"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Blood Bowl tiimi PlayBoys

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Pesis
Viestit: 980
Liittynyt: Ke 20.10.2004 18:49
Paikkakunta: Kuopio

Blood Bowl tiimi PlayBoys

Viesti Kirjoittaja Pesis »

Parin viikon epäaktiivisen konffauksen ja maalauksen tuloksena sain viimeinkin tiimini kuosiin. Ukot ovat periaatteessa wippejä koska naamoja niille ei ole vielä maalattu ja basetkin ovat flokkaamatta. Ihosta yritin saada lihaksikkaamman näköistä vahvoilla väreillä ja siitä nyt haluaisinkin rakentavaa palautetta. Kaikki ideat kasvojen maalaamiseen ja muuhunkin ovat enemmän kuin tervetulleita. Huomatkaa numero 9 hieno logo pelipaidassa ;) . Sitten itse kuviin:

http://photobucket.com/albums/e89/Pesis/Blood%20Bowl/

Kuvat ovat vähän kehnoja, mutta figujen valmistuttua lupaan ottaa parempia.
Avatar
Massiivinen
Viestit: 377
Liittynyt: Ti 11.01.2005 18:18

Viesti Kirjoittaja Massiivinen »

Idea hieno, toteutus syvältä. Maalit ovat epätasaisia logot ihan suttuisa, kuten koko figutkin.
Mmmmm.... Varustepornoa...... Gearia kaikille!
Pesis
Viestit: 980
Liittynyt: Ke 20.10.2004 18:49
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Pesis »

Mikäköhän tuohon suttuisuuteen auttaisi? Vai onko mitään enää tehtävissä? Pari kolmee pelaajaa on vielä maalaamatta niin mitäs niihin pitäs tehdä eri tavalla että sais tuon suttuisuuden pois? Ohentaa maaleja vedellä, vai?
Avatar
Gitsnik
Viestit: 215
Liittynyt: Pe 18.02.2005 13:51
Paikkakunta: Mouhijärvi

Viesti Kirjoittaja Gitsnik »

ohenna maaleja ja laita pri ohutta kerrosta niin saat sileän ja peittävän pinnan ;)
ps.noi tehty jostai cadianeista ?
zezuz
Viestit: 238
Liittynyt: Pe 07.10.2005 22:02
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja zezuz »

PezMo kirjoitti:Mikäköhän tuohon suttuisuuteen auttaisi? Vai onko mitään enää tehtävissä? Pari kolmee pelaajaa on vielä maalaamatta niin mitäs niihin pitäs tehdä eri tavalla että sais tuon suttuisuuden pois? Ohentaa maaleja vedellä, vai?
On tehtävissä. Laita ämpäriin vettä ja mäntysuopaa, sitten laitat figut sinne lillumaan 2 viikoksi ja sen jälkeen otat ne pois, ja hinkutat vaikka hammasharjalla ja sitten suosittelisin myymään/maalaamaan uudestaan nuot.
i'm back !
Pesis
Viestit: 980
Liittynyt: Ke 20.10.2004 18:49
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Pesis »

Ne on tehty catachanien, empiren militioitten ja kaoksen maradeurien osista. Yksi on tehty cadianista. olkasuojat on tehty greenstuffista.
Maaleja en viitsi rueta poistamaan, pelipöydällehän nuo ovat menossa.
Olisikos jotain niksiä millä saada tuo paksu kerros ohuemman näköiseksi tai sileämmäksi? Kommentoikaas konvertointiakin.
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Jo kommentoineille: vähän reenausta palautteen antamisesta, jookos. Muuten saattaa tulla kumma mieliteko viskata väkeä aition puolelle.

Lähinnä kannattaa opetella rauhallista kerrosten lisäämistä. Esimerkiksi ihosta näyttää paistavan musta pohjamaali läpi. Jotta näin ei kävisi, on syytä tehdä pari kattavaa välikerrosta esimerkiksi ruskean kautta ennen kuin siirtyy itse ihonväriin. Siirtyminen tummista väreistä suoraan vaaleimpiin aiheuttaa ongelmia maalin peittävyyden kanssa. Jos tällaisen tempun yrittää tehdä kerralla, tuloksena on joko liian paksu kerros tai vajavainen peitto.

Lisäksi tarkkuutta on syytä parantaa. Esimerkiksi tässä oikealla valkoista esiintyy myös saappaiden puolella, jossa kuuluisi olla vain varjo. Numeroista saa terävämpiä niin, että itse numeron maalaamisen jälkeen korjaa ne takaisin taustan värillä rajaten. Viivan palauttaminen ulkoapäin "rajaan nojaten" on helpompaa kuin täysin suoran, ohuen viivan teko käsivaralta. Usein joutuu tekemään vähän molempia useampaan otteeseen. Tässäkään ei pidä hätiköidä tai maalista alkaa kertyä harjanteita eniten korjattuihin kohtiin.

Ensimmäinen tavoite maalauksessa on yleensä nimenomaan tasaisten pintojen aikaansaanti ja pitäminen omalla puolellaan. Näitä kannattaa harjoitella kunnes sujuu. Sitten voikin ruveta miettimään monenmoisia hienouksia.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”