"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Laewon, Lord of The Messengers

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Executioner
Viestit: 925
Liittynyt: Ma 13.06.2005 01:33
Paikkakunta: Alajärvi

Laewon, Lord of The Messengers

Viesti Kirjoittaja Executioner »

Tässähän tämä, Kuolemattomien kenraali, entinen Sanansaattajien johtaja, Laewon. Figun pohjana toimi Malus Darkblade, ja erityisesti haluan kommenttia konvertoinnista. Maalauksestakin toki saa antaa, vaikkei se erityisen hyvää ole.

http://koti.mbnet.fi/er0ttaja/laewon.jpg

Ja kyllä, minä tiedän että oikean käden sormissa on sinistä maalia.
Rokottaja
Viestit: 1173
Liittynyt: Ma 12.08.2002 10:35
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Rokottaja »

Maali on paikoin epätasaisesti levitettyä ja siksi sotkuista. Pintojen korostus puuttuu oikeastaan kokonaan. Kypärän sarven ja itse kypärän välissä taitaa olla jokin pölyhiukkanen. Metallimaaleja on liikaa. Joidenkin yksityiskohtien päälle on vain sudittu maalia, vaikka materiaali ei esitä samaa. Esimerkiksi tuoss keihäässä on maalattu samalla ruskealla terän alapuolella oleva kangas kuin varsi on maalattu.
Pisteitä annan nyt ainakin siitä, että on lähdetty konvertoimaan ja kypärä sopii ihan hyvin. Harmi vaan että miekkosella on toinen kypärä vyöllä, toinen päässä.
Konvertoinnista sen verran, että kannattaisi hieman katsoa osien sopivuutta toisiinsa. Esimerkiksi ylisuuri suden pää ei todellakaan sovi tuohon kilpeen. Ei olisi myöskään kannattanut liimata vain suoraan kilpeä maluksen käteen koska asento on aika luonnoton. Konvertointi on toki kivaa, mutta jos lähtee vain liimailemaan bitz boxista löytyviä osia ukkoon, niin lopputulos tulos ei ole hyvä.
Baseta figusi.

Sinun tulisi opetella korostamaan figut. Jos pinnat maalaa vain yhdellä maalilla, lopputulos on todella tylsä. Sitten kannattaa maalata aina myös kaikki yksityiskohdat. Jos aina jättää ne maalaamatta, ei ikinä opi maalaamaan hienosti. Mikäli mielit hienoja konversioita, green stuffin käyttö tulisi opetella. En nyt väitä, että pitää heti osata tehdä kokonaisia figuja vaan että opettelisit peittelemään ikäviä rakoja liitoskohdissa, joita pakosti syntyy.
Avatar
Executioner
Viestit: 925
Liittynyt: Ma 13.06.2005 01:33
Paikkakunta: Alajärvi

Viesti Kirjoittaja Executioner »

Kiitos rakentavasta kommentista, Rokottaja. Suden päästä haluaisin vain sen verran sanoa, että vaikka se onkin ylisuuri, se sopii hyvin esittämään erästä sankarin taikaesinettä, Shield of Ghrondia. Se toinen kypärä on voitonmerkki? ;)
Avatar
Ruoska
Viestit: 447
Liittynyt: Ti 07.10.2003 19:42
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Ruoska »

En tunnista tuota miksikään FB:n figuksi joten siinä mielessä hyvä konvaus. Ukko on vähän takakenon oloinen, ihan kuin ois juuri saanu iskun otsaan tjsp? Suden pää on pakotetun näköinen, ei sovi tuohon shieldiin (tuon kokoinen pää ei ole mikään kevyt, vähän niinkun defeats the purpose tollasessa shieldissä jos se on liian raskas kunnolla käytettäväksi).

Ilman sutta, järkevässä asennossa ja kunnolla maalattuna toi olis kyllä aika siisti.
Teloittaja kirjoitti:Ja kyllä, minä tiedän että oikean käden sormissa on sinistä maalia.
Se on kyllä maalausta ajatellen hyvinkin pieni murhe tässä figussa.
Avatar
virus
Viestit: 850
Liittynyt: Su 19.12.2004 17:49
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja virus »

Minustakin siinä on hieman epätasaisuutta ja sotkuisuutta. En tykkää kullasta enkä myöskään metalleista. Kulta yleensäkkin on aika vaikea saada tasaiseksi ja hyvän näköiseksi GW:een maaleilla, ellet sitten maalaa NMM. Mutta ihan hyvä, jos tuo on ekoja figujasi.
Avatar
Heretic
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3012
Liittynyt: La 12.03.2005 22:36
Paikkakunta: Oulu/Tornio

Viesti Kirjoittaja Heretic »

ihan ookoo konversio....tosin tuo suden pää pilaa koko figun.....omasta mielestä ruma kuin mikä......ooks muuten harkinnu jotain toista nimeä tuon messengerssin tilalle...........Herald sopisi paljon paremmin omasta mielestä.....sekin kun tarkoittaa sanansaattajaa............




-panda


ooks muuten kirjoittanut uutta osaa näiden seikkailuista.......(älä muuten tapata näitä sitä von carsteiniä vastaaan....pliis juuri laewon ja nämä sytyttivät sen kipinän delffejä kohtaan jonka ansiosta alan kerään heitä)
Ville Oulusta.
Frostgrave, Mordheim, 40k&30k, Kings of war, Lotr, Guild ball, Necromunda ja Blood bowl
Avatar
Executioner
Viestit: 925
Liittynyt: Ma 13.06.2005 01:33
Paikkakunta: Alajärvi

Viesti Kirjoittaja Executioner »

Kyllä, kirjoittelen tässä jatkoa pikkuhiljaa. Tauko on kyllä ollut melkoinen. Laewon ja kumppanit eivät ole kuolemassa vielä piiiitkään aikaa, sen voin sanoa.

Siitä suden päästä: Shield of Ghrond, lumottu kevyeksi sen tavallisen -1 strenghtin lisäksi. Juuri sen kilven ansiosta Laewon selvisi hengissä, kun Carstein iski tämän kiviseinään tarinassa. Toki pään voisi korjata jollain, kunhan löytäisi pienemmän suden pään.
Lemon
Viestit: 51
Liittynyt: Ti 30.12.2003 22:35
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Lemon »

Värivalinnat ja toteutus onnistuneet ihanhyvin (sudenpäätä lukuunottamatta). Maalauksen suhteen toki tulee miinusta, koska ei minkäänlaisia korostuksia. Korostuksilla tuosta tulisi huomattavasti tyylikkäämpi.
©_©
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”