"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Infinity kampanjakertomus, osa 2

Voit lähettää oman kertomuksesi omista sotakokemuksistasi. Kuvat taistoista ovat raporteissa aina ehdottoman suotavia.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Infinity kampanjakertomus, osa 2

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Hei,

aloitimme maanantaina käyttäjänimi "Zatakin" kanssa pienimuotoisen Infinity-kampanjan. Ajatuksena on lähinnä sitoa pelejä tarinallisesti yhteen ja kehtitellä sen myötä tarinaa. Ajateltiin, että tämän voisi tänne jakaakin, kun johonkin näitä kuitenkin pitää kirjoitella muistiin, jotta voi myöhemmin fiilistellä.
Pidemmittä puheitta:

Uusi tappava kulkutauti on löytynyt. Se nimettiin Traveller-virukseksi, sen löytöpaikan mukaan.
Ensimmäiset havainnot viruksesta tehtiin Traveller-72 avaruusasemalla, kun sen viestiliikenne vaikeni kahdeksi vuorokaudeksi ja paikalle lähettiin O-12:n tutkimusryhmä.
Kaikki aseman 2,1 miljoonaa matkustajaa löydettiin kuolleena. Asema eristettiin välittömästi, ja uskottiin että tauti saatiin karanteeniin. O-12:n raportissa ei kuitenkaan mainittu, että aseman evakuointikapselit oli laukaistu juuri ennen radiohiljaisuuden alkamista.

Haqqislamin mestarilääkärit kävivät välittömästi tutkimaan tautia ja kehittämään mahdollista vastalääkettä.

Haqqislamin tutkimuskeskus New Deadwoodissa, galaksin syrjäisellä ja karulla kolkalla, lähetti kolme viikkoa myöhemmin kiireellisen viestin Bourakin komennolle. Viestissä kerrottiin, että he uskoivat keksineensä vastalääkkeen, mutta sen valmistaminen edellyttää erittäin epävakaan kemiallisen reaktion toteuttamista. Heidän tilansa olivat puutteelliset kyseisen reaktion toteuttamiseen riskittömästi, mutta he aikoivat siitä huolimatta tehdä kokeen.

Pian tämän jälkeen Bourakissa vastaanotettiin automatisoitu viesti jossa raportoitiin ohjelmoidun kokeen onnistumisesta. Keskukseen ei kuitenkaan saatu tämän jälkeen enää mitään yhteyttä.
Samaan aikaan Neoterran päämajaan saapui kiirellinen raportti: uudessa siirtokunnassa Modok-Planeetalla oli havaittu Traveller-virustartunta. PanOceanian omat tutkijat eivät olleet vielä edes saaneet näytettä viruksesta, ja tiedettiin että tauti tappaisi miljoonia viikon sisällä ensimmäisestä havainnosta.
Neoterran vakoojat olivat kuitenkin saaneet pysäytettyä Haqqislamin tutkimuskeskuksesta lähetetyn automatisoidun viestin, ja näin ollen he tiesivät että todennäköisesti keskuksessa olisi näyte vastalääkkestä.

Eliitti-iskuryhmä määrättiin tekemään isku tutkimuskeskukseen. Vastalääke oli saatava Neoterran siirtokunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.

Samaan aikaan myös Bourakista pantiin liikekannalle joukkoja, joiden määrä oli turvata keskuksen tulevaisuus ja siirtää vastalääke turvaan jatkoprosessointia varten.

Konflikti oli vääjäämätön.



Molemmat joukko-osastot lähestyivät aluetta jonne tutkimuslaitokselta lähetetyt viestit olivat paikannettu. Alue oli vanhaa teollisuusaluetta, planeetan ensimmäisen kolonisaation ajoilta.
Kuva

Haqqislamin joukot lähestyivät kohti rakennuksia, joissa salainen sisäänkäynti tutkimuskeskukseen olisi.

Kuva

Kuva
Etuvartiossa Ghulam-luutnantti ja Hassassin Barid.

Kuva

Hassassin Lasiq etenee kohti aluetta.

Kuva
Neoterran joukot iskevät kipeästi. Fusilier ryhmän ohjus tekee tuhoa rakennuksen suojaan ryhmittyneessä Haqqislam joukossa.

Kuva
Hassassin Muyib kuitenkin kostaa, kaataen raketinheittimellään neljä viidestä Fusilierista.

Taistelu käy kuumana, mutta Neoterran ensi-isku on kipeä. Ohjusiskun lisäksi linjojen taakse laskeutunut Aleph-robotti pääsee yllättämään Haqqislamin joukot ja tulitaistelu kaataa yhden Ghulamin ja suureksi suruksi myös Tarik Mansurin, kunnes uhkarohkea moottoripyöräilevä Kum pääsee haastamaan liian lähelle uskaltautuneen robotin lähitaisteluun.
Neoterran kolme termo-optisella häivepuvulla varustettua sotilasta osoittautuu vaikeaksi palaksi muslimijoukoille, etenkin kun ainoa monispektrilaseilla varustettu sotilas kaatuu ensimmäiseen ohjusiskuun. Näiden turvin Neoterralaiset pääsevätkin tutkimaan rakennuksia. Oviaukot tutkimuskeskukseen löytyvätkin nopeasti.

Kuva

Kuva

Panoceanialaisten siirtyessä maan alle, käyvät muslimit maan päällä tiukkaan vastaiskuun hullunrohkean Kum aavikkosoturin johdolla.

Kuva

Panoceanian maanpäälliset joukot saadaan lyödyksi.

Kuva
Viimeiset neljä muslimísoturia asettautuvat väijyksiin oviaukkojen ulkopuolelle ja Hassassin Barid lähtee hyökkäykseen kohti tutkimuskeskusta. Barid pääsee väijyttämään Panoceanialaisten fusilier-luutnantin selkäpuolelta ja pääsee etenemään tietokoneelle.
Kuva
Kuva

Tietojen lataaminen ei kuitenkaan onnistu. Viholliskontaktin rajoilla Barid käynnistää tutkimuskeskuksen itsetuho-ohjelman, jotta tutkittu viirus ei pääse ainakaan leviämään.
Samanaikaisesti viimeinen tutkimuskeskuksen henkilökunnasta taistelee viimeiseen asti tunkeilijoita vastaan. Itsetuhohälytysten alkaessa soimaan molempien puolien sotilaat vetäytyvät paikalta.


Lyhyt pelitekninen kertomus:

Skenaarion ideana on, että keskellä kenttää olevien rakennusten ovista kaksi on tutkimuskeskuksen ovia. Kumpikaan ei tiedä mitkä on oikeita ja tutkittaessa oikea ovi osuu kohdalle satunnaisesti nopanheitolla. Ovista pääsee tutkimuskeskukseen, jossa on varsinaiset tehtävän kohteet. Tietokonekeskuksesta saa kaksi pistettä onnistuneella wip heitolla, hakkerille +3 onnistumiseen (ei silti onnistunut Baridin Wip 17:lla...)
Viirus on säilötty konttiin. 2 pistettä saa paketoimalla näytteen mukaan wip heitolla, +3 lääkärillä. 3 pistettä saa jos saa näytteen myös ulos tutkimuskeskukseta ja hallitsee sitä neljännen vuoron lopussa.
Lisäksi tutkimuskeskuksessa on 3 Ghulam vartijaa, jotka ovat molemmille vihamielisiä. Neoterra ei halua jättää todistajia ja Haqqislam puolestaan tietää heidän saaneen tartunnan, molemmat puolet saavat siis yhden ilsäpisteen jokaisesta hengiltä saadusta vartijasta. Vartijat itse toimivat vain ARO-ordereilla ampuen takaisin.

Neoterran joukkio sisälsi jotakuinkin:
2 auxiliaa botteineen
Swiss guard hakkeri
hexa hakkeri
hexa sniper
4 fusilieria + spec-ops linkissä, sisältäen paramedicin, ohjusmiehen, luutnantin ja spitfiren
lääkäri palbotin kera
Garuda? AD3 tactbot boarding shotgunilla
deva spitfirellä

Haqqislamilla oli:
Hassassin Barid hakkeri
Hassassin Lasiq viiruskiväärillä
Hassassin Muyib raketinheittimellä
Hassasin Ragik hakkeri
Djanbazan konekiväärillä
Halqa FO
Ghulam lääkäri apurirobotilla
2 Ghulamia, joista toinen luutnantti
Naffatun kevyellä liekkarilla
Tarik Mansuri
Kum biker chainriflellä
Rafiq remote
Spec-ops insinööri climbing plussalla

Fusilierin ohjukset tosiaan nitsti ensimmäiselä vuorolla djanbazanin, naffatunin, ghulam lääkärin ja Lasiqin. Deva hoiteli toisen ghulameista ja Garuda tarik mansurin ja spec opsin. Oli siis vähän karumpi ensimmäinen vuoro. Vastineeksi pääsin sitten niittaamaan Muybillä ensin 4 fusilieria ja sitten doggedin voimin vielä devan. Tämän jälkeen oli vähän tasaisempaa. Kauheasti ei kuitenkaan ollut swiss guardille enää sanottavaa. Panoceanialaisten rynnätessä maan alle pääsin Kum bikerin onnekkaan chargen avulla hoitelemaan maanpäälliset joukot, mutta neljällä käskyllä ei kauheasti enää rokkailla ja lopulta en päässyt maan alle kuin baridilla. Kun Barid hoiteli panoceanialaisten luutnantin eivät hekään tehneet neljännellä vuorolla ihmeitä. Merkittävänä seikkana viimeinen NPC ghulam kesti sekä auxilian, swiss guardin, että baridin tappoyritykset. Haulikko on aika kova juttu tunnelisodassa. Auxilia ja NPC ghulam onnistuivat lisäksi molemmat noin kolmessa panssariheitossa. :) Lopputuloksena Neoterra sai nitistettyä kaksi vartijoista ja paketoitua viiruksen, Haqqislam ei onnistunut saamaan yhtään tehtäväpistettä, eli 4-0 Neoterralle Sovittiin, että häviävä puoli saa aina minimissään kolmasosan voittajan kokemuspisteistä (eli tehtäväpisteistä), joten saan kehittää joukkojani hurjalla yhdellä pisteellä ennen seuraavaa peliä. Casevac ja cubevac heittoja ei vielä heitetty, koska Paradiso kirjani on kaverilla lainassa, mutta ne on edessä seuraavaksi. Tarik Mansurin kampanjaesiintymiset näyttäisivät jääneen lyhyeksi. 2 aroa olivat epäonnistunut change facing ja face to face ampumiskisan häviö...
Avatar
Dr. Icchan
Viestit: 3427
Liittynyt: Ti 28.07.2009 21:51
Paikkakunta: PK-seutu
Viesti:

Re: Infinity kampanjakertomus

Viesti Kirjoittaja Dr. Icchan »

Huhhuh, aika brutaali kohtaaminen. Oliko toi kolmen vai neljän kierroksen matsi?
Avatar
Zatak
Viestit: 38
Liittynyt: To 21.12.2006 00:16
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Re: Infinity kampanjakertomus

Viesti Kirjoittaja Zatak »

Neljä varvia mentiin. Ihan mainio skenu.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Infinity kampanjakertomus

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Ja heti perään pelattiin toinen matsi. Kirjoitan raportin englanniksi for international audiences ja ohessa myös lyhyt tiivistelmä ensimmäisestä taistelusta.

The Neoterra had caught an information snippet about an antidote for a recently found Traveller virus infection being developed in a remote frontier settlement. This research was funded by Haqqislam and it was seen that the antidote would be too precious to stay in their hands. Therefore a strike force was dispatched to recover a strain of virus, no matter what the Haqqislam nation thought about this. As the PanOceanian troops were noticed by the local spies, a counter force was sent to try to stop them and keep the antidote from falling on their hands.

Neoterran strike force struck the hidden underground research center fast and hard. The Haqqmuslim reinforcements were unprepared and suffered heavy damages. However they managed to slow down the PanOceanians long enough to activate the containment and sterilization mechanism of the research center. The strike force managed to send a small part of the dna through, but vital parts were left out. Therefore some additional samples were needed. In this light, the news from a town located in the same frontier world looked promising.

The local populance of the settlement called the "New Deadwood" had been caught with the virus. The survivors abandoned the town and what was left was a ghost town with unnerving silence. New strikeforce was assembled to study if there would be any trace of the virus in the town.

At the same time, the news about the PanOceanian interaction was heard by the actual people behind the reseach; the conglomerate of MonsantoBASF. The research was about generation of evolved species based on captured EI technology from Paradiso coupled with finest Silk from Bourak. Some very expensive scientists from Haqqislam were killed by the strikeforce and it was not allowed to be left unrevenged. Therefore the conglomerate had hired the finest killers that money can get to do the dirty work, the band of Ariadnan vigilantes led by former Merovengian officier Pierre Lacroix.

Little did both know what waited them in New Deadwood.


Scenario 2 - Night of the LIving Dead

The populance of the town had caught the deadly traveller virus of which hardly anyone had survived. Those deceased however didn't stay down too long. The altered EI-technology coupled with the silk and human dna is a potent cocktail. What followed were basically biomechanical zombies, mutated beyond recognition to be a mockery of their former selves.

Kuva

The scenario was asymmetrical with both sides having different objectives. The objective of the Neoterra was to get as many samples as possible. The samples were taken from the dead zombies by performing a coup de grace on a dead zombie. Each sample carried by a live trooper in the end was worth 2 points, with the big monster granting an extra point.
The Ariadnan sides purpose was to kill as many of the PanOceanians as possible and then collect their cubes for future considerations. Cubes were collected with coup de grace on unconsious/dead trooper. Each cube was again worth 2 points. In addition both forces had one non hvt classifiead objective, that was chosen freely. (PanO chose the FO objective and Ariadna the hacking, both failed.)
Oh and the zobies, at the end of each player turn there was the zombie turn. It started with the zombies on the table activating and then a d10 was rolled which generated amount of zombies from a random door on the table. The chart was:
1: No zombies
2-5: 1 zombie
6-7: 2 zombies
8-9: 3 zombies
10: the big guy
We felt that this generated too little action and increased the zombie generation by one halfway to the game.
The zombies themselves were played with Preta profile, just with nanopulser instead of chainrifle. The big guy had an extra wound and a big template for the pulser. They always activated so that they tried to get the model activating. If it was over nanopulser range they dodged towards and if they were on engage range they engaged. On their turn it was the same, but with full actions.

The lists were about following:

Ariadna:
Perre Lacroix, lieutenant (Jacques Bruant)
Anaconda
Highlander grey with T2 rifle
Authorized Bounty Hunter with a boarding shotgun
A Hardcase with bow
Antipode squad
Intel (agreed to 6 xp) with hacker and mimetism
Isobel McGregor
2 45th highlanders
tankhunter with autcannon
highlander cateran
chainrifle volunteer
112
and an Irmandinho with a chainrifle

Neoterra:
Hexa forward observer
Fusilier hacker
Fusilier lieutenant
Link team of 4 bolts
Indigo with unknown stuff
2 Auxilia with auxbots
Garuda tactbot with shotgun
Deva with spitfire
Bulleteer with spitfire
Total reaction bot with HMG

The town looked like this:
Kuva
Kuva
Kuva

The game unfolded with Ariadnan side taking the initiative (we actually agreed this after the rol of, so to have zombies on table on the first Neoterran turn). The first turn was bloody with tankhunter taking out the total reaction bot, cateran taking out the flank guarding bolt with missile launcher and the impetious guys smoking the view from the bulleteer. This allowed the antipoes to freely close the PanOceanian line and eventually wreak havoc.

Kuva

Kuva
The antipodes took down the auxilia by managing to jump over the wall unseen from the bolts.

Kuva
Cateran sniper takes out the Neoterran bolt lurking round the corner far away.

First zombie roll out and it was the big guy, it crashed through the door to threaten the panoceanian soldiers close by.
Kuva

The Anconda takes down the other auxilia and pins the Indigo spec ops.
Kuva



On retaliating turn the bolts and the deva managed to kill two of the antipodes. However the last one managed to engage one of the bolts, eventually killing it. With a critical willpower check, no doubt casued by the bloodlust, it cleaved through the remaining two bolts on next turn. This left the route though for the Hardcase to recover the cubes of the former link team.
Kuva

112 is surprised by a stray walking dead
Kuva

As is the antipode controller
Kuva

and the Deva
Kuva

On the other side of the town, the few panoceanian survivors managed to get down the big beast and recovered some vital dna from it despite the overlooking Anaconda TAG.
Kuva
Kuva

Some retribution for PanOceanians was got by the Garuda tactbot surprising the flanking mercenaries and killing Isobel McGregor by it's shotgun. The Neoterran side managed to recover two zombies more, but didn't manage to get the brave hardcase as it was still guarded by the ferocious antipode. The antipode actually managed to engage and destroy the bulleteer drone sent after the hardcase.
Therefore despite the heavy losses by Neoterran forces, the game was close. In the end, my Ariadnas won wiht a score 8-7, so it's clear that there is some unfinished buisness to be solved later on.

Finally some snapshots of the survivors:
Kuva
Neoterrans
KuvaAriadnans

Oh and the zombies, they didn't account much. The one that surprised the antipode controller was closest on doing something, but managed to roll a 20 (with CC score of 19) and got struck down by the controller...

The scenario was fun, even if not maybe fully balanced. The zombies were quite order intensive to take down with their dogged. On the other hand without the lucky amok run of the antipodes (and the supporting hardcase) it would have been very hard to collect the cubes. Especially compared to the zombies appearing conventionally next to the panoceanians. Still it was the perfect excuse to get some of the Sedition wars models painted, that I've had in my drawer for almost two years... :)
Avatar
STB
Viestit: 214
Liittynyt: Ma 22.12.2003 15:19
Paikkakunta: Hki

Re: Infinity kampanjakertomus, osa 2

Viesti Kirjoittaja STB »

Kun ei kukaan muu ole vielä avannut suutaan, ni itse ainakin sanon, että hemmetin siististi tehty raportti! Kyllä tällaista mielellään lukee ja katselee!
finmirage
Viestit: 878
Liittynyt: Ti 02.05.2006 11:35
Paikkakunta: Tiksu

Re: Infinity kampanjakertomus, osa 2

Viesti Kirjoittaja finmirage »

Juu niin tosiaan. Luin myös tämän ja on hieno!
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Infinity kampanjakertomus, osa 2

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Kiitos kiitos, jatkoa seuraa tosiaan varmasti jossain vaiheessa. Infinity on mielestäni parhaimmillaan tällaisissa juonellisissa skenaarioissa, koska säännöt mahdollistaa niin paljon kaikkea jännää.
Avatar
Dr. Icchan
Viestit: 3427
Liittynyt: Ti 28.07.2009 21:51
Paikkakunta: PK-seutu
Viesti:

Re: Infinity kampanjakertomus, osa 2

Viesti Kirjoittaja Dr. Icchan »

Mistä repäsitte idean skenuun? Kuulostaa ihan hauskalta.
Avatar
Jeijo
Viestit: 792
Liittynyt: Pe 19.08.2005 18:02
Paikkakunta: Pori

Re: Infinity kampanjakertomus, osa 2

Viesti Kirjoittaja Jeijo »

Joo, näitä on kiva lukea. Tänks.
Soi viulu
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Infinity kampanjakertomus, osa 2

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Dr. Icchan kirjoitti:Mistä repäsitte idean skenuun? Kuulostaa ihan hauskalta.
Yhteistuumin koitettiin miettiä miten ensimmäisen matsin tarinaa voisi jatkaa. Minulla on pitkään ollut mielessä noiden strain figujen hyödyntäminen ja Zatak ehdotti kaupunkimeininkiä. Siitähän se sitten muovaantui.

Jatko-osissa esiintynee todennäköisesti ainakin viidakkoa, villieläimiä ja avaruussukkula.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Taisteluraportit”