Fortress of Dawn
Fortress of Dawn
Mjooh, tollanen paikka siis rakennettiin vuonna 1200, mutta muuta tietoa en oo pahemmin löytäny. Eli siis onko se sellanen raunio linnake vai asustaako siellä suurhaltioita vielä?
Mun muistaakseni se on aika suurikin ja toimiva haltiasatama, joko southlandsin tai lustrian eteläkärjessä... molemmissa oli linnoitus, en vaan muista kumminpäin olivat... oli just toi fortress of dawn ja citadel of dusk siellä toisessa suunnassa... Paikan tarkoitushan on huoltaa ja varustaa Cathayhyn matkalla olevia haltialaivoja. Eli siis välisatama Ulthuanin ja Cathayn välissä. 
-
Janne Forsell
- Viestit: 291
- Liittynyt: To 24.07.2003 15:09
- Paikkakunta: Tampereen Hervanta
- Viesti:
-
Janne Forsell
- Viestit: 291
- Liittynyt: To 24.07.2003 15:09
- Paikkakunta: Tampereen Hervanta
- Viesti:
Noh, kun mantereetkin lähes suoraan meidän armaalta tellukseltamme käännetty, niin luulisi, että GW:n pojat eivät edes ole ajatelleet että aurinko nousisi lännestä, ainakaan nimetessään noita linnakkeita.Nazreg Moonsinger kirjoitti: Myös warhammer maailmassa? Mahdollista mutta jos ei missään niin sanota niin se ei ole varmaa.
Klikkaa tästä niin huomaat että sieltä se meidän armas pohjolakin löytyy. Keskellä nököttävä helffien saari (ainakin armottoman väittelyn tuloksena) esittää ns. kadonnutta atlantista.
Suomi on tämä: http://forums.sotavasara.net/viewtopic.php?t=18205 Vaan ei virallisesti...Skirmuna kirjoitti:Ja Suomi on Troll Country!
-
Ar-Senator
- Viestit: 1049
- Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
- Paikkakunta: Turku
Ennemminkin Alboin on englanti kuin Ulthuan, joka on lähempänä amerikkaa kuin wanhaa maailmaa. Sijainnin puolesta Albion voisi olla myös islanti, mutta kun katsoo fluffia, niin sehän on kuin ilmetty muinais-englanti. (druidit ym.) Muistaakseni empire hyökkäsi sinne joskus, ja saivat sieltä jotain jättiläsiä. Niin, taisi olla niiden regiments of renown-jättiläisten fluffissa.. Se siis kuvastaa Rooman hyökkäystä englantiin.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Albionin fluffi aika selvästi Irlannin mytologiasta saanut vaikutteita: kelttiheimot pitkine miekkoineen (claymore, skotit ovat Irlannista kotoisin), jättiläiset, kivirakennelmat, suot, usvainen saari...
Irlannilla ja Englannilla on toki paljon yhteistä mytologiaa, mutta kyllä tuo aika Irlannilta kuitenkin vaikuttaa.
Irlannilla ja Englannilla on toki paljon yhteistä mytologiaa, mutta kyllä tuo aika Irlannilta kuitenkin vaikuttaa.
-
The Scientist
- Viestit: 736
- Liittynyt: To 12.06.2003 12:57
Kyllä ranskalaisilla oli pitkäjousia, mutta näiden käytöstä ei yleisesti tykätty, sillä ritarit pelkäsivät maajussien saavaan liikaa valtaa, jos heidän annettaisiin käyttää näin vaarallisia aseita.Nazreg Moonsinger kirjoitti:Mutta jos vertaatte taas bretonniaa ja britanniaa niin ainakin pitkäjousi miehet,men-at-arms ja ritarit ovat lähempänä englantilaisia kuin fransmanneja. Ranskalaisille edes ollu pitkäjousia.
Mun mielestä on aika selvää, että Bretonnia on Ranska, johon on otettu mukaan erilaisia Kuningas Arttur vaikutteita. Ulthuan taas on atlantis (tästä varmaan Sunderingin fluffikin on osittain vedetty) ja Helffit täten myös kreikkalaisista vedettyjä. Naggaroth on vähän epäselvä, mutta sijainnin ja muodon perusteella tämä on Pohjois Amerikka (enpä tiedä onko jenkkilässä sitten noin karua ja kivikkoista). Albion taas on ilmiselvä englanti/irlanti/skotlanti. Eikö Albionin pohjois-osassa ole esim. enemmän vuoristoa, kun taas etelä on tasaista ja soista.
Jatketaan nyt vielä samaa rataa: Norsca on meidän oma pohjola, Kislev on Venäjä, Empire on Saksa, Tilea on Italia, etc.
Suurhaltiat todella muistuttavat kreikkalaisia. Atlantiksen jne. lisäksi stoic tarkoittaa stoalasita, ja jos en nyt ihan väärin muista hekin joutuivat olemaan jotain esivaltaa vastaan ylväinä jne. Albion on selvä Englanti muutenkin! Ei sillä, etteikö jo olisi monia hyviä ideoita tullut, mutta paras tuntomerkki on: joka vuoron alussa heitetään sää, ja miltei aina sataa rakeita, vettä tai salamoita.
Dice are my best weapons.