Necrarch Vampire Counteja 2000 pojoa

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Iron-Father
Viestit: 563
Liittynyt: Su 15.05.2005 00:50
Paikkakunta: Joensuu

Necrarch Vampire Counteja 2000 pojoa

Viesti Kirjoittaja Iron-Father »

Oli tylsää joten tälläsen lainakirjasta raapustin. Kokeilin miltä Vampire countit näyttäis jos niitä joskus alkais kunnolla keräämään. Hupipeleihin tämä on tosissaa tarkoitettu. Luultavammin tämä joukko ei tule koskaan näkemään päivän valoa muuten kuin kaverilta lainattuina äijinä ja hyvin proxy rykmentteinä mutta kuitenkin olisi kiva tietää mitä muut ovat tästä mieltä jos vaikka innostuis näitä hommaamaankin. Armeijan toimivuudesta en ole todellaankaan varma kun en ole kauheasti Vampire countejen taktiikoihin ennen perehtyny.

LORDS 340

Necrach vampire count 340
3 level wizard (nehekhara's noble blood)
dark acolyte
ring of the night

taikoo niin paljon kun lähtee ja häröilee grave guard blokissa surkeaan loppuun saakka. Wardin pitäs pitää hengissä armoureitten puuttuessa.

HEROES 450

Necromancer 150
2 level wizard
power familiar

Necromancer 150
2 level wizard
1 dispel scroll
Book of Arkhan

Lisäsin tolle muuten vielä ton kirjan

Necromancer 150
2 level wizard
2 dispel scroll

taikovat

CORE UNITS 687

14 skeletons 137
full comand

13 skeletons 129
full comand

13 skeletons 129
full comand

yrittävät ottaa vastaan vihollisen hyökkäykset ghoulejen iskiessä näitten kylkiin. Pienensin niitä hieman. Nostatan sitten lisää tappelun aikana.

6 ghouls 48

6 ghouls 48

6 ghouls 48

6 ghouls 48

flankaavat, toimivat tykin ruokana ym.

5 Dire wolves 50

5 Dire wolves 50

flankkiin

SPECIAL UNITS 335

6 Black knights 215
full command
war banner

leka

3 Fell Bats 60

3 Fell Bats 60

Lisäsin vielä nuo lepakot grave guardista vapautuneilla pisteillä

RARE UNITS 200

Black Coach 200

piti valita loppupisteillä joko toinen Knight rykmentti tai coach ja coach voitti. Saattaa olla huono valintakin

Yhteensä: 2012
Power dice: 13
Dispell dice: 9+3scroll

kommenttia tulemaan. Parannus ehdotukset otetaan vastaan kaikki on vaihdettavissa.
Viimeksi muokannut Iron-Father, La 20.08.2005 20:01. Yhteensä muokattu 4 kertaa.
"Taisi erehtyä, syökää minut sitten..."
Tohtori-SyFilis
Viestit: 1027
Liittynyt: Ke 26.03.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tohtori-SyFilis »

Grave guard unit on huono valinta, koska sinne ei nostatella lisää porukkaa. Elikkäs vaihda nuo ritareiksi ja Necharcci niiden mukaan : )
Sitten tuo Coachi kannattaa vaihtaa kahteen Bansheeseen, tylsempi mutta parempi valinta. Tai sitten voit pelaa tyylillä ja pitää coachin (tyylikkäin figu fabassa IMHO)
The small boys have come to see me hang
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Mitämitä? Ei Book of Arkhania? Äkkiä scrolli pois ja kirja tilalle!

Grave guard blokista ei ole noin pienenä mitään hötyä, kyllä niitä pitäisi olla se 16-20 jotta ne pääsevät taisteluun asti ja vieläpä parilla rankillakin. Tuolla magiamäärällä poistaisin molemmista skellu blokeista 4 lurkkia ja hankkisin grave guardeja vielä 5 lisää. Saat kuitenkin nostatettua skellut yli 20 modeliin vuoroilla 1-2.

Eipä paljon muuta muutettavaa. Itse olen samankaltaisella listalla varmaan menossa nyt viikonloppuna turnaukseen. Black Coachikin on mukana, joten jos ei nyt muuta niin meitä hulluja on kaksinkappalein.

Melkeinpä voisit vaihtaa susipojat viiteen lepakkoon, ghoulit kun kuitenkin suojaavat flankkejasi ja lepakot pääsevät vuorolla 2-1 sotakoneitten kimppuun.
Avatar
Stormdaemon
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke 26.01.2005 16:16
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Stormdaemon »

Entäs, jos vaihtaisit Coachin kahteen Bansheehen, sillä eiköhän noilla Dispelleillä saa suojeltua kahta Etherealia? Lisäksi sanan Wizard voisi kirjoittaa edes kerran oikein? Jos pisteitä saisi vielä vähän pinnistettyä jostain, Banshee vaihdoksen lisäksi, niin noille Black Knighteille vaikka Warbanner? Pelastaisi ainakin yhden Knightin lisää vuorossa, jos sattuisit häviämään Combat Resossa...
Miten sydämesi kutsuu,
niin liki rintaa pimeys on,
miten kuuma veren laulu
kaulallasi on.
Avatar
Iron-Father
Viestit: 563
Liittynyt: Su 15.05.2005 00:50
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Iron-Father »

Juu hups *hävettää* Korjaan kirjotus virheet. Kello oli siinä yhen maissa yötä kun tota raapustin joten virheitä saattoi olla joukossa.
Saatan kokeilla tätä joukkoa vielä tänään mahdollisten muutosten kanssa ja muutan armeijaa neuvojen mukaan sen jälkeen.
Vamppia en viittis kuitenkaan laittaa ratsumiehiin kun muu armeija laahustaa sitten perässä, mutta muita harkitsen.
"Taisi erehtyä, syökää minut sitten..."
Avatar
Iron-Father
Viestit: 563
Liittynyt: Su 15.05.2005 00:50
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Iron-Father »

Kiitos kaikille neuvoista

Nyt kun vähän laskeskelin niin ajattelin että jos poistan tuon grave guardin ja pistän tilalle viidentoista luurangon blokin ja poistan molemmista luuranko rykmenteistä yhden äijän jää pisteitä vielä yhteen bansheehin.

Toinen vaihtoehto olis tietenkin poistaa grave guard blokki ja pistää tilalle neljäntoista luurangon rykmentti ja vähentää kaikista luuranko rykmenteistä pari äijää. Sitten sais lisättyä myös yhden Black night rykmentin ja kaksi bansheetä. Tällöin pitäisi poistaa myös coach ja yksi folf rykmentti.

Mitä mieltä olisitte jommasta kummasta noista muutos vaihtoehdoista? Itse varmaan painottuisin ekaan vaihtoehtoon sillä mielelläni en poistais coachia. Sitten vielä tällänen kysymys että mikä bansheessä on niin hyvää että niitä pitäisi hommata useampia. Minä olen vielä niin tyhmä etten ole tajunnut. Tietenkin niillä saa hyvin hengiltä raskaasti haarniskoituja joukoja ja hermoon käyviä sankaareita mutta kuitenkin.
"Taisi erehtyä, syökää minut sitten..."
Avatar
Kraztog
Viestit: 364
Liittynyt: La 27.11.2004 10:41
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Kraztog »

Bansheen paras puoli on terror,liikkuu hyvin(ja läpi),hyvä esim goblineita ja rottia vastaan,tietysti myös ritareita tippuu hyvin.
Grave guard toiminut minulla aina hyvin,16 tai 20 kokoisena,tästä on väännetty kättä muuallakin.
Mustat ritarit ovat se "pakollinen" valinta joka vc armeijaan.
:) hymiöt ei ole tosikoille :)
gobliini
Viestit: 352
Liittynyt: Pe 16.08.2002 22:10
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja gobliini »

Suosittelisin hajottamaan yhtä ghoul poppoota ja jakamaan ne muihin. kaksi ghoulia kun kuolee kuitenkin kovin helposti ja sitten ei yksikkö enää paljoa teekkään, mutta neljän tappaminen ei enää niin helposti onnistukkaan.
Avatar
Iron-Father
Viestit: 563
Liittynyt: Su 15.05.2005 00:50
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Iron-Father »

Noniin tein vihdoin hieman muutoksia ja päätin kuitenkin pitää sen grave guardin, mutta lisäsin siihen kuitenkin äijiä. Poistin myös neljä luurankoa. Niillä on kuitenkin aika huono panssari joten pienempi yksikkö varmaan saatettaisiin ampua hajalle ennenkuin ehdin nostattaa lisää väkeä. Mietin vielä mitä poistaisin 18 pointsilla.

Ghouleja en varmaan siirrä kolmeen rykmenttiin ennen kuin olen testannut tätä kokoonpanoa. Sitäpaitsi ei niiden ghouli unittejen tarvitse yksinään mitään hoidella. Halvoiksi flankiin menijöiksi niitä tarkoitin. Harkitsin tässä myös susien vaihtamista kahteen kolmen fell batsin unittiin. Niistä saattais olla enemmän hyötyä sekä kylkien ja selkien tökkimisessä että sotakoneitten häiritsemisessä. Silloin pitäisi pinistää kylläkin jostain vielä kaksikymmentä pojoa.

muoks: poistin grave guardin. Ei ollut tarpeeksi hyödyllinen kun Vamppyyri ei saanut nostatettua ollenkaan porukkaa ainoaan rykmentiin jonka näki. Pistin tilalle luuranko rykmentin ja kaksi fell bat ryhmää sekä war bannerin black knighteille jotka muuten tuntuivat kuolevan hieman liian nopeasti.
"Taisi erehtyä, syökää minut sitten..."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”