"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

7th edition

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Mahvo
Viestit: 573
Liittynyt: Pe 30.01.2004 13:04
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Mahvo »

Jos kirjoitti:
Nazreg Moonsinger kirjoitti:Damn, mitä yhteistä on kääpiöiden, kaaoksen ja haltioiden infantrylla?

Ei muuten haittaa yhtään vaikka niitä parannetaan.
Niin meinaat, että kääpiöiden jalkaväkeä pitää vielä edelleenkin parantaa? Kohtuullisen halpaa ja erittäin hyvää jalkaväkeä statsien perusteella, jolla oikeastaan ainoa heikous on kääpiöille ominainen M 3, jota nyt ei joka tapauksessa voi muuttaa periaatteen takia.

Olen samaa mieltä, että kaaoksen ja haltioiden tapauksessa parannus on kohdallaan.
Mutta eihän tuossa edes paranneta kääpiöiden jalkaväkeä, vaan pidetään se ennallaan. Muutos olisi vain tervetullut huononnus sikahalvalle kurajalkaväelle.

Miten joku Cult of Ulric sopii kuvaan kolmen pisteen WS 4 miestensä kanssa tuon muutoksen jälkeen onkin mielenkiintoista, mutta "elämä on".
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Krooked Moon kirjoitti:Kyllä, realistisesti viestisi on järkevä, mutta GW ei sellaisia pelejä tee.
*juu myöhässä ollaan mutta sotu ei päästä usein sisälle*

Jaa ei tee?-) Miksiköhän sitten esmes Epicciin pätee oikeat sotilasopit yllättävän tarkasti :-)

Jokatapauksessa minusta nuo säännöt kuulostaa varsin mukavalta. En ole ihan varma tuosta ratsuväen charge bonus etäisyydestä sillä tuntuu vähän turhan helpolta negatoida.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Mahvo
Viestit: 573
Liittynyt: Pe 30.01.2004 13:04
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Mahvo »

tneva82 kirjoitti:Jokatapauksessa minusta nuo säännöt kuulostaa varsin mukavalta. En ole ihan varma tuosta ratsuväen charge bonus etäisyydestä sillä tuntuu vähän turhan helpolta negatoida.
Jos ratsuväkeä käytetätään sivuilla tarkoituksena hakea niitä flank chargeja, niin "ihan vaan helppo marssiminen kohti" kääntää vihollisyksikön flankin omalle jalkaväellesi tai muulle uhalle. Jos tullaan vain eteenpäin välittämättä sivustan uhasta, kun "eivät ne kuitenkaan saa edes lancejaan tältä etäisyydeltä", niin vievätpä ne siellä sivustassa ainakin rankit.

Uhkan negatointiin pitää vaan vastata vastauhalla ja miettiä sitä yhtä movement phasea pidemmälle.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Lord of Carcassonne kirjoitti:Jos tuo shield-hand weapon combo juttu rajoitetaan kuten monet teistä jo sen totesi, niin se suosii enemmän kääpiöitä, Chaosta ja muita joilla on ws 4 tai suurempi.
Hmmm...Kääpiöt: Nuo nyt ei ole mikään uber armeija muuteskaan. M3 rajoittaa kummasti. Kaaos: Hmmm...Ketkä hyötyisi tuosta? Kaaos warriorit(ylihintaista) ja marauderit. Joo marauderit hyötyisi tuosta mutta kuinka yleisiä marauderit nytkään on?

Eniten tämä tuntuisi empirellä(muu jalkaväki heikkenisi, tämä kaipaa muutosta. Joko swordmen heikennystä tai muiden parannusta. Tosin tuota nytkin jo tarvittaisiin) ja high elffeillä(joiden jalkaväkeä pidetään muutenkin ylihintaisena kurana).

Huomioitavaa on että eniten tästä hyötyy eliittijalkaväki joita yleisesti pidetään nykylaitoksessa ylihintaisena kurana...Kertonee ehkä siitä olisiko muutos hyväksi vai huonoksi :-)
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Mahvo kirjoitti: Jos tullaan vain eteenpäin välittämättä sivustan uhasta, kun "eivät ne kuitenkaan saa edes lancejaan tältä etäisyydeltä", niin vievätpä ne siellä sivustassa ainakin rankit.
Kuka käskee liikuttamaan jalkaväen sinne yksin? Sivuun yksikkö tukemaan jalkaväkeä ja milläs menet negatoimaan rankit? Et oikein voi maagisesti teleportata välissä olevan yksikön läpi...
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
Sir_Jarkko
Viestit: 201
Liittynyt: Pe 09.09.2005 21:22
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sir_Jarkko »

Nyt kun ihmiset valittavat Hw+Shield combon tippumisesta, annan muutaman vastalauseen tähän.

Horde armeijathan tuosta kärsisivät, rotat, gobbot, lurkit etc etc eli nyt horde vs. horde olisi täysin tasoissa, kun oletusarviolla kaikilta löytyy parhaimmillaan se 5+ seivi. Sitten nämä eliittiarmeijat, eli kaaos, köbbänät ja tontut, paranisivat. Otetaampas hyvät ihmiset huomioon että kaikkien kolmen armeijassa on joukkoja, ja useasti jalkaväkeä, melko vähän, joten on etuoikeutettua että käppänät tai tontut jaksavat ottaa sen hirmuisen rottapopulaan rynnäkön vastaan, eivätkä joudu yliajetuksi koska rotilla oli vielä se 4+ save. Vaaka on melkolailla tasoissa tällä hetkellä. Ja jos joku alkaa itkemään että esmes kääpiöiltä alenivat pistehinnat, olisiko mitenkään mahdollista että niin tekisi kaikilta muiltakin?

Noista brettien ja kumppaneiden aseboonuksista en osaa mitään sanoa tällä hetkellä kun satun omistamaan rottahorden joilla ei pahemmin sitä cavalrybasea pääse käymään. Pikemminkin olisin iloinen jos omat "hyvinrankatut" rotat eivät olisi helisemässä yhden Ulrikkiherran ritariyksikön rynnäkköön.

Ja joku valitti vielä CoU:n perusmosureiden alihintaisuudesta verrattuna siihen että heillä on Ws4. Kuinkas monta tykkiä sieltä löytyy? Entä rattling Gunia? Tai olisiko siellä kenties joku suurmaagi? Itse en ole nähnyt vielä yhtään edellämainituista, joten minusta on oikeutettua että Ulriikin pojjat saavat edes jotain poonuksia kun tuo ampuminen ja magia ovat hieman heppoisia heillä.
"From the blizzards under northern sky I hail!"
Mahvo
Viestit: 573
Liittynyt: Pe 30.01.2004 13:04
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Mahvo »

tneva82 kirjoitti:
Mahvo kirjoitti: Jos tullaan vain eteenpäin välittämättä sivustan uhasta, kun "eivät ne kuitenkaan saa edes lancejaan tältä etäisyydeltä", niin vievätpä ne siellä sivustassa ainakin rankit.
Kuka käskee liikuttamaan jalkaväen sinne yksin? Sivuun yksikkö tukemaan jalkaväkeä ja milläs menet negatoimaan rankit? Et oikein voi maagisesti teleportata välissä olevan yksikön läpi...
En niin. Mutta kaiken kaikkiaan tämä menee linjalle "vastakeinon vastakeinon vastakeino". Eri yksiköiden yhteispeli muodostuu entistä tärkeämmäksi. Siitä minä pidän. Parempi kenraali voittaa.
Arundel
Viestit: 11
Liittynyt: To 22.12.2005 22:42

Viesti Kirjoittaja Arundel »

Nuo uudet säännöt vaikuttavat ihan mukavilta, tuovat enemmän realismiä peliin. Myös noiden ansiosta juustolistojen määrä vähenee, tuleepahan vastaan enemmän tasapainoisia listoja, eikä niitä ainaisia all cavalry tai seer counsileita, toisaalta näiden tilalle varmasti nousee valitettavasti uusia juustotuksia.

Helffit kärsivät tuosta kyllä yllättävän paljon, magia heikentyy ja silver helmit huononevat ( okei, niillä on kova movement, mutta jos saa niiltä ne chargebonukset poies jotenkin niin niistä ei ole enää mihinkään ). Kuitenkin noiden uusien sääntöjen myötä pelin taktinen puoli korostuu hieman enemmän.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Monomi kirjoitti: Ja joku valitti vielä CoU:n perusmosureiden alihintaisuudesta verrattuna siihen että heillä on Ws4. Kuinkas monta tykkiä sieltä löytyy? Entä rattling Gunia? Tai olisiko siellä kenties joku suurmaagi? Itse en ole nähnyt vielä yhtään edellämainituista, joten minusta on oikeutettua että Ulriikin pojjat saavat edes jotain poonuksia kun tuo ampuminen ja magia ovat hieman heppoisia heillä.
Niin, ja maksaahan se ulrikaani sentään 5 pistettä kilvellä ja light armourilla. Pahoin vain pelkään, että Cult of Ulric on vähän semmoinen hetken aikaa tuettu teema-armeija, jota GW ei isommin jaksa tukea enää Storm of Chaoksen jälkeen. Pidän ihmeenä (joskin toivottuna sellaisena), jos se saa sivutilaa tulevassa Empiren armeijakirjassa. Vastaavasti kaipaisin muillekin kuin swordsmaneille käyttöä perus-Empirellä; pelkkä kilpi-saven rajoittaminen ei korjaa kuilua huonon ja vielä huonomman jalkaväen välillä.

Tällä hetkellä High elffit maksavat sikana ilosta lyödä muutaman S3 iskun enemmän. Jos halutaan käyttää hand weaponia ja kilpeä, suurhaltiasoturin hinnassa on kolme pistettä liikaa naapurikansojen jalkaväkeen verrattuna. Käytännössä kilpi-saven muutos tarkoittaisi, että haltioiden motivaatio lyödä massaa joskus niillä keihäilläkin ehkä jopa kasvaisi.

Pelitasapainollisesti keihäs ja hilpari kaipaisivat parannuksia. Keihään parannus vain tarkoittaisi, että roskajalkaväellä (skavenit, goblinit, lurkit) keihäs olisi tulevaisuudessa automaattisesti liian paljon parempi kuin hand weapon. Jos taas keihäänkin lisäbonukset rajoitettaisiin eliitille, Empiren keihäsmiehet jäisivät taas jalkoihin.

Hilparin kanssa minua houkuttelisi WHFRP:n ratkaisu, että asetta voisi käyttää joko keihäänä tai great weaponina. Vaikka idea kuulostaakin hieman ontuvalta, abstraktissa pöytästrategiapelissä se saattaisi jopa vahingossa toimia.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Mahvo kirjoitti:En niin. Mutta kaiken kaikkiaan tämä menee linjalle "vastakeinon vastakeinon vastakeino". Eri yksiköiden yhteispeli muodostuu entistä tärkeämmäksi. Siitä minä pidän. Parempi kenraali voittaa.
Mutta tuo marssitaan ritareiden M liikkeen kantamalle on edelleen vähän turhan helppoa. Kun jopa perus haltia ratsuväki jää ihmisjalkaväen uhriksi tuossa(oletetaanpa että silver helm on charge rangella. 16". Jalkaväki marssii 8". Kah! Charge bonus katosi...).

Juu ratsuväki voisi kaivata viilailua. Tuo menee jo turhan radikaaliksi.

Vaikka joku yli 4" charge range tarvitaan niin ei menisi niin tolkuttoman helpoksi. Rajansa se on anti-ratsuväki taktiikan helppoudellakin.

Vaikka edelleen olen sitä mieltä että viime laitoksen systeemi oli tämän suhteen parempi. Eipä ratsuväki siellä ainakaan ollut näin dominoiva. Jos viellä haluttaisiin heikentää niin vaikka +1 save ratsuilla olemisesta pois(eipä ratsu varsinaisesti sinua tee kovemmaksi. Päinvastoin olet mainio nuolimagneetti ja hullusti käy jos ei niin panssaroitu hevonen ammutaan alta pois).
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Mikke
Viestit: 935
Liittynyt: La 21.09.2002 11:11
Paikkakunta: Leppävirta

Viesti Kirjoittaja Mikke »

Myös wanhasta kunnon Warhammer ancient battlesista löytyy yllättävän paljon hyviä ideoita, joita voisi soveltaa fabaan. Ratsuväen rajoituksessa ainakin kyseisen pelin "fall back in good order", "phalanx" ja "medieval phalanx" säännöt voisivat jopa toimia. Lisäksi kilven jakaminen shieldiin ja large shieldiin voisi jopa toimia.
Avatar
Kelpo
Viestit: 547
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:34
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kelpo »

Raskasta ratsuväkeä pitäisi mielestäni kernaammin huonontaa parantamalla nykyään alitehoisia keihäitä ja hilpareita. Keihäälle +1 strenghtiin rynnäköivää ratsuväkeä vastaan ja mahdollisesti vielä kyky lyödä aina ensin harventaisi hyvinkin mukavasti kallliimpiakin ratsuväkiyksiköitä jos menevät hyökkimään tyhmästi. Hilpareille kenties sama kyky mutta bonuksena se +1 str myös jalkaväkeä vastaan voisi olla pätevähkö ratkaisu. Pistehintoja tietty olisi syytä venkslata kykyjen mukaiseksi, mutta ainakin näin saataisiin jonkinsortin yksikkötyyppi rajoittamaan turhaa ratsuväen paljoutta kentillä.

Tämän lisäksi kun lentäjien lukumäärää rajoitettaisiin tietyissä listoissa ja skavenit palautetaan piirrustuspäydälle, niin sangen hyvän seiskaedition luulisin syntyvän siitä.
Naapurin viljat vei halla

tralalalalalla
Avatar
Lord of Carcassonne
Viestit: 6948
Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
Paikkakunta: Orivesi

Viesti Kirjoittaja Lord of Carcassonne »

alsaka kirjoitti:täytyy muistaa että chaos, dwarffit ja elffit on muutenkin pätevämpiä taistelijoita kuin esim.bretonnian ja empiren talonpojat jotka on kerätty yhteen heinäpelloilta vastaamaan niiden kotia uhkaavaa uhkaa ja joilla ei ole minkään näköistä taistelu koulutusta...
Hetki! Empiren jalkaväki paitsi militia ON koulutettua. Kyl täytyy olla aikamoisia eroja fyysisissä kyvyissä bretonnian ja empiren talonpojilla kun bretonnian peasantit on huonompia kuin Empiren peasantit.Empiren peasantilla on 1 isompi WS BS ja 2 isompi LD.

Mutta unohdetaan toi. Tais mennä pilkun viilaaamiseksi multa.

GW näist muutoksista loppujen lopuksi päättää. Haluttiinpa tai ei. GW ei kuuntele pelaajia yleensä (näin olen kuullu).
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2

Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Avatar
Jurpo
Viestit: 984
Liittynyt: Ti 12.10.2004 15:30
Paikkakunta: Tornio

jttu

Viesti Kirjoittaja Jurpo »

Empiren militia ei ole suinkaan sama asia kuin kokoon kutsutut ja hätäisesti kootut talonpoikaisyksiköt, joilla ei ole käytännössä mitään koulutusta.

Empiren militia tarkoittaa metsästäjiä, palkkasaotureita ja erilaisia onnenonkijoita, joita värvätään sotajoukkoon. Yhteiskunnallisten olojen vuoksi Empiren alueella on enemmän vapaata ihmisresurssia hyödynnettäväksi.
Lintu, karhu, jänis ja kala.
Anna kestävä lemmenvala.
Sauron The Great
Viestit: 298
Liittynyt: Pe 07.05.2004 18:09

Viesti Kirjoittaja Sauron The Great »

Lord of Carcassonne kirjoitti:
alsaka kirjoitti:täytyy muistaa että chaos, dwarffit ja elffit on muutenkin pätevämpiä taistelijoita kuin esim.bretonnian ja empiren talonpojat jotka on kerätty yhteen heinäpelloilta vastaamaan niiden kotia uhkaavaa uhkaa ja joilla ei ole minkään näköistä taistelu koulutusta...
Hetki! Empiren jalkaväki paitsi militia ON koulutettua. Kyl täytyy olla aikamoisia eroja fyysisissä kyvyissä bretonnian ja empiren talonpojilla kun bretonnian peasantit on huonompia kuin Empiren peasantit.Empiren peasantilla on 1 isompi WS BS ja 2 isompi LD.
Niin ja onhan bretonnian men at armseilla myös jonkinlainen koulutus armeijakirjan perusteella. Siis, että valitaan parhaat ja vahvimmat peasantit ja koulutetaan (tosin varmasti hyvin nopeasti). Enemmän nämä ovat niitä jotka tukevat ritareiden hyökkäystä toisin kuin empiren koulutetut sotilaat jotka ovat tietysti taktinen osa taistelua.
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

The Captain kirjoitti:Hilparin kanssa minua houkuttelisi WHFRP:n ratkaisu, että asetta voisi käyttää joko keihäänä tai great weaponina. Vaikka idea kuulostaakin hieman ontuvalta, abstraktissa pöytästrategiapelissä se saattaisi jopa vahingossa toimia.
Epäilen, ettei se toimisi kovinkaan hyvin - silloinhan hilpari olisi käytännössä great weapon, paitsi tietysti jos keihästä parannetaan. Ja järjen mukaan keihäänäkin käytettäessä tarvitsee kaksi kättä, jolloin vaihtoehtona on - normaali karttu tai huononnettu keihäs! Tai jos vie keihästyylillä vain yhden käden, kaikki hilparijoukot roudaavat kilpiä mukanaan, jos niitä vain on saatavilla. Onhan niillä tietysti nykyäänkin kilvet, mutta silti.

Mutta itse näkisin parempana vaihtoehtona, että hilpari löysi 2 rivistä +1S:llä, tai sitten takarivi löisi perusstrenallaan, jos olisi muuten liian tehokas.


Keihään ongelman voisi mahdollisesti ratkaista laittamalla kilvelle aina lähiksessä +2 saveen. Tästä tietysti nousee hand weaponin kanssa ongelma, mutta jospa hand weaponille sitten keksisi jonkin pienen parannuksen? Vaikkapa +1 osumiseen chargatessa?
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Alioppilas
Viestit: 72
Liittynyt: La 20.09.2003 20:48
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Alioppilas »

Tai sitten ei anna sille hand weaponille yhtään mitään parannusta. Siitä ei kuitenkaan mikään yksikkö maksa pisteitä ja se on automaattisesti kaikilla, joten miksi sen pitäisikään antaa yhtään mitään ylimääräistä?
"Life is not a rehearsal." -The Verve
Avatar
Sìlentium
Viestit: 319
Liittynyt: Ma 27.12.2004 23:34
Paikkakunta: Wirrat

Viesti Kirjoittaja Sìlentium »

Alioppilas kirjoitti:Tai sitten ei anna sille hand weaponille yhtään mitään parannusta. Siitä ei kuitenkaan mikään yksikkö maksa pisteitä ja se on automaattisesti kaikilla, joten miksi sen pitäisikään antaa yhtään mitään ylimääräistä?
Juurikin näin. Voisivat tehdä jokaiselle aseelle oman chargebonuksensa, lukuunottamatta Hand Weaponia.
Arundel kirjoitti:Helffit kärsivät tuosta kyllä yllättävän paljon, magia heikentyy ja silver helmit huononevat ( okei, niillä on kova movement, mutta jos saa niiltä ne chargebonukset poies jotenkin niin niistä ei ole enää mihinkään ). Kuitenkin noiden uusien sääntöjen myötä pelin taktinen puoli korostuu hieman enemmän.
Aivan. Taitaa tulla korkeahaltioista seuraavan edikan DElffit.
Pommiradio. Metallia raa'alla asenteella. /,,/
Tiedät ettei täällä ole ketään.
Avatar
Dalamar
Viestit: 1409
Liittynyt: Ma 03.03.2003 16:02
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Dalamar »

Miten ikinä käykään, levätkää rauhassa toverini, yksi asia tulee aina olemaan varma.

Vaikka siitä tulisi kuinka hyvä ja paranneltu laitos tahansa, vaikka siitä tulisi kuinka tasapainoinen, vaikka se olisi selkeämpi ja kauniimpi kuin lapsen aapinen, vaikka se olisi ilmainen, niin silti.

Kymmenien tuhansien harrastajien mielestä se on silti rikkonainen, paska, epärealistinen, ylikaupallinen ja täynnä typeriä sääntöjä jotka ampuvat varsinkin hänen armeijaansa jalkaan.
"Kasvatitte vihaani ja melkein tuhositte minut.
Mutta vahi teki minusta voimakkaamman!"

-Nöf loordi

Kynä-ääliöt.
Avatar
Pannukakku
Viestit: 514
Liittynyt: La 17.12.2005 14:53

Viesti Kirjoittaja Pannukakku »

Kärsikää lisää :)
-Spears will now act like bretonnian defensive stakes
-Skirmishers can't benefit from General's Ld.
-GWs on steeds altered (probably so they always strike last)
-in order to benefit from lances, cavalry will have to charge over a certain distance (presumably 6'')
-Spears on infantrywill nullify all charging bonuses for cavalry.
-Halberds: Armour Piercing
-Mages can use only their PD and generic ones (one of the more reliable ones)
-Fear is going to be reworked (confirmed)
Magic is going to be toned down (confirmed)
and dispell scrolls will be altered (confirmed)
a few of the fleeing & charging details are going to be reworked an erratered
Mitäs mieltä olette näistä?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”