"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Apua LatDin aloittamiseen

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Elrohir
Viestit: 1569
Liittynyt: Ti 24.08.2004 19:16
Paikkakunta: Helsinki (=Suomen Los Angeles)

Apua LatDin aloittamiseen

Viesti Kirjoittaja Elrohir »

Eli joo tässä olen pikku hiljaa aloittanut 40K:n keräämisen paketilla guardsmeneja ja syntymäpäivälahjaksi sain igeen codexin.Muutin kumminkin mieleni ja päätin siirtyä LatDin pariin.En juurikaan tiedä 40K:sta mitään, koska en omista sääntökirjaa, mutta en ole täällä sääntöjä onkimassa.Haluaisin tietää mitä kannattaisi ottaa ja mitä ei 1500-1750 pisteen LatD armeijaan, pettureita ainakin ajattelin sekä Sentinelejä, Lemanin ja sitten tietenkin kaaos mariineita, mutta kaipaisin mielipiteitä ja vihjeitä kokeneemmalta kansalta, entäs minkälaiset strategiat olisivat hyödyksi?Entä saanko ottaa armeijaani Defilerin?

Kiitos jo etukäteen.
Loppiainen hyvin, kaikki hyvin
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Apua LatDin aloittamiseen

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Elrohir kirjoitti:En juurikaan tiedä 40K:sta mitään, koska en omista sääntökirjaa, mutta en ole täällä sääntöjä onkimassa.
Hyvä ettet ongi, mutta kyllä se kirja on top 3 hankinta ehdottomasti.
Haluaisin tietää mitä kannattaisi ottaa ja mitä ei 1500-1750 pisteen LatD armeijaan
aika isoa meinaat noin aluksi...
pettureita ainakin ajattelin sekä Sentinelejä, Lemanin ja sitten tietenkin kaaos mariineita,
kaikki käy hyvin
mutta kaipaisin mielipiteitä ja vihjeitä kokeneemmalta kansalta, entäs minkälaiset strategiat olisivat hyödyksi?Entä saanko ottaa armeijaani Defilerin?
lähikseen vaan, mutta kaarti ei kelpaa kuin lihamuuriksi/ampumaan. Eli paljon jengiä jos klosikseen niillä meinaat, 6 riittää jos ampua aiot. Saa defilerin, IIRC.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Defi on sallittu.

Jos tat kaaria tulryhmiksi, niin käytä Kaamosmarsuja lähisjoukkoina. Raptoreita, prätkiä, possessedeja, demoniprinssiä. Myös mutantit kelpaavat, paljon ylimääräisiä woundeja fistiaspan ympärillä.

Spawnit ovat hyviä, ehkä pelin paras lihamuuri/jumitus yksikkö.

Ota aina minimi troopeiksi gibbering hordeja ja/tai mutantteja. Petturit toimivat parhaiten pienissä ryhmissä ilman aspoja.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Elrohir
Viestit: 1569
Liittynyt: Ti 24.08.2004 19:16
Paikkakunta: Helsinki (=Suomen Los Angeles)

Viesti Kirjoittaja Elrohir »

Olinkin juuri noin suunnitellut, että kaaos marsut hoitavat lähiksen ja petturi posse istuu ja ampuu, mutta mukavaa myös, että Defilerin saa mukaan (stateista en tiedä, mutta vaikuttaa vaan liian hienolta).

Oberonille:Taitaa tuo sääntökirja jopa päästä ostetut -listan top 3:een ;)
Loppiainen hyvin, kaikki hyvin
Avatar
pikkupoika
Viestit: 624
Liittynyt: Ke 06.04.2005 20:02
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja pikkupoika »

Mitä tämä LatD lyhenne tarkoittaa?
Pitäisi lopettaa se itseleen valehtelu
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

The Lost and the Damned.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Perusteet”