Maalien sekoittamisesta
-
Badruk ´eadsplitta
- Viestit: 488
- Liittynyt: To 03.04.2003 17:39
- Paikkakunta: Parola
Maalien sekoittamisesta
Eli minulla on sellainen ongelma että en oikein tiedä miten sekoittaisin maaleja siis millä sitä ottaa purkista, koska jollain tikulla otettaessa maalia menee tuhottamasti hukkaan. Eli pitääkö minun ostaa joku pipetti jolla otan maaleja että pääsisi reenaamaan mm. blendausta. Kiitos jo etukäteen vaikka kysymys on aika "alkeellinen"
Meitä on moneen junaan ja osa jää vielä asemallekin.
-
hyytelöperuna
Dippaa sivellin purkkiin ja pyyhi maalit pensselistä paletille. Tähän voit joko käyttää a) Tavallista maalaussivellintäsi, tällöin ei kannata dipata koko sivellintä purkkiin, eli johonkin puoleenväliin vain b) Käytä jotain halpissivellintä, vanhatkin siveltimet käy. Tällöin voit pistää vaikka koko siveltimen purkkiin, koska et käytä sivellintä maalauksessa, jolloin siveltimen kunto on ihan sama.
Tarkennan vielä, että tuossa a) kohdassa se siveltimen karvaosa dipataan puoleenväliin saakka, ei siis koko sivellintä puoleenväliin saakka, eihän se edes mahtuisi sinne purkkiin
. Puoleenväliin siksi, ettei maalia mene sinne karvojen "pesään", eli sinne missä ne ovat kiinni siinä siveltimessä. Jos sinne menee maalia, niin karvat alkavat irtoilla ja sivellin menee huonoon kuntoon.
Toivottavasti sait selvää viestistäni
.
Tarkennan vielä, että tuossa a) kohdassa se siveltimen karvaosa dipataan puoleenväliin saakka, ei siis koko sivellintä puoleenväliin saakka, eihän se edes mahtuisi sinne purkkiin
Toivottavasti sait selvää viestistäni
Tohon on helpompikin ratkasu. Hanki Vallejon maalisetti. Ongelma saada maalia paletille on heti pois, ja mielestäni maalit on vähintäänkin yhtä hyviä, kun GW:n. Myös halvempia, ja enemmän tavaraa purkissa. Ja näitähän saa helposti mm. Sotataidon kautta. Itelläni meni kanssa hermot GW:n maalipurkkeihin, kolmestakin syystä. Ensinnäkin maalia on vaikeahko ottaa, kun siihen ei ole tottunut, pisaran tipauttaminen purkista on helpompaa. Toisekseen GW:n maalit kuivuu mielestäni nopeemmin, ja kolmanneksi, fliptop-purkit on ihan arsesta. Maalia kuivuu purkin reunoihin ja purkit ei aina sulkeudu kunnolla.
Jos en väärin muista, niin Baretul ratkaisi tän ongelman siirtämällä GW:n maalit samanlaisiin pipettipulloihin, missä Vallejon maalit ovat. Kätevää, mutta vaatii hieman työtä.
Jos en väärin muista, niin Baretul ratkaisi tän ongelman siirtämällä GW:n maalit samanlaisiin pipettipulloihin, missä Vallejon maalit ovat. Kätevää, mutta vaatii hieman työtä.
-
hyytelöperuna
Noh itse jos alan sekoittelemaan niin sekoitan samantien kunnon setin. Eipä tarvitse muistella jatkuvasti missä suhteessa värejä sekoitettiin. Eli kippaan vaan värejä tyhjään purkkiin, sekoittelen ja jatkan kunnes sopiva sävy löytyy. Tämän jälkeen onkin haluttua sävyä niin ettei tarvitse jatkuvasti sekoitella.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi