"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Keihäspuolituisia?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Keihäspuolituisia?

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Ongelma on tämä: haluaisin tehdä FaBa-armeijan puolituisista. Armeijalistaksi olen valinnut Bretonnian. Ainoaksi ongelmaksi on osoittautunut sopivien figujen löytäminen. Armeijaan olisi tarkoitus tulla n.50 Men-at-Armsia, joihin siis käytetään puolituisfiguja. Mistään vain ei tahdo löytyä sopivia figuja. Josuipuolituisia nyt tekee vaikka kuinka moni valmistaja, mutta keihäillä varustettuja on GW:llä 2 kpl ja pari olen löytänyt muilta valmistajilta. Tietysti lipunkantajista saa tehtyä keihäsmiehiä, samoin joistakin jousimiehistä, mutta haluaisin silti hieman vaihtelua.

Ideoita otetaan vastaan.
Avatar
Lantty
Viestit: 180
Liittynyt: Ti 27.04.2004 19:53

Viesti Kirjoittaja Lantty »

Jossain näin hyvinkin puolituisilta näyttäviä pienemmän mitta-skaalan figuja... Kokeiles ettiä semmosia. :roll:
"Arseniikki on vahva mauste, joka voi helposti pilata koko päivällisen." - Jeanette 10 v.
Ihmiskilpi
Viestit: 420
Liittynyt: Pe 16.08.2002 14:15
Paikkakunta: Toijala Rock City

Viesti Kirjoittaja Ihmiskilpi »

Onkohan ne tulevat LotR puolituiset turhan pieniä? Niitähän tulee kunnolla sen Kontu-kirjan kanssa. Tosin skaala on mitä on.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

LanTTuPopo kirjoitti:Jossain näin hyvinkin puolituisilta näyttäviä pienemmän mitta-skaalan figuja... Kokeiles ettiä semmosia. :roll:
Hei, tämähän auttoi minua todella paljon löytämään niitä puolituisfiguja...

Misätähän noista Kontu-hobiteista löytyisi kuvia? En löytänyt ainakaan GW:n sivuilta. Saattavat kyllä olla auttamatta liian pieniä.

Tähän mennessä olen löytänyt joitakin sopivia osoitteesta
http://www.grenadier.it, sekä
http://www.essexminiatures.co.uk

Noita Essexin maajusseja voisi hyvin käyttää keihäsmiehinä, kun muuttaa vähän aseita ja lisää kilvet. Myös lipunkantajasta, sekä hilparimiehestä saa ihan kivat keihäsmiehet.
Avatar
Tankki
Viestit: 634
Liittynyt: La 03.08.2002 21:02
Paikkakunta: Vampula/Pori

Viesti Kirjoittaja Tankki »

Puolituisista on kuvia lotrin keskustelu osiossa (aihe taisi olla scouring of the shire kuvia) ja lisäksi kuvia löytää gw:n sneak peakista. Muistaakseni puolituisia valmisti myös black-tree-design. Toivottavasti auttoi.
Quanto fa due meno uno? Fa uno.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Eivät oikein sopineet minun makuuni nuo LotR-hobitit. Voi olla aika hankala laittaa niille keihäitä, kun käsien asennot ovat mitä ovat. Hienoja jousimiehiä noissa kyllä oli.
Tankki kirjoitti:Muistaakseni puolituisia valmisti myös black-tree-design.
Tsekattu on, pelkkiä jouskareita.
JuhoL
Viestit: 1366
Liittynyt: La 12.06.2004 11:29
Paikkakunta: Halikko

Viesti Kirjoittaja JuhoL »

on niillä kreit weponeita, ja ketään ei tähän mennessä oo kielletty konffimaan n00b :)
Sumppi Ry
Salon Kortti-, Lauta- ja Miniatyyripelaajat
http://sumpinmukana.blogspot.fi/
https://www.the-ninth-age.com/
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

junkkeli kirjoitti:on niillä kreit weponeita, ja ketään ei tähän mennessä oo kielletty konffimaan n00b :)
En kyllä jaksa ryhtyä vääntämään keihäitä parillekymmenelle tuollaiselle. Ovat lisäksi vielä aika ruipeloita minun makuuni.
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Täällä on eri valmistajien halflingeja esittelyssä:
Halfling showcase
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Late M
Viestit: 1863
Liittynyt: To 22.01.2004 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Late M »

Aika hyvän figun näin vähän aikaa sitten, empiren rivimiehen kropalle oli laitettu night goblinin jalat. Mutta eivätkö nuo bretonnian kropat ole suuremmissa osissa kuin empiren? Eli jos tekisit empiren keskikropalla (sähän keräsit jossain vaiheessa empireä niin siitä saat kroppia) ja laittaisit niille bretonnian aseita ja varusteita jos haluat saada talonpoikaislookkia. Tosi helppo konvertata, ei muuta kuin muoviosia kasaan.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Miten on:
KuvaKuvaKuva
Valtsu
Viestit: 1494
Liittynyt: Ma 19.01.2004 19:33
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valtsu »

Lotrin puolituiset Tuossa siis ne. Itse asiassa noista keihäsmiesten teko on lasten leikkiä. Leikkaat vain sen ase pään irti ja tämän jälkeen poraat reiän, messinkilankaa läpi ja päähän joku terä. Tosin taisit sanoa ettet halua konvertoida, mutta laitoin nyt jos joku muukin alkaa suunnittelemaan samaa. Muuten, noista Lotr hobitti heroista ratsailla voisi saada jotain sankareitakin.
Lalalaa
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Pakana kirjoitti:Miten on:
KuvaKuvaKuva
Hyi kauhistus! Partoja! Noista nyt viimeisenä tekisin.

Majavan idea voisi toimia muuten, mutta muovilootissa ei tule ylimääräisiä keskivartaloita. Enkä nyt ryhdy Empire-armeijaani pilkkomaan tämän takia.

En sanonut, etten haluaisi konvertoida. LotRin hobittien kädet vain näkyvät olevan sen verran hankalissa asennoissa, ettei niihin saa oikein järkevästi keihäitä pystyyn. Sankareinakaan eivät luultavasti toimi, koska ovat muita ienempiä ja eihän sellainen sovi.

Olen nyt kallistunut sille kannalle, että teen yhden jousiryhmän Lumpin Croopin hobiteista ja toisen FB:n vanhoista Empire puolituisista. Kolmannen ryhmän teen Grenadierin jousimiehistä ja neljännen BlackTreen jousipuolituisista. Keihäsmiehiä tulee kaksi yksikköä GW:ltä, osa keihäshobitteja, osa jousimiehistä, joille laitetaan keihäät (pari on sopivassa asennossa) ja osa lipunkantajista, joiden lipputangot muutetaan keihäiksi. Kolmas viimeistä ryhmää tehdään Essexin puolituisista ja neljäs Essexin 15mm skaalan ihmiskeihäsmiehistä (löytyi yksi parraton sarja). Kometoryhmät kaikille sekalaisilta valmistajilta.

Grail Reliquae tehdään sekalaisista puolituisista, mukaan tulee ainakin Grenadierin miekkaheppuja ja pari GW:n championia. Osa figuista laitetaan kantamaan amreijan ruokavaroja reliikkinä. Hot Pottien miehistöt GW:ltä, pitää tilata myös se Bretonnian Trebuchetissa tuleva poju yhdeksi miehistöksi. Poniratsastajia löytyi Essexiltä ja Grenadierilta.

Sankareita voi sitten katsoa Reaperilta. Ainakin se velho, jolla on se söpö pupu mukana, pitää ottaa.

Eiköhän tämä armeija lähde tästä liikkeelle. Kiitokset kaikille (etenkin Icemanille) avusta.
Avatar
gawd
Viestit: 1583
Liittynyt: Ma 08.03.2004 17:25
Paikkakunta: kangasala

Viesti Kirjoittaja gawd »

icemanin linkin halflingeillä on aikamoiset halot käsissään...
big or small,we loot it all.hmph..
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”