"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Onko mahdollista? (örkki asiaa)

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
fläme
Viestit: 13
Liittynyt: Ma 20.11.2006 16:26

Onko mahdollista? (örkki asiaa)

Viesti Kirjoittaja fläme »

Onko mahdollista että esim. 15 örkillä on additional choppa JA shield?
Avatar
Zekta
Viestit: 682
Liittynyt: Ma 22.12.2003 14:30
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zekta »

Jos unittisi on 15 örkin kokoinen (never!) niin kyllä.
Jos armeijasi pisteet riittävät niin kyllä.

En nyt muita esteitä tälle näkisi. Jos kysymyksesi liittyy siihen että voiko unitissa olla kahta aselajia, niin vastaus siihen on että ei. Figun ulkomuodon ei välttämättä ole aina niin väliä (WYSIWYG) mutta sääntöjen mukaan unitissa kaikilla on oltava samat aseet. (joinaavien characterien aseita ei luonnollisesti oteta huomioon.)
fläme
Viestit: 13
Liittynyt: Ma 20.11.2006 16:26

Viesti Kirjoittaja fläme »

Kiitos vastauksesta.
Avatar
Ammusvarasto
Viestit: 255
Liittynyt: To 10.06.2004 17:33
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ammusvarasto »

Ja jos tarkoitit, että voiko kaikille yksikössä oleville heeboille ostaa sekä kilvet että lisäkirveet, niin voi
Avatar
attor
Viestit: 1348
Liittynyt: Ti 20.05.2003 10:33
Paikkakunta: Raisio

Viesti Kirjoittaja attor »

Ammusvarasto kirjoitti:Ja jos tarkoitit, että voiko kaikille yksikössä oleville heeboille ostaa sekä kilvet että lisäkirveet, niin voi
Ja sanotaan nyt vielä että voit vain toista noista käyttää. Eli closiksen alussa valitset käytätkö kilpiä ja choppia vai tupla choppia.
Kun mä kuolen kaikki baneni sä saat
fläme
Viestit: 13
Liittynyt: Ma 20.11.2006 16:26

Viesti Kirjoittaja fläme »

ai voiko niin tehdä, että jos chargean johonkin vihu ryhmään niin voin iskeä kahdella chopalla ja kun he iskevät takaisin voin seivata kilven ja chopan avulla 4+?
Avatar
Teonanacatl
Viestit: 2035
Liittynyt: Su 26.01.2003 19:10
Paikkakunta: Joensuu, "fluffipelaajien luvattu karkkimaa"

Viesti Kirjoittaja Teonanacatl »

fläme kirjoitti:ai voiko niin tehdä, että jos chargean johonkin vihu ryhmään niin voin iskeä kahdella chopalla ja kun he iskevät takaisin voin seivata kilven ja chopan avulla 4+?
Ei, taistelun alussa valitaan aina mitä aseita käytetään ja niitä käytetään koko taistelun loppuun asti. Eli tuossa tapauksessa voit valita joko 2xchoppa tai Choppa + kilpi, mutta et voi vaihtaa sitä taistelun aikana.
"Kuunnelkaa lapset Teonanacatlia, joka tietää asiasta
hieman kauemmin pelanneena..."
- Illumina
"Teonanacatl ounaa."
- Usermaatra
"Något sagt i latin låter djupt."
-Trad.
fläme
Viestit: 13
Liittynyt: Ma 20.11.2006 16:26

Viesti Kirjoittaja fläme »

Ahaa eli niitä ns.pitää vuorotella vuorojen alussa. Jos noin on niin ymmärsin.
Griefbringer
Viestit: 299
Liittynyt: To 12.09.2002 14:17
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Griefbringer »

fläme kirjoitti:Ahaa eli niitä ns.pitää vuorotella vuorojen alussa.
Niitä ei voi vuorotella saman lähitaistelun aikana.

Lähitaistelu voi kestää useita kierroksia (siihen asti kunnes toinen osapuoli pakenee tai tuhoutuu). Jos yksiköllä on useita ase-vaihtoehtoja, valitaan käytetty vaihtoehto taistelun alussa (tavallisesti ensimmäisen lähitaisteluvaiheen alussa, ennen kuin kumpikaan osapuoli lyö), sen jälkeen tuota vaihtoehtoa pitää käyttää lähitaistelun loppuun asti.

Griefbringer
fläme
Viestit: 13
Liittynyt: Ma 20.11.2006 16:26

Viesti Kirjoittaja fläme »

Kiitos. NYT taisin tajuta asian.
DeathWizard
Peliporukkavalvoja
Viestit: 785
Liittynyt: Su 24.07.2005 15:24
Paikkakunta: Pudasjärvi

Viesti Kirjoittaja DeathWizard »

Ihan vain selvennyksen vuoksi.
Vaikka alkuperäinen yksikkö, jota vastaan taistelit, pakenee tai tuhoutuu, et voi vaihtaa esim. choppa+kilpi comboa choppa+choppa comboon jos olet yhä lähistelyssä vastustajan yksikön/yksiköiden kanssa (tämä tapahtuu kun toinen vastustajan yksikkö chargaa yksikkösi kimppuun sen taistellessa toista vastaan). Lähistely kestä niin pitkään, kunnes yksikkösi ei enää ole kosketuksissa vihollisyksikköön. Tällöin vasta voit vaihtaa aseita.

Tosin voit tehdä niin, että yksikkösi kävelee kilpien kanssa eteenpäin (+1 armoursaveen nuolia jne. vastaan), mutta lähistelyyn joutuessasi voit päättää käyttää kahta choppaa.
-Mikäpä pahan tappaisi?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”