wh40k Vaasassa

Vaasan peliporukka

Valvoja: Peliporukkavalvojat

MiikaW
Viestit: 59
Liittynyt: Pe 20.03.2015 11:49

wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja MiikaW »

Terve kaikille!
Muutin hiljattain Vaasaan ja inspiroiduin rakentelemaan/maalaamaan wh40k armeijaa. Haluaisin löytää peliseuraa, jolla olisi samalla vähän kärsivällisyyttä näyttämään miten homma toimii käytännössä. Olen tosiaan ihan noobi miniatyyripeleissä, mutta innostusta löytyy! Itsellä on nyt kasassa tuollainen 1000 pts dark angels jengi, ei todellakaan mikään taktisesti optimoitu, mutta jotain mistä aloittaa. Myös Chaos Marines jengin alku löytyy. Pelataanko clubissa vielä wh40k, vai onko jengi siirtynyt muihin non-games workshop peleihin?
MiikaW
Viestit: 59
Liittynyt: Pe 20.03.2015 11:49

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja MiikaW »

Ainiin ja warhammer fantasy kiinnostaa myös ideatasolla. Että jos sitä pelataan enemmän niin ehkä voisin kerätä armeijan sitä myös?
Juike
Viestit: 162
Liittynyt: La 16.08.2008 20:17

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Juike »

Terve :)

Nyt on kyllä valitettavasti niin, että löydät luultavasti Fantasy pelin helpommin kuin 40k pelin. 40k peliä en ole nähnyt kerholla todella pitkään aikaan.

Tule ihmeessä käymään ja juttelemaan niin saat hieman käsitystä millaista meidän leikkimökillä on ja saat samalla nähdä niitä muita pelejä samalla joita meillä pelataan todella aktiivisesti ;) Esim. Warmachine on tällä hetkellä miniatyyripeleissä se dominoiva isokiho :)
I'm sorry, I cant hear you over how Awesome I am!
CannotAll
Viestit: 53
Liittynyt: La 25.01.2014 11:57
Paikkakunta: Vaasa

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja CannotAll »

Mulla oli reilu vuosi sitten harkinnassa figupelailun uudelleen aloittaminen. Ajatuksena oli nimenomaan 40k.

Kun pelikavereita ei omasta takaa ollut, päättelin, että täältä kerholta niitä varmasti löytyy. Kyllähän niitä löytyy ja ovat varsin mukavaa porukkaa. Vaikka kerholla käy vanhoja 40k veteraaneja, pelaavat he nykyään lähinnä warmachine.

Tämä johti siihen, että mun 40k ajatus ei päässyt alkua pidemmälle. Sen sijaan aloitin pelaamaan warmachine. Mukavaa on ollut ja veteraanien opastuksella on päässyt helposti kärryille pelistä.
MiikaW
Viestit: 59
Liittynyt: Pe 20.03.2015 11:49

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja MiikaW »

Näin vähän ajattelinkin että warmachine on vallannut markkinoita. Se ei ainakaan vielä kutkuta tuota sisäistä lapsea :) . Kiitoksia kutsusta klubille, koska sinne olisi sopivaa tulla?
Juike
Viestit: 162
Liittynyt: La 16.08.2008 20:17

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Juike »

Maanantaisin klo 17-22 ja lauantaisin klo 12-17 olisi kerho avoina vierailuille :)
I'm sorry, I cant hear you over how Awesome I am!
Lizard_Wizard
Viestit: 114
Liittynyt: To 03.10.2013 12:21

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Lizard_Wizard »

Huomasin tämän vasta äskettäin.

Tällä hetkellä on vähän kuten sanottu helpompi löytää fantasyn puolelta pelejä helpommin. Meitä löytyy tosin vain kolme aktiivista fantasy pelaajaa, itseni mukaan luettuna. Muita löytyy jos kysyy peliä, mutta pelaavat mielummin jotakin muuta.

Vähän aikaa sitten kokeilin 40kta uudestaan, tämä jäi vähän idea tasolle parin kaverin kanssa. Aika ja raha loppuu liian helposti :D

Jos tosin kiinnostaa seurassa oppia peliä, kysele J-P:tä (minä). 40k on vielä oppimis vaiheessa itselläkin, mutta jos Fantasy kiinnostaa niin opetan mielellä tätä (laina armeijaakin löytyy jos kiinnostaa). Voin YV:nä pistää numeronkin jos haluat?
MiikaW
Viestit: 59
Liittynyt: Pe 20.03.2015 11:49

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja MiikaW »

Kiitoksia vastauksista! Tulen käymäään joku lauantai kun on avoin viikonloppu mulla.

Ceridan: fantasy tosiaan kiinnostaa myös, mutta täytyisi kerätä vähän rahaa siihen ensin. Olen aloitteleva yrittäjä, joten resurssit ovat toistaiseksi rajatut :) . Mitä fantasy armeijoja pelataan jo? Jos alkaisin pikkuhiljaa keräilemään ja maalailemaan
Lizard_Wizard
Viestit: 114
Liittynyt: To 03.10.2013 12:21

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Lizard_Wizard »

Tällä hetkellä pelataan aktiivisesti: High Elves, Wood Elves, Warriors of Chaos, Dark Elves

Armeijoita joilla pelataan satunnaisesti: Lizardmen, Empire, Bretonnia, Vampire Counts, Orc's and Goblins ja Skaven.
Juike
Viestit: 162
Liittynyt: La 16.08.2008 20:17

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Juike »

Warmachine ja Hordes antaisi kyllä vakituisemmat pelimahdollisuudet ;) meitä on kerholla joka viikko jokaisena pelipäivänä ja voinpa melkein taata, että saisit pelin joka kerta kuin tulet käymään ;)
I'm sorry, I cant hear you over how Awesome I am!
PixelszHd
Viestit: 3
Liittynyt: To 20.08.2015 14:51

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja PixelszHd »

Hei, olen klubilla käynyt n. 3-vuotta sitten ja lopetin, koska halusin maalata armeijani kunnolla. Minulla on WH 40k Tyranid-armeija ja ajattelin, että haluaisin ruveta pelaamaan sillä.
Itselläni ei kavereita löydy Vaasasta, jotka pelaisivat WH 40k:ta, mutta onko klubilla enää ketään joka sitä pelaisi?
En osaa sääntöjä, mutta jos joku osaa ja pelaa 40k:ta, olisiko hänellä kenties kiinnostusta/aikaa opettaa sitä? Ja opetuksella tarkoitan sitä, että samalla kun pelataan joku sanoisi miten kaikki toimii yms.
CannotAll
Viestit: 53
Liittynyt: La 25.01.2014 11:57
Paikkakunta: Vaasa

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja CannotAll »

Voi olla hankalaa löytää ketään, joka jaksaisi 40k pelata. Toki, voihan sieltä joku löytyä.

Komppaan Juikea siinä, että Warmachine/Hordes peliseuraa löytyy taatusti. Paljon pelaajia lähes kaikilla factioneilla. Kaiken tasoista pelaajaa löytyy myös. Monet ovat pelanneet vuosia ja sitten on useita vasta aloittaneita.

Nopat lentää joka maanantai ja lauantai. Sitten on vielä tämä Suomen mittakaavassa huikea vuosittainen spektaakkeli: http://steamandfury.com ;)
PixelszHd
Viestit: 3
Liittynyt: To 20.08.2015 14:51

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja PixelszHd »

Mulla on toi Protectorate of Menoth battlegroup, mutta saattaa kestää kuukausia et saan ne maalattu, koska ajattelin ainaki yhestä tehä showcasen tasosta. Mut pystyykö warcasteril, heavy warjackil ja kahella light warjackil mitään pelaamaan?
Naik
Viestit: 290
Liittynyt: To 16.08.2007 16:20

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Naik »

Kyllä jo pelkällä starter boxilla saa peliä aikaiseksi, ja kerholla on joitain figuja demoilumielessä. Aika laaja tuo meidän WM/H pelaajakunta ja kaikki ovat kyllä enemmissä määrin innokkaita uusille esittelemään peliä ja sen hienouksia. Parhaiten löytyy sitä omalle mielenkiinnolle sopivaa pelaamista kun tulee paikalle ja kyselee.

Ja tilaa on kyllä muillekin peleille, että ei siellä syrjitä vaikkei WM/h olisikaan se omista omin peli
"eräs sukulaiseni luki trigonometriaa tuntokarvansa lerpalleen ja kun hän oli oppinut kaiken, tuli mörkö ja söi hänet suihinsa."
Avatar
Ruunold
Viestit: 99
Liittynyt: Su 27.04.2014 20:01
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Ruunold »

Voisin olla tulossa Vaasaan vkloppuna. Olisko kiinnostusta pelata 40k:ta? Ottakaa yhteyttä yv:llä jos on.
For The Greater Good!
Avatar
Kalmakorppi
Viestit: 73
Liittynyt: Su 08.03.2009 19:07
Paikkakunta: Joensuu (Seinäjoki, Vaasa, Oulu)

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Kalmakorppi »

Asun kesän 2019 vaasassa voin pelata kello 1700 jälkeen viikolla ja viikonloppuisin jos ei muuta
You could have stopped it... And now, a force that should have never been awaken again has risen... Because of you, the world is now condemned to burn to a desolate wasteland...
MiikaW
Viestit: 59
Liittynyt: Pe 20.03.2015 11:49

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja MiikaW »

Laitan tähän myös tietoa kaikille jotka haluaa pelata 40k Vaasassa:
Meillä on tällä hetkellä watsapp ryhmä jossa järjestellään pelejä. Mulle voi laittaa viestiä jos haluaa siihen liittyä 044 3110832, tai mailitse kysellä [email protected] .
Jose94
Viestit: 1
Liittynyt: Ti 10.08.2021 22:17
Paikkakunta: Vaasa

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Jose94 »

Vieläkö Vaasassa pelaillaan? Oon hetken jo, etsinyt onko Vaasassa tälläistä toimintaa (pieni moitteen sana, tätä porukkaa ei löydä jos ei Halua oikeasti löytää). Itse oon tässä pitkään ns loren puolella (viimeiset 15v?) elänyt 40k maailman menoa, mutta vihdoin nyt alkaa olemaan fiilis, että voisi alkaa koota omaa settiä. Mietin vain tosiaan järjestetäänkö pelejä enää? Vähän niinkuin sillä fiiliksellä, että pääsisikö paikalle seuraamaan/oppimaan (katsomaan kuinka pelit oikeasti toimii, minkälaisia settejä porukalla on ja), vähän niinku, että saisi vähän jalkaa oven väliin harrastukseen (ja toimisi viimeisenä sysäyksenä aloittaa The Hobby :)
Hummerilobster
Viestit: 19
Liittynyt: Pe 13.03.2020 11:57

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja Hummerilobster »

Heps, kukkuu.

Kyllä täällä aina jotakin pelaillaan. 40k:ta jonkun verran vähemmän, mutta muutama armeija sitäkin löytyy porukalta ja lisäksi aos:sia taitaa olla pari pelaajaa, sekä 9th age (warhammer fantasy battle mutta more balanced) sekä lautapelejä yms. Sotavasarassa vain vähemmän porukka pyörii ja unohtuu kattoa näitä foorumeita paljonkin, kun kaikki tapahtuu whatssapissa nykyään. Wasawargaming club on pelipaikka ja sinne porukka sopii milloin aina kerkeää vain pelejä itsekseen. Mukaan mahtuu aina seuraamaan ja opettelemaan peliä, teretulemast.
MiikaW
Viestit: 59
Liittynyt: Pe 20.03.2015 11:49

Re: wh40k Vaasassa

Viesti Kirjoittaja MiikaW »

Nyt on korona-aikana ollut hieman hiljaisempaa kaikki. Mutta on meitä 40k pelaajia on kyllä suht paljon Vaasassa, kaikki toki "aikuisiässä" ja pelaaminen ei ole niin super aktiivista. Laittele mulle viestiä niin lisään sut watsapp ryhmään, 044 3110832, sieltä voi huudella pelejä ja katsella koska jengi pelaa. Wasa wargamers clubiin kannattaa myös liittyä, jos haluaa alkaa pelailemaan. Peliseuraa kyllä varmasti löytyy, kunhan vaan löytyy aktiivisia pelien huutelijoita
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Vaasa [Wasa Wargames Club]”