"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Coldnight Strife

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Draktaron
Viestit: 1319
Liittynyt: La 25.03.2006 16:00

Coldnight Strife

Viesti Kirjoittaja Draktaron »

Elikkäs edellinen väriteema ei loppujen lopuksi itseänikään miellyttänyt, joten aloin väsäämään uutta. Nyt työ on tuottanut hedelmää ja jäätävät Tyranidini ovat valmiina. Tässä on ensimmäinen näytekappale, muut 9 seuraavat perässä viikon aikana, Hive Tyrant loppu tai ensiviikosta. ;)
Aikaa meni about 3h:

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Hännässä blend, + highlightit.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Siinä se, otinpa kerrankin tarpeeksi kuvia. ;)
Ainiin ja figussa ei muuten mikään kiillä, kaikki on maalattu. Maalit: Blue Ink, Flesh Wash, Bleached Bone, Skull White, Chaos Black, Enchanced Blue. Kuvathan on siis napsittu kohtuu läheltä, kauempaa ( sekä läheltä katsottuna, mutta silmin eikä surkean kamerani lävitse...) ovat värit ja sävyt vähän smoothimmat. Kamera tykkää tehdä rakeita kuvaan.

Myös Zoanthrope on listassa, jonka aivokalvoon minulla on suunnitteilla ihan ikioma salainen "läpinäkyvä-aivokalvo" projekti. :)

Edit: Väriteemasta itse pidän ja mietin sitä todella kauan. Olisin voinut tehdä vaikka 500 blendiä kuten hännässä, 500 eri värillä, mutta tästä pidän eniten itse. Ja minuahan oman armeijani pitää ennenkaikkea miellyttäkin, samoin muiden heitä itseään. Muistakaa olla itsellenne uskollisia! ;)
Viimeksi muokannut Draktaron, Ke 26.04.2006 21:09. Yhteensä muokattu 6 kertaa.
Avatar
pikkupoika
Viestit: 624
Liittynyt: Ke 06.04.2005 20:02
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja pikkupoika »

tykkään tästä paljon enemmän, kuin edelliestä, maalauskin on hyvin onnistunutta, en malta odottaa sinun nidien kokonaissuden näkemistä
Pitäisi lopettaa se itseleen valehtelu
Avatar
Agony
Viestit: 128
Liittynyt: La 08.04.2006 18:12
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Agony »

Hieno on, osaat kyllä maalata, mutta väriteema ehkä hieman tylsä minun makuuni. Sininen on kyllä kiva, mutta jotain muutakin väriä voisi kokeilla lisätä. Mutta jos itseäsi miellyttää, niin mikäs siinä. Odotan innolla Hive Tyrantia.
Avatar
Teonanacatl
Viestit: 2035
Liittynyt: Su 26.01.2003 19:10
Paikkakunta: Joensuu, "fluffipelaajien luvattu karkkimaa"

Viesti Kirjoittaja Teonanacatl »

Hieno maalaus, mutta väriteema turhan yksinkertainen. Kokeile vaikka violettia tai jotain sinisen kaveriksi.
"Kuunnelkaa lapset Teonanacatlia, joka tietää asiasta
hieman kauemmin pelanneena..."
- Illumina
"Teonanacatl ounaa."
- Usermaatra
"Något sagt i latin låter djupt."
-Trad.
Avatar
Swarmp
Viestit: 1428
Liittynyt: Su 26.02.2006 17:56
Paikkakunta: Karstula

Viesti Kirjoittaja Swarmp »

hienoja on..ja haluan todellakin nähdä sen sun aivokalvo projektisi...
se on varmaan alienin hiano..:D
Et Imperator Invocato Diabolus Daemonica Exorcism !

viewtopic.php?f=4&t=107359
Avatar
In Flames
Viestit: 37
Liittynyt: Pe 23.09.2005 21:12
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja In Flames »

Hienoa jälkeä, mutta se näyttää vähän "jäätyneeltä patsaalta"
Valkoiset silmäyt kai tekevät sen... Silmiin enemmän eloa...
Muuten kyllä varsin kaunis Tyranni
Tärkeintä on voitto.
Draktaron
Viestit: 1319
Liittynyt: La 25.03.2006 16:00

Viesti Kirjoittaja Draktaron »

Jäätävyys oli tässä tavoitekkin. Valkoiset silmät ovat ne joista itse eniten pidän, jos lisäisin iirikset niin... voisi olla aika hauskaa jälkeä. :)
Avatar
mauno
Valvoja
Viestit: 709
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:47
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja mauno »

Voihan vitsi...vielä tuolle sais jotenkin hengityksen huurtumaan ;). Tosi hieno. Just voi tunnelmoida kuinka täysikuu paistaa ja on ensimmäiset pakkaset. Ei vielä lunta maassa. Kaartilainen näkee kuinka kivikko kaukana näyttäisi vartiopaikalta katsoen kuunvalossa liikkuvan, mutta kauhukseen huomaakin katsovansa tyranidia joka on tulossa kohti. Yksinään ne eivät liiku. Ajatus siitä vain lisää paniikkia. Täytyy hälyyttää äkkiä muut hereille! Tommosille kuin vielä olisi samanlaista väritystä noudattava synkkä maasto.
Avatar
Finklestein
Viestit: 581
Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Finklestein »

Ttämä on taas näitä figuja jotka pitäisi ehdottomasti nähdä IRL... kuvan figu kun näyttää todella ropoisesti maalatulta drybrushatulta, ei oikein miellytä silmää IMO. Väriteemaa pidän ehkä hieman tylsänä. Itse en jaksaisi katsella tuon väristä armeijaa pelipöydällä. Kartan nääs kaikkea sinistä ;). Mutta jos ite tykkäät niin mikäs siinä.
"mul on pieni marine armeija jos on ; vast 10 marinee ja 1 tankki" -nöhö
hmmm..
Viestit: 365
Liittynyt: La 21.01.2006 19:52

Viesti Kirjoittaja hmmm.. »

Hieno figu!mutta en pidä pohjasta
Draktaron
Viestit: 1319
Liittynyt: La 25.03.2006 16:00

Viesti Kirjoittaja Draktaron »

Mauno, tuo kuvaus oli --juuri-- se mitä hain, kuunvaloa myöten! Hyvin telepatisoitu. :) Sain itseasiassa tuosta inspiraation ottaa shotti koko armeijasta jonkinlaisessa pakkasyö dioraamassa. Next up, Hive Tyrant ja Sky-Earth-NMM aivokalvo. :)

Basesta sen verran, että se on kyllä yksinkertainen. Mutta troopeille en jaksa baseja paljon väsäillä. Tyrantille suunnittelin paria liiskattua ja lävistettyä muun armeijan edustajaa. Zoanthropelle jonkinlainen psyykkinen päänräjäytys baseen olisi poikaa. Katsotaan mitä syntyy.
Kuten mainittu, jo 2 kertaa, teema on mietitty ja itse pidän siitä. Ja en missään nimessä väitä että olisin parempi kuin kuka tahansa muu, teen ainoastaan parhaani. Muutin nimen hieman kuvaavammaksi. ;)
Figuurini teen niin että niistä huokuu jotain, kuten nyt kylmyys ja pimeys. En maalaa figuja tavallisin joka valon ja paikan sävyin. Armeijallani on aina sanoma.
Viimeksi muokannut Draktaron, To 27.04.2006 07:47. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
white dwarf
Viestit: 76
Liittynyt: Ke 05.10.2005 14:15
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja white dwarf »

Siististi maalattu ja hyvä väriteema. Tosin mielestäni jokin tehoste väri olisi poikaa.
Minun oikeus on ottaa kaikki mikä minulle kuuluu...

T. Rautianen&Trio Niskalaukaus
juhiss
Viestit: 89
Liittynyt: Pe 24.02.2006 19:09

sininen

Viesti Kirjoittaja juhiss »

en voi muuta sanoa kuin että se on sininen
Avatar
Tom_Gore
Viestit: 1424
Liittynyt: Ma 25.10.2004 12:33
Paikkakunta: Tampere (Annala)

Viesti Kirjoittaja Tom_Gore »

Edellinen versio oli huomattavasti mielenkiintoisempi. Tämä on vain sininen. Eli jättää kaipaamaan enemmän kontrastia. Esim. valkoisia yksityiskohtia tmv.
This world is not so vast that it could conceal the bones of my enemies. Instead I will pile them so high even their gods weep at the sight.
- Lord Assassin Morghoul
Avatar
Agony
Viestit: 128
Liittynyt: La 08.04.2006 18:12
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Agony »

Minorith kirjoitti:Figuurini teen niin että niistä huokuu jotain, kuten nyt kylmyys ja pimeys. En maalaa figuja tavallisin joka valon ja paikan sävyin. Armeijallani on aina sanoma.
Kylläpä puhuit kauniisti.

Näin tarkemmin ajateltuna tuo väriteema sopii loistavasti siihen kylmyyteen ja pimeyteen, jota ajat takaa. Aiotko tehdä maastoakin sama mielessä, kuten Mauno totesi? Voisi vastustajalla tulla kylmät väreet, jos pelaisitte noilla figuilla keskiyöllä täysikuun valossa.

Ja hännän blendi on kyllä hieno, äläkä missään nimessä maalaa iiriksiä. Nuo kokovalkoiset sopivat hienosti.
Avatar
guifugi
Viestit: 83
Liittynyt: Pe 03.02.2006 14:44
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja guifugi »

hieno sininen
Draktaron
Viestit: 1319
Liittynyt: La 25.03.2006 16:00

Viesti Kirjoittaja Draktaron »

Pelaamme yleensä fantsussa joten tuskinpa maastoa rakentelen, siellä on kyllä yksi synkkä pelipöytä. Tosin tuon dioraman josta mainitsin voisi kyllä tehdä.
Viimeksi muokannut Draktaron, Ke 26.04.2006 16:03. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Anaheim
Viestit: 3284
Liittynyt: Pe 21.01.2005 10:44
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Anaheim »

todella upea,näyttää siltä että sillä olisi kylmä!!Upeaa jälkeä,ja ihonvärikin kertoo siitä että jää on laskeutunut iholle,jokin vaan saa näyttämään siltä että pinnalle satanut lumi on sulanut ja jättänyt vesipisaroita,upea ;)
jatka samaa rataa!
Reiklander
Viestit: 34
Liittynyt: Su 09.04.2006 15:43
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Reiklander »

mahtavia figuja ! Paljon parempi väri kuin se games workshopin tylsä
purppura
Avatar
Juicide
Viestit: 205
Liittynyt: Ma 21.02.2005 11:24
Paikkakunta: Vääksy

Viesti Kirjoittaja Juicide »

Todella nätin näköistä! Ainoa joka jäi vähän haittaamaan on tuo ase, se on turhan vaalea muuhun figuun verrattuna mutta on se toki hyvä että se erottuu muusta figusta. Voisit kyllä kokeilla jotain muuta väriä sinisen kaveriksi
Mitä aika on ?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”