"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

lizardmen vai skaven

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
tyranid boy
Viestit: 45
Liittynyt: To 20.07.2006 13:54
Paikkakunta: helsinki

lizardmen vai skaven

Viesti Kirjoittaja tyranid boy »

nii elikkä ehdotuksiaettä kumpi kannataa aloitaa ja kumpi on helpomi kun en oikeen ole mikään mestari
kiitos
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Kummista figuista pidät enemmän? Armeijat ovat kuitenkin sen verran tasapainoisia että kyllä kaikilla pärjää. Mutta käyn silti vaihtoehtojasi läpi:

Lizardmen:

+ Kestävät ja rohkeat perusmiehet
+ Magia on todella kovaa
+ Saurusten sankarit hakkaavat vähän kaikkia
+ Skinkit
+ Helppo aloittelijalle

- Pitkän kantaman ammunta puuttuu, vaikkakin myrkkynuolet ja tikat ovat edelleen pelin parhaimpia
- Sunteellisen vähän erilaisia maagisia itemeitä muihin rotuihin nähden
- ... eikä yksiköitäkään mitenkään liikaa ole


Skaven:

+ Massaa riittää
+ Taikominen on ilkeää
+ Ammunta on varsin tehokasta

- Kirja nerffattu uuden editionin myötä
- Armeija voi olla tylsä koota, ja varsinkin maalata
- Kaikki pamahtaa käsiin
Peril of Warp
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

Skaven:
- Kaikki pamahtaa käsiin
Tosimiehille, hulluille, huumoripelaajille ja muutenkin ei-niin-vakavamielisille tämäkin on vain plussaa...

Lizardmen, aka Lissut:

+Kovat perusyksiköt. Saurukset ovat lähes pelottomia ja todella tappavia lähitaistelijoita, tosin pelkkiin sauruksiin pohjautuva armeija on melko harvalukuinen. Skinkit tuovat halpaa massaa ja kaukotaistelua armeijaan.

+Slann on pelin paras yksittäinen maagi, joka voi valita loitsujaan useammasta kuin yhdestä loresta. Nappi vaan on melko kallis pisteissä.

+Saurussankarit todellakin mättävät vähän kaikkea.

+Dinot. kukapa niistä ei tykkäisi?

-Harvalukuisuus. Slann ja saurusblokit äityvät helposti niin kalliiksi että armeijasta saattaapi tulla hiukan pieni.

-Pitkän matkan ammunan puute. Tähän tarkoitettuja sotakoneitakaan ei ole kuin yksi ja sekin on lähistelyyn tarkoitetun dinon selässä.

-Slannin kupsahdettua (hyvin harvinaista, mutta silti) magiapuolustus ja -hyökkäys ottaa omalla puolella lukua ja kovaa. Skink priestit eivät ole mitään maan parhaita maageja.

-Taikaesineet. Vaikka joukossa on todella voimakkaita esineitä, niin niiden vähyys ja (joidenkin kohdalla) huonous voivat haitata.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”