Ihmisten mielipiteet tinasotilaista
Itselleni ei ole juuri kuittailtu sen jälkeen, kun olen hieman selittänyt harrastuksestani tarkemmin. Suhtaudun itsekin tinasotilailla leikkimiseen terveellä itseironialla.
Muistakaa nyt aina, että figuiluun kuluu loppujen lopuksi paljon vähemmän rahaa, kuin esim. tupakointiin (keskivertoteinitupakoitsija kuluttaa viikossa 14-28 € savuna taivaan tuuliin, tuhoaa siinä keuhkonsa samalla, eikä saa mitään vastineeksi, muuta kuin pahanhajuisen hengityksen) tai perjantaidokaamiseen. Vanhoja figujaan myymällä saa myös osan rahoistaan takaisin aikanaan, ja kyllä tällä voi ansaita vähän rahaakin (joskin kaikki käytännössä kuluu uusiin figuihin).
Kun aikuiseksi pääsee, niin tuosta lapsellisesta kuittailusta pääsee aika hyvin eroon - valitettavan usea kuitenkin lopettaa aikuisikään päästyään figuilun, kun pitää sitä juuri em. lapsellisena harrastuksena.
Muistakaa nyt aina, että figuiluun kuluu loppujen lopuksi paljon vähemmän rahaa, kuin esim. tupakointiin (keskivertoteinitupakoitsija kuluttaa viikossa 14-28 € savuna taivaan tuuliin, tuhoaa siinä keuhkonsa samalla, eikä saa mitään vastineeksi, muuta kuin pahanhajuisen hengityksen) tai perjantaidokaamiseen. Vanhoja figujaan myymällä saa myös osan rahoistaan takaisin aikanaan, ja kyllä tällä voi ansaita vähän rahaakin (joskin kaikki käytännössä kuluu uusiin figuihin).
Kun aikuiseksi pääsee, niin tuosta lapsellisesta kuittailusta pääsee aika hyvin eroon - valitettavan usea kuitenkin lopettaa aikuisikään päästyään figuilun, kun pitää sitä juuri em. lapsellisena harrastuksena.
Minä olen kalamies, minä olen kalamies, minä olen tursas! Ïa, ïa, fhtagn!
Tosimiehet käyttää pitsiä ja sukkahousuja!
Tosimiehet käyttää pitsiä ja sukkahousuja!
- Nicodemus von Traube
- Viestit: 459
- Liittynyt: Ti 17.05.2005 15:54
- Paikkakunta: Kiuruvesi
Heh heh, itse olen aika monella mittarilla mitattuna aikuinen, ja aloitin figuilun vasta tässä keväällä.Silveri kirjoitti: Kun aikuiseksi pääsee, niin tuosta lapsellisesta kuittailusta pääsee aika hyvin eroon - valitettavan usea kuitenkin lopettaa aikuisikään päästyään figuilun, kun pitää sitä juuri em. lapsellisena harrastuksena.
Itse olin aina kateellinen figuilijoille omassa nuoruudessani. Figuharrastajat omistivat valtavat määrät upeasti maalattuja pikku-ukkoja, ja minä köyhä opiskelijanplanttu söin tonnikalariisiä ja haaveilin omasta pikku sotajoukosta.
Nyt kun on asunto ostettu ja on säännöllisessä palkkatyössä sekä naimisissa, on ylimääräistä pätäkkää mukavasti ja sitä voi sitten sijoittaa vaikka näihin pienoismalleihin. (Heh, töissä sanon harrastavani pienoismalleja ja strategiapelejä. Mikäli joku osoittaa enemmän kiinnostusta kerron kyllä auliisti strategiapelejeni sisältävän demoneita, örkkejä sun muita)
Yleensä vain lapsellinen henkilö alentuu väittämään mitään lapselliseksi.
Viimeksi muokannut Nicodemus von Traube, Ma 30.05.2005 11:58. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
15mm for teh win
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Re: Ihmisten mielipiteet tinasotilaista
No minä en friikkiyttäni peittele. Ikävä kyllä tuohon ikähaarukkaan sijoittuvat tuttavani ovat figu- ja roolipelaajia, kun en oppilaitteni kanssa niin hirveän tuttavallinen ole (ja niistäkin moni on jo tuon kriittisen 20 vuoden ikärajan ylittänyt) eikä muuten ole ollut innostusta lähteä noin reilusti ikäistäni nuorempaa seuraa hakemaan.Maverick3651 kirjoitti: ''muilla'' henkilöillä tarkoitan n. 14-20 vuatiaita tyttöjä/naisia ja poikia/miehiä
Mikä on ollut kaverienne/ tyttöystävienne ensi reaktiot löytäessään/nähdessään nuo lelut kaapin pohjalla?
Kyllähän se on tavallaan palkitsevaa, kun nuori, nätti nainen avokaulaisessa paidassa kurottautuu turnauksessa pelipöydän yli ottamaan lähikuvaa figuista...
Kyllähän nuo varhaisteinikovikset varmaan ikäisilleen avautuvat - ei sen tarvitse olla figupelaaminen, kyllä ne tekosyyn päänaukomiselleen keksivät joka tapauksessa. Tällaiselle terroristin näköiselle vanhalle parralle ei ehkä ole niin helppo tulla suutaan soittamaan - loppujen lopuksi kyse niillä on oman egon pönkittämisestä ja oman epävarmuuden peittelemisestä yrittämällä saada toiset pelkäämään enemmän kuin ne itse pelkäävät. Siksi ne valitsevat uhreikseen potentiaalisesti itseään heikompia yksilöitä. Itsevarma olemus ja iso koko ovat hyviä suojia dorkia vastaan.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-
Large Target
- Viestit: 54
- Liittynyt: Ti 16.03.2004 14:00
- Paikkakunta: Lahti/Helsinki
Pahempia päitten aukojia ovat minusta noiden 16-vuotiaiden ureapäiden ympärillä pyörivät pissaliisat , jotka tulee mussuttamaan jotain epämääräistä harrastuksestani. Onneksi kaikista turhista itkijöistä ei kannata välittää.
Mutta minusta ei kannata haukkua muita harrastuksia kuten jalkapalloa tai ojassa konttaamista. Harrastuksia ne on siinä missä tämäkin.
Mutta minusta ei kannata haukkua muita harrastuksia kuten jalkapalloa tai ojassa konttaamista. Harrastuksia ne on siinä missä tämäkin.
- TrollChieftain
- Viestit: 544
- Liittynyt: Su 02.01.2005 21:14
- Paikkakunta: Espoo, Nöykkiö
- Viesti:
Yleensä, kun näyttelen figujani muille, he varmaan luulevat, että "mitäs leluja nuokin ovat". Mutta sitten kun alan näyttää heille maastoja, sääntökirjaa, hintoja, maaleja ja pensseleitä, niin sitten alkaa heillä jo mennä luu kurkkuun. Tulee tyyliin tällaisia kysymyksiä: " Ootsä ihan ite maalannut nää figut? Vähän hienoja." ja " Onks tätä vaikee pelata?" yms. Kyllähän tämä tietyltä kantilta katsottuna on leluilla leikkimistä, tietyltä taas ei. Kaveripiirissäni lähes kaikki ovat hammeristeja, eli itselläni tätä "pilkkaamista" ei pahemmin ole tullut.
Köyhillä ei ole varaa.
-
Ihmiskilpi
- Viestit: 420
- Liittynyt: Pe 16.08.2002 14:15
- Paikkakunta: Toijala Rock City
Agreed. Tuollaisia kommentteja kuin Nazregin (meniköhän oikeinMutta minusta ei kannata haukkua muita harrastuksia kuten jalkapalloa tai ojassa konttaamista. Harrastuksia ne on siinä missä tämäkin.
Muuten, näin ooteen puolelta, nahkakuulan perässä juoksemisesta saa potentiaalisesti enemmän rahaa kuin figuilusta ikinä, onhan se sentään kaikista harrastuksista ja peleistä se suurin ja kaunein kaikilla osa-alueilla. Enkä mitenkään viestilläni yritä Nazregia osoittaa sormella, tuo viesti vaan muistutti kuinka paljon tuollaista asiaa kuulee. Selvähän se on, että suututtaa kun ihmiset eivät ymmärrä, ja silloin on helppo itsekin olla ymmärtämättä
Omat tuttuni ovat suhtautuneet hyvin, vaikka kyllä sitä tulee välillä naurettua itselleenkin niiden johdosta, mutta samaa tehdään muidenkin kavereiden kanssa heidän omista jutuistaan. Pitää osata repiä huumoria myös itsestään. 
Mutta. Millä perusteella esimerkiksi jalkapallo, jääkiekko tai sitten se perjantaiördäily sitten poissuljetaan fikuilijoista? Joskus jossain muualla keskusteltiin samasta asiasta... Mutta siis aivan varmasti löytyy myös urheilevia tai ördääviä fikuilijoita. Minen käsitä.
Mutta. Millä perusteella esimerkiksi jalkapallo, jääkiekko tai sitten se perjantaiördäily sitten poissuljetaan fikuilijoista? Joskus jossain muualla keskusteltiin samasta asiasta... Mutta siis aivan varmasti löytyy myös urheilevia tai ördääviä fikuilijoita. Minen käsitä.
-
Ihmiskilpi
- Viestit: 420
- Liittynyt: Pe 16.08.2002 14:15
- Paikkakunta: Toijala Rock City
Niin tuo unohtui tosiaan minunkin viestistäni. Itsekin tulee silloin tällöin alkoholia nautittua, vaikka alaikäinen olenkin. Jalkapalloa esimerkiksi tulee pelailtua kavereiden kanssa kohtuullisen usein, vaikka en koskaan missään joukkueessa tai muussa sellaisessa ole pelannutkaan. Jotenkin tässä, kuten muissa harvemmin eteensattuvissa harrastuksissakin tuppaa olemaan tällainen 'me ja ne muut' asetelma, vaika kyllähän meistä suurin osa luultavasti tekee kohtuullisen paljon sitä miten 'ne muutkin'. En minäkään käsitä, mutta sellaista se elämä on.raven kirjoitti:Mutta. Millä perusteella esimerkiksi jalkapallo, jääkiekko tai sitten se perjantaiördäily sitten poissuljetaan fikuilijoista? Joskus jossain muualla keskusteltiin samasta asiasta... Mutta siis aivan varmasti löytyy myös urheilevia tai ördääviä fikuilijoita. Minen käsitä.
-
Stenvall
No sen takia tietenkin, että kaikki figuilijat (ainakin alaikäiset) ovat kilttejä pikkupoikia, jotka eivät voisi kuvitellakaan juovansa ennen kuin ovat täysi-ikäisiä. Ainoa kerta, kun he ovat maistaneet alkomaholia, on rippikoulun ehtoollinen, tosin silloinkin se oli pelkästään pahan makuista ja kurkkua polttavaa, ei mitenkään nautinnollista. Perjantai-illat kuluvat maalaten, irkaten tai pelaten kaverin kanssa juomana mukana pullo limonaadia. Jalkapalloilevia figuilijoita löytyy toki, mutta ei alkoholia juovia.raven kirjoitti:Mutta. Millä perusteella esimerkiksi jalkapallo, jääkiekko tai sitten se perjantaiördäily sitten poissuljetaan fikuilijoista? Joskus jossain muualla keskusteltiin samasta asiasta... Mutta siis aivan varmasti löytyy myös urheilevia tai ördääviä fikuilijoita. Minen käsitä.
-
Stenvall
Ei tietenkään, koska he irkkaavat vain ja ainoastaan Sotun kaltaisilla kilteillä irc-kanavilla ja suunnittelevat taktiikoita seuraavan päivän peliin. Mitään sen pahempaa ei tehdä.Thelacan kirjoitti:Eikö tuossa ole ristiriita?Stenvall kirjoitti:No sen takia tietenkin, että kaikki figuilijat (ainakin alaikäiset) ovat kilttejä pikkupoikia, jotka eivät voisi kuvitellakaan juovansa ennen kuin ovat täysi-ikäisiä.
Perjantai-illat kuluvat maalaten, irkaten tai pelaten...
- Blackguard
- Viestit: 1568
- Liittynyt: La 28.02.2004 09:40
- Paikkakunta: Heinola - Porojen Maa
Kynä-ääliökö kiltti kanavaStenvall kirjoitti:Ei tietenkään, koska he irkkaavat vain ja ainoastaan Sotun kaltaisilla kilteillä irc-kanavilla ja suunnittelevat taktiikoita seuraavan päivän peliin. Mitään sen pahempaa ei tehdä.Thelacan kirjoitti:Eikö tuossa ole ristiriita?Stenvall kirjoitti:No sen takia tietenkin, että kaikki figuilijat (ainakin alaikäiset) ovat kilttejä pikkupoikia, jotka eivät voisi kuvitellakaan juovansa ennen kuin ovat täysi-ikäisiä.
Perjantai-illat kuluvat maalaten, irkaten tai pelaten...
"Jazz on imperialistien ideologinen ase vallankumouksellisten kansojen degeneroimiseksi." - Kim Il Sung
-
Pancake
Re: Ihmisten mielipiteet tinasotilaista
Eivät, sillä elämähän loppuu tunnetusti 25 vuotiaana, kaikki tämän jälkeen vielä hengissä olevat ovat jotain ihme nolife tyyppejäGrond kirjoitti:Ja kaikki tuon kuvauksen ulkopuolelle jäävät eivät siis ole ihmisiä?Maverick3651 kirjoitti:''muilla'' henkilöillä tarkoitan n. 14-20 vuatiaita tyttöjä/naisia ja poikia/miehiä
Re: Ihmisten mielipiteet tinasotilaista
(ot)=aikuisia? HYI!!! tosin eivät kaikki vielä silloinkaan...Pancake kirjoitti:Eivät, sillä elämähän loppuu tunnetusti 25 vuotiaana, kaikki tämän jälkeen vielä hengissä olevat ovat jotain ihme nolife tyyppejäGrond kirjoitti:Ja kaikki tuon kuvauksen ulkopuolelle jäävät eivät siis ole ihmisiä?Maverick3651 kirjoitti:''muilla'' henkilöillä tarkoitan n. 14-20 vuatiaita tyttöjä/naisia ja poikia/miehiä
Njääh... menisin kyllä sanomaan, että kyllä myös useilla peliä pelaavilla, sanotaan nyt vaikka ihan esimerkin vuoksi 15-17-vuotiailla (nuoremmilla ei pelin vaikutuksia ole vielä yleensä näkyvissä, vanhemmilla ei yleensä ole paluuta olettaen aloitusiän "normaaliksi"), on ihan normaali 'elämä' hammerin ulkopuolella joten en näe mitään syytä sen kummempaan profiloitumiseen. Ihmiset tekevät sitä vain, koska se on heidän/(meidän) lajikäyttäytymiselle ominaista.
Tosin tämä on täysin olosuhteista kiinni: omassa kouluympäristössäni jääkiekon pelaajat ovat profiloituneet omaksi porukakseen, joiden tekemisiä ja olemassaoloa ylipäätään paremman tekemisen puuteessa jeesustellaan. Yksikään kuulemani miniatyyri-harrastusta solvaava kommentti ei pääse lähellekkään sitä kielen värikkyyttä, jota näiden urheilun ystäviemme yhteydessä kuulee.
Tosin tämä on täysin olosuhteista kiinni: omassa kouluympäristössäni jääkiekon pelaajat ovat profiloituneet omaksi porukakseen, joiden tekemisiä ja olemassaoloa ylipäätään paremman tekemisen puuteessa jeesustellaan. Yksikään kuulemani miniatyyri-harrastusta solvaava kommentti ei pääse lähellekkään sitä kielen värikkyyttä, jota näiden urheilun ystäviemme yhteydessä kuulee.
Jos asut Hervannan kulmilla tai Mouhijärvi-Hämeenkyrö-akselilla (tai lähiseudulla) ja pelaat fabaa/40k:ta/harrastat muuta oheistoimintaa tai roolipelejä, ota yhteyttä jos olet peliseuran tarpeessa.
- Henri Ketonen
- Viestit: 3346
- Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
- Paikkakunta: Turku
Meilläpäin olen kaikille harrastuksista kyseleville Hammereista heti ensimmäisenä sanonut. Kyllähän tässä tennistäkin pelataan, sieläkö sitten oma porukka? Eipä pahemmin ole tullut valituksia, ehkä jotkut tytöt tullut huomauttamaan, taasko te puhutte niistä pikku-ukkeleistanne. Kerran kerroin jollekkin tuntemattomalle mesessä että pelaan Hammereilla, vastauksena oli: Säkin oottä niitä tyyppejä?
Headquarters -turnauksia jo vuodesta 2005.
8 järjestetyn turnauksen kokemuksella.
HQ - Laatupelit Avoin Yhtiö
http://www.headquarters.fi uudistunut sivusto!
EI POSTIKULUJA! KAIKKI MINIATYYRIT -20%!!
8 järjestetyn turnauksen kokemuksella.
HQ - Laatupelit Avoin Yhtiö
http://www.headquarters.fi uudistunut sivusto!
EI POSTIKULUJA! KAIKKI MINIATYYRIT -20%!!
-
asdasdadasa
joo hassua että joka ikinen kavereistani kerää wh, tai 40k tai molempia.ja sitte kans oltiin menossa koulun kaa jonnekki leirille viikoks päätettii ottaa matsi siinä pöydällä bussissa nii joku harjottelija ope alkaaa puhuu meidän kaa 40k,että sen poikaystävä ym.(en muista)nii kerää wh kans ja se käy jossain turneessa aina kiertelemässä...outoa sinäänsä...siis odottamatonta
ja meidän luokalla on 16 oppilasta,joista 6-8 kerää 40k,heh vain sen takia,että kysyin että alatteko kerää nii voitas ottaa matsii??:)
ja meidän luokalla on 16 oppilasta,joista 6-8 kerää 40k,heh vain sen takia,että kysyin että alatteko kerää nii voitas ottaa matsii??:)
-
Viljanderi
- Viestit: 418
- Liittynyt: Ma 15.12.2003 19:00
- Paikkakunta: Kirkkonummi
Sinäänsä huono esimerkki, että ne 150 euroa ovat jo helposti kuluneet sen armeijan ostamiseen, maalaamiseen ym. kuluihin.Nazreg Moonsinger kirjoitti: Sitten kun joku valittaa näitä leluiksi niin heitätte vastapalloon: "Niin tosiaan, voitin viime viikonlopun turnauksesta 150€". Porukka on ihan hiton hiljaa sen jälkeen, sitä voi vielä tehostaa kysymällä: "Mitäs oletkaan saanut siitä nahkakuulan perässä juoksemisesta?"
Varsinkin kun esim. minä olen saanut nahkakuulan perässä juoksijoiden tuomaroinnista puhdasta voittoa lähemmäs 200 euroa vuodessa. Ja ihan huvikseen tuomarointia harrastan.
Itse en ole paljoa harrastuksestani peruskoulussa avautunut, kavereista suurin osa kun on muissa kouluissa. Silloin kun kuitenkin jotain kerron figuista koulussa, ovat porukat olleet kiinnostuneita.
EDIT: pointti ei ollut se, että kaikkien pitäisi nyt lopettaa figuilu ja siirtyä tuomaroimaan potkupallomatseja, vain koska siitä saa enemmän rahaa. Pointti oli se että on minusta hiukan tyhmää puolustella figuilua sillä, että sillä ansaitsee rahaa.
Ja näitä 200€ titaanin voittajia taitaa olla Suomessa peräti 2 kappaletta?200€uroa VUODESSA tuomaroinnista ei vedä vertoja sille, että leikkii pikku-ukoilla muutamia tunteja ja saa siitä palkinnoksi 200€uron arvoisen titaanin. Totta on, että rahat kuluvat helposti figuihin, jos figuja ei automaattisesti palkinnoksi tule.
Kunnon töissä olevat nauravat räkäisesti huonoille tuloillesi. Kyllä Suomessa on pari palkkamaalaria, jotka pystyvät maalaamaan tarpeeksi hyvää jälkeä tarpeeksi lyhyessä ajassa, mutta siihen se sitten jääkin.Palkkamaalaus on kuitenkin ihan hyvä keino ansaita rahaa (jos osaa maalata). Parhaimmillaan voi sanoa, että tienaa 5€uroa/pikku-ukko. Kaverit voivat sen jälkeen olla vähän ihmeissään
Viimeksi muokannut Viljanderi, Ti 31.05.2005 18:49. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
"Always play on one and don't fake the funk." -Bootsy
- DJ_Silverpig
- Viestit: 1350
- Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36
200€uroa VUODESSA tuomaroinnista ei vedä vertoja sille, että leikkii pikku-ukoilla muutamia tunteja ja saa siitä palkinnoksi 200€uron arvoisen titaanin. Totta on, että rahat kuluvat helposti figuihin, jos figuja ei automaattisesti palkinnoksi tule.Viljanderi kirjoitti:Sinäänsä huono esimerkki, että ne 150 euroa ovat jo helposti kuluneet sen armeijan ostamiseen, maalaamiseen ym. kuluihin.Nazreg Moonsinger kirjoitti: Sitten kun joku valittaa näitä leluiksi niin heitätte vastapalloon: "Niin tosiaan, voitin viime viikonlopun turnauksesta 150€". Porukka on ihan hiton hiljaa sen jälkeen, sitä voi vielä tehostaa kysymällä: "Mitäs oletkaan saanut siitä nahkakuulan perässä juoksemisesta?"
Varsinkin kun esim. minä olen saanut nahkakuulan perässä juoksijoiden tuomaroinnista puhdasta voittoa lähemmäs 200 euroa vuodessa. Ja ihan huvikseen tuomarointia harrastan.
Palkkamaalaus on kuitenkin ihan hyvä keino ansaita rahaa (jos osaa maalata). Parhaimmillaan voi sanoa, että tienaa 5€uroa/pikku-ukko. Kaverit voivat sen jälkeen olla vähän ihmeissään.
Possu