"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Dark Elves 2k

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Hevi
Viestit: 182
Liittynyt: Su 19.09.2004 18:38
Paikkakunta: Lieto

Dark Elves 2k

Viesti Kirjoittaja Hevi »

Lord:

Highborn: 558
-Gauntlet of Power
-Crown of Black Iron
-H. Armour, Sea Dragon Cloak, Shield
-Black Dragon
Tappaa talossa ja puutarhassa. Warrublokit on alasin, tämä kaveri vasara. Lentämällä pääsee myös hakemaan kaikki ikävät anvilit ja 400pts arkkimaagit pois. Rakastaa syödä ylihintaisia ratsuväkiblokkeja.

Heroes:

Sorceress: 140

-2*rulla
Rullakuski

Noble: 153
-Cold One
-Seal of Ghrond
-Sword of Might
-Shield, Heavy Armor, Sea Dragon Cloak, Shield
Knihtien kaveriksi lisätehoa tuomaan.

Core:

20 Warriors: 185
-Shield
-Full Command

20 Warriors: 185
-Shield
-Full Command
Alasin, ottaa iskua vastaan, ja on halvanpuoleinen staattinen resokasa haltiaksi.

11 Warriors: 137
-Shield
-RxB
-Musician
Ampuu kaikki fast cavalryt ja lentäjät jotka tulevat sotakoneistolle uhittelemaan.

5 Dark Riders: 127
-RxB
-Musician
Vahtii warrujen flankkejä ja metsästää siinä sivussa puskamaagit ja sotakoneet.

Special:

5 Cold One Knights: 215
-Full Command
-Warbanner
Iskuvoimaa, päräyttää warrujen avuksi tai menee kärryn kanssa läpi jalkaväestä kuin kuuma veitsi voista

Cold One Chariot: 97
-Spears
Joko tukee flank chargella warruja tai puskee nihtien kanssa yksin.

Rare:

2 Reaper Bolt Thrower: 200
Tjaa, nämä tekevät sitä mitä parhaiten osaavat ;)

Total: 1997

Dispel Dice: 4+2 rullaa
Power Dice: 3
Figuja: 72

Siinäpä se, kommenttia kiitos.
PistolGripPump
Viestit: 391
Liittynyt: Ma 05.03.2007 08:34

Re: Dark Elves 2k

Viesti Kirjoittaja PistolGripPump »

Tuossa mietin, että mitenkähän tuo noble toimisi chariotissa. Siihen saisi Ld9 torjumaan stupidityä ja US5:n flankkiin. Cold one knighteilla on muistaakseni ld9 ilman nobleakian. Uusimmassa edikassa mielestäni on ihan kohtalaiset parannukset charrun selviämiseen chariotissa. Hirveän vähän näkyy listoissa charruja charioteissa. Ollaankohan tässä vanhan sääntökirjan vankeja vai edelleenkin toiminta takkuaa.
Avatar
Mahtipakarat
Viestit: 345
Liittynyt: Pe 13.04.2007 12:46

Viesti Kirjoittaja Mahtipakarat »

en suosittele noblen laittoa kärryyn. pienen ammunnan jälkeen jalkamiehenä melko hyödytön. Cold one knighdeille banner of murder niin saavat varmasti sen chargen noble auttaa combat resultissa jo tarpeeksi niin warbanner on vain overkillinä sitten tuo noble pärjää ihan halberdilla, heavy armourilla ja sea dragon cloakillakin siis ainakin jos saa chargen :) sitten toinen asia mikä minua huolestuttaa että riittääkö nuo 20 blokkit dark elf warruja siis että selviääkö ne ehjänä kun jos tulee vähän nuoli sadetta niin ei ole enään täysiä rankkeja suosittelisin niiden lihottamista 25 silloin ne saisivat hieman lisää massaa pisteethän saa kätevästi tuosta kärrystä.

highborn on kiva
PistolGripPump
Viestit: 391
Liittynyt: Ma 05.03.2007 08:34

Viesti Kirjoittaja PistolGripPump »

Mahtipakarat kirjoitti:en suosittele noblen laittoa kärryyn. pienen ammunnan jälkeen jalkamiehenä melko hyödytön. Cold one knighdeille banner of murder niin saavat varmasti sen chargen noble auttaa combat resultissa jo tarpeeksi niin warbanner on vain overkillinä sitten tuo noble pärjää ihan halberdilla, heavy armourilla ja sea dragon cloakillakin siis ainakin jos saa chargen :) sitten toinen asia mikä minua huolestuttaa että riittääkö nuo 20 blokkit dark elf warruja siis että selviääkö ne ehjänä kun jos tulee vähän nuoli sadetta niin ei ole enään täysiä rankkeja suosittelisin niiden lihottamista 25 silloin ne saisivat hieman lisää massaa pisteethän saa kätevästi tuosta kärrystä.

highborn on kiva
Mitenkähän paljon ehtii tulla ammuntaa noble-kärryyn. Epäilisin, että alkuvaiheessa ainakin S6+ tulituksen kohde on ensisijaisesti lohhari-lordi, S4/5 tulituksen kohde knightit. S3 tulituksen kohde taasen warriorien rankit (S3 vastaaan kärryn T5,AS5+/T3,AS0+ ei oikein toimaa). Lisäksi lordikärry jakaa pisteitä pois knihti osastosta (taitaa mennä muuten melko tasan knihtien kanssa). Kai nyt noblella tekee jotain warrioreissa, jos kärry ammutaan pois (esim. LD9, sword of might toimaa edelleen ja AS2+ peruksena melkein joka tilanteessa). Tuosta noblen cold onesta saisi ainakin warruihin sen yhden lisää paniikkia torjumaan. Toisaalta kärryssä mm. +2AS häviää lähitaistelussa pois, ethreal metsästyksessä tuhlaa kärryn attackin ja häviää tuon normikärryäijän pistemäärän.
Avatar
opootti
Viestit: 167
Liittynyt: Su 09.04.2006 17:20
Paikkakunta: Helsingin Jollas (kaupungin vuokrakämppä porhojen keskellä)

Viesti Kirjoittaja opootti »

Lohikäärmeen kaveriksi sopii hyvin bsb-noble. Kärryssä, cold onella tai steedillä. Tärkeintä että sen saa kohtalaisen lähelle lohista. Loppuu turha kiertely ja kaartelu lohiksellakin kun voi reilusti mennä suoraan edestäkin vihollisen blokkeihin kiinni. Edestä blokkiin mennyt lohis saattaa hävitä muutamalla pisteellä, mutta re-roll break testiin auttaa kummasti. Parissa klosiskierroksessa lohis on taas vapaa. Se että se saattaa jäädä hetkeksi viholliseen kiinni suojaa kuitenkin ammunnalta.

Täydet komentoryhmät jokaisella lähitaistelu yksiköllä maksaa paljon. Komentoryhmästä tärkein ja hyödyllisin on mielestäni standard, muita tarvitaan todella harvoin. Warrut 20 kokoisina ovat ok, mutta kalliita myös. 15 ajaisi lähes saman asian halvemmalla.

Noista voisi saada pisteitä häirintäyksiköihin tai bsb:hen
...ja sit siel oli muitakin ja mä ajattelin...
Avatar
Hevi
Viestit: 182
Liittynyt: Su 19.09.2004 18:38
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja Hevi »

Bsb voisi olla ihan kiva idea, mutta itse laittaisin sen warrublokkien taakse etteivät ne juokse karkuun ennen aikojaan. Ja IMO huono idea vähentää warruja entisestään, 15 ammutaan alas niin äkäisesti että kun ne pääsevät closikseen niitä on 5 jäljellä.

Toisaalta voisi suurentaa warrublokit 25 jamppaan, heittää kylmiön pois noblelta ja tehdä siitä bsb:n joka menisi toiseen warrublokkiin. Pisteet revitään vaikka champoista, musikanteista ja rxb warrujen kilvistä.
Avatar
opootti
Viestit: 167
Liittynyt: Su 09.04.2006 17:20
Paikkakunta: Helsingin Jollas (kaupungin vuokrakämppä porhojen keskellä)

Viesti Kirjoittaja opootti »

Ok, jokainen tyylillään. Tämmöisiä ajatuksia heräsi vaan minulle tuosta:

Jos pelkäät että warruista on kymmenen ammuttu pois ennen taisteluun pääsyä, niin eikö lopputulos ole suurin piirtein sama oliko alussa 15 vai 20 heppua? Taisteluun pääsevät viisi tai kymmenen kaveria eivät juurikaan eroa tehoissa toisistaan. Oma ajatus oli että ottaisit jotain yksiköitä joilla häiritä tuota ammuntaa tai tarjota houkuttavampia kohteita ja sillä tavoin saisit todellisuudessa enemmän warruja tappeluun asti.

Bsb:lle kannattaa jättää jokin ratsu. Saisit sen tarvittavaan paikkaan helpommin. Voi olla että haluat varmistaa mieluummin sen ettei vihollinen saa lohiksestasi 658 pistettä kuin että jotkin hassut warriorit jäisivät eloon. Tosiasia on kuitenkin se että sinulla on yksi kallis yksikkö jonka suoriutumisesta on pelin lopputulos hyvin pitkälti kiinni. Lohis joko hallitsee peliä ja takaa sinulle voiton tai sitten kuolee ja sinulta menee kerralla neljäsosa armeijasta ja edessäsi on kova työ kääntää peli edes tasapeliksi
...ja sit siel oli muitakin ja mä ajattelin...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”