Miulla on täysin samat ongelmat/suunnitelmat. Tosin itelläni menee torso/jalat -suhde vähän sekaisin. Mut joka marine on aina parempi kuin edellinen. Eikä silti niitä vanhoja viitsi alkaa muuntelemaan. Ja sitten kun noita on armeijallinen, niin toivoa sopii ettei sieltä kukaan huomaa jos pari kolme heppua vähän eroaa muista.migsula kirjoitti:Tää koko kasvatus prosessi kokee evoluutiota kokemuksen mukaan. Uusimassa viiden satsissa on jo pari aika hyvää. Tosin niidenkin sääret on ehkä reisiin verrattuna aavistuksen tyngät. Kuten niin usein käy, just ku on päässy vauhtiin, tarttis oikeestaan aloittaa ihan alusta.
Seuraavaksi aion kuitenkin aloittaa vielä hiukan kunnianhimoisemman projektin, eli squadillisen scoutteja (en jaksa koskea powerarmouriin vähään aikaan) . Niille ois tarkoitus scratchbuildausta ja sculptaamista yhdistelemällä rakentaa ihan uusi abdomen/torso pala (josta yks frendi saa luvan tehdä mulle muotin) , sitten jalat/kädet pidennetään+sculptataan Cadian raajojen pohjalta. Kaikenlaisia siistejä "kommando"asentoja.
Scouteissa on se huono puoli ettei niistä ole oikein artworkkia, josta voi alkaa hakea niitä mittasuhteita / imagea, kummatkin pitäis kehittää omasta päästä ja sen vähän perusteella mitä on nähnyt.
Sen verran oon kattonu että jos codexin pienissä kuvissa marinen pituus on 4,5cm, niin scoutti on samassa suhteessa 4cm.
Seuraan kyllä innolla mitä saat aikaan, varmaankin saat ryhmän valmiiks ennen miuta, joten saatan ottaa malliakin.