Blackstone ei muuten vaan ole pisteidensä väärti. Kerää helposti osumaa ja on hyvin altis attack crafteille. Lisäksi vehje harvoin "eksyy mukaan", vaan säästäisin sitä kyllä mieluummin skenaarioihin kuin points matcheihin.Róbó-Tónó kirjoitti: Ehkä vähän nillitystä, mutta Necronien gaus particle whip hyvin heitettynä ei välitä, ja ei myöskään Kaamos, jos on jotenki mukaan eksynyt Blackrock fortress. ;)
BFGtä aloittelen lähiaikoina
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
- Terminator Sergeant
- Viestit: 1974
- Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
- Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen
ja blackstone fortress maksaakin vain 750 pistettä että onpahan noita isoja aluksia minullakin vähän enemmän siinä vaiheessa. Ei kai kukaan älyllinen ihminen osta blackstone fortressia 1265 pisteen peliin?
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
- Carl Sagan
- Farseer of Biel-tan
- Viestit: 180
- Liittynyt: Ma 01.05.2006 14:33
- Paikkakunta: vantaan warp (rekola)
- dead flesh penalty
- Viestit: 1453
- Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
- Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.
Ohimennen tuli mieleen että ovatkohan Mongoose Publishingin Babylon 5 alukset jotakuinkin samaa skaalaa kuin BFG? Muutamat sarjan alukset olisivat nimittäin ulkonäkönsä puolesta aivan mahtavaa pohjaa Necronaluksille. Muutenkin B5-sarjoissa on kaikkea hienoa, kuten hävittäjiä.hyytelöperuna kirjoitti:
Necronit ovat mielenkiintoinen laivasto ja vaatii taitoa. Viralliset figut vain ovat rumia kuin synti, mutta itehhän noita helposti askartelee.
Silloin aikanaan, kun noita fantsussakin oli myytävänä, ne tuntuivat tuhottoman kalliilta. Nykyään olisivat varmaan ilmaisia
. Ne B5 figut olivat muistaakseni aika pieniä, jos en aivan väärin muista. Varmaan niistä tukkaolentojen aluksista tulisi hyviä necron escortteja.
Luumumehu on soturien juomaa
- dead flesh penalty
- Viestit: 1453
- Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
- Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.
Käsittääkseni noiden B5 Wars -purnukoiden mitä Mongoose myy ACtA:iin pitäisi olla "alkuperäinen B5 Wars" -skaalaa, jossa isoimmat härvelit on jopa ISOMPIA kuin BFG:n battleshipit, ei suinkaan pienempiä. AOG ehti julkaista aikanakin osasta B5 Wars -aluksia myös fleet scale -skaalaiset versiot, jotka kuten termi antaa ymmärtää, ovat vastavuoroisesti selvästi pienempiä kuin BFG:n vastaavan luokan alukset.
Edellä oleva ei kuitenkaan koske ACtA:n hävittäjiä, ne nimittäin puolestaan ovat tuosta AOG:n B5 fleet action scale -sarjasta. Mikä on sikäli positiivista, että tällain Starfury ei ole suinkaan kooltaan about puolta Omegasta (vaikka on ne silti edelleen "liian isoja", tietenkin)...
Tämän voi (ja tietysti kannattaakin) tarkistaa muualta, jos haluaa.
Edellä oleva ei kuitenkaan koske ACtA:n hävittäjiä, ne nimittäin puolestaan ovat tuosta AOG:n B5 fleet action scale -sarjasta. Mikä on sikäli positiivista, että tällain Starfury ei ole suinkaan kooltaan about puolta Omegasta (vaikka on ne silti edelleen "liian isoja", tietenkin)...
Tämän voi (ja tietysti kannattaakin) tarkistaa muualta, jos haluaa.
HeRoS: tauolla ainakin toistaiseksi
- dead flesh penalty
- Viestit: 1453
- Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
- Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.
Pelattiin Term. Sergeantin kanssa yksi testipeli tuolle listalle, ja allekirjoitan tosiaan tuon kestopuolen.tneva82 kirjoitti:Kallis mutta kestaa ku piru. Tuo 6 "kilpea" on jo aika ikava ominaisuus. 7+ osumaa tarvitaan ennenkuin saa yhtaan vahinkoa aikaan vuorossa. Tuohon pitaa keskittaa tulta oikein kunnolla ja omaa enemman osumapisteita kuin muiden taistelualukset...Farseer of Biel-tan kirjoitti:Vaikka en gothicista tiedä(vielä) paljon mitään, mutta tuo Tyfon on aika kallis.
Ja hive aluksia ei parane menettaa tyranid laivastossa.
6 vuoron non-stop-pommituksen jälkeen hirviö oli vielä hengissä vaikka pariin otteeseen pääsin keskittämään koko eldar-laivaston jakamattoman huomion siihen. 7-9 pulselancen, n.20 patterin ja tusinan torpedon jäljiltä se vaan jatkoi etenemistä. Parin tällaisen ryöpytyksen jäljiltä se sentään rampautui, mutta nidien kilpien pysyessä tällöinkin pystyssä se pysyi elossa pelin loppuun saakka. Brace for Impact tekee Tyfonista myös aika rasittavan. Todella tuli karjuttua useaan otteeseen että ''DIE DIE DIE''
Varsinaisen pelin (6 vuoroa) jälkeen mentiin kokeilumielessä jatkoajalle katsomaan kuoleeko otus ikinä. No, kyllähän se kuoli, mutta vei mukanaan ennen sitä useampia laivoja. Peliseurueessa herätti melkoista hilpeyttä rampaa hirviötä seuraava valtava blast markervana (noin puolen kentän mittainen!) jonka takaa-ajajien tuli nostatti kilpiin törmätessään.
Yleensä ottaen tuo lippulaiva on juuri mitä on, eli hirviö. Toisaalta muu laivasto kuolee niin helposti ympäriltä että se jää turhan herkästi yksin, mikä ei ole hyvä.
Krakenien kesto yllätti minut täysin, ja ne näyttävät olevan aika käyttökelpoista materiaalia.
Tyranidit hävisivät pelimme totaalisesti, mikä voi kyllä olla vain huono match-up. Eldarit pääsevät ampumaan sitä mitä haluavat, ja liukenevat sitten paikalta haavoittumatta.
Niin, kyllähän shieldeista läpi menee yli kallis Inqusitorin aluksen Divine Sanctionion Apocalypse lance.The Captain kirjoitti:Blackstone ei muuten vaan ole pisteidensä väärti. Kerää helposti osumaa ja on hyvin altis attack crafteille. Lisäksi vehje harvoin "eksyy mukaan", vaan säästäisin sitä kyllä mieluummin skenaarioihin kuin points matcheihin.Róbó-Tónó kirjoitti: Ehkä vähän nillitystä, mutta Necronien gaus particle whip hyvin heitettynä ei välitä, ja ei myöskään Kaamos, jos on jotenki mukaan eksynyt Blackrock fortress.
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
-
hyytelöperuna
Nidit ovat heikoilla eldarien nopeutta vastaan. Parasta onkin ottaa vain hemmetisti pyroacidia (critical fire on omiaan tuhoamaan heikot alukset). Odottaa sopivaa hetkeä iske, tekee All Ahead Full ja acidia niskaan niin että paukkuu. Yrittää pyörittää eldarien alukset lähelle pöydän reunaa sekä sinun laivastosi väliin, niin on hyvissä asemissa.dead flesh penalty kirjoitti:
Tyranidit hävisivät pelimme totaalisesti, mikä voi kyllä olla vain huono match-up. Eldarit pääsevät ampumaan sitä mitä haluavat, ja liukenevat sitten paikalta haavoittumatta.
- Terminator Sergeant
- Viestit: 1974
- Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
- Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen
Turpaanhan siinä tosiaankin tuli ja kovaa. Mutta, seuraavalla kerralla unohdan torpedot, ja otan vain helkkaristi pyroacidia, sekun oli tehokkain juttu koko pelissä
'
Ja tyfon tulee takaisin!
Ja tyfon tulee takaisin!
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
- Carl Sagan
Hetkeksi vielä palaisin tähän asiaan, kun sain kaivettua asiaan (siis avaruusaluspeleihin) pyhittäytyneeltä foorumilta tämmöistä tietoa:Huru-ukko kirjoitti:Ne B5 figut olivat muistaakseni aika pieniä, jos en aivan väärin muista
Eli lyhyesti sanoen, aivan varmasti riittää ACtA:n isompien purnukoiden koot BFG:n aluksien rinnalla, elleipä mene vähän ylikin. Mutta jos sitä Necron-käyttöä funtsii niin eipä se tietysti haittaa, jos ammoisen superrodun härpäkät on vähän isompia kuin kuolevaisten. Tietenkään näin ei TARVITSISI olla, itseasiassa päin vastoin, mutta kun Necroneilla ei nähtävästi ole edes kikkeleitä, niin jollainhan niiden pitää päteäComparison shots I cannot do, but twith the aid of my measuring stick:
BFG:
Sword Frigate: 48mm long, 12mm wide (at its widest), 16mm high (at its highest)
Tyrant Cruiser: 100mm long (including ram) 36mm wide (at widest point), 45mm high
Ork Kroozer: 67mm long, 30mm wide, 36mm high
Dark Eldar Corsair: 53mm long, 24mm wide 26mm tall
by comparison
Hyperion cruiser: 76mm long, 18mm wide 27mm tall
Olympus corvette: 73mm long, 45mm wide (including stickey out bits) 2mm tall
Vorchan: 48mm long, 55mm wide, 37mm tall
Mograth frigate:44mm long, 47mm wide, 6mm tall
In general the hyperion fits in okay with the Imperial cruiser but everything else looks massive. This is particularly true of the ACTA flatter ships like the Mograth. The internal consistency of the ACTA ships is very iffy because ships are only to scale within each of the old B5wars classes (Capital, HCV, MCV and fighetr) so the Vorchan and Olympus (HCVs) are to scale with each other but both are much chunkier than the Hyperion which is a capital ship)
Itse melkein käyttäisin Narnien aluksia, jos tuommoista keikausta ajattelisin tehdä. Ne on semmosia vähän monoliittimaisia. Kova jätkä vielä askartelisi niistä "pystysuuntaisia" vähän niinkuin Nostromo oli Alienissa.
HeRoS: tauolla ainakin toistaiseksi
Eek! Tuohan kuulostaa karmeammalta kuin olin kuvitellut pahimmissa teorioissanikaan. Eldarien tulivoima kun osaa olla varsin...Hilpea.dead flesh penalty kirjoitti:vaikka pariin otteeseen pääsin keskittämään koko eldar-laivaston jakamattoman huomion siihen.
Peliseurueessa herätti melkoista hilpeyttä rampaa hirviötä seuraava valtava blast markervana (noin puolen kentän mittainen!) jonka takaa-ajajien tuli nostatti kilpiin törmätessään.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
- Farseer of Biel-tan
- Viestit: 180
- Liittynyt: Ma 01.05.2006 14:33
- Paikkakunta: vantaan warp (rekola)
Just kuinka iso kenttä teillä oli, jos teillä oli semmoinen n.2metrin kenttä joten 1m mittainen blast vana on varmaan varsin hilpeä näkydead flesh penalty kirjoitti: Varsinaisen pelin (6 vuoroa) jälkeen mentiin kokeilumielessä jatkoajalle katsomaan kuoleeko otus ikinä. No, kyllähän se kuoli, mutta vei mukanaan ennen sitä useampia laivoja. Peliseurueessa herätti melkoista hilpeyttä rampaa hirviötä seuraava valtava blast markervana (noin puolen kentän mittainen!) jonka takaa-ajajien tuli nostatti kilpiin törmätessään.
ÄÄÄ... Ei tuu mitää mielee
- Farseer of Biel-tan
- Viestit: 180
- Liittynyt: Ma 01.05.2006 14:33
- Paikkakunta: vantaan warp (rekola)
Itse muistan yhden pelin elavasti missa iski "hauska" ketjureaktio. Despoiler tuhoutui ja iski warppimoottorin hajoaminen tms siita taulukosta(PALJON blast markkereita). Seuranneesta rajahdysaallosta vieressa ollut kaaos cruiseri joka oli pahasti vahingoittunut rajahti ja...Sama tulos.Róbó-Tónó kirjoitti:Muistan kun kerran puokeissa oli BFG maratooni, ja yksi nelinpeli (chaos vs. imperium) kesti joku 8 tuntia. 3 tunnin jälkeen ulkopuolinen ei enää erottanut mitään sen blast helvetin jälkeen.
Tuossa vaiheessa meilta loppui blast markkerit kun kentalle ilmestyi pahuksenmoinen kasa blast markkereita kertaheitolla.
Ei ollut kivaa kolmannella aluksella joka ajautui pakosta(epaonnistui command heitossa kun yritti pysayttaa alusta) keskelle BM sumaa ensi kierroksella. Kilvet alhaalla automaattisesti
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
- Terminator Sergeant
- Viestit: 1974
- Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
- Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen
humm, huomasinpahan tässä että noille krakeneille (6+ armoria ja ikuinen brace for impact, jau!) saa fp 6 pyroacid batteryt ja ekstra damagepojon, eikä koko alus maksa kuin 50 pistettä.
Ja jos joskus huvittaa pelailla tuolla vanguard fleetillä, niin näistä voi koota koko armeijansa. Kuolkaa avaruushaltiahintit!
Ja jos joskus huvittaa pelailla tuolla vanguard fleetillä, niin näistä voi koota koko armeijansa. Kuolkaa avaruushaltiahintit!
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
- Carl Sagan