"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Demonitäti

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Demonitäti

Viesti Kirjoittaja VJ »

Tämmöisen maalasin pari kuukautta sitten. Inkkejä ei ole säästelty :)

http://www.coolminiornot.com/?id=34240

Pbase kai nykyään on maksullinen, joten laiton cmoniin. Koittakaa kestää popupeja.

Haluaisin kritiikkiä, mieluusti rakentavaa sellaista.
Perzzza
Viestit: 1245
Liittynyt: To 22.08.2002 12:06
Paikkakunta: Hämeenkyrö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Perzzza »

on hieno! Tosi vetävä mimmi :D Onko coolminiornot ilmainen paikka? tuli tapeltua hetken aikaa pbasen kanssa ennen kuin huomasin että se oli maksullinen :| Olisi ukkojen kuvia tulossa mutta ei paikkaa niille :(
niih.
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

CMONiin saa uploadata kuvia ilmaiseksi kunhan ne on alle 100kb, eikä liian leveitä.
osmelo
Viestit: 212
Liittynyt: Ma 11.11.2002 20:33
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja osmelo »

mmm....krhm nii se figu on kyllä hieno, mulla ei mitäään valittamista. :)
Avatar
Machiavelli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1212
Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Machiavelli »

Vau. Tykkään todella paljon tuosta ihon kontrastista! Voi kun olisit saanut saman laista vetoa siipiinkin. Ne näyttävät tylsän mustilta, vain parista kohdasta korostetuilta. Siivet myös huutavat jotain freehandin tynkää. Vois olla kiva jos vetäisit jotain NMM kulta riimuja sinne tjsp. Myös aseen varren voisit laittaa sitten kultaisella. Tulis enemmän värejä ja eloa muuten niin synkkään figuun.
Just my 50 cents, tekniikka on todellakin kohdallaan joten keskityin sitten näihin muihin seikkoihin enemmän :)

Muuten, Pbaseen saa sitten laitettua figuja edellisten tilalle editoimalla kuvaa ja vaihtamalla sen toiseen. Simppeli homma, mutta vanhat kuvat siinä kyllä menee.
Sincerely yours, Machiavelli.

Warning: the above note may contain sarcasm, please read with care.
Avatar
VC
Viestit: 1201
Liittynyt: Ke 22.05.2002 16:01
Viesti:

Viesti Kirjoittaja VC »

Kiva nähdä VJ:n töitä taas piskästä aikaa. Vähän ilkeen valkonen toi tausta tuossa kuvassa. En tiedä sitten, että johtuuko meikäläisen huonosta monitorista, vai mistä, mutta vähän huono kattella tuota kuvaa.

Figusta.
On myönnettävä, että en tykkää noista siivistä. Sinertävä musta ei oikein toimi tuon ihon kanssa. Iho taas on oikein hyvä. Mielestäni joku vaaleampi väri olisi parempi siivissä. Mustat hiukset taas sopii todella hyvin.

Onko tuo figu pölyinen tuossa kuvassa? Ei ole meinaa sinun tapaistasi, että figussa olisi virheitä?
Koittakaa kestää popupeja.
[AD]Mozilla tappaa popupit tehokkaasi.. talossa ja puutarhassa ;) [/AD]

[EDIT] PS. Piti vielä sanoa, että tuo iho on siis todella hyvän näköinen. Me like very much.
Viimeksi muokannut VC, La 18.10.2003 21:01. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Hmm ohhoh no on kyllä siisti. Mitäs muutakaan odottaa sinulta ;).

Iho on kyllä jotain aivan uskomatonta, samoin tuo tikari. Käsitämättömän hienosti säädelty valolla. Musta jäi vähän avoimeksi, olisikohan se tartenut vielä korostusta, vaikkakaan sen ei periaateessa olisi ollut realistista, esim tuonne siipien kärkiin jne paikkoihin (tosin voi olla että tuosta kuvakulmasta ei näy). Hiuksista kyllä pidin todella paljon (tai no ehkä jotkut korostusket tulivat liian "nopeati" kuten tuo kaikkein oikean puolinen hius, jossa on ikäänkuin harmaa läikkä), samoin tuosta basesta, ainoa siinä vain tuo punertava, näyttää noin hassuhkolta, kiiltelee tai sitten se on pölyinen. Muutenkin ihankuin tuossa olisi pölyä joissakin kohdissa, niinkuin von carstein sanoi. Valkoinen tausta ei vältämättä häirinnyt pahemmin, tosin se oli kyllä aika pepsodent valkoinen :D.

Hmm noh jokatapauksessa inkeillä tehty ?, eli siis glazettu niillä, sekotettu maaleihi vai täh, kerropas vähä miten, sen verra siististi kyllä tehty esim nuo ihon blendit, että oksat pois :D. Ehdotomasti siisteimpiä suomalaisilta tulleita hahmoja mitä olen nähnyt. Aivan käsitämättömän siisti.
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Day »

Söpö tyttöhän siitä figusta tuli. :)

Ihossa on kyllä tyyliä, tyttönen näyttää oikein asialliselta demonittarelta. Steven itsensä maalaama on ehkä liian sarjakuvamainen jopa omaan makuuni, tämä viehättää paljon enemmän.

Mahdollisesti siipien ongelma onkin juuri se, että tällä hetkellä ne tuntuvat värinsä puolesta olevan jotenkin yhteydessä hiuksiin eivätkä ihoon. Ohut glaze ihonvärillä siipiin voisi auttaa? IMO.

Synkkä tyylisi kyllä rulettaa, ei voi mitään. Pitäisi itsekin joskus kokeilla, kun omista synkeistä ja "realistisista" figuistani tulee poikkeuksetta karkkia.

Pasi, luulen että tuo pölyisyys-kommenttisi johtuu siivissä näkyvästä rakeisuudesta? Vaikka kyllähän tuossa muutama pölynhaituva näkyy siellä täällä. Omalla succubuksellani siivet ovat juuri noin rakeiset kuin VJ:n figussakin. Eihän sitä huomaisi, jos ei maalaisi niin pirun ohuilla kerroksilla kuin tämä on tehty ja ottaisi näin valtavan tarkkaa kuvaa.
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
PSA
Viestit: 56
Liittynyt: Pe 08.08.2003 00:29

Viesti Kirjoittaja PSA »

siisti figu , alusta ainaki hieno.....
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

Kiitos jo vastanneille kommenteista :)
Vau. Tykkään todella paljon tuosta ihon kontrastista! Voi kun olisit saanut saman laista vetoa siipiinkin. Ne näyttävät tylsän mustilta, vain parista kohdasta korostetuilta. Siivet myös huutavat jotain freehandin tynkää. Vois olla kiva jos vetäisit jotain NMM kulta riimuja sinne tjsp. Myös aseen varren voisit laittaa sitten kultaisella. Tulis enemmän värejä ja eloa muuten niin synkkään figuun.
Tiedetään, värejä tämä figu olisi tarvinnut. Täytyy pitää mielessä tulevaisuudessa. Tuossa kuvassa ei kuitenkaan näy hyvin mitä olen tuolle mustalle tehnyt.
On myönnettävä, että en tykkää noista siivistä. Sinertävä musta ei oikein toimi tuon ihon kanssa. Iho taas on oikein hyvä. Mielestäni joku vaaleampi väri olisi parempi siivissä. Mustat hiukset taas sopii todella hyvin.
Väriteema kehittyi figua maalatessa. En pystynyt millään keksimään miten tai millä värillä noi siivet olisi pitänyt maalata. En usko että vaalea väri olisi toiminut, mutta näin jälkeenpäin ajatellen ehkä joku GW:n tummista purppuroista.

"Pölyisyys" josta voncarstein ja baretul mainitsivat on varmaankin mattalakan jostain syystä jättämää kiiltoa. Täytynee kokeilla vallejon mattalakkaa vielä.
Hmm noh jokatapauksessa inkeillä tehty ?, eli siis glazettu niillä, sekotettu maaleihi vai täh, kerropas vähä miten, sen verra siististi kyllä tehty esim nuo ihon blendit, että oksat pois .
Eli periaatteessa tein ensin blendit ihoon tavallisilla maaleilla. Sen jälkeen laimensin hiukan purple inkkiä ja aloin layeroida varjoja. Aika suuri osa tuosta varjosta on itse asiassa purple inkkiä. Varsinainen hyöty värillä varjostamisesta mustalla varjostamisen sijaan on vähän sama kuin värillä highlightaamisella (vaikka punaisen highlightaus oranssin kautta keltaiseen) sen sijaan että sekoittelisi valkoista pohjaväriin. Eli väri säilyttää paremmin kylläisyyttään varjokohdissakin. Tai ainakin niin mä sen ajattelisin.
Sitten tuossa on käytetty vielä hiukan punaista inkkiä tasoittamaan blendejä (taaskin layeroiden).
Mahdollisesti siipien ongelma onkin juuri se, että tällä hetkellä ne tuntuvat värinsä puolesta olevan jotenkin yhteydessä hiuksiin eivätkä ihoon. Ohut glaze ihonvärillä siipiin voisi auttaa? IMO.
Voisi olla. Nyt tuo on kuitenkin jo lakattu, eli emme saa koskaan tietää. Ongelma taitaa tossa olla tosiaan värien vähyys.

Nyt koitan vallejo lakkaa tohon ja koitan sen jälkeen ottaa kuvaa tehokkaammalla valaistuksella. Toi kiilto kasvoi kuvaa ottaessa kun valaistusta lisäsi (siis laittoi lamppua lähemmäs). Ja kun valaistusta ei ollut riittävästi tuli ton valkoisen taustan ja tumman figun kontrastista hiukan jyrkkä.
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Kuvan tausta lienee muokattu ohjelmallisesti? Ei muuten, mutta ainakin tällä rupumonitorilla jota nyt käyttelen, näyttää tikarin kärki vähän oudolta. Siis siipien kaartuessa siellä takana, tikarin & siipien välissä on tumman harmaata (vai kuuluuko se figuun? Oletin et siel pitäs olla taustaa) ja toisaalta sitten hiukan hyöhemmin on täysin valkea lovi tikarissa. Kuviteltua vai totta?

Sitten itse figusta... Varoituksen sanana, että nykysin muhun iskee melkoisen harva figu, eikä tämä kuulu harvoihin ja valittuihin. Pinnan kireys johtunee kiireistä tms. mut jooh... alla oleva siis koskee lähinnä havaitsemiani ongelma kohtia.

Eli valot & varjot eivät välttämättä tunnu toimivan 1:1:een. Iho antaa olettaa, että tyttö on jossain hämärässä paikassa ja valoa on hyvin rajatusti (hämärä sauna tuli mieleen kun tytön iho näyttää ehkä hiukan hikoilevalta ;)). Kuitenkin sitten tikari näyttää... melko samalta kuin monet muutkin NMMsi, eli vaikka valo on rajatumman oloinen, silti NMM ei muutu. Ehkää NMMssä tulis olla vielä rajumpi kontrasti kun kyseessä on pimeät olosuhteet & kohtuu voimakas valonlähde? Tai sitten ongelma on se, että valonlähde on enemmän kellertävä/punanen kuin valkoinen, mikä näkyy ihossa mutta ei sitten hiuksissa & tikarissa -> ristiriita.

Tikarin kahva muuten näyttää enemmän kiveltä kuin metallilta, tarkoitus?

Siivet taasen... hmm... niitä onkin kritisoitu jo kohtalaisesti. Miten ois ollu, että olisivat olleet jotain mustaa nahkaa periaatteessa, mutta valonlähteen olisit laittanut manalan kunniaksi punaiseksi/oranssiksi? Ois voinu tuoda paholaismaista tunnelmaa enemmän.

Ehkö myös baseen jotenkin laavanhohtavuus (onks toi laavaa vai verta?) ja demonittaren varjon maalaus vois olla nasta juttu. :)

Valkoinen tausta voi aiheuttaa nyt sen ongelman, että se eroaa rajusti siitä ympäristöstä, missä figun kuvaama neito seisoo.

Häiritsevintä tuntuu siis olevan valonlähteiden voimakkuuksien & värien vaikutus figuun (voin olla väärässäkin, kuitenkin nyt tuntuu että jokin tuossa figussa mättää). Voimakas kontrasti ainakin musta vaatii enenevissä määrin huomiota siihen, miksi se se kontrasti on niin voimakas.

Ihan kiva figuhan tuo kuitenkin on, se kuitenkaan tuskin riittää sulle. :)
Viimeksi muokannut Matti, Su 19.10.2003 13:39. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Wolffer
Viestit: 267
Liittynyt: La 26.07.2003 19:42

Viesti Kirjoittaja Wolffer »

Basessa hieno laava-kuviointi ja siivissä violetti ja musta kohtaavat jännästi :wink:.
Avatar
Houndi
Viestit: 243
Liittynyt: Su 13.04.2003 09:48

Viesti Kirjoittaja Houndi »

OT mutta haluan tietää... Jos Pbase on maksullinen, maksaako jotain jos ei käytä sitä taí miten siitä pääsee eroon? :|
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

Kiitos M. Salavalle kattavasta kritiikistä. Täytyykin kiinnittää huomiota mainitsemiisi asioihin kun seuraavan kerran yritän maalata jotain vastaavaa.
M. Salava kirjoitti:Kuvan tausta lienee muokattu ohjelmallisesti? Ei muuten, mutta ainakin tällä rupumonitorilla jota nyt käyttelen, näyttää tikarin kärki vähän oudolta. Siis siipien kaartuessa siellä takana, tikarin & siipien välissä on tumman harmaata (vai kuuluuko se figuun? Oletin et siel pitäs olla taustaa) ja toisaalta sitten hiukan hyöhemmin on täysin valkea lovi tikarissa. Kuviteltua vai totta?
Kuviteltua. Tota ei ole muokattu muuten kuin auto levelssillä ja pienellä kontrastin/kirkkauden säädöllä. En kyllä ymmärrä mikä toi tummanharmaa kohta voisi olla, kun sitä ei näy oikeassa figussakaan.

M. Salava kirjoitti: Eli valot & varjot eivät välttämättä tunnu toimivan 1:1:een. Iho antaa olettaa, että tyttö on jossain hämärässä paikassa ja valoa on hyvin rajatusti (hämärä sauna tuli mieleen kun tytön iho näyttää ehkä hiukan hikoilevalta ;)). Kuitenkin sitten tikari näyttää... melko samalta kuin monet muutkin NMMsi, eli vaikka valo on rajatumman oloinen, silti NMM ei muutu. Ehkää NMMssä tulis olla vielä rajumpi kontrasti kun kyseessä on pimeät olosuhteet & kohtuu voimakas valonlähde? Tai sitten ongelma on se, että valonlähde on enemmän kellertävä/punanen kuin valkoinen, mikä näkyy ihossa mutta ei sitten hiuksissa & tikarissa -> ristiriita.
Joo se tyttö ikäänkuin seisoo manalaan johtavan luolan suulla niin että aurinko pääsee heijastumaan sen miekasta cuulisti. Ei vaan. Sanotaanko näin että tykkään maalata tuollaisia kiiltäviä teriä, joissa on iso heijastus/kimme. Se vaan on niin kivaa. Jos tuon miekan olisi maalannut vastaamaan manalan valaustusolosuhteita, ei kukaan täällä olisi tunnistanut sitä metalliseksi.
Kuva vääristää miekkaa muuten todella paljon, koska valo (siis oikea, ei maalattu) heijastuu juuri miekan pinnasta. Miekka on oikeasti melkein kokonaan musta, mukaanlukien kuvassa harmaalta näyttävä tikarin kahva.

Miten muuten tiimimaalaus projekti edistyy? Saithan sä mun mailin (sen jossa kuvailtiin miekan ja hiusten maalaus)?
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

VJ kirjoitti: Joo se tyttö ikäänkuin seisoo manalaan johtavan luolan suulla niin että aurinko pääsee heijastumaan sen miekasta cuulisti. Ei vaan. Sanotaanko näin että tykkään maalata tuollaisia kiiltäviä teriä, joissa on iso heijastus/kimme. Se vaan on niin kivaa. Jos tuon miekan olisi maalannut vastaamaan manalan valaustusolosuhteita, ei kukaan täällä olisi tunnistanut sitä metalliseksi.
Mietiskelin, että ehkäpä manalan vois ajatella olevan melko valojen & varjojen täyttämä paikka, mutta varsin punasävysen valon. Eli toimisiko NMM joka heijastaa punaista valoa? Silloinhan se menisi harmaan sijasta punaisen kautta vai kuinka? Vois olla kohtuu jännä... tai sit täysin toimimaton.
Miten muuten tiimimaalaus projekti edistyy? Saithan sä mun mailin (sen jossa kuvailtiin miekan ja hiusten maalaus)?

Erinäisistä syistä johtuen saan sen vasta tänään / viimeistään huomenna valmiiksi ja kuvattua. Eli melko pian kuitenkin...
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

M. Salava kirjoitti: Mietiskelin, että ehkäpä manalan vois ajatella olevan melko valojen & varjojen täyttämä paikka, mutta varsin punasävysen valon. Eli toimisiko NMM joka heijastaa punaista valoa? Silloinhan se menisi harmaan sijasta punaisen kautta vai kuinka? Vois olla kohtuu jännä... tai sit täysin toimimaton.
Ongelma vaan on se, että jos se heijastaisi punaista valoa, olisi kaikkein kirkkain kohta puhtaan punainen valkoisen sijaan. Toisaalta sen voisi viedä valkoiseen punaisen kautta, mutta tällöin vaikutelma punaisesta valosta jäisi syntymättä (tai ainakin luulisin niin) ja itse pinta näyttäisi omaavan sen punaisen sävyn valon ollessa tavallinen valkoinen.
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Jep voi olla että se ei muistuttaisi enää metallia, jos punaisilla valoilla rupeisi kikkailemaan. Parisen kokeilua olen cmonissa nähny missä on tehty senmm:ää aivan kummallisilla väreillä, eipä mitään kovin hohdokasta. Mielestäni tuo ase näyttää siistiltä noinkin jo, mutta ehkä tuota päälipuolen valoisuutta olisi voinut tuoda enemmä esille, paha tosin kyllä sanoa mitn, koska ei tiedä että olisiko se varmasti siisti vai ei :D.

Niin valosta ja varjosta tossa, kun tuli kauemmin katottua äskö, että miltei muuten hipoi täydellisyyttä, mutta siivet jäivät jotenki tummaksi, sekä hiukset ja siivet hämäsivät juuri tuolla tavalla, kukas siitä nyt mainitsikaan. Tosin se voi johtua vain kuvakulmasta mistä tuo on otettu.
Avatar
EskoMorko
Viestit: 244
Liittynyt: Ti 13.05.2003 20:50

Viesti Kirjoittaja EskoMorko »

Oho!!! Jopas on tulinen misu!!! Ihon kontrasti on mahtavasti toteutettu.
Synkän näköinen kuten pitääkin. Jatka samaan malliin!!! :D
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”