
War Head Triad 3 | 40K | 25.-26.11.2017
Myrsky nousee. Maamme haastavin ja kovatasoisin 40K-turnaus on uinunut pari vuotta 2015 koetun jännitysnäytelmän jälkeen. Tuolloin taiturimainen Xenos-pelaaja Joonas Neva nousi lopulta voittajaksi piinaavien pudotuspelien päätteeksi ja riisti sotajumalan tittelin aiemmalta mestarilta Aleksi Meuroselta. Sankaritarinat jatkuvat, kun War Headin legendaarinen Triad-kutsuturnaus tekee marraskuussa paluun ja kokoaa Fight Clubille Suomen kovimpia 40K-osaajia mittelemään loistavassa ilmapiirissä huippupalkinnoista. Turnauksesta tekevät tänäkin vuonna erityisen paitsi sen poikkeuksellisen tasokas osallistujakunta, myös vaativa sääntöpaketti ja jännittävä single elimination -pudotuspelistruktuuri. Sotavasaran aiempaan Triad-seurantaketjuun voi tutustua täällä.
- Turnaukseen ei voi ilmoittautua erikseen, vaan pelaajat kutsutaan mukaan näiden meriittien perusteella. Paikka on myös mahdollista ansaita Qualifier-turnauksesta. Pelejä voi joka tapauksessa tulla seuraamaan paikan päälle!
- Pelit pelataan Warhammer 40,000:n kahdeksannen laitoksen säännöillä.
- Osallistumismaksu 25€ maksetaan turnauspaikalla.
- Käytettävien figujen tulee olla valmiiksi maalattuja, beissattuja ja erikoisaseistuksiltaan wysiwyg-säännön mukaisia. Tämä tarkoittaa, että kaikkien kranaattien ja pistoolien ei välttämättä tarvitse näkyä figuista, mutta niiden optioneina ostettujen varusteiden, kuten spesiaaliaseiden, lähitaisteluaseiden ja esimerkiksi lippujen kylläkin. Proxyluontoiset tai selvästi keskeneräiset figut tulee jättää kotiin.
- Chapter Approved 2017 -päivitykset Boots on the Ground, Objective Secured ja First Turn ovat käytössä.
- Epäselvissä pelitilanteissa hyödynnetään ETC FAQ:ta.
- Pidätämme oikeuden muokata sääntöpaketin sisältöä ennen tapahtumaa.
Turnausprofiili ja palkinnot
War Headin kompetitiivinen kutsuturnaus Triad 3 pelataan 25.-26.11.2017 ja se koostuu kahdesta pelipäivästä. Lauantaina pelataan enintään 22:n pelaajan runkoturnaus, jossa kahdeksan parhaan joukkoon selviytyneet saavat jatkaa toiseen päivään. Sunnuntaina taistellaan kolme kierrosta single elimination -pudotuspelejä kunnes turnauksen lopullinen voittaja ja Triad-sotajumala on selvillä.
25€ osallistumismaksu oikeuttaa siis vähintään kolmeen turnauspeliin ja sunnuntain vapaaehtoiseen megapeliin. Finaaliin asti selviytyneille kertyy kuusi täysikokoista turnausmatsia. Osallistumisoikeus on mahdollista ansaita muun muassa kasiedikan turnaustulosten ja henkilökohtaisen ranking-sijoituksen perusteella. War Head Fight Clubilla järjestetään myös avoimia Qualifier-turnauksia syksyn aikana ennen Triad-päätapahtumaa.
Ensimmäisen päivän kärkimies palkitaan tuotepalkinnoin. Turnauksen voittaja palkitaan Triad 3 -kunniakirjalla, pokaalilla ja 200€ vapaavalintaisilla Games Workshop -figuostoksilla. Hyvät sijoitukset ovat myös merkittäviä meriittejä Suomen European Team Championships -joukkueeseen hakeville.
Armeijanrakennuspeksit, yleisiä linjauksia ja sääntömuutokset
- Turnaus pelataan maalatuin 2000:n pisteen Battle Forged -armeijoin.
- Armeija saa sisältää enintään 3 Detachmentia, eikä mitään Detachmentia saa tuplata.
- Detachmentin rakentamiseen ei voi käyttää ainoastaan Imperium ja Chaos keywordeja, vaan ne tulee muodostaa "Codex Keywordin" perusteella.
- Mitään samannimistä yksikkövalintaa (mukaanlukien dedicated transportit) ei saa olla armeijalistassa yli kolmea kertaa. Vehicle Squadroneissa olevat ajoneuvot lasketaan kukin omaksi valinnakseen. Armeija voisi sisältää siis kolmen Leman Russ Battle Tankin ryhmän ja Demolisherin, mutta ei neljää Chimeraa, vaikka ne olisivatkin eri detachmenteista.
- Mitään samannimistä characteria tai Flyeria ei myöskään saa olla armeijalistassa yli kahta kertaa. Armeija voi siis sisältää enintään kaksi Librariania tai Stormtalon Gunshipia huolimatta siitä, mihin detachmenteihin ne kuuluvat.
- Nimettyjen erikoishahmojen (Special / Unique Characters) tulee jakaa kaikki faction keywordinsa armeijan muiden nimettyjen erikoishahmojen kanssa. Tällöin esimerkiksi Marneus Calgar ja Roboute Guilliman voisivat kuulua samaan armeijaan, mutta Magnus the Red ja Mortarion eivät, vaikka nämä olisivatkin eri detachmenteissa.
- Nimettyjen erikoishahmojen tulee myös jakaa vähintään kaksi faction keywordia oman detachmentinsa kaikkien muiden yksiköiden kanssa. Imperium- ja Chaos-keywordit luetaan tässä tapauksessa mukaan.
- Forge World -materiaali on kielletty.
- 11. marraskuuta jälkeen ilmestyneet julkaisut eivät ole käytössä.
- Armeijalistat tulee palauttaa ennakkoon viimeistään keskiviikkona 22. marraskuuta kello 23:59.
Listaan tulee merkitä Warlord Traitit, Psychic Powerit ja Relicit, mutta nämä voi halutessaan vaihtaa pelin alkaessa listojen tutkimisen jälkeen, mutta ennen muita toimia, kuten objektiivimerkkien asettamista. Tarvittaessa jokaisen valintajärjestyksestä heitetään roll-off, jonka voittaja saa päättää kumpi valitsee ensin.
- Command Point re-rolleja ei saa käyttää pre-game heittoihin, Seize the Initiativeen tai pelinlopetusheittoon.
- Characterien ampumisrajoitukset eivät voi koitua muista charactereista, vaan ainoastaan non-character yksiköistä.
Tehtävät ja pisteytys
Triadissa pelit pisteytetään tutun 0-20-skaalan mukaan pelaajien piste-erotukseen perustuen. Laskettaessa skenaariokokonaisuuksista heruvia Victory Pointeja ynnätään eri tehtävistä ansaitut pisteet yhteen. Lopuksi saldo puolitetaan tutun ETC-kaavan mukaan loppupistemäärän määrittämiseksi.
Tehtävä 1: Arvottu deployment, Secure and Control, Deadlock (1 ja 2 toimivat Secure and Control -kohteina ja ne asetetaan deploymentin aluksi)
Tehtävä 2: Arvottu deployment, No Mercy, Tactical Escalation
Tehtävä 3: Arvottu deployment, Big Guns Never Tire, Cleanse and Capture
Tehtävä 4: Arvottu deployment, No Mercy, Contact Lost
Tehtävä 5: Arvottu deployment, Retrieval Mission, Spoils of War
Tehtävä 6: Arvottu deployment, Secure and Control, Cleanse and Capture
Kaikissa tehtävissä pelataan myös Secondary Missioneista. Pelinaloitussekvenssinä on kasiedikan virallinen Chapter Approved -päivityksillä. Eternal War - ja Maelstrom-objektiiveihin käytetään samoja markereita.
Tiebreakereina toimivat 1) voittojen määrä 2) strength of schedule (ja pudotuspeleissä) 3) Eternal War -tehtävän voittaja 4) Maelstrom -tehtävän voittaja 5) Enemmän pisteitä vihollisen armeijasta hävittänyt pelaaja 6) KPS paras kolmesta.
Maelstrom of War
- Tactical Objective -kortteja pelatessa koko pelin ajan mahdottomat kortit saa vaihtaa nostohetkellä uuteen.
- Samaa Secure Objective X -korttia ei saa pelata kahta kertaa samalla vuorolla.
- Game turnin aikana voi pelata enintään kolme korttia.
- D3 Victory Pointia lasketaan kahdeksi.
Aikataulu
Lauantai
08:00 Ilmoittautuminen
09:00-12:00 Peli 1
12:00-13:00 Lounastauko
13:00-16:00 Peli 2
16:00-19:00 Peli 3, tunnustukset ja TOP8 muodostaminen
Sunnuntai
08:40 Ilmoittautuminen
09:00-12:00 Neljännesfinaali
12:00-13:00 Lounastauko ja figukirppiksen avautuminen
13:00-16:00 Semifinaali
16:00-20:00 Triad 3 Finaali
War Head -figukirppis
Klassikoita, käytettyjä figuja ja vanhan ajan asennetta! Lisätiedot täältä.
Ota turnaukseen mukaan
- Maalattu ja wysiwyg armeija lisätarvikkeineen
- Maelstrom of War -kortit ja kuusi numeroitua Objective Markeria
- Nopat, Codexit, Indexit, sääntökirja, oman armeijasi FAQ
- Tarjotin tai levy, jolla onnistuu armeijan siirtely pöytien välillä
- Eväät tai rahaa kenttäruokailuun
- 25€ osallistumismaksu tai maksukortti
Triad-historia ja Hall of Fame
2015 Sotajumala: Joonas Neva, Craftworld Eldar + Dark Eldar
2015 TOP8:
Joonas Neva, Eldar + Dark Eldar
Joona Pöppönen, Dark Eldar + Eldar
Eetu Peltola, Daemons
Otto-Ville Virkkunen, Farsight Enclaves + Tau Empire
Niko Ärväs, Grey Knights + Astra Militarum
Jouni Haavisto, Orks + Daemons
Pekka Koskivirta, Daemons
Miika Kalliokari, Eldar + Dark Eldar
2015 Yleisöäänestyksen voittaja: Shiwan
Triad II -turnausraportti ja kuvia
2014 Sotajumala: Aleksi Meuronen, Tau + Eldar
2014 TOP8:
Aleksi Meuronen, Tau + Eldar
Eetu Peltola, Eldar + Dark Eldar
Otto-Ville Virkkunen, Farsight Enclaves + Tau Empire
Pekka Koskivirta, Chaos Daemons + Chaos Space Marines
Emppu Niemi, Farsight Enclaves + Eldar
Jouni Haavisto, Adepta Sororitas + Astra Militarum + Inquisition
Jukka Halme, Space Marines + Astra Militarum + Inquisition
Jesse Nurminen, Chaos Daemons
2014 Yleisöäänestyksen voittaja: Shiwan
Triad-turnausraportti ja kuvia
