"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

puun teko

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
juka
Viestit: 29
Liittynyt: Ke 09.03.2005 21:29
Paikkakunta: Jyväskylä

puun teko

Viesti Kirjoittaja juka »

Olemme tekemässä kavereitteni kanassa wh fb maastoa ja emme ole saaneet seliville miten puut tulisi tehdä... Kertokaa yksin kertaisia puun teko ohjeita, josta pääsisi kohtuu halvalla..
JmM
Viestit: 1048
Liittynyt: To 15.04.2004 15:05
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja JmM »

bekkohin kirjottama artikkeli

Siellä on puiden teko-ohjeita ja muutakin...
Devourer_Of_Worlds
Viestit: 22
Liittynyt: Ti 26.04.2005 21:20
Paikkakunta: Kuopio , Klaani Waagh

Viesti Kirjoittaja Devourer_Of_Worlds »

eiköhän olisi helppoa vain ostaa pari puuta lähimmästä GW liikkeestä?

mutta vaikella tavalla ( tietenkin ylpeämmällä ) katso GW:n sivuilta miten näitä puita tehdään
" The Great beast has come. Devourer of Worlds "

sendaa yyveellä jos haluut claaniin!
Feeelix
Viestit: 124
Liittynyt: Ke 21.07.2004 00:16
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Feeelix »

Itse olen tehnyt ainakin palmut niin että...

Rautalangasta rungon tapainen sen päälle kerros kuuma liimaa (on vaikeaa saada runko sileäksi), sitten maalaa maalikerros. Latvaan pari tekokukan lehteä ja homma on valmis.

Niin saa nopeasti ja helposti isommankin metsän.
Avatar
Nostra
Viestit: 1390
Liittynyt: Ma 10.11.2003 15:37
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nostra »

Tilatkaa Mallixin viime numero, ja katsokaa Miika Bergdahlin artikkeli aiheesta. Samainen lehti voi löytyä myös isoista kirjastoista - Miikan idea oli tehdä halpoja pulloharjoja, joista taas saakin halpoja puita.

Tampereen risteysasema myy 5€ puupusseja, joista saa pelikentälle kyl täytettä, mutta laatu ei ole mikään showcase. Puita tulee kuusia 8kpl, mäntyjä ja koivuja 5kpl tai jotain tollasta, eli älyhalpaa vrt. GW ja silleen.
Eetu5
Viestit: 317
Liittynyt: Ke 14.07.2004 16:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Eetu5 »

Aii se uusin on nyt vai ilmetynyt. Vai onko jokin edellinen?
Kaitzu^
Viestit: 26
Liittynyt: Ma 03.01.2005 17:12

Viesti Kirjoittaja Kaitzu^ »

ei se ole ku tehä puu rautalangasta ja pistää vähä GS:ssää päälle
Avatar
jurri
Viestit: 126
Liittynyt: Pe 30.04.2004 10:16
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja jurri »

Aika varoissaan kyllä täytyy olla jos muutenkin aivan järkyttävän hintaista GSsää johonkin puunrunkoon alkaa tuhlata.

Yksi lisäkeino mitä ei tuolla Bekkohin artikkelissa taidettu mainita on päällystää rautalankapuu maalarinteipillä. Teksturointi hoituu halvalla ja helposti liimaamalla runkoon hiekkaa.
Impaleq
Viestit: 359
Liittynyt: Ti 30.03.2004 18:21
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Impaleq »

Kaitzu^ kirjoitti:ei se ole ku tehä puu rautalangasta ja pistää vähä GS:ssää päälle
GS??

Älä hyvä mies nyt greeniä laita puihisi! tai jos laitat niin tilaa jostain vähän halvempaa. Yhteen puuhun kuluu arviolta yks gs pötkö, jos teet muutaman metsikön niin tulee hemmetin kallista.

Käytä mieluummin jotaa massaa, sinooperistä saa aika halvalla.
Avatar
jurri
Viestit: 126
Liittynyt: Pe 30.04.2004 10:16
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja jurri »

Itse olen käyttänyt rautalankapuiden pinnoitteena KITTIÄ eli akryylimassaa, siis sitä tavaraa jolla tukitaan saumoja ym koloja seinissä. Rautakaupoista (kuten k-rauta, rautia, ym ja muut sekalaista krääsää myyvät kaupat esim tarjoustalo) saa 300 ml tuubin 2-3 e hintaan. Sitä on hyvä levittää jollain isolla siveltimellä rungon ympärille.

Tällä aineella tekee paljon muutakin, kannattaa kokeilla jos on halvasta yleisfilleristä puutetta. jälki on sotkuista mutta sopivaa isompien aukkojen tukkimisessa esim. kukkuloita tehtäessä, talojen seiniin, baseihin... Kuivuneena sitä voi väännellä ja leikellä, on jäykän kumimaista. Yksityiskohtiin ei sovi mutta kevyempää ja helpommin levitettävää kuin DAS massa ja vastaavat.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”