"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

High ground ja riviboonuksista

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Rausku
Viestit: 347
Liittynyt: La 02.12.2006 18:10
Paikkakunta: Riihimäki

High ground ja riviboonuksista

Viesti Kirjoittaja Rausku »

Saako tämän high ground plussan jos vihollinen hyökkää kukkulan päällä olevaan yksikkööni, mutta silloin vihollinenkin pääsee kokonaan tai osittain kukkulalle? Vai saako tämän vain silloin kun olen yksin kukkulalla ja vihollinen alhaalla?

Jos vihollisella on 3 riviä ja hyökkäyksessä tuhoan niistä 2, niin saako vihollinen silti ne kolmen rivin bonuksen siinä closecombat vuorolla?
Ostetaan Vostroyan Firstborneja ja Rough Ridereita! Pistä YV:tä!!!
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Re: High ground ja riviboonuksista

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Rausku kirjoitti:Saako tämän high ground plussan jos vihollinen hyökkää kukkulan päällä olevaan yksikkööni, mutta silloin vihollinenkin pääsee kokonaan tai osittain kukkulalle? Vai saako tämän vain silloin kun olen yksin kukkulalla ja vihollinen alhaalla?
Higher ground ei ole ihan selkeästi kirjoitettu, siinä nimittäin sanotaan että bonukseen saa "jos taistelee korkeammalla". Itse tulkitsen tämän niin, että saat bonuksen, jos sinun taisteleva rivi on kokonaan kukkulalla, mutta vihollisen ei.
Sääntökirja s. 38 kirjoitti:If you are fighting from a higher position than your enemy, for example, your troops are occupying the crest of a hill, then you may add a +1 bonus.
Rausku kirjoitti:Jos vihollisella on 3 riviä ja hyökkäyksessä tuhoan niistä 2, niin saako vihollinen silti ne kolmen rivin bonuksen siinä closecombat vuorolla?
Kyseisellä vuorolla kyllä, seuraavalla ei. Riviboonus on ainoa combat result modifier, joka lasketaan joka rundilla ennen kuin yksikään modeli hyökkää. Lisätietoa sivulla 38:

Sääntökirja s. 38 kirjoitti:If your units formation is at least five models wide, you may claim a bonus of +1 for each rank behind the first that the unit had at the start of that combat turn, up to a maximum of +3.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Rausku
Viestit: 347
Liittynyt: La 02.12.2006 18:10
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja Rausku »

Kiitos tuo selvensi asioita
Ostetaan Vostroyan Firstborneja ja Rough Ridereita! Pistä YV:tä!!!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”