Codex: Chaos FAQ update

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
leppanen
Viestit: 1
Liittynyt: Su 22.06.2003 12:16

Codex: Chaos FAQ update

Viesti Kirjoittaja leppanen »

En tiedä ovatko kaikki jo huomanneet, mutta uusi Codex: CSM FAQ löytyy nyt GW:n sivuilta. Tärkeimpänä (ja ehkä ainoana) muutoksena on kauan odotettu säätö Obliteratorin toughnessiin:

"P27 Obliterator Toughness should be 4(5)"


Ja löytyy sieltä nyt myös Codex: Daemonhunters FAQ.
Asdrubael
Viestit: 463
Liittynyt: Ke 04.09.2002 14:39
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Asdrubael »

No niin sieltä se sitten kajahti :( No elämä jatkuu...paitsi obleilla.
Kun haluton laitetaan tekemään tarpeetonta työtä, tuntuu kuin turha työ menisi hukkaan...
Realsanta
Viestit: 19
Liittynyt: Ma 27.05.2002 10:08
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Realsanta »

ne oli muutenkin jo "kalliita" pisteissä sitten niitä vielä huonnonetaan elikkä olisko GW katottu että niitä on myyty tarpeeksi ja pistetään äijä huonommaksi jotta kaverit ostai jotain muuta lisäksi :roll:
Flesh is weak
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

mielestäni obliteratoreiden T:n pudotus oli ihan aiheellista. En kerta kaikkiaan käsitä, kuinka ihmiset valittavat, että "nyt meidän kalliit oblit kuolee yhteen lascannoniin, niillä ei enää tee mitään". Hitto soikoon, terminaattoritkin kuolevat yhteen lascannoniin. Space marineiden ja kaaoksen suuret sankaritkin kuolevat yhteen lascannoniin (paitsi kaaoksen, jos ei tosiaan halua). Land raider hajoaa yhteen lascannoniin.

Whinettäkää nyt vielä vähän, niin ehkä GW antaa obleille T10 ja 1+ invulnerable saven, joka ei mene pieleen unmodified 1:lläkään ja jonka saa heittää myös ignore invu -aseita vastaan. Ja pudotetaan samalla hintaa 1 pisteeseen/model, etteivät ole liian kalliita.

Screenatkaa obliteratorit ja opetelkaa käyttämään niitä kuin eliittiä (jota ne ovat), ei lihamuurina. Ne ovat tappavia, mutta ei minkään yksikön kuulu kestää mitä tahansa. Uuden codexin myötä ne paranivat jo tarpeeksi (saavat paremman asevalikoiman, voivat liikkua ja ampua samalla vuorolla), mielestäni liika kestävyys tekee niistä liian hyvän yksikön.

Oletteko kuulleet kenenkään vaativan SM-komentajille T5:ttä, etteivät ne kuolisi liian nopeasti? Tai terminaattoreille toista woundia ja T5:ttä? Rajansa kaikella, oblit eivät nykyisellään muutenkaan kuole kuin lascannoniin. Niitä ei kuitenkaan ole joka armeijassa niin monta, että olisi varaa ammuskella sekä obleja että paria defileriä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Asdrubael
Viestit: 463
Liittynyt: Ke 04.09.2002 14:39
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Asdrubael »

Oblit olivat loistavia, mutta eivät todellakaan ole sitä enää ton muutoksen jälkeen, sanonpa vain tämän ihan ilman whinetystä. Niiden rooli taistelukenttää ympäriinsä möyrivinä hirviöinä on ohi ja se versio, jossa obleja screenaillaan ei ole vaivan arvoinen mm. seuraavista syistä:

- millä screenataan? Jos screenaat stationaarisella yksiköllä niin mitä teet oblilla, ammuskelet kaukaa LasCannonilla ja harvemmin jollain muulla

- nyt ei todellakaan kannata deep striketa, joten liikkuminen pelin aikana on pikkasen nihkeetä, obli ei taida oikein pysyä vauhdissa mukana, jos pitäis screenaavan yksikön kanssa lähteä temmeltämään

- eri asevaihtoehdoista ei tule olemaan lähellekään niin paljon hyötyä kuin ennen, koska oblit tulevat olemaan enemmän taka-alalla kuolemanpelon johdosta (ennen monessa tilanteessa esim. flamer ja plasma ja melta olivat varsin hyviä vaihtoehtoja)

- pelin tapot tehdään pääsääntöisesti st 8 tai enemmän + AP 2 aseilla, joten oblit tulevat todella kärsimään, erityishyötyä obli saa lähinnä missile launcheria ja plasmaa vastaan jos tavanomaisia aseita ajatellaan

- itse en ainakaan obleja enää pahana vastuksena pidä tämän jälkeen ja uskon, että ne turneearmeijoista tulevat häviämään kuin savuna ilmaan (viimeistään pelikentällä)
Kun haluton laitetaan tekemään tarpeetonta työtä, tuntuu kuin turha työ menisi hukkaan...
laamaelain
Viestit: 75
Liittynyt: Ti 09.07.2002 16:37
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja laamaelain »

ei niillä obleilla ennenkään marine-armeijaa vastaan voinut muuta tehdä kuin ampua kaukaa .. muutama assault-marine kimppuun vaan niin tippuu vaikka 3 oblia kahdessa vuorossa..
Syökää kanaa!
MaSSacRe
Viestit: 806
Liittynyt: Ti 29.04.2003 19:50

Viesti Kirjoittaja MaSSacRe »

laamaeläin sanoi sen loistavasti
ei niillä obleilla ennenkään marine-armeijaa vastaan voinut muuta tehdä kuin ampua kaukaa .. muutama assault-marine kimppuun vaan niin tippuu vaikka 3 oblia kahdessa vuorossa..
kun ne assault mara tulee kohti niitä voi ampua a)plasmoilla b)flamereilla
kummatkin aseet soveltuvat erinomaisesti tähän työhön.
-olen pelannut kaaosta vastaan ja kaaoksen kanssa niin olen samaa mieltä että oblien kuuluu kuolla lascannoniin, ja vielä siitä screenistä:
metiköt toimii yleensä hyvin... mikä tahansa maasto toimii hyvin "screeninä", niitä täytyy vain opetella käyttämään.
- deep striketys on edelleen muodissa, vain hieman muunneltuna: ei edes vaan taakse. ja deepstrikenhän tarkoitus on saada troopit hyvään asemaan, joka obleilla on tällä hetkellä taka-linjassa.
Always argue with Idiots. Bring them down to my level, and beat them with my experience
Cada
Viestit: 169
Liittynyt: Ti 17.12.2002 17:18
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Cada »

MaSSacRe kirjoitti: kun ne assault mara tulee kohti niitä voi ampua a)plasmoilla b)flamereilla
kummatkin aseet soveltuvat erinomaisesti tähän työhön.
-olen pelannut kaaosta vastaan ja kaaoksen kanssa niin olen samaa mieltä että oblien kuuluu kuolla lascannoniin, ja vielä siitä screenistä:
metiköt toimii yleensä hyvin... mikä tahansa maasto toimii hyvin "screeninä", niitä täytyy vain opetella käyttämään.
- deep striketys on edelleen muodissa, vain hieman muunneltuna: ei edes vaan taakse. ja deepstrikenhän tarkoitus on saada troopit hyvään asemaan, joka obleilla on tällä hetkellä taka-linjassa.
Se vain siinä on, että yleensä ne assault marinet ovat siellä metikön takana ja loikkaavat 12" se yli ja assaulttaavat siitä sitten. Ammu vain plasmoilla ja fleikalla siinä pisteessä. Ainakaan en ole nähnyt assault marineita avoimella ennen enkä keksi syytä miksi menisivätkään avoimen maaston kautta :/
Mitä ihmeen hyötyä metiköistä obleille on, kun ne blokkaavat oman losin ja savet ei muutu mihinkään, kun coveri on saman verran kuin invu :(
Mikäs järki on deep straikata omalle puoliskolle, kun voi deployata ja kävellä samassa ajassa sinne taka-alalle tai minne haluaa ja samalla voi jopa ampuakin. O_o;
Kyllä se 70 pojoa noista nyt on vähän liialti. Ennen se 70 pojoa oli liian vähän :>
Elämä on aina yhtä jännittävää, kun ei koskaan tiedä milloin kuolee.
DerAlte
Viestit: 294
Liittynyt: Ti 17.12.2002 23:44
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja DerAlte »

No kun nyt tämä obileator-arkku taas aukaistiin, heitänpä omat kommenttinikin kehiin. Ennen obit olivat liian hyviä hintaansa nähden, ja se on fakta. Oma iron warrior armeijani sisälsi aina 9 obia + tooled up daemon princen + basin ja vindin / defiliatoreja. Oli aika sika armeija, sillä obit rulettivat ampumisessa JA closiksessa (9 obia + daemon prince mätti aika huoletta blood thirsteriä, daemon princeä + niitten frendei).

Nyt taas obit ovat ylihintaisia, ja se on fakta. 70pts ukkoon joka pudotetaan lascannonilla (tai vastaavalla) aika vauhdikkaasti. Ja ottaen huomioon nykyarmeijat, lascannoneita löytyy aika sikana. En tässä nyt mitään whinettää rupee, mutta kyl sitä hintaakin ois saanut samalla pudottaa. Samapa se, obit pysyy armeijassani aina hamaan loppuun asti...
Mikki N
Viestit: 647
Liittynyt: Pe 01.11.2002 12:49
Paikkakunta: Juuka

Viesti Kirjoittaja Mikki N »

Kyllä on kiva obleja tappaa raderilla...näin siis juuassa.
Tämä taitaa tarkoittaa sitä,ettö obleille olisi hyvä saada lievää up-tukea..?
Hyvän analogian löytäminen on yhtä hankalaa kuin...yhtä hankalaa kuin...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”