"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Suurin mahtavin Chaos ruhmittymä?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.

Mikä on mielestäsi kovin kaaoslegioona?

Alpha Legion
10
9%
Black Legion
14
12%
Death Guard
16
14%
Emperor's Children
11
10%
Iron Warriors
12
11%
Night Lords
16
14%
Thousand Sons
11
10%
Word Bearers
5
4%
World Eaters
10
9%
Joku muu
9
8%
 
Ääniä yhteensä: 114

Avatar
Leksa
Viestit: 301
Liittynyt: Su 21.11.2004 08:46
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Leksa »

Tanan kirjoitti:
Maybach kirjoitti:Ketä ovat nämä keltaiseen puetut pelkurit? =) Äkkiseltään tulee mieleen jokin avaruus mariini lohko...
Kirjoittaja taitaa tarkoittaa mariineista (tyhmän)rohkeimpia eli Imperial Fistejä. Heidän primarkkinsa Rogal Dorn kantaa kunnialla 'ärsyttävin primarkki' -arvonimeä. Dornin ainoa vakava kilpailija on Ultramariineiden Roboute Guilliman, joka kuitenkin säästyi arvonimeltä GW:n massiivisen PR-kampanjan (Keisarin Viikatteiden fluffivarkaus) ansiosta
Eikös Jurpo vallan selvästi ilmaissut tarkoittavansa Night Lords- kaaoslegioonaa?
There are 10 types of people in the world: those who understand binary and those who don't.
Avatar
Air Defence
Viestit: 1556
Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
Paikkakunta: Helsinki

Re: hekoheko -tosiaankin

Viesti Kirjoittaja Air Defence »

Jurpo kirjoitti:Kuka nyt pelkää tätä surkeaa oppilasta nimeltään Abaddon? Hölmöä, joka on 10000 vuotta yrittänyt karistaa opettajansa varjoa yltään ja 13 kertaa epäonnistunut tavoitteessaan. Me emme tunne pelkoa, sillä opettajamme ja mestarimme oppi hallitsemaan yhtä ja ainoaa todellista jumalaa tässä arvottomassa galaksissa, Pelkoa. Muut auttavat häntä vain koska niin on aina tehty, vaikka moni pystyisi hänet murskaamaan kuin itikan.
Pelko on aseemme ja palvelijamme. Keltaiseen puetut ja voimallaan kerskuvat pelkurit Imperiumin avaruudessa värisevät kauhusta jo nähdessään lepakkotunnuksen katoavan pimeyteen, sillä heidän kehonsa muistavat, kuinka heidän henkensä osoittautui Pelkoa heikommaksi.
Sillä me olemme Yön Ruhtinaita, emme tuhoa maailmoja, sillä kun tapamme tuhat, meitä vihataan ja kun tapamme 10000, meitä jahdataan kuin eläimiä. Kun tapamme yhden, meitä pelätään. Kun tapamme toisen, meidät nähdään varjoissa. Kun tapamme kolmannen he näkevät meidät toisissaan. Ja kun tapamme neljännen he alkavat tappaa toisiaan. Ei ole tarvetta tappaa viidettä.
Yöruhtinaat on moraaliltaan ja organisaatioltaan kaikista kaaoslegioonista voimakkain. Mikään ei pysäytä heitä.
Ja minä luulin, että sotu on figupelifoorumi, mutta nyt kyllä mennään aika lujaa larppauksen puolelle.

Eivätkös ne Yö Lortit mokaa niitä moraaliheittojaan siinä missä muutkin undividedarmeijat ja jos vielä epäonnistuvat siinä lähistelyn jälkeisessä intsuheitossa, niin vihuliaset ottavat heidät kiinni lyövät kuoliaaksi, joten tuskin he mitään "180 asteen käännös ja eteneminen jatkuu" älynväläyksiä siinä toteuttavat.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: hekoheko -tosiaankin

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

iikka kirjoitti:Ja minä luulin, että sotu on figupelifoorumi, mutta nyt kyllä mennään aika lujaa larppauksen puolelle.
Fluffi on GW peleissä aika merkittävässä roolissa(säännöllisesti ja tasapainoisesti kun parempia pelejä löytyy muutenkin) joten mikäs siinä jos on siitä kiinnostunut.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
archon
Viestit: 601
Liittynyt: Ke 27.11.2002 23:01
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja archon »

ankara halla kirjoitti:Black Legion on todennäköisesti suurin jo pelkästään sen takia, ettei ottanut niin aktiivisesti osaa itse maataisteluissa Terralla Heresyn loppuvaiheilla (toimi reservilegioonana) toisin kuin monet muut, jotka kärsivät valtavia tappioita.

Kaikki Kaaoslegioonathan siellä eivät toki tapelleet, mutta Lunar Wulfes oli kyllä jo ennen Heresyäkin yksi suurimmista mariini legioonista.
Juu, mutta. heresyn jälkeen legioonan into sallia(kutsua) possessointi sekä pakkomielteinen into käydä ryöstöretkiä sekä sotakampanjoita verotti miehistöä jopa tuhon partaalle ennenkuin keksivät kuinka possessointi ei tuhoaisi legioonalaista demonin jätettyä tämän ruumiin.

Tämän jälkeen kamppailut muita legioonia vastaan vähensivät sakkia lisää.(mm itsemurhainen isku Horuksen ruumiin takaisin sieppaamisessa/tuhoamisessa).
Luonnollisesti ovat rekrytoineet myös lisää. Black Legioonan porukka on hajanainen, ei kovin monilukuinen joukkio, jonka Abaddon kerää ympärilleen tarpeen vaatiessa.(lähde ROC-SD ja IA4)

Kyllä Alpha Legioona on käytännössä hyvin vaarallinen voima, vapaana mellastava, ei eristettynä eye of terroriin, joka osaa toimia vapaasti pitäen hyvin matalaa profiilia Imperiumin sisällä.
I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.
Avatar
archon
Viestit: 601
Liittynyt: Ke 27.11.2002 23:01
Paikkakunta: Espoo

Re: Yöruhtinaista

Viesti Kirjoittaja archon »

Jurpo kirjoitti:Vaikka jokainen lojalistimariini pysty kerskumaan perinteisellä "Ja he eivät tunne pelkoa"-litaniallaan, he unohtavat, että Yöruhtinaat ovat mariineja myös. Ja heilläkin on kunniakkaita ja jaloja perinteitä taistelukentiltä. Ja tämän tosiasian lisäksi Imperiumin taktikot tietävät hyvin Yöruhtinaiden kuolemaa pilkkaavan rohkeuden ja ehdottoman säälimättömyyden. Legioona ei ota vastaan antautumista ja ei myöskään antaudu, vaan taistelee katkeraan loppuun asti.
Night Lordeilla ei ole juurikaan kovin jaloja tai yleviä perinteitä... Night Lordit ovat myöskin itsekkäitä, ei kiinnosta ideologiat tai sen mukanaan tuoma fanatismi.
Jurpo kirjoitti: Eikö tämä ole rohkeutta, joka vetää vertoja Ultramariinien, Verienkeleiden ja Rautakäsien tunnetulle rohkeudelle? Onko rohkeus vain hyviksille varattu piirre?
Rohkeutta on erilaista. Silmitöntä itsestään piittaamattomuutta sekä jyrkkää itsekkyyttä, altruismia, marttyyriyttä jne.
Juuri tämän Night Lordien itsekkyyden vuoksi yksittäinen legioonan sotilas tuskin uhraa tai tarpeettomasti vaarantaa itseään taistelutoverinsa puolesta, siinä missä keisarillinen lojalisti mariini saattaa hyvinkin tuntea asian puolesta ylpeyttä ja velvollisuuden tunnetta. Rohkeutta kohdata loppu toveruuden vuoksi. Siksi pelissäkin on simuloitu "And they shall know no fear"- sääntö ja juuri ylläolevan vuoksi luopiomariineilla ei sitä ole. Ja hyvä niin.

Jurpo kirjoitti: Yöruhtinaat ei ehkä ole suurin kaaoslegioona, mutta moraaliltaan ja organisaatioltaan se on voimakkaimpia. Ja ehdottomasti se on keskenään riitaista Mustaa Legioonaa lujemmassa järjestyksessä.
Jep jep. Night Lords rock.
I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.
Avatar
Jurpo
Viestit: 984
Liittynyt: Ti 12.10.2004 15:30
Paikkakunta: Tornio

eri mieltä

Viesti Kirjoittaja Jurpo »

Itse asiassa Yöryhtinaiden rohkeutena on juuri ideologian ja fanatismin puute. Heillä ei ole aatetta jonka puolesta kuolla tai päämäärää johon he pyrkivät, joten yksilöllisen sotilaan suoritus on merkityksetön. Koko legioona on matkalla omaan kuolemaansa, mutta he eivät aio jäädä paikalleen lahoamaan, vaan menevät hakemaan kuolemaansa Imperiumilta, joka ilomielin tappaakin heitä.

Väite, jonka mukaan Yöruhtinailla ei olisi yhteishenkeä on melkoisen järjetön. Ottaen huomioon legioonalle ominaisen depression vaikuttaa järjettömältä ajatella, että he eivät kohtaisi kuolemaansa urheasti. Varsinkin Kurzen katoamisen jälkeen Yöruhtinaiden taktiikka on muuttunut vielä enemmän piittaamattoman rohkeaksi. Jokainen hyökkäys on joko terroritaktiikan harjoittelua kaikissa hienouksissaan tai sitten kaikilla mittareilla järjetön isku kohti voimakkaampaa vihollista, jonka ainoaksi päämääräksi voi ajatella tuottaa kuolleita Yöruhtinaita.

Yöruhtinaiden rohkeus perustuu kylmään laskelmointiin, jonka mukaan heillä ei ole mitään syytä juosta karkuun. Tämän takia heillä on parempi Leadershippi. Olemalla pisteissä yhtä kalliita kuin lojalistit saavat heittää moraalinsa uusiksi, mikä kuvaa mainiosti tätä piittaamattomuutta.

Yöruhtinaat noudattavat yhä primarkkinsa taktisia ja psykologisia metodeja taistelutoiminnassaan. Vihollisen vastarinnan ehdoton ja säälimätön rusentaminen, jonka jälkeen alkaa koulutus. Koulutuksen tarkoitus on luoda vainoharhaista pelkoa väestöön ja siten juurruttaa Imperiumin laki paikoilleen. Tämä taktiikka on parhaimmillaan niin tehokas, että suurin osa väestöstä tappaa itsensä hermopaineen takia ja jäljelle jäävät ovat taatusti tottelevaisia keskushallinnon ohjeille. Sillä mikäli vastustaja kirjaimellisesti murskasi puolustuksen, millaisia kamaluuksia niillä on puolustuskyvyttömien varalle? Yöruhtinaat yhä seuraavat nopeiden iskujen, avainhenkilöihin kohdistuvien iskujen ja näännytyssodan metodeja. Iskun tehokkuus ei ole suorissa materiaalisissa vaikutteissa vaan psykologisessa tekijässä.
Lintu, karhu, jänis ja kala.
Anna kestävä lemmenvala.
Avatar
Air Defence
Viestit: 1556
Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
Paikkakunta: Helsinki

Hekoheko edelleen

Viesti Kirjoittaja Air Defence »

Minkä takia GW:n fluffissa sitten kuvaillaan, etteivät yölortit vapaaehtoisesti hyökkää sellaisten joukkojen kimppuun, jotka pystyvät pistämään kampoihin, vaan kiusaavat mieluiten pienempiään, jos heillä kerran on niin kiire päästä hautaan ja ovat vielä piittamattoman rohkeita? Olisi luullut, että he olisivat 10000 vuodessa ehtineet tapattaa itsensä moneen kertaan, vaikka se olisi mennyt yhden mariinin vuosivauhdilla.

Eivätkä ne pelillisesti edelleenkään ole yhtään sen rohkempia kuin jakamattoman kaaoksen merkillä varustettu Mustanlegioonan rivijantteri. Muistaakseni toisaalla sotussa kaaospelaajat ovat jopa kiroilleet sitä, kuinka paljon parempi ATSKNF on verrattuna yhden parempaan Ld ja re-rolliin. No joo, ei pitäisi vastata fluffikysymyksiin "mut ku säännöissä lukee näi [ininää, ininää]." Jokainenhan tuliktsee GW:n fluffia niin kuin parhaaksi näkee ja kivalta tuntuu.
Avatar
Coridus
Viestit: 1020
Liittynyt: La 05.10.2002 15:36
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Coridus »

Jurpo kirjoitti:Itse asiassa Yöryhtinaiden rohkeutena on juuri ideologian ja fanatismin puute. Heillä ei ole aatetta jonka puolesta kuolla tai päämäärää johon he pyrkivät, joten yksilöllisen sotilaan suoritus on merkityksetön. Koko legioona on matkalla omaan kuolemaansa, mutta he eivät aio jäädä paikalleen lahoamaan, vaan menevät hakemaan kuolemaansa Imperiumilta, joka ilomielin tappaakin heitä.

Väite, jonka mukaan Yöruhtinailla ei olisi yhteishenkeä on melkoisen järjetön. Ottaen huomioon legioonalle ominaisen depression vaikuttaa järjettömältä ajatella, että he eivät kohtaisi kuolemaansa urheasti. Varsinkin Kurzen katoamisen jälkeen Yöruhtinaiden taktiikka on muuttunut vielä enemmän piittaamattoman rohkeaksi. Jokainen hyökkäys on joko terroritaktiikan harjoittelua kaikissa hienouksissaan tai sitten kaikilla mittareilla järjetön isku kohti voimakkaampaa vihollista, jonka ainoaksi päämääräksi voi ajatella tuottaa kuolleita Yöruhtinaita.

Yöruhtinaiden rohkeus perustuu kylmään laskelmointiin, jonka mukaan heillä ei ole mitään syytä juosta karkuun. Tämän takia heillä on parempi Leadershippi. Olemalla pisteissä yhtä kalliita kuin lojalistit saavat heittää moraalinsa uusiksi, mikä kuvaa mainiosti tätä piittaamattomuutta.

Yöruhtinaat noudattavat yhä primarkkinsa taktisia ja psykologisia metodeja taistelutoiminnassaan. Vihollisen vastarinnan ehdoton ja säälimätön rusentaminen, jonka jälkeen alkaa koulutus. Koulutuksen tarkoitus on luoda vainoharhaista pelkoa väestöön ja siten juurruttaa Imperiumin laki paikoilleen. Tämä taktiikka on parhaimmillaan niin tehokas, että suurin osa väestöstä tappaa itsensä hermopaineen takia ja jäljelle jäävät ovat taatusti tottelevaisia keskushallinnon ohjeille. Sillä mikäli vastustaja kirjaimellisesti murskasi puolustuksen, millaisia kamaluuksia niillä on puolustuskyvyttömien varalle? Yöruhtinaat yhä seuraavat nopeiden iskujen, avainhenkilöihin kohdistuvien iskujen ja näännytyssodan metodeja. Iskun tehokkuus ei ole suorissa materiaalisissa vaikutteissa vaan psykologisessa tekijässä.
Tummennus omani. Kyllähän Yöruhtinaat ovat kova legioona, sille ei mahda mitään. Toiseksi kovimman tittelin taitaa saada Rautasoturit, mutta tämä "kylmä, laskelmoiva logiikka" on kyllä heidän tunnuspiirteensä. Että silleen.
Mechanized Salamanders
Tau
Ravenwing
Iron Warriors

40k since third edition.
Avatar
Air Defence
Viestit: 1556
Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Air Defence »

Coridus kirjoitti: Kyllähän Yöruhtinaat ovat kova legioona, sille ei mahda mitään. Toiseksi kovimman tittelin taitaa saada Rautasoturit
Onko nämä muuten laitettu jossain oikein "kovuus" järjestykseen? Jos ei, niin suotuisikohan ylläpito tekemään tästä gallupin?
Viimeksi muokannut Air Defence, Ke 11.01.2006 13:42. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

Coridus kirjoitti:Toiseksi kovimman tittelin taitaa saada Rautasoturit, mutta tämä "kylmä, laskelmoiva logiikka" on kyllä heidän tunnuspiirteensä. Että silleen.
Kyllä minä veikkaan että muutkin kuin Rautasoturit osaavat laskea kylmää logiikkaa. Rautasoturien kylmä logiikka perustuu siihen kuinka saadaan linnake alas, Yön Herroilla taas siihen kuinka saadaan eniten pakokauhua väestöön.
- Kynä-ääliö
Avatar
archon
Viestit: 601
Liittynyt: Ke 27.11.2002 23:01
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja archon »

iikka kirjoitti:
Coridus kirjoitti: Kyllähän Yöruhtinaat ovat kova legioona, sille ei mahda mitään. Toiseksi kovimman tittelin taitaa saada Rautasoturit
Onko nämä muuten laitotttu jossain oikein "kovuus" järjestykseen? Jos ei, niin suotuisikohan ylläpito tekemään tästä gallupin?
Modet meidät tältä "hämis on voimakkaampi kuin lepis"- Urpo 6v keskustelulta varjelkoon ! Armoa!
I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.
Avatar
Air Defence
Viestit: 1556
Liittynyt: Ke 30.07.2003 12:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Air Defence »

archon kirjoitti:Modet meidät tältä "hämis on voimakkaampi kuin lepis"- Urpo 6v keskustelulta varjelkoon ! Armoa!
Sillä gallupillahan (tästä) keskustelusta päästäisiin. Ei muuta kuin napin painallus ja "äänesi on tallentunut" ja hyvä yötä. Ei tarvitsisi enää muistella mitä se Rick Pristly sanoikaan sille Gav Thorpelle silloin krapula-aamuna ja mitä hän sillä tarkoitti (todennäköisesti "grbllmöööh" mutta meinaisiko se sit sitä et Death Guard ois niiku kaiksit kovi).
Desert
Viestit: 28
Liittynyt: Ke 15.12.2004 07:43
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Desert »

jurpo tais nyt tarkotella omilla puheillaan hieman tämän suuntaista:

Night Lordit eivät seuraa yhtään aatetta. heillä ei ole jumalia ohjaamassa (lue: määräämässä) mitä tehdä. he eivät ole fyysisesti yhtenäinen ryhmittymä vaan toimivat pieninä joukkoina enemmänkin kuin valtavina legioonina. heidän sotataktiikkansa on sitä että voittoa yritetään varmistella. Sillä, että taktiikka on kauhun aiheuttamista ei tarkoiteta mitään sen tyylistä, että pompitaan siinä armeijoiden välissä ei-kenenkään -maalla, joku pirun lepakko maski päässä ja ihmetellään että eikö ne jo juokse karkuun...

Sisäistä korruptiota. kauhukuvien maalailua seinille. Pienet hyökkäykset jotka sammuttavat viestinnän ja sähkön jakelun. enemmänkin NL:en taktiikka on kuvatun kaltaista.

Siinä, että mainittiin se asia, että imperiumilla olisi hallussa tämä kaveria ei jätetä -aate on kyllä täyttä sontaa... Space mariinien päähän nyt ei mahu mitään muuta kuin kuolla kunnialla keisarin (huom. huom) edestä. Niille kaveri on vain joku tyyppi joka ampuu samaan suuntaa... eikö se ole todettu, että lojalisti mariinit on aika aivotonta sakkia. Poikkeuksena tästä lienevät kyllä urheat jamppamme ig:ssä...

En ala kyllä kehumaan kaaoksen mariineitakaan vapaa mielisyydestä... Suurimman osan mieleen nyt ei mahdu mitään muuta kuin tappaminen/ryöstäminen/yms... kaaoksella myös turhan monet legioonat ovat sidottuja omaan ideologiaansa/aatteeseensa.

itse pelailen Nigth lordeilla joten pitihän tänne pistää pikkusen kehuja sille...

pahoillani, nyt tais kyllä tulla melko lailla OT:ta...

Vastaukseni alkuperäiseen kysyykseen on: Night Lords

Yksi asia osui muuten vielä mieleen... Miksi kaikki vinettävät aina siitä, että kaaoksen mariineilla ei ole sitä he eivät tunne pelkoa -sääntöä? Siis tavallisella jampalla on se ld9 ja ainaki mulla ne juoksee hyvin harvoin karkun. Tästä syystä julistan MOCunkin aivan turhaksi. Sanottakoon se vielä kerran; Koettakaa edes luottaa niihin joukkoihin, se piristää...
"Jos näet valoa tunnelin päässä, katsot sen väärää päätä"
Avatar
archon
Viestit: 601
Liittynyt: Ke 27.11.2002 23:01
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja archon »

Desert kirjoitti:
Siinä, että mainittiin se asia, että imperiumilla olisi hallussa tämä kaveria ei jätetä -aate on kyllä täyttä sontaa... Space mariinien päähän nyt ei mahu mitään muuta kuin kuolla kunnialla keisarin (huom. huom) edestä. Niille kaveri on vain joku tyyppi joka ampuu samaan suuntaa...
Ei muuten ole. lukisit välillä muutakin fluffia niin tietäisit ennenkuin julistat jotain asiaa _täydeksi sonnaksi_. Aika vahva metafora.
Tämä on senkaltaista väitettä jota ei viitsi lyödä nurin edes suorilla lähdelainauksilla. :)
I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

Tosiaan, mariinit eivät jätä todellakaan ketään taakse. Siihen on ainakin kaksi syytä. Toinen on kunnia ja se kiva sanahelinä, mutta tiedätkös toista?
- Kynä-ääliö
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

Thelacan kirjoitti:Tosiaan, mariinit eivät jätä todellakaan ketään taakse. Siihen on ainakin kaksi syytä. Toinen on kunnia ja se kiva sanahelinä, mutta tiedätkös toista?
Minä veikkaan Geneseediä! Eikös Apothecaryen tärkein tehtävä ollut kaivaa se ulos kaatuneista veljistä ja purkittaa se, että sne pohjalta tulee uusi Mariini.
Viimeksi muokannut Lihamestari, Ke 03.08.2005 22:41. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

Desert kirjoitti:Night Lordit eivät seuraa yhtään aatetta. heillä ei ole jumalia ohjaamassa (lue: määräämässä) mitä tehdä.
Eivätpä ne jumalat paljoa legiooniansa määräile, esim. Thousand Sonskin on jakautunut ideologisesti kahteen leiriin koskien suhtautumista mutaatioihin.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

Lihamestari kirjoitti:
Thelacan kirjoitti:Tosiaan, mariinit eivät jätä todellakaan ketään taakse. Siihen on ainakin kaksi syytä. Toinen on kunnia ja se kiva sanahelinä, mutta tiedätkös toista?
Minä veikkaan Geneseediä! Eikös Apothecaryen tärkein tehtävä ollut kaivaa se ulos kaatuneista veljistä ja purkittaa se, että sne pohjalta tulee uusi Mariini.
Oikein. Tarkemmin sanottuna progenoid-rauhaset jotka tuottavat sitä geneseediä marinen ruumiiseen. Scouteillahan ei kyllä tosin moisia vielä ole mutta tämä aihe ei kuulu tänne.
- Kynä-ääliö
Avatar
archon
Viestit: 601
Liittynyt: Ke 27.11.2002 23:01
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja archon »

Zymeth kirjoitti:
Desert kirjoitti:Night Lordit eivät seuraa yhtään aatetta. heillä ei ole jumalia ohjaamassa (lue: määräämässä) mitä tehdä.
Eivätpä ne jumalat paljoa legiooniansa määräile, esim. Thousand Sonskin on jakautunut ideologisesti ....
Tzeenchenin olessa kyseessä, ei voida koskaan tietää oliko nyt näin vai noin. Mutta topikkiin palatakseni, niin ainakin heikoimmasta päästä löytyy Thousand Sons. Eipä ollut vaikutusvaltainen tai miesvoimainen edes parhaimpina päivinään. (okkultismi pl)
I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

iikka kirjoitti:Onko nämä muuten laitotttu jossain oikein "kovuus" järjestykseen? Jos ei, niin suotuisikohan ylläpito tekemään tästä gallupin?
Melkein yhtä hyvä idea kuin "minkä greater demonin söisin mieluiten" - gallup. Toisekseen, mitä hiton väliä sillä minkävärinen pikku-ukko on satukirjoissa kovin?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”