"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Jättiläiset

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
little lizard.
Viestit: 120
Liittynyt: Ke 22.12.2004 19:54
Paikkakunta: Rauma

Jättiläiset

Viesti Kirjoittaja little lizard. »

Eli ovatko jättiläiset (Giantit) minkään arvoisia? Eli kannattaako niitä ylipäänsä ottaa kun ne kumminkin on aika moisia nuoli magneetteja-
Rotten sound
Viestit: 1074
Liittynyt: Ke 15.06.2005 19:07

Re: Jättiläiset

Viesti Kirjoittaja Rotten sound »

little lizard. kirjoitti:Eli ovatko jättiläiset (Giantit) minkään arvoisia? Eli kannattaako niitä ylipäänsä ottaa kun ne kumminkin on aika moisia nuoli magneetteja-
Jos armeijassa on kaksi jättiläistä+ isorautanyrkki ryhmä niin on kannettava, koska vihollisen pitää keskittää ampuminen johonki näihin , koska ampumisen hajottamisella ei ole hyötyä. vaikka yksi giant kaatuu niin on perillä turvallisesti rautanyrkki+1 giant
"Ja rotten, ymmärrät kai, että minulla ei ole mitään henkilökohtaista sinua vastaan."
-The Chosen Of Waagh
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Jättiläiset

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

Rotten sound kirjoitti:
little lizard. kirjoitti:Eli ovatko jättiläiset (Giantit) minkään arvoisia? Eli kannattaako niitä ylipäänsä ottaa kun ne kumminkin on aika moisia nuoli magneetteja-
Jos armeijassa on kaksi jättiläistä+ isorautanyrkki ryhmä niin on kannettava, koska vihollisen pitää keskittää ampuminen johonki näihin , koska ampumisen hajottamisella ei ole hyötyä. vaikka yksi giant kaatuu niin on perillä turvallisesti rautanyrkki+1 giant
Ja sinne sitten menikin melkein puolet armeijan pisteistä, kahteen kanuuna-allergiasta kärsiväät Large Targettiin ja yhteen isoon yksikköön.

Boltterille tai parillehan 2 Giantin tiputtaminen ei ole ongelma. Sitten kun mukaan saadaan tykkejä meno menee villiksi.
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Avatar
Teonanacatl
Viestit: 2035
Liittynyt: Su 26.01.2003 19:10
Paikkakunta: Joensuu, "fluffipelaajien luvattu karkkimaa"

Viesti Kirjoittaja Teonanacatl »

Giantit kun ottaa woundia vielä kutosilla perus S3-nuolistakin, niin ei niiden kaataminen kovinkaan vaikeaa ole. Päälle vielä pultteri tai kaksi, niin Giantti on maassa parissa vuorossa.
"Kuunnelkaa lapset Teonanacatlia, joka tietää asiasta
hieman kauemmin pelanneena..."
- Illumina
"Teonanacatl ounaa."
- Usermaatra
"Något sagt i latin låter djupt."
-Trad.
Avatar
Terminator Sergeant
Viestit: 1976
Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen

Viesti Kirjoittaja Terminator Sergeant »

ja asiansa osaava lähistely yksikkökin syä giantin aika nopeaan tahtiin. Esim. valitut kaaosritarit mark of khornella. jokaisella jotain neljä iskua ja kun kolme ukkoa ja champion pääsee lyömään niin yhellä hyvällä noppasateella giantti on kuollut.
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Terminator Sergeant kirjoitti:ja asiansa osaava lähistely yksikkökin syä giantin aika nopeaan tahtiin. Esim. valitut kaaosritarit mark of khornella. jokaisella jotain neljä iskua ja kun kolme ukkoa ja champion pääsee lyömään niin yhellä hyvällä noppasateella giantti on kuollut.
Eikö tämä päde mihin tahansa?
Avatar
saimon
Viestit: 515
Liittynyt: Ke 12.02.2003 16:08
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja saimon »

Ei sitä jättiä nyt kuitenkaan ammuttavaksi tarvii viedä. Suht nopeasti se siihen kaatuu kehnon T:n ja armor savejen puuttumisen takia. Jos vastaan sattuu se miljoonan nuolen ja neljän boltterin tai tykin armeija, niin onko sitä nyt järkeä viedä kaiken sen ampumisen keskelle? Mielummin pitää sen sitten koko pelin ajan pimennossa kuin käy tapattamassa.

Yksi jätti on ihan kelpo valinta. Pelote sekä isoja mörköjä että perus jalkaväkeäkin vastaan. Jos taas tietää pelaavansa useasti heavy-shoota armeijoita vastaan, voi olla fiksumpaa jättää se hyllylle. Muuten messiin vaan, jos pisteet riittää.
Avatar
Foo bar
Viestit: 730
Liittynyt: Pe 05.01.2007 19:10

Viesti Kirjoittaja Foo bar »

saimon kirjoitti: Yksi jätti on ihan kelpo valinta. Pelote sekä isoja mörköjä että perus jalkaväkeäkin vastaan. Jos taas tietää pelaavansa useasti heavy-shoota armeijoita vastaan, voi olla fiksumpaa jättää se hyllylle. Muuten messiin vaan, jos pisteet riittää.
Ja onko yhden jätin menetys (205p?) niin iso juttu, jos se tekee tehtävänsä imemään tuota ammuntaa, kun sitä _ei saa_ päästää lähikseen. Jos se onnistuu imemään vaikka kahden vuoron ammunnat niin sehän on suorittanut oikein hyvin - mikäli ne muut ovat päässeet etenemään, eikä niitä ole häiritty.

Kahden jätin ottaminen on liioittelua, kun ajattelee miten paljon väkeä sillä saa, ainakin O&G tai Skaven armeijoissa. Muistaakseni WElffeillä on taika joka tekee ammunnalle immuuniksi (en muista koskiko se maagista ampumista myös), mikä laitettuna jätille olis aika messevä idea. Tai sitten ei.
Avatar
Teonanacatl
Viestit: 2035
Liittynyt: Su 26.01.2003 19:10
Paikkakunta: Joensuu, "fluffipelaajien luvattu karkkimaa"

Viesti Kirjoittaja Teonanacatl »

Foo bar kirjoitti: Muistaakseni WElffeillä on taika joka tekee ammunnalle immuuniksi (en muista koskiko se maagista ampumista myös), mikä laitettuna jätille olis aika messevä idea. Tai sitten ei.
Welffeille vaan saa huomattavasti paremman puujättiläisen, joten tavan jättiä ei ole mikään järki ottaa.
"Kuunnelkaa lapset Teonanacatlia, joka tietää asiasta
hieman kauemmin pelanneena..."
- Illumina
"Teonanacatl ounaa."
- Usermaatra
"Något sagt i latin låter djupt."
-Trad.
Avatar
Foo bar
Viestit: 730
Liittynyt: Pe 05.01.2007 19:10

Viesti Kirjoittaja Foo bar »

Slugger kirjoitti: Welffeille vaan saa huomattavasti paremman puujättiläisen, joten tavan jättiä ei ole mikään järki ottaa.
Niinpä. Sinänsä nuo nuolet eivät juuri vahingoita t6:n puumiestä, ellei sitten ammu sillä röpöttimellä single bolttia. Joku riimutykki kuulemma (en tunne kääpiöiden sääntöjä) tekee tosi ikävää jälkeä puumieheen, menikös se nyt kahdesta osumasta vai miten? (tod. näk. mukaan)

Tulikin tästä mieleen, että tuo Large Target näkyy tavallisten unittien yli, eikö? Jos röpötin tms. on ylempänä, niin näkeekö se blokin taakse, jos siellä on toinen blokki tai vaikka joku sotakone?

Mietin vaan sitä kuinka suuren edun tuo mäki ampumiselle antaa, kun ei ammuta noita isoja maaleja. Toisaalta mäen päällä kökkiminen on sellainen "katsokaa kaikki, täällä sitä ollaan!!" -signaali, ja vieläpä sellainen joka näkyy hyvin.

Pistääkkö röpötin mäelle vai ei? (jos sellainen löytyy)
kasvi
Viestit: 857
Liittynyt: Su 15.02.2004 22:32
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja kasvi »

Foo bar kirjoitti: Kahden jätin ottaminen on liioittelua, kun ajattelee miten paljon väkeä sillä saa, ainakin O&G tai Skaven armeijoissa. idea.
Kahden jätin ottaminen ei todellakaan ole minkään sortin liioittelua varsinkaan skaven armeijassa, jos vaan tietää, että sen saa perille.. (Storm Banner).. ;)
Stubborni LD10 on aina ikävä ja ei ne iskutkaan niin herkkua tee.
Kunhan vaan varmistaa, että se ampuminen on ainakin alkuun pitkälle sitä -2 ja kanuunat ei tykkää toimia, niin ei se niin nopsaan damagea ota.

Kyllä ne jätit on mistään kotoisin, lähinnä se ld 10 stubborn siitä koviksen tekee.
Palkkamaalausta
"Oikeat figut on niille, jotka eivät osaa proxyttaa"
-Nojatuoli
Avatar
Foo bar
Viestit: 730
Liittynyt: Pe 05.01.2007 19:10

Viesti Kirjoittaja Foo bar »

kasvi kirjoitti: Kyllä ne jätit on mistään kotoisin, lähinnä se ld 10 stubborn siitä koviksen tekee.
Joo-o. Luulis, että saat ainakin toisen perille.. ja ne rotat sieltä mukaan, niin on siinä tosiaan tekemistä. Muista kertoa miten matsi päättyi!
vp_viho
Viestit: 78
Liittynyt: Ma 27.11.2006 17:34
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja vp_viho »

Ei gianttia kannata ottamaan ampumista imemään, esim. rhinox riderit toimivat siinä ihan erilailla (t5, 3+ armor save ja 5 woundia/figu naurettavaan 100< ?<120 pointin hintaan) , mutta giantti tuppaa olemaan hauska

1) anti monster thump with clubillaan
2) kokonaisten rykmenttien tappaja, mikä tosin on epävarmempaa.
Tosin ld10 stubborn kestää muuten hyvin, ellei satu kaatumaan
jokatapauksessa giantilla saa hyvin liikuteltavissa olevaa tehoa kätevän kokoisessa paketissa sinne minne tarvitsee.

Lisäksi terror on aina hauskaa.

Sanoisin että giantti on kyllä hintansa väärti tilanteissa joissa tarvitset paljon tehoa pienelle alueelle
Hyvä, halpa ja kestävä
- Valitse mitkätahansa 2

ylimääräisiä figuja myynnissä :
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... hp?t=62137
Avatar
goggeli
Viestit: 157
Liittynyt: Pe 13.04.2007 21:11

Re: Jättiläiset

Viesti Kirjoittaja goggeli »

onko siis järkeä ostaa giant o&g :lle jos pelaa jtn 2k pelei eli onko siitä mtn hyötyy
M: da/sm ja orcs and goblins
Lukittu

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”