Juu en oo koskaan käyttänyt tai omistanyt FMC ja nyt kun on tuo Flyant niin voisko joku kertoa että miten ne nyt toimii?
Voinko siis Depottaa Flyrantin ja sillon se on ''gliding'' ja jos haluan sen tulevan Zooming niin se tulee reservistä?
Jos eka vuorolla se alkaa Gliding kentältä ja aloitan pelin niin voinko suoraa siirtyä zooming moodiin? ja sitten seuraavalla vuorolla vaihtua gliding? pystynkö myös jos seuraavalla vuorolla meen gliding niin liikkuun mihin tahansa suuntaan eikä tarvi olla se 90-astetta?
Vector strike ainoastaan zooming moodissa?
Jos vihollinen ampuu Flyratnnita vaikka plasmalla joka Zoomaa taivaalla ja päätän mennä Dive modeen niin voin ampua snap shotteja seuraavalla vuorolla ainoastaan, mutta voinko siirtyä gliding modeen ja chargata unitin kimppuun?
Tuossa oli jotain mistä en oo varma ja haluaisin varmistuksia etten tulevaisuudessa päädy tilanteeseen jossa en tiedä yksiköitteni sääntöjä =D
FMC?
Re: FMC?
Minun ymmärrykseni on tämä:
Jos pistät sen depossa kentälle, se ei lennä ennen kuin on sinun vuorosi. Jos jätät reserveihin se tulee lentäen kentälle. Jokaisella omalla vuorolla saat päättää missä moodissa se on ja sama moodi on päällä myös seuraavalla vastustajan vuorolla. Se miten ne erilliset moodit toimii on mielestäni aika selkeästi isossa kirjassa.
Jos pistät sen depossa kentälle, se ei lennä ennen kuin on sinun vuorosi. Jos jätät reserveihin se tulee lentäen kentälle. Jokaisella omalla vuorolla saat päättää missä moodissa se on ja sama moodi on päällä myös seuraavalla vastustajan vuorolla. Se miten ne erilliset moodit toimii on mielestäni aika selkeästi isossa kirjassa.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: FMC?
KylläEskoleipa kirjoitti:Voinko siis Depottaa Flyrantin ja sillon se on ''gliding'' ja jos haluan sen tulevan Zooming niin se tulee reservistä?
Kyllä.Eskoleipa kirjoitti:Jos eka vuorolla se alkaa Gliding kentältä ja aloitan pelin niin voinko suoraa siirtyä zooming moodiin? ja sitten seuraavalla vuorolla vaihtua gliding? pystynkö myös jos seuraavalla vuorolla meen gliding niin liikkuun mihin tahansa suuntaan eikä tarvi olla se 90-astetta?
kylläEskoleipa kirjoitti:Vector strike ainoastaan zooming moodissa?
kylläEskoleipa kirjoitti:Jos vihollinen ampuu Flyratnnita vaikka plasmalla joka Zoomaa taivaalla ja päätän mennä Dive modeen niin voin ampua snap shotteja seuraavalla vuorolla ainoastaan, mutta voinko siirtyä gliding modeen ja chargata unitin kimppuun?
Tarkennuksena vielä että flyereilla on zooming ja hover, FMC:llä on swooping ja gliding jotka ei sinänsä eroa muuten kuin nimen puolesta.
"Cover my lovejunk in catnip and teabag a horny lion"
Spoonyone
Spoonyone