"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Re-roll

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re-roll

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Elikkä törmäsin seuraavanlaiseen kikkailuun ulkomaanpeelojen sivustolla. Vihun yksikkö A on saanut niskaansa Eldarien psyykkisen voiman Doom (Re-roll to wound). Rangeriryhmä B ampuu sitä. Osumista osa rendaa/haavoittaa, tai mokaa haavotuksen. Doom aktivoituu. Selvää on, että voin/kannattaa viskoa uudestaan mokanneet heitot, mutta voinko viskoa uudestaan myös onnistuneet haavotusheitot? Doomin säännöissä ei sanota, että vain mokatut heitot voisi re-rollia, joten voinko re-rollia onnistuneetkin heitot hakiessani rendingejä?

Ainakin omaan järkeeni tämä kuulostaa ihan luvalliselta kikkailulta, sillä Doom ei tarkenna saatko viskoa uudestaan vain mokanneet heitot, eikä sääntökirjakaan kiellä onnistuneiden heittojen uudelleenheittämistä. Mitäs muut?
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Kurbutti
Viestit: 47
Liittynyt: Ti 06.03.2012 22:11

Re: Re-roll

Viesti Kirjoittaja Kurbutti »

Riippuu vähän, miten se tarkka sanamuoto menee siinä Doomin säännössä. Re-rolleissa kyse on epäonnistuneiden heittojen re-rolleista. Ei se silloin oikeuta re-rollaamaan onnistuneita. Edes se, ettei sitä erikseen mainita, muuta sitä asiaa. Jos tähän sääntöön olisi poikkeus, niin se mainittaisiin aivan varmasti siinä Doomin kuvauksessa. Mikä järki onnistuineita muutenkaan on enää re-rollata? Todennäköisemmin se vihulainen sen seivinsä feilaa kuin itte satut rendaamaan re-rollilla.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Re-roll

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Mainitaanko re-rolleista sääntiksessä ihan oikeasti, että ne koskevat vain epäonnistuneita heittoja?

Mitä Doomissa sanotaan? Jos sanotaan, että may re-roll rolls, niin silloin heittele onnistuneita, jos tarpeelliseksi näet. Jos sanotaan, että re-roll fails, niin silloin rendausta et voi hakea, koska siinä haavoituksessahan onnistuit.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Re-roll

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Kuulostaa porsaanreijän hyväksikäytöltä tai ainakin säännön hengen vastaiselta, mutta Doom ei näköjään määrittele eriskeen, että rerollaa failit, vaan rerollaa woundi heitot. Kaippa se on sitten laillista.
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Re-roll

Viesti Kirjoittaja Remos »

Useinhan niissä lukee "reroll failed rolls to [...]" eli eiköhän se re-roll ole vain käsite uudestaan heitolle.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Vexild
Viestit: 203
Liittynyt: Ti 29.04.2008 19:59

Re: Re-roll

Viesti Kirjoittaja Vexild »

Doomissa lukee ".. unit gain a re-roll to wound.." eli joten jos olet jo woundannu snipuillas niin omasta mielestä niitä onnistuineita haavoja ei enää heitellä uudelleen.
Avatar
Dr4zh4r
Viestit: 203
Liittynyt: Ti 13.10.2009 14:11
Paikkakunta: Turku

Re: Re-roll

Viesti Kirjoittaja Dr4zh4r »

Vexild kirjoitti:Doomissa lukee ".. unit gain a re-roll to wound.." eli joten jos olet jo woundannu snipuillas niin omasta mielestä niitä onnistuineita haavoja ei enää heitellä uudelleen.
Eikös tämä käänny niin, että "woudaukset saa re-rollata", eikä suinkaan että "epäonnistuneet woundaukset saa re-rollata".
Eli siitä puuttuu se tarkennus, mikä löytyy joiltakin yksiköiltä damage-rollien kohtaa. Puhun siis siitä "saa re-rollia, mutta tulos, oli se huonompi/parempi täytyy hyväksyä".

Siitähän oli joku FAQ, kun kysyttiin että voiko esmes onnistuneen moraaliheiton uusia, jos vaikka haluaisikin juosta, ja väitän että vastaus oli että saa.
Tulipas taas selkeä puheenvuoro....
"Assassins do it from behind"
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Re-roll

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Vexild kirjoitti:Doomissa lukee ".. unit gain a re-roll to wound.." eli joten jos olet jo woundannu snipuillas niin omasta mielestä niitä onnistuineita haavoja ei enää heitellä uudelleen.
Siis kuten Dr4zh4r sanoi, niin tuollaisissa "vain mokat saa re-rollia"-tapauksissa kamojen säännöissä erikseen lukee, että vain mokanneet saa re-rollia (Esmes Lightning clawejen kohalla.), Doomin säännöissä puuttuu tuo rajoitus, että vain mokanneet heitot saa re-rollia. Doomin kohdalla puhutaan vain re-rollimisesta yleisesti, ilman minkäänlaisia rajoituksia. Sääntiskään ei anna re-rollille rajoituksia kuin vain sen, että toinen tulos on pidettävä. Täten mikään ei estäisi sääntöteknisesti viskomasta niitä onnistuneita heittoja uudestaan.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Re: Re-roll

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Tuli mieleeni Tiguriuksen "Gift of Prescience" sääntö, jossa sanotaan rerollista näin "you can choose to re-roll any reserves rolls - even successful ones."

Tuossa se vielä painotetaan että saapi ihan vaikka ne epäonnistuneet tai onnistuneet kummatkin heitellä, mutta se että siinä se painotetaan ei tarkoita etteikö sitä olisi voinut tehdä muutenkin, koska myöskään tässä ei puhuta mitään "failed" rolleista. Puhutaan vain että saa rerollia minkä tahansa reserviheiton. Joten miksei tuo Doom, jos sääntö kerran puhuu vain rollimisesta ilman mitään viitteitä feilattuihin, olisi myös vähän samaan kastiin kuuluva, eli saapi ne onnistuneet heitellä jos siltä tuntuu.

Tiedän, eivät ole sama asia, mutta otin vain esille tuon toisenlaisen rerolli esimerkin, mikäli siitä mitään apua pohdintaan olisi.
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Kurbutti
Viestit: 47
Liittynyt: Ti 06.03.2012 22:11

Re: Re-roll

Viesti Kirjoittaja Kurbutti »

Heh, itse olen vaan törmännyt aina tapauksiin, jossa vain epäonnistuneet heitot voi re-rollia. Mutta, otinpa sääntiksen kauniiseen käteen ja siellä tosiaan seisoo, että koska voit re-rollata kaikki haluamasi nopat, niin kyllä se vaan niin täytyy tulkita, että myös onnistuneet nopat voidaan re-rollata. Perun aiemmat puheeni. :P
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”