "breachaa", jolloin sieltä pystyy ajamaan vastustajan pois ilman stubbornin tuomaa turvaa. Tähän hommaan tarvitaan sitten siegeen varattuja välineitä tai sotakoneita.

Skenaariossa deploymenttia ja alun tappioita on virtaviivaistettu. Armeijoista puolustaja joutuu huomioimaan linnan koon ja pelastusjoukot. Puolustajan armeijasta osa on pakko sijoittaa pelastajiin, jotka tulevat myöhemmin pelilaudalle. Tämä on muutenkin suotavaa, sillä linnan sisällä kannattaa olla tilaa perääntyä tai yksikkö tuhoutuu muurilta pakittaessaan. Ennen pelin alkua molemmat puolet heittävät ammuskelua toisiinsa sopivilla mausteilla. Lisäksi piiritetty osapuoli vetelee vyötä kireämmälle. Ne jotka ovat jo vyön reikien väärässä päässä, nääntyvät nälkään. Vihut deployaa vain 8" päähän linnasta. Peli kestää vain 5 vuoroa. Pelin alussa on reilu läjä nopan heittoa, joka rikkoo ukon tarkkuudella tehdyt yksikköjen optimoinnit kun molemmat armeijat imevät vahinkoa. Toisaalta se vaikuttaa ihan fiksulta abstraktoinnilta.

Hätäseen korjaisin vain nääntymiseen liittyvää sääntöä, jossa kirjoitettu heitto on per model, ei per wound. Lisäksi varmistaisin, että vahinkoja ei väistellä millään saveilla. Tämä oikaisee linnaa miehittävien ogrejen kärsimät vahingot kolmanneksesta sopivaan suhteeseen ja korjaa tuhoja myös laajemmin wardattujen armeijoiden joukossa. Charrujen uskoisi olevan etuoikeutettuja syömään ensin, joten niille sallitaan pääsy ison pöydän äärelle.

Smaxx, kuulostaa hyvältä. Täytyy ottaa siege equipmentti maalauspöydälle. Linna onkin jo maaleissa.
- The number of people watching you is directly proportional to the stupidity of your action.

http://lunatix.epixx.org/
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Tossahan tuli kätevästi faqikin Siegeen saman tien :)

Jahka kerkeää kokeilemaan tota settiä, pitää katsoa saisiko päivään mahtumaan neljä peliä, silloin voisi pelata saman määrän hyökkääjänä ja puolustajana, molemmat vaikkapa samalla armeijalistalla. Toisaalta voisi ottaa yhdet sieget hyökkääjänä ja puolustajana, ja yksi sitten niin että pienemmissä pisteissä oleva päättää vikan pelin roolit, tai joku huutokauppa rooleista tms.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Luulenpa, että pidetään 5.2.2012 seuraavanlainen turnaus :

2 ekaa peliä pelataan Border Patrol säännöillä, niin että sankarit ja yksiköt voivat kehittyä matkan varrella hiukan, Tamurkhanin kampanjajuttujen mukaisesti.

Kolmas peli pelataan sitten isompana pelinä Badlandsin Siegesäännöillä (ja Nibbleblitzerin täsmennyksillä). Hyökkääjänä tietysti kampanjassa siihen asti paremmin pärjänneet, koska hehän ovat rynnimässä, ja häviäjät ottamassa pataan. Laittelen turnauspakettiin tiivistelmän oleellisemmista Siege- ja 'kampanja'säännöistä, joten ilman kirjoja voi pärjäillä turnauksen kannalta, muttei tietenkään muuten...

Tästä tulee eeppistä, mieletöntä ja upeaa. Ja mahtavaa.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Noniin, ensimmäinen alustava draftista päivän kampanjaan, jossa yhdistellään pikku hippusia Tamurkhanista ja Blood in the Badlandista on reposteltavana :

http://www.nopat.fi/2011/tapahtumat/amu ... -5-2-2012/

Tuossa on jo yksi skenaario kirjoitettuna ja perusperiaatteet noin muutenkin. Pelataan siis ensin pari peliä, joilla pumpataan armeijoita iskuun lopullista piiritystaistelua varten. Kirjoittelen tuonne oleelliset Siegehommelit, ja vielä pitää keksiä kakkosskenaarioon jotain lystikästä. Kolmonen onkin sitten suoraan Blood in the Badlandsin Siege. EDIT : Jonka pistelasku menee tietenkin objektien, eikä victory pointtien mukaan...
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Mikkelix
Viestit: 294
Liittynyt: Su 16.01.2011 10:45
Paikkakunta: Epsoo

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja Mikkelix »

Pakko päästä tonne!
Milloin ilmoittautuminen alkaa?
Hou hou hou!
Avatar
Warchef
Viestit: 2234
Liittynyt: Su 11.03.2007 20:19

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja Warchef »

Kannattaa tsekkailla noi armeijan kasausrajoitukset, tuplahydrat menee läpi mut ei mun tuplakotkat ja way-watcherit.
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Warchef kirjoitti:Kannattaa tsekkailla noi armeijan kasausrajoitukset, tuplahydrat menee läpi mut ei mun tuplakotkat ja way-watcherit.
Jeps, tarkensin että tupla HE/DE Botterit on OK. Mutta kattotaan muutenkin vielä kunnolla.

EDIT : Ja eiköhän noi 2400 pinnan armeijan kompit siirtyne ETC -komppeihin loppujen lopuksi.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja Rune »

smaxx kirjoitti:
Warchef kirjoitti:Kannattaa tsekkailla noi armeijan kasausrajoitukset, tuplahydrat menee läpi mut ei mun tuplakotkat ja way-watcherit.
Jeps, tarkensin että tupla HE/DE Botterit on OK. Mutta kattotaan muutenkin vielä kunnolla.

EDIT : Ja eiköhän noi 2400 pinnan armeijan kompit siirtyne ETC -komppeihin loppujen lopuksi.
1500 on kanssa aika hämmentävä armeijakoko. Eikö nykyään 400 jaolliset armeijakoot ole jeespoks? Esim 1600?

Muuten tosi päheä idea. :) Olis kiva testata esim. meidän pikkujouluissa vastaavaa.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Rune kirjoitti:1500 on kanssa aika hämmentävä armeijakoko. Eikö nykyään 400 jaolliset armeijakoot ole jeespoks? Esim 1600?
Toi neljällä jakaminen on vielä niin uutta, ettei se ole ihan verissä :) Tuossa on se ajatus, että armeijaan tulee matkan varrella mukaan täydennyksiä, 1500 pinnan armeija sisältää sellaisenaan 1200 pinnan armeijan, ja 300 pinnalla siihen saa vain pientä buustia. Jaellaan niukkuutta. Alunperin loppusodan oli tarkoitus olla 3000 pinnan kokoinen, joten se oli osasyynsä tuohon hämmentävään 1500 pisteen keskimmäiseen peliin. Samoin peliaikana vaan ajattelin että 1500 menee varmaan about samassa ajassa kuin 1200 pistettäkin. Vaan saapas näkee, muutoksia voi tulla, ja kommentit huomioidaan.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Blood in the Badlands Warhammer kampanjakirja

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Mikkelix kirjoitti:Pakko päästä tonne!
Milloin ilmoittautuminen alkaa?
Hienoa, ilmoittautuminen alkaa, kunhan saan turnauspaketin valmiiksi, ja varmistettua ettei ole tuolloin muuta menoa :) Ensi viikolla, luulisin.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”