"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

FB: HE vs. OG 2000 pts.

Voit lähettää oman kertomuksesi omista sotakokemuksistasi. Kuvat taistoista ovat raporteissa aina ehdottoman suotavia.
Avatar
rampale
Viestit: 507
Liittynyt: Su 11.05.2003 22:38
Paikkakunta: Espoo

FB: HE vs. OG 2000 pts.

Viesti Kirjoittaja rampale »

Pitkästä aikaa pääsin pelaamaan kaverini örkkejä vastaan.

Arkkimaagi Ariella oli päättänyt lähteä tapaamaan sukulaisiaan Lorenin metsään. Matkan varrella örkit kuitenkin hyökkäsivät rauhanomaisen saattueen kimppuun.

Ajattelin nyt myös kokeilla käyttää taas vaihteeksi haltiajalkaväkeä. Ratsuväellä olin pari edellistä peliä vyöryttänyt, joten vaihtulua oli kiva saada:

Oma listani:

Archmage..............355 pts.
-Level 4
-Book of Hoeth

Tälle valitsin Lore of Heavensin, mikä oli ehkä huono valinta. Kaikenlisäksi en saanut komeettaa, enkä Uranon pallosalamaa.

Mage......................175 pts.
-Level 2
-Silver wand
-Dispel Scroll
-Jewel of Dusk

Tämän tehtävä oli tuoda lisää noppia arkkimaagille. Myös tällä maagilla oli Heavens, ja pari kertaa yritin komeettaa saada läpi. Tuloksetta.

Commander...................137 pts.
-Heavy armour & shield
-Great weapon
-Swordmaster
-Steed w/ ithilmar

Komentajan tehtävä oli tuoda Silver Helmeille lisää iskukykyä.

CORE

20 Spearmen..............250 pts.
-Full command


20 Spearmen..............250 pts.
-Full command

6 Silver Helms..............193 pts.
-Heavy armour & shield
-Full command
-War banner

SPECIAL

18 Swordmasters..........264 pts.

Swordmastereita en ollut käyttänyt pitkään aikaan. En uskonut örkkien ampuvan näitä kentältä, joten nämäkin pääsisivät todennäköisesti lähikseen tappamaan.

6 Shadow warriors.........90 pts.

Örkkejä hidastamaan.

Tiranoc Chariot................85 pts.

RARE

2xRBT...............................200 pts.

Ylläri, että nämä ovat mukana.

Örkkien armeija:

En huomannut pyytää listaa, joten tämä nyt tulee pelkästä ulkomuistista.

CHARACTERS

Ilmeisesti yksi lordi-tason mättäjä

Toinen vähän huonompi örkkisankari

2 x Night Goblin shaman

Muut yksiköt

-Pari n. 20 Night Goblinin yksikköä, molemmissa fanaatikko tai pari

-Pari reilun 20 örkin yksikköä, toisessa tuo herra iso herra.

-Iso yksikkö mustia örkkejä, joissa toinen örkkisankari.

-12 possupoikaa

-10 susipoikaa

-3 rölliä

-örkkikärry

-2x spear chukka

Asettelu:

http://www.kolumbus.fi/rampale/asettelu.jpg

HE oikealta vasemmalle:
Silverhelms (täällä komentaja), chariot, RBT, spearmen (täällä arkkimaagi), swordmasters, maagi, spearmen, RBT.
Metsässä piileskelevät shadow warriorit.

Päätin ottaa jalkaväellä örkit vastaan tuossa kentän keskellä. Ratsuväellä oli tarkoitus lähteä koukkaamaan vihollisen sivustaan tuon metsän ja kallion välistä.

Örkit oikealta vasemmalle:
Possupojat, susipojat, night goblinit (täällä yksi fanaatikko), röllit, black orcit (täällä pienempi pomo), tavalliset örkit (täällä iso pomo), night gobbot (2 fanaatikkoa), örkkiryhmä, örkkikärry. Taustalla oli vielä pari spear chukkaa.

1. Vuoro

Örkit lähtivät tasaisesti liikkelle. Nahistelu piti kuitenkin possupojat ja toisen ison örkkiyksikön aloillaan. Taiat estettiin ja keihäänheittimet ampuivat ohi.

Itse lähdin silver helmeillä etenemään örkkejä kohti. http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro101.jpg
Varjosoturit menivät possu- ja susipoikien viereen estämään niiden marssimista. Kärry eteni reunaa myöten susipoikia kohti.

Sitten olikin aika antaa magian laulaa. Arkkimaagi yritti kärventää örkkejä Hoethista hommatun kirjansa avulla. Tuloksena oli kaksi kutosta ja kaksi ykköstä. No, onneksi maagi menetti vain taian hallinnan, eikä voinut yrittää uutta taikaa tämän vuoron aikana.
Ampuminen sujui paremmin. RBT ja kärry suolasivat muutamia susipoikia, mutta pojat eivät sentään panikoineet.
Toinen RBT ampui lähestyviä yögoblineja, mutta goblinit eivät olleet siitä moksiskaan.
Naispuolinen arkkimaagi, jolla näyttäisi olevan epäilyttävän bretonnialaiset sukujuuret, valoi miehiin uskoa. http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro102.jpg

2. vuoro.

http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro201.jpg

Röllit sekä yögoblinit ryhmittyivät kohtaamaan hopeakypäräni. Mustat örkit varmistivat vielä goblinien selustaa.
Susipojat yrittivät päästä hyviin asemiin, jotta voisivat rynnäköidä varjosotureihini.
Muuten örkit sitten etenivätkin joukkojani kohti.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro203.jpg
Örkkimagia eikä ampuminenkaan tuottanut tulosta.

Sitten olikin aika rynnäköidä hopeakypärilläni goblinien kimppuun.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro202.jpg
Myös kärryni eteni, ja varjosoturit piiloutuivat susipojilta, estäen kuitenkin heitä sekä possupoikia marssimasta.

Hoethin kirja alkoi toimia ihan kivasti. Arkkimaagi käyräytti susipoikia sen verran pahasti salamallaan, että nämä karkasivat kentältä. Ampuminen kaatoi örkkejä, mutta mitään ihmeempää vaikutusta sillä ei ollut.

Yögoblineilla oli fanaatikko hihassaan, joka onnistui tappamaan yhden ratsumiehistäni. Tästä vihastuneina he sitten hakkasivatkin goblinit maanrakoon.
Tällä oli kuitenkin myös huonot seuraukset, sillä he joutuivat vastakkain röllien kanssa.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro204.jpg
Kärry yritti ampua riehuvan fanaatikon, muttei onnistunut tappamaan mokomaa.

3. vuoro

http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro301.jpg

Mustat örkit liittyivät taisteluun. Urhea komentajani kuitenkin haastoi örkkipomon kaksintaisteluun.
Fanaatikko tuhosi kärryni ja örkit marssivat edelleen kohti pääjoukkoani. Örkkikärry lähestyi uhkaavasti toista jousenheitintäni.
Toisesta yögoblin ryhmästi ponnahti pari fanaatikkoa miekkamestarieni kimppuun. Toinen jäi aivan niiden eteen, mutta toinen meni läpi tappaen muutaman hyvän haltian.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro403.jpg

Hopeakypärillä ei mennyt taistelussa hyvin. Heti ensi alkuun röllit yrjösivät muutaman haltian hengiltä. Komentani hakattiin hengiltä ennen kuin hän ehti tehdä mitään, ja mustat örkit tekivät selvän lopuista ratsumiehistäni.

Ryhmittäydyin puolustukseen. Arkkimaagi poistui keihäsmiesyksiköstä ja varjosoturit jatkoitat possupoikien marssin estämistä.
Hoethin kirjan ansiosta loitsut menivät kivasti läpi, mutta kun mitään kunnon tappoloitsuja ei ollut, niin niiden vaikutukset oli aika vähäiset. Lähestyvä örkkikärry joutui kuitenkin puolikuntoiseksi.

4. vuoro

http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro401.jpg

Ison pomon luotsaama örkkiyksikkö rynnisti keihäsmiestini kimppuun.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro402.jpg
Myös örkkikärry liikkui jo melkoisen lähelle jousenheitintäni.
Röllit ja mustat örkit härväsit muodostelmiensa kanssa takana.
Gobilinit olivat myös saaneet sihtinsä vihdoin kohdalleen, ja onnistuivat tappamaan miekka- ja keihäshaltioitani.
Haltiota kaatui, muttan niin kaatui örkkejäkin. Keihäsmiehet kestivät, vaikka vaikeaa se oli.


Fanaatikkoja häröili turhan lähellä joukkojani.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro404.jpg
Miekkamestareillani hyökkäsin örkkien kimppuun. Myös toinen keihäsmiesyksikkö rynnisty goblinien kimppuun, jotka kuitenkin juoksivat kiljuen karkuun. Keihäsmiehet jäivät kuitenkin ikävään paikkaan suoraan ison örkkipossen eteen.

Jousenheitin pamautti kärryä sarjalla jousia, joista kuitenkin vain yksi aiheutti vahinkoa.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro405.jpg
Toinen ampui täyslaidallisella possupoikia, jotka sitten lähtivätkin karkuun.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro407.jpg

Taistelu haltioiden ja örkkien välillä oli raivoisaa ja veristä, eikä kumpikaan saanut toisesta yliotetta.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro406.jpg

Vuoro 5

http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro501.jpg

Örkit lähestyivät toista keihäsmiesryhmääni. Goblinit jatkavat pakoaan, ja onnistuvat myös vakuuttamaan toisen shamaanin siitä, että pakomatka on parempi ratkaisu.
Keihäänheitin onnistuu tappamaan kuitenkin niin monta keihäsmiestäni, että myös he ottavat jalat alleen.
Pakenevat possupojat lopettavat pakonsa.
Taistelu örkkien ja miekka- ja keihäsmiesten välillä jatkuu tasaisena.

Arkkimaagini kiipeää kallion päälle jakamaan oikeutta.
http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro502.jpg
Keihäsmieheni rauhoittuvat ja varjosoturit lähtevät valtaamaan pyödänneljännestä.
Pari possupoikaa kaatuu jälleen, mutta nyt pakeneminen ei niitä kiinnosta. Arkkimaagi tajuaa vasta nyt, että nuo goblin shamaanithan ovat olleet jatkuvasti aivan jyvällä, ja nyt toinen elossa oleva shamaani kärähtääkin.
Taistelu jatkuu edelleen tasaväkisenä.

Vuoro 6

http://www.kolumbus.fi/rampale/vuoro601.jpg

Örkkiryhmä sai animosityn, eikä päässyt hyökkäämään
Muuta ihmeempää örkkien vuorolla ei oikein tapahtunutkaan, goblinit jatkuivat pakenemista.

Itse en saanut ampumisella enkä taikomisella mitään kummempaa aikaan, mutta vihdoin sain murrettua örkit taistelulla, ja miekkamiehet hakkasivat ne kaikki maahan.

Taistelu oli ohi. Suurhaltiat saavuttivat lievän voiton, mutta raskain tappion. Arkkimaagi Ariella pääsi Loreniin, mutta monet jäivät matkan varrelle...
Spears shall be shaken, shields shall be splintered. It is a sword-day; a red day, ere the sun rises.
Avatar
Zekta
Viestit: 682
Liittynyt: Ma 22.12.2003 14:30
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zekta »

Hyvä raportti. Tykkäsin todella paljon. Ja niinkuin aina, kuvat tosi iso plussa. Molempien armeijat olivat hyviä ja muutenkin loistava raportti.
Avatar
Kor
Viestit: 95
Liittynyt: To 26.09.2002 17:24

Viesti Kirjoittaja Kor »

Ihan kiva juttu ja kuvat oli suuri plussa. Toisaalta, muutama turha kuva löytyi joukosta, kuten lähikuvat. Enemmän kuvia, joista näkee taistelun kokonaiskuvan.
"Flog and Squee / Up the tree /
See the army / Flee, flee, flee."
-Goblin nursery rhyme/war cry
Avatar
Grey
Viestit: 364
Liittynyt: La 03.01.2004 22:18
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Grey »

Jälleen hyvä raportti sinulta rampale... =) Kuvista iso plussa... Maastonne olivat ihan suht hienoja mutta armeijoiden maalaus nyt ei ollut mikään kummoinen. Teeppä toinen kunhan kerkeät... =)

-Grey
Chailou

Viesti Kirjoittaja Chailou »

Todella hyvä raportti, kuvat olivat suurimmaksi osaksi selviä. Hienoa hienoa! lisää!
elector
Viestit: 576
Liittynyt: Ma 26.01.2004 21:13
Paikkakunta: 'Kumpu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja elector »

Ja taas sitä loistavaa "rampale" laatua! *taputtaa ja osoittaa kunniaa*
Vain vuoron 5 kuva oli suttuinen.
Headquarters -turnauksia jo vuodesta 2005.
8 järjestetyn turnauksen kokemuksella.
HQ - Laatupelit Avoin Yhtiö
http://www.headquarters.fi uudistunut sivusto!
EI POSTIKULUJA! KAIKKI MINIATYYRIT -20%!!
kaaos-soturi
Viestit: 327
Liittynyt: Pe 05.11.2004 22:12

Viesti Kirjoittaja kaaos-soturi »

se on aina hyvä kun laitetaan kuvia, selkeyttää peliä.

hyvä raportti.
it is a momentary madness!!!
Lehti-
Viestit: 38
Liittynyt: Ma 14.07.2003 23:25
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Lehti- »

Hyvä raportti, sai hyvin selkoa pelistä mitä siinä tapahtui, kuvien ansiosta ja hyvin kirjoitetusta tekstistä.
Avatar
Musta Katsastaja
Viestit: 116
Liittynyt: Ma 06.12.2004 18:02
Paikkakunta: Old World: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Musta Katsastaja »

Hyvä raportti. Kuvat olivat IIIISO plussa. Kokonaiskuva oli erittäin selkeä.
Omalaatuinen hymiö ei voi olla pahasta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Taisteluraportit”