"the emperor"

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Ghosty
Viestit: 142
Liittynyt: Ke 29.10.2003 17:09
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ghosty »

Snowtrooper kirjoitti:Eri versioissa tarinasta terminaattori kuuluu Imperial Fisteihin. Ja vielä varhaisemmassa versiossa tarinasta Keisarin ja Horuksen väliin heittäytyy viime aikoina ulkomaan fooruilla supersuosioon kohonnut kaartilainen Ollanius Pius. :p
Mutta eihän siellä ollut edes kaartilaisia. :D
"Täl on tämmönen juttu"
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

Oli kyllä Terraa puolustamassa kaartilaisia, mutta siitä ei ole varmaa tietoa mahtoiko niitä muka tulla Horuksen alukselle. Mutta jos olisi, tuskin kaartilaiset olisi selvinnyt niin hyvin aluksen kauhuista kuin itse mariinit.
- Kynä-ääliö
Ghosty
Viestit: 142
Liittynyt: Ke 29.10.2003 17:09
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ghosty »

No jotain tuon suuntaista ajattelin myös, mutta fluffithan puhui kyllä vain mukaan lähteneistä mariineista. Ja eiköhän nekin mariinit ollu primarkkien omia, eli blood angeleita ja imperial fistejä? Eli se terminaattori olis periaatteessa voinut olla kumpi vaan.
Miksei muuten itse custodianeja lähteny messiin?
"Täl on tämmönen juttu"
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

Ghosty kirjoitti:Miksei muuten itse custodianeja lähteny messiin?
Ehkä ne olivat kiireisinä muualla ja taisteluun haalittiin ne soturit mukaan jotka sattuivat olemaan lähettyvillä.
Ja Terminaattoreitahan perinteisesti käytetään aluksenvaltaus/hulkin pudistus tehtävissä. Joten ne ovat loogisin valinta.
Viikate
Sotavasaran WH40k-tarinamestari
Viestit: 410
Liittynyt: Su 02.02.2003 20:16

Viesti Kirjoittaja Viikate »

Snowtrooper kirjoitti:Eri versioissa tarinasta terminaattori kuuluu Imperial Fisteihin. Ja vielä varhaisemmassa versiossa tarinasta Keisarin ja Horuksen väliin heittäytyy viime aikoina ulkomaan fooruilla supersuosioon kohonnut kaartilainen Ollanius Pius. :p
Missä versiossa se on Blood Angel ollut? Minä en sellaista muista, mutta tuosta Imperial Fististä on joku mielikuva jäänyt.

Mitä Deathwingiin tulee, BA ykköskomppaniallehan tuli itku silmään jo hulkkeja putsatessa (ks. Space Hulkin taustatarinat), kun taas Dark Angeleita tarvittiin vain yksi ryhmällinen kokonaisen planeetan vapauttamiseen genestealer-kultin kynsistä. ( ;) ja sitä kuuluisaa pilkettä silmäkulmaan).

Ja kaartilainen Pius on todellinen sankari! Eikös hänen mukaansa oltu nimetty joku mitalikin?
"Ja tarkemmin silmäillen löydykkään ei mitään naurettavaa"
Teekkari
Viestit: 70
Liittynyt: Pe 24.10.2003 10:34
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Teekkari »

Kaartilainen selittynee siten, että varhaisemmassa versiossa (muistaakseni Space Marine 1st Ed) keisari teleporttasi kustoksiensa kanssa Horuksen maanpäälliseen komentobunkkeriin ja suoritti mainitun uroteon siellä.
-Janne Korhonen
ODERINT DUM METUANT
Avatar
Tanan
Viestit: 1926
Liittynyt: Ke 28.04.2004 14:10
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Tanan »

Viikate kirjoitti:Mitä Deathwingiin tulee, BA ykköskomppaniallehan tuli itku silmään jo hulkkeja putsatessa (ks. Space Hulkin taustatarinat), kun taas Dark Angeleita tarvittiin vain yksi ryhmällinen kokonaisen planeetan vapauttamiseen genestealer-kultin kynsistä. ( ;) ja sitä kuuluisaa pilkettä silmäkulmaan).
Genestealer kultit ovat helppo tuhota. Pari kaljua rättipäätä ja vain muutama tusina puhdasveristä genua. Kaikkihan tietävät, että uskonnoilla on tapana hävitä, kun profeetta kuolee :).
Hulkeissa voi olla jopa 20'000 puhdasveristä tappajaa, kapeat käytävät ja teleporttaamisen estävät generaattorit :).

[OT]Space Hulk lautapelissä tulee hyvin esiin 40k:n pääteemat. Ei perääntymistä, ei armoa. Ihmiskunnan loputtomat viholliset rynnivät kohti ja ainoa asia mihin voit luottaa on boltteri ja liekinheittin.[/OT]
Oulun Höyryliiga Ropeconissa (taas). Katso raportti ja kuvat!
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

Tanan kirjoitti:
ankara halla kirjoitti: Kyllähän sen tietää miten siinä käy (varsinkin Sanguinius joka vielä omisti jonkin asteisia ennenäkijän kykyjä...) ja Horus tappoikin Sanguiniuksen suhteellisen vaivattomasti heidän välisessään kaksintaistelussa.
Unohdit tietysti tärkeimmän asian :), eli sen että Sanguinius löi viimeisen iskunsa chaos armorin arkaan paikkaan, jotta Keisari pystyi myöhemmin tappamaan Horuksen. Lisäksi ei pidä unohtaa yksittäistä Blood Angel terminaattoria, joka antoi Keisarille aikaa heittää vaparin Sanguituksen tekemään aukkoon.
No joo... "unohdin" toki aika paljon muutakin. Ei liki viittäkymmentä A4 sivua fluffia voi tiivistää muutamaan kappaleeseen jättämättä +muutamia+ yksityiskohtia pois ;)

Ja tämän sanottuani, yhdessäkään fluffikappaleessa joka käsittelee Keisarin ja Horuksen kohtaamista ei tuolla Sanguiniuksen iskemällä haavalla* ollut mitään tekemistä sen kanssa, että Keisari vain otti ja tappoi Horuksen heti kun ymmärsi, ettei tälle ollut pelastusta. Se yksinäinen terminaattori** joka rynnisti sinne huoneeseen, ja jonka Horus tappoi katseellaan Keisarin ihmetellessä kuolettavan haavoittuneesti vieressä, ei antanut Keisarille mitään erityisempää mahdollisuutta tappaa Horus, vaan vain todistaessaan tämän terminaatorin kuoleman Keisarin vihdoin ymmärsi, ettei hänen rakkaimmalle pojalleen ja uskotuimmalle komentajalleen ollut paluuta Kaaoksen houkutuksista ja näin sai vihdoin tuotua itsensä siihen pisteeseen, että tappoi Horuksen (ja vieläpä yhdellä ainoalla psyykkisellä hyökkäyksellä...).


*Blood Angelit toki uskovat tähän (ja miksipä eivät uskoisi), eikä se Sanguiniuksen iskemä haava todellakaan ole mitenkään vähättelemisen arvoinen (ainoa vaan, ettei Horusta... puolijumalaa... voinut tappaa fyysisesti) koska se jos mikään kertoo siitä, kuinka kovaa Sanguinius tosiaan pystyi pistämään monoa istumalihaksiin.
Miettikääpä... toisella puolella kehää on kaikkien aikojen mahtavin, koko Kaaoksen suosima, Keisarin lapsista voimakkain, jne. jne. ...taistelustrategian ja -taidon suurruhtinassenseimestari jonkalaisia ei oltu galaksissa koskaan (eikä tulla enää koskaan näkemään...) nähty kun taas toisella puolella kehää löytyy Sanguinius, enkelisiipinen kauneutta ja harmoniaa sielussaan rakastava kaveri joka on viikkotolkulla taistellut Terralla lepäämättä hetkeään, tuhoten suurdemoneita ja kertaalleen pitäen jopa yksin puolustusrintamaa koko Kaaoksen mahtia vastaan... niin tästä huolimatta, saamistaan haavoista ja väsymyksestään välittämättä, silti iskee Horukseen haavan ennenkuin heittää pyyhkeen kehiin...
Kova tyyppi, ei siinä mitään :)


**Mitä taas tulee tuohon yksinäiseen terminaattoriin niin fluffilähteestä riippuen kyseessä on joko "yksittäinen IF terminaattori", "BA:n toisen komppanian kapteeni Kryse" tai "kaveri joka eksyi väärään paikkaan oikeaan aikaan".
Sekä IF, että BA termarista on ainakaan minun silmiini osunut ainoastaan yksi viitaus kun taas puolestaan Bill Kingin WD:hen kirjoittamassa tarinassa (joka on ainoa yksityskohtainen kertomus tästä... ja sen lisäksi muutenkin loistava! Bill King on/oli yksinkertaisesti GW:n parhaita kirjailioita...) ei koko terminaattorista kerrota muuta, kuin kuinka hän kuoli. Myöskään muissa tarinapätkissä jotka kertovat tuosta taistelusta ei kerrota mistä Legioonasta kyseinen kaveri oli kotoisin. Itse en oikein edes näe, mitä väliä sillä on (ja pelaan sentään BA:ta! ...jo yli kymmenettä vuotta...) koska olipahan siitä huolimatta tekemässä hyvää työtä oikeassa paikassa.





+++Mitä taas tulee tähän IG:n sankariin, niin koko ukko on mainittu tasan yhdessä WD:n artikkelissa (joka myöhemmin päätyi myös Compendiumiin... muistaakseni ...ja kyseessä on vielä tätä King:in kirjoittamaa vanhempi julkaisu) joka oli vieläpä aika huono... :P
Itse olen pistänyt kyseisen kaverin olemassaolon IG:n propagandan alle sillä koko ukko mainittiin suurinpiirtein ainoastaan jonkun yksittäisen rykmentin marttyyrisankarina joka kantaa äijän pärstäkerrointa lipussaan.

- mariinipelaaja on puhunut :) -
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
Avatar
Hukka
Viestit: 613
Liittynyt: To 19.09.2002 14:30
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Hukka »

ankara halla kirjoitti:Se yksinäinen terminaattori** joka rynnisti sinne huoneeseen, ja jonka Horus tappoi katseellaan Keisarin ihmetellessä kuolettavan haavoittuneesti vieressä, ei antanut Keisarille mitään erityisempää mahdollisuutta tappaa Horus, vaan vain todistaessaan tämän terminaatorin kuoleman Keisarin vihdoin ymmärsi, ettei hänen rakkaimmalle pojalleen ja uskotuimmalle komentajalleen ollut paluuta Kaaoksen houkutuksista ja näin sai vihdoin tuotua itsensä siihen pisteeseen, että tappoi Horuksen (ja vieläpä yhdellä ainoalla psyykkisellä hyökkäyksellä...)
Noh oikeastaan tällä terminaattorilla oli suuri merkitys kyseisessä mätössä. Kuolemallaan terminaattori osoitti Keisarille, että Horukselle ei ole pelastusta ja sillä tavoin auttoi Keisaria tappamaan Horuksen. Ei fyysisesti, mutta silti. :)
Ensinäkin haltiat ovat päättöminä parempia ja toiseksi ei siitä hamekansasta kumminkaan ota selvää, kuka on nainen ja kuka ei.
-Teräratas
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

Hukka kirjoitti:Noh oikeastaan tällä terminaattorilla oli suuri merkitys kyseisessä mätössä. Kuolemallaan terminaattori osoitti Keisarille, että Horukselle ei ole pelastusta ja sillä tavoin auttoi Keisaria tappamaan Horuksen. Ei fyysisesti, mutta silti. :)
Kieltämättä, ei kyseessä missään nimessä turha välikohtaus ollut.
Pointti ehkä onkin se juuri se, ettei Horuskaan koskaan ollut läheskään Keisarin tasolla fyysisesti tai psyykkisesti... osasi vain hyödyntää hänen inhimillisiä heikkouksiaan: rakkautta ja luottamusta.

Ei sinänsä, on vaikeaa väittää, ettei Horus olisi tavallaan voittanutkin. Ei toki saanut Keisaria tapettua ja galaksia oman nyrkkinsä alle, mutta riisti ihmiskunnalta sentään hyvän, puhtaan ja rakastavan johtajan jonka seurauksena koko ihmiskunta on hitaasti mutta varmasti ja tuskallisesti etenemässä kohti omaa tuhoaan... sillä tuskin kukaan voi väitää, että Imperiumi ainakaan olisi voittamassa nykyistä taistelua olemassaolostaan.
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
Avatar
Jurpo
Viestit: 984
Liittynyt: Ti 12.10.2004 15:30
Paikkakunta: Tornio

Ikuinen vastaväite

Viesti Kirjoittaja Jurpo »

Kukaan ei ole koskaan näköjään huomannut tai tuonut ilmi teoriaa, että Horus saattoi olla ihmiskunnan puolesta taisteleva pyhimys, joka ajatteli itsenäisesti ja nousi sortavaa ja epäinhimillistä diktaattoria, jolle vapaus ja suvaitsevaisuus oli yhdentekevää vastaan ja joutui puolustautumaan sortjan julmuutta vastaan tavalla, mikä teki hänestä ihmiskunnan suurimman marttyyrin ja istutti lopullisen voiton siemenet.

Voittajat kertovat asian omasta näköpiiristä ja kaaoksen puolelta on kerrottu vain se, mikä sopii Imperiumin propagandan kanssa yhteen. Tämä kääntää hyvä-paha näkemykset päälaelleen, mutta on omalla tavallaan aivan yhtä paikkansa pitävä. Horus oli kaaoksen valitsema, mutta oliko hän siksi, koska halusi valtaa vai siksi koska hänen täytyi olla sitä voittaakseen vastustajan, joka oli jo osoittanut häikäilemättömyyttä ja laskelmoivuutta, joka menee ymmärryksen toiselle puolelle.

Ehkä Horuksen voitto olisi luonut onnellisen ja luonnollisen galaksin, joka olisi sopeutunut sitä uhkaaviin vaaroihin (necronit, tyranidit) ihmiskunnan päästyä yhteyteen warpin kanssa hallitusti ja warpin olentojen kanssa luotuja sääntöjä kunnioittaen.

Tietysti on syytä pelätä inkvisitiota tällaisen opin sanomisen jälkeen, mutta heidän valmiutensa tappaa ja hävittää ilman että omatunto heitä vaivaa todistaa opin oikeaksi.
Lintu, karhu, jänis ja kala.
Anna kestävä lemmenvala.
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

Ihan en purematta niele sitä, että ihmiset olisivat onnellisia, jos sarvet ja lonkerokädet kuuluisivat vallitsevaan kauneusihanteeseen ja 99,99% väestöstä odottaisi ikuinen hulluus ja tuska Chaos Spawnina.

Sen sijaan Imperiumin perustelu itselleen, että se on ainoa vaihtoehto Kaaokselle, ontuu. Keisari itsehän oli vanhan fluffin mukaan vielä aikonut alkaa valistaa kansaa, kunhan Suuri Ristiretki olisi saatu päätökseen. Mutta hänen kuoltuaan Adeptus Mechanicuksella ei ollut pienintäkään syytä luopua teknologiamonopolistaan. Eikä Ylilordeilla (tai muillakaan vallanpitäjiä) valta-asemastaan. Perustelemalla mitä älyttöminkin mielivaltaisuus Keisarin käskyllä saatiin maksimoitua omat edut ja pidettyä ainakin suurin osa kansaa hiljaisena.

Mutta loppujen lopuksi, luoko Imperiumin politiikka itse asiassa enemmän ongelmia kuin poistaa niitä? Vaikka avoimesti Kaaoksesta ja psyykereistä kertominen varmaan huokuttelisi porukkaa palvontamenoihin, niin eivätkös pelkkä ilman syitä tapahtuvat noitavainotkin saata aiheuttaa ihan samaa? Primitiivisillä planeetoilla on kansaa tietysti helpompi pitää uskonnon varjolla kurissa, mutta entäs kehittyneemmät planeetat - eikö siellä tarpeettomalta taikauskolta vaikuttava väkivalta itse asiassa vain lisää Kaaoksen houkutusta?

Samaten, planeettojen komentajien valta järjestää asiat miten huvittaa, kunhan verokiintiöt täytetään, saattaa myös poikia enemmän ongelmia kuin jos heitä edes jotenkin valvottaisiin - kyllä varmasti kurjissa elinoloissa mielipuolista tyrannia vastaan aletaan paljon helpommin juonittelemaan kuin vaikka kohtuullisissa oloissa oikeudenmukaisuuteen edes pyrkivää.

Ei Keisarilla tietysti itselläänkään ole aivan puhtaita jauhoja pussissa. Muukalaisrotuja terminoitiin tuosta vain, perusteeksi riitti se, että niistä saattaisi joskus olla kenties toisissa oloissa ehkä vaaraa. Tuleva Inkvisitio ja Officio Assassinorum saivat vapaasti huseerata keinoja kaihtamatta jo hänen aikanaan. Age of Strifenkin tulon hän osasi aavistaa, miksikäs hän ryhtyi ihmiskunnan pelastamiseen vasta sen jälkeen, eikö hänen toimintansa ennen sitä olisi voinut kenties estää triljoonien kuoleman?

Keisarilla ei tuntunut myöskään olevan varsinaisesti mitään sitä vastaan, että häntä palvottiin jo eläessään jumalana (Word Bearersien palvontahan häntä häiritsi lähinnä vain siksi, että mariineja tarvittiin enemmän taistelukentällä kuin temppeleitä pystyttämässä). Star Childilla, jonka syntymiseen tarvitaan uskoa, tätä on turha perustella, koska homman jujunahan on että Keisari itse ei tiennyt eikä tiedä sen tulemisesta, ja juuri siksi koettaa siksi pysytellä vielä "hengissä" eli kiinni Valtaistuimella pötköttävästä raadosta (tai pikemminkin, tajunnan sirpaleet koettavat, jos vanhaan Inquisition War -trilogiaan on uskomista).
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Snowtrooper kirjoitti: Age of Strifenkin tulon hän osasi aavistaa, miksikäs hän ryhtyi ihmiskunnan pelastamiseen vasta sen jälkeen, eikö hänen toimintansa ennen sitä olisi voinut kenties estää triljoonien kuoleman?
koska nimenomaan ihmiskunnan suurin katastrofi mahdollisti hänen ilmestymisensä "Pelastavana Jumalana ja Ihmiskunnan yhdistäjänä".
Jos hän olisi ilmestynyt silloin kun kaikki oli hyvin niin hänet olisi vian ohitettu sanomalla "Miten voit muka tietää, kaikkihan on ihan hyvin. Ennustamista? Kuules ukko, tuollaisia vanhojen eukkojen höpinöitä ei kukaan usko."

Ja Keisar varmaankin otti "Jumalan" aseman syystä. Ahdingossa elävät ihmiset tarvitsevat jotain mihin uskoa, ja on helpompi pitää pelastajana "Jumalaa" kuin "muuten vain supervahvaa kaveria joka pitää oikeita jumalia aisoissa voimillaan, on ikään kuolematon, heittää panssarivaunun seinästä läpi ilman vaivaa ja tietää mitä aiot tehdä ennen kuin itse edes suunnittelet sitä olematta silti oikea jumala". Helpottaa huomattavasti saarnamiesten touhuja.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

daider kirjoitti:...Ja Keisar varmaankin otti "Jumalan" aseman syystä...
Uh... siis Keisari ei koskaan ottanut "jumalan" asemaa oman hallintansa aikana, siis ei koskaan... Keisari julistettiin "jumalaksi" vasta hänen *kuolemansa* jälkeen, jolloin Ecclesiarchy yleensä perustettiin joka siis ensi toimenaan julisti Keisarin "jumalaksi" jota koko ihmiskunna pitäisi palvoa.
Keisari ei koskaan itse julistanut itseään jumalaksi, tämä tehtiin vasta Horuksen kapinan jälkeen ja vieläpä muiden toimesta.
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

ankara halla kirjoitti:Uh... siis Keisari ei koskaan ottanut "jumalan" asemaa oman hallintansa aikana, siis ei koskaan...
kyllä keisaria palvottiin jumalana ihmisten keskuudessa, varsinkin primitiivisillä plannetoilla ja puoli-ihmisten keskuudessa. Keisari itse ei kieltänyt tätä, joten hän otti jumalan paikan palvojiensa silmissä ja sieluissa.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Jurpo
Viestit: 984
Liittynyt: Ti 12.10.2004 15:30
Paikkakunta: Tornio

kommentti

Viesti Kirjoittaja Jurpo »

Parahin Snowtrooper:

Se, että kaaoksen mutantoituneilla näkyy/kuvataan olevan mainittuja mutaatioita (sarvia, lonkeroita) johtuu ehkä siitä, että ihmiskunnan ja warpin välillä ei ole sovittuja pelisääntöjä tai viestintää. Jos sovinto olisi saatu aikaan (Horuksen voitolla) olisi todennäköistä, että ihminen voisi hallita mutaatioitaan ja warpille altistumista paremmin samalla säilyttäisi järkensä mielen oppiessa ymmärtämään, että hänellä on nyt elastinen ruumis tai sellainen, minkä liha on täysin hänen tahtonsa hallittavissa.

Warpin olennot ovat nykyhetkessä sellaisia, että niiden on päästävä todellisuuteen missä ne tekevät mahdollisimman paljon asioita ja kokeilevat kykyjään. Koska siihen tarvitaan yleensä isäntä (Daemonvessel), tulokset ovat mutaatioita ja hulluutta.

Ja Keisarin Lapset (legioona siis) on oikeassa väittäessään, että tuska on äärimmilleen vietynä nautintoa ja käänteisesti. Kyse on vain näkökannasta.
Lintu, karhu, jänis ja kala.
Anna kestävä lemmenvala.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Snowtrooper kirjoitti:Ihan en purematta niele sitä, että ihmiset olisivat onnellisia, jos sarvet ja lonkerokädet kuuluisivat vallitsevaan kauneusihanteeseen ja 99,99% väestöstä odottaisi ikuinen hulluus ja tuska Chaos Spawnina.
se johtuu siitä että vallitsevaan kauneusihanteeseen meidän maailmassamme eivät kuulu sarvet ja lonkerot. Mutta vertaa esim Faban maraudereihin. He ovat eläneet koko ikänsä kaaoksen vaikutuspiirissä ja heille kaaoksen mutaatiot kuuluvat osaan jokapäiväistä elämää.
Eli jos Horus olisi voittanut ja Imperiumi olisi kaaoksen vallassa, niin ihmiset hyväksyisivät enemmän tai vähemmän kaaoksen "lahjat". Ne jotka hyväksyvät enemmän, olisivat yhtä ylpeitä lastensa lonkeroista kuin nykyään ollaan lapsen hyvästä matikkapäästä. Kaikki on kiinni näkökulmasta.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
GreenOwl2
Viestit: 638
Liittynyt: Ti 31.08.2004 13:30
Paikkakunta: Vantaa, Myyrmäki

Viesti Kirjoittaja GreenOwl2 »

Itse asiassias jos se termonaattori ei olis tullu Horus olis voittanu koska emperor ei olis sillon tajunnu välttämättä kuinka syvällä chaoksen pauloissa Horus oli
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Snowtrooper kirjoitti:Samaten, planeettojen komentajien valta järjestää asiat miten huvittaa, kunhan verokiintiöt täytetään, saattaa myös poikia enemmän ongelmia kuin jos heitä edes jotenkin valvottaisiin
Ja millä KUMMALLA Imperiumia pitäisi valvoa tuota paremmin? Planeettoja on paljon ja levittäytynyt niin pitkälle että yhdestä nurkasta toiseen menee kuukausia matkata. Sanoisin että aika hankalaa mitään yhteistä valvontaa olisi suorittaa. Eihän EU:ssakaan onnistuta yhdessä elimessä tekemään useata maata koskevia päätöksiä turhan vikkelästi, Imperiumin kohdalla ongelma multiploituu ties kuinka paljon.
Keisarilla ei tuntunut myöskään olevan varsinaisesti mitään sitä vastaan, että häntä palvottiin jo eläessään jumalana
Tuosta voi olla monta mieltä. Angels of Darknes noveliin perustuen hän nimenomaan EI halunnut itseänsä palvottavan jumalana.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

daider kirjoitti:kyllä keisaria palvottiin jumalana ihmisten keskuudessa, varsinkin primitiivisillä plannetoilla ja puoli-ihmisten keskuudessa. Keisari itse ei kieltänyt tätä, joten hän otti jumalan paikan palvojiensa silmissä ja sieluissa.
Primitiivisillä planeetoilla asuvat ovat...No PRIMITIIVISIÄ. Luuletko että he eivät palvoisi häntä jumalana jos hän vain sanoisi että "minä en ole jumala". Ei taitaisi ihan noin helposti onnistua :D

Tarvitsisi hiukka enemmän työtä, työ=vie aikaa. Kun Suuri Ristiretki on käynnissä ei aikaa turhan paljoa ole tuhlattavaksi. Helpommaksi käy antaa primitiivisten kansojen uskoa mitä uskovat. Kahjoja uskomuksiahan ihmisillä muutenkin piisaa(ei tarvitse kuin katsoa nykymaailmaa niin näkee todisteen sille).
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Lukittu

Palaa sivulle “40k: Historia”