"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Valten, taas yksi lisää.

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Valten, taas yksi lisää.

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

http://koti.mbnet.fi/~isosika/kuvia/fikuja/vallu1.jpg
Eli Vallu edestä...
http://koti.mbnet.fi/~isosika/kuvia/fikuja/vallu2.jpg
...ja takaa.

Pohjalevy on sitten keskeneräinen eli siihen on turha tässä vaiheessa puuttua. Tuo menee varmaan pelikäyttöön mutta kuva on otettu ennen lakkausta eli jos jokin kiiltää niin se ei johdu lakasta.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Ihossa on kyllä luonnossa paremmat highlightit mutta noi on muuten aika onnistuneita kuvia.
Modern cars - they all look like electric shavers.
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Hmm aika laadukkaan näkönen. Empä oo enne sulta tän tasosta workkia nähny, niin joo eli pari pilkun viilaus juttua vielä :D...

Hmm tarvitsist esim housuihin nyt extreme highligtit, esim sekottamalla valkoseen tota perus väriä, tekis näillä noi edget, eli korkeimmat ryppy kohdat ja vastaavat. Tosin jos haluat korostaa valoon päin voi tietysti tehdä nämä valoa myötäilevästi :D. Iho on muuten aivan passeli, mutta taitaa olla nyt hieman liian "dramaattiset" higlightit ja shadet, noissa "syvennyksissä" on ehkä hieman liikaa varjostus väriä, tarvitsisit ehkä hieman smoothimmat blendit ihoon. Tuo sepän "esiliina" ja paita näyttää aika malliikaalta jo nyt, mutta ehkä voisit rajata vielä enemmän black ja dark lineillä noita kohtia, eli esim tuo kohta missä on työkaluja voisi olla inkillä tai vastaavalla rajattu niin että se tekisi kunnon blacklinet niitten työkalujen ja tuon esiliinan rajalle. Metallin olisi voinut alottaa tummemasta ja sen jälkeen inkata, ja sitten ruveta korostamaan, ja myöhemmin vielä maalata nuo napit vai mitkä lie vasarassa inkillä niin että myöhemmin olisi voinut maalata tappien kärjet esim mithril silverillä. Tuon beastmanin minkä lie ketjuarmorin olisi voinut ensiksi maalata todella tummalla ja sitten rupea siitä brushaamaan, niin että olisi koittanut tehdä sen todella "hiljakseen" käyttämättä lähest ulkoon yhtään maalia pensselissä, koska nyt tuossa näyttää olevan ehkä hieman maalia "kolosissa". Niin joo ja puusta vielä että siinä olisi saanut olla syyt enemmän näkyvillä, eli enemmän korostusta. Naama oli aika mallikas, mutta tota esim kulmakarvat olisi voinut rajata tummalla ruskealla tai vaikkapa ihan mustalla, tai sitten tuo kuvakulma luo vain "sotkuisen" efektin niihin. No jooh eli tota voisit ehkä linetä enemmän vielä tosta, ja sitten koittaa tuoda tietyt materialit vielä kirkkaampaan, esim juuri tuo puu ja ehkä vielä jotkut tietyt kankaat, esim nuo pöksyt, tai ehkä vielä tuon nahanki tuossa esiliinassa :D, tai no tämä on kyllä pelkkää pilkun viilausta.
Baseen kannattaa sitte laittaa esim ohut kerros gs:ää alle ekaks ku laittaa hiekan tai sitten laittaa hiekan vaikka 2 kerroksisena, tai mun mielestä ainaki tälle hahmolle sopis sellanen base jossa se pinta vaihtaa "muotoa", tai no siis tollanen kupruinen.

Noni eli kuten sanoin tämä on pelkkää pilkun viilausta, toi on tollasenaan 150 kertaa parempi ku perus peli hahmot, tuo on irl varamsti tuplasti siistimpi koska silmäkorjaa nuo layeri rajat varmastikkin silloin, eli jooh eipä tosta loppujelopuks paljo löytyny paranneltavaa. Eipä voi tokasta muuta ku että saamarin siisti hahmo.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Ihossa on käytetty laimennettua flesh washia mutta ehkä sitä olisi voinut laimentaa vähän lisää. Chainmail oli valitettavasti vähän liiankin lähellä MP:n Hopeaa joten ne vasaroiden highlightit ei nyt oikein näy. Alunperin ajattelin NMM vasaroita mutta ehkä mä harjoittelen sitä johonkin muuhun kuin tuohon. Vallukaan ei ole mikään halpa tinanappi ja muovisia irtoaseitakin on tarjolla.
Modern cars - they all look like electric shavers.
Avatar
Cacodemoni
Viestit: 1105
Liittynyt: To 23.05.2002 15:48
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Cacodemoni »

Maalaus on hienoa jälkeä, mutta valkoiset hiukset, ja varsinkin kulmakarvat, lisäävät ikää noin semmoiset 50 vuotta. Eikös Valten kuitenkin ole sellainen 17-18v. sepän oppipoika?
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Gorkiporki kirjoitti:Ihossa on käytetty laimennettua flesh washia mutta ehkä sitä olisi voinut laimentaa vähän lisää. Chainmail oli valitettavasti vähän liiankin lähellä MP:n Hopeaa joten ne vasaroiden highlightit ei nyt oikein näy. Alunperin ajattelin NMM vasaroita mutta ehkä mä harjoittelen sitä johonkin muuhun kuin tuohon. Vallukaan ei ole mikään halpa tinanappi ja muovisia irtoaseitakin on tarjolla.
Jep ehkä joo, mutta siis hmm, ainaki monet ketkä maalaa showcasea tuo sen ihon sellasesta perus tummasta, ihon väristä vaaleaan blendaamalla, washaamatta tuskin kertaakaan, tällälailla saa aika kätevästi hallitua sitä mihin tulee shadet ja highligtit, tosin tuo on jo tuollaisenaanki todella mallikas.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Cacodemoni kirjoitti:Maalaus on hienoa jälkeä, mutta valkoiset hiukset, ja varsinkin kulmakarvat, lisäävät ikää noin semmoiset 50 vuotta. Eikös Valten kuitenkin ole sellainen 17-18v. sepän oppipoika?
Jep mutta toi ei tavallaan ole Valten, ei ainakaan peleissä koska me ei spessu-ukkoja käytetä. Ehkä se on joku vähän vanhempi soturipappi.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Niin saa muutkin kommentoida vaikka sitä ei erikseen pyydetä...
Modern cars - they all look like electric shavers.
maddog

Viesti Kirjoittaja maddog »

Toi on erinomainen. Itse olisin käyttänyt vasaroihin SENMM tekniikkaa, mutta jos tämä tulee armeijan osaksi, niin parempi näin.
villisika
Viestit: 12
Liittynyt: Su 31.08.2003 10:58

Viesti Kirjoittaja villisika »

Iho on vähän raidallinen.. sitä voisi vähän tasottaa pienellä urakoinnilla. Lekoihin voisi hankkia vähän lisää varjostuksia ja kimme kohtia.
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

villisika kirjoitti:Iho on vähän raidallinen.. sitä voisi vähän tasottaa pienellä urakoinnilla. Lekoihin voisi hankkia vähän lisää varjostuksia ja kimme kohtia.
Aí ihoon kimalluksia ? :D, no aivan pure valkosella tehyt kimmallukset vai mitkä lie ei oikeen worki, ainaki itteni mielestä kannatais olla sellannen smoothi ei kovin paljon väriä vaihtava iho esim käsissä jne paikoissa kasvoissa vois toimia dramaattisempiki blendi, mutta siis tollei kikkailemalla että ottaa jostain tumman ruskeasta noihi valkosiin kimaltaviin kohtiin voi tehä todella epärealistisen ihon :D.
AapoAlas
Viestit: 151
Liittynyt: To 31.07.2003 23:35

Viesti Kirjoittaja AapoAlas »

Hienohan tuo, ihoa voi vielä parantaa mutta hieno kuitenkin. Propsit sulle.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Hmmm. Olis vissiin pitäny tehdä se iho blendaamalla.
Modern cars - they all look like electric shavers.
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

baretul kirjoitti: Aí ihoon kimalluksia ? :D, no aivan pure valkosella tehyt kimmallukset vai mitkä lie ei oikeen worki, ainaki itteni mielestä kannatais olla sellannen smoothi ei kovin paljon väriä vaihtava iho esim käsissä jne paikoissa kasvoissa vois toimia dramaattisempiki blendi, mutta siis tollei kikkailemalla että ottaa jostain tumman ruskeasta noihi valkosiin kimaltaviin kohtiin voi tehä todella epärealistisen ihon :D.
Silti voihan sitä koittaa. Hiestä märässä ihossa voisi ihan hyvin näkyä jopa kimmeitä. Kuitenkin taisit lukea villisian viestiä hiukan huolimattomasti, sillä kimmeitä ehdotettiin vasaraan, ei ihoon.

Mun mielestä tota ihoa saisi vielä varjostaa syvempiin kohtiin enemmän. Nyt tuossa about 1/3 ihosta on tasan saman sävyisessä varjossa riippumatta syvyydestä. Eli syviin kohtiin tummempaa varjoa ja toisaalta siirtymä varjosta ihon pohjaväriin voisi olla hitaampi. Kirkkaampia highlighteja kaipaisin myös.
Avatar
attor
Viestit: 1348
Liittynyt: Ti 20.05.2003 10:33
Paikkakunta: Raisio

Viesti Kirjoittaja attor »

Onko toi discoon menos (vitsi,vitsi,vitsi,vitsi,vitsi)?
Ihan tyylikäs
Kun mä kuolen kaikki baneni sä saat
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

VJ kirjoitti: Silti voihan sitä koittaa. Hiestä märässä ihossa voisi ihan hyvin näkyä jopa kimmeitä. Kuitenkin taisit lukea villisian viestiä hiukan huolimattomasti, sillä kimmeitä ehdotettiin vasaraan, ei ihoon.

Mun mielestä tota ihoa saisi vielä varjostaa syvempiin kohtiin enemmän. Nyt tuossa about 1/3 ihosta on tasan saman sävyisessä varjossa riippumatta syvyydestä. Eli syviin kohtiin tummempaa varjoa ja toisaalta siirtymä varjosta ihon pohjaväriin voisi olla hitaampi. Kirkkaampia highlighteja kaipaisin myös.
Jep jooh tuli vähä nopeasti yoi kyllä lukastua :D. Ihoon kyllä sais joo pistää tummematki noi shadet, tai no mä pidän sellasesta rackham ihosta missä ei oo juuri ollenkaan shadeja eikä hihgligtejä eli se on tehty mahollisimman realistiseks :D.
Avatar
squigi
Viestit: 233
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:02
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja squigi »

siis sitä punasrta näkyy LIIKAA. :wink: :|
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

attor kirjoitti:Onko toi discoon menos (vitsi,vitsi,vitsi,vitsi,vitsi)?
Ihan tyylikäs
Ei, se tuli sieltä juuri.

Siitä ihosta vielä sen verran että toi kuva ei tosiaan ole ihan sama kuin että pitelisi figua kädessä ja tutkisi sitä sitten. Itse mä olen ihan tyytyväinen mutta seuraavasta tulee ehkä vielä hienompi jos jaksaa seurata annetuja neuvoja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”