Läjä High Elf-huhuja
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: Läjä High Elf-huhuja
Kun tuota Referance sheettiä katselee, niin huomasin pari juttua. Ensinnäkin Tyrion näyttäisi menettäneet akilleen kantapään, kun Malhandir ei ole enää monsteri. Lisäksi Dragon prinssit näköjään menevät Grail nihtien suuntaan olemalla kahden hyökkäyksen janttereita. No saa nähdä minkälaisia ovat pisteiden suhteen.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: Läjä High Elf-huhuja
Eikös se huhujen mukaan ainakin ole 30pts?Half-breed kirjoitti:Kun tuota Referance sheettiä katselee, niin huomasin pari juttua. Ensinnäkin Tyrion näyttäisi menettäneet akilleen kantapään, kun Malhandir ei ole enää monsteri. Lisäksi Dragon prinssit näköjään menevät Grail nihtien suuntaan olemalla kahden hyökkäyksen janttereita. No saa nähdä minkälaisia ovat pisteiden suhteen.
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Re: Läjä High Elf-huhuja
Niiden ei tarvitse pähkäillä, kannattaisiko julkaista "Limited Edition" Tyrion on Foot -figu.Half-breed kirjoitti:Kun tuota Referance sheettiä katselee, niin huomasin pari juttua. Ensinnäkin Tyrion näyttäisi menettäneet akilleen kantapään, kun Malhandir ei ole enää monsteri.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
- Lighthammer
- Peliporukkavalvoja
- Viestit: 1460
- Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
- Paikkakunta: Eurajoki
Re: Läjä High Elf-huhuja
Sun Dragonin T6 oli ilahduttava yllätys, odotin tuosta lähinnä pelikelpoisuudeltaan griffonin luokkaa olevaa T5:n nuolimagneettia. Scaly skinkin näkyy olevan, saa nähdä, millaista savea tuolle tyrkkäävät. 4+:aa (tai jopa, gasp, 3+:aa) toivotaan, 5+ taitaa olla realistisempi odotus.
Dragon Princeille on ainakin Asurissa huudeltu hinnaksi á 30 pts kirjaa tavanneiden mukaan, shelmeille 21 pts, tosin varustuksesta ei ollut tarkempaa puhetta.
Dragon Princeille on ainakin Asurissa huudeltu hinnaksi á 30 pts kirjaa tavanneiden mukaan, shelmeille 21 pts, tosin varustuksesta ei ollut tarkempaa puhetta.
Set fire to the family tree.
Re: Läjä High Elf-huhuja
Tulisivat äkkiä! Pakko saaha 
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: Läjä High Elf-huhuja
ADittional Hand Weapon.Sipuli2 kirjoitti:Mika on ADHW on?
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: Läjä High Elf-huhuja
Eihän toi str 7 ole mitään. Kun kerta on tuon kokoinen modeli niin kyllä sen massan pitää jotenkin näkyä statti rivissä. Tähän mennessä olen vain ihmetellyt millaisia vätyksiä nämä monsterit ovat. Asiaa (kunhan maksavat myös tuosta statti rivistä sen minkä kuuluu!)
Teclis kyllä näyttää hassulta. T ja str 2! Mikäs narunvarjo sekin on nykyään? O.o
Teclis kyllä näyttää hassulta. T ja str 2! Mikäs narunvarjo sekin on nykyään? O.o
"Internet on paikka, jossa miehet ovat miehiä, naiset ovat miehiä ja lapset ovat FBIn agentteja"
Re: Läjä High Elf-huhuja
Kyllähän se aikaisemmin oli s2 mutta on tuo t2 aika naurettava jo ( ei tosin niin naurettava kuin loharin kärrybase, minkä ihmeen takia GW skulptaa figuista sillasia että baset menevät miten sattuu!)flagu kirjoitti:Eihän toi str 7 ole mitään. Kun kerta on tuon kokoinen modeli niin kyllä sen massan pitää jotenkin näkyä statti rivissä. Tähän mennessä olen vain ihmetellyt millaisia vätyksiä nämä monsterit ovat. Asiaa (kunhan maksavat myös tuosta statti rivistä sen minkä kuuluu!)
Teclis kyllä näyttää hassulta. T ja str 2! Mikäs narunvarjo sekin on nykyään? O.o
Re: Läjä High Elf-huhuja
Itselleni ainakin kärrybase kelpaisi. http://www.solegends.com/citdragon/ta6emperordragon.htm Tämä, kun on lohmuna niin näyttäisi kovin ikävälle laatikkoalustalla. Muuten täytyisi käyttää kärrybasea ja sitten merkitä siihen, missä ne basen rajat oikeasti menevät.
Miau.
Re: Läjä High Elf-huhuja
No onko se sitten kiva kun omistaa vanhan loharin jota käyttää..(kuten minä). Pitää alkaa teippailemaan lisäkkeitä sun muita vanhaan 50x50mm baseen, jolloin lisäkkeeseen jää tyhjä tilaVesihiisi kirjoitti:Itselleni ainakin kärrybase kelpaisi. http://www.solegends.com/citdragon/ta6emperordragon.htm Tämä, kun on lohmuna niin näyttäisi kovin ikävälle laatikkoalustalla. Muuten täytyisi käyttää kärrybasea ja sitten merkitä siihen, missä ne basen rajat oikeasti menevät.
Re: Läjä High Elf-huhuja
Eipä tuo tuolloin kovin kivaa varmastikaan ole, olin hieman ajattelematon. GW:n keino myydä enemmän kärrybaseja. Paras olisi, jos alustan saisi itse valita figuurin mukaan.
Miau.
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Läjä High Elf-huhuja
Hohoo, apua!flagu kirjoitti:Teclis kyllä näyttää hassulta. T ja str 2! Mikäs narunvarjo sekin on nykyään? O.o
Onhan se ihan messissä mutta kuka siihen on koskaan tahallaan mitään vahinkoa päästänyt?
Peril of Warp
Re: Läjä High Elf-huhuja
Niin kun se nyt on harmi että noita on paha alkaa irrottamaan vanhoista baseista kun muoviset jalatkin tiukasti pikaliimalla kiinni. Olisihan se ihan kiva tietysti että itse saisi juuri tuollaisissa tapauksissa valita itse kun jotain vanhaa figua uudistetaan ja basen koko muuttuuVesihiisi kirjoitti:Eipä tuo tuolloin kovin kivaa varmastikaan ole, olin hieman ajattelematon. GW:n keino myydä enemmän kärrybaseja. Paras olisi, jos alustan saisi itse valita figuurin mukaan.
Vähän sama asia on Great Eagleissa, tosin niitä ei kylläkään uudistettu mutta jostain ne 50x50mm baset niille tupsahtivat. Itse olen sitä mieltä että kotkille ne 40x40mm baset kuuluu, koska oma mielikuva on se että kaikki tai lähes kaikki 50x50mm baset of large targetteja
Edit: Vielä unohtui mainita pari asiaa että on kyllä outoja että phoenix guardit eivät saa näköjään uudessakaan ediikassa unbreakablea tai ITP vaikka 6edikaan fluffissakin on esim. "Even the deepest wounds wont make them cry" niin luulisi että tämänkin voisi ilmaista paremmalla tavalla kuin fear causingilla
Sitten vielä lohareista, huomasin vielä että on kyllä tyhmää että I huononee lohareiden iskuvoiman kasvaessa entistä huonommaksi. En näe oikeen syytä että miksi I huononee vaikka kokoluokka lohareilla on sama, ei niillä kovaa lyövämmillä pitäisi nyt sillaista lihasmassaa olla että hidastaa nopeutta. Miettisin muutenkin että kyllä sillä Sun Dragonillekin voisi olla käyttöä jos hintasuhde muihin lohareihin on kohtuullinen, sillä kyllähän ws5 s5 tappaa esim. high elf spearmen tasoista köh*(kuraa) jalkaväkiporukkaa hyvin.
Näyttäisi siltä että Dragon Armouria ei ainakaan moundane kamaksi enää charruille saa kun on tuolla Prinsessojen Special ruleissa
- Lighthammer
- Peliporukkavalvoja
- Viestit: 1460
- Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
- Paikkakunta: Eurajoki
Re: Läjä High Elf-huhuja
Tuon nyt vielä saattaa suutuspäissään irrotellakin, mutta otappas irti sellanen joka on pinnattu 2 tuuman skulptatun basen läpi parimillisellä metallitangolla puolitoista senttiä elukan jalkoihin, ja toinen pää taivutettu jalustan alle ja vetäisty kiinni 2-komponenttiepoksilla, ja mielellään millekään osalle kauheasti vahinkoa aiheuttamatta. Alkaa olla huumori aika vähissä. Taitaa pysyä vanhat käärmeet ihan entisillä jalustoillaan.Rizky kirjoitti:Niin kun se nyt on harmi että noita on paha alkaa irrottamaan vanhoista baseista kun muoviset jalatkin tiukasti pikaliimalla kiinni. Olisihan se ihan kiva tietysti että itse saisi juuri tuollaisissa tapauksissa valita itse kun jotain vanhaa figua uudistetaan ja basen koko muuttuu
Öh, kyllä se ainakin minun kirjassa on tähänkin asti ollut kirjattuna niihin special ruleihin, ja hyvin on saanut.Näyttäisi siltä että Dragon Armouria ei ainakaan moundane kamaksi enää charruille saa kun on tuolla Prinsessojen Special ruleissa
Toinen mielihyvää herättävä juttu on, että helffitkin pääsevät >S6 = no can do -kompleksistaan hiljalleen eroon, Prinssi Star Lancella (+3S ,no armor saves-lance, se mikä Imrikillä on nykykirjassa) ja madolla lyö kunnioitettavat 10 kertaa S7:lla chargessa, joka alkaa ahdistaa jo ketä tahansa. Vehkeen hintakin on siinä ymmärtääkseni siinä 40-45 pistettä, joten jos Vambraces of Defencet ovat vielä mukana kuvioissa vanhalla hinnallaan mie ainakin tiedän jo kamat lohariprinssille jatkossa. Tosin Armour of Caledorkin on muuleman mukaan tulossa taikaesinelistalle joten saa nähdä minkälaisen kitin sitä saa aikaiseksi.
Set fire to the family tree.
Re: Läjä High Elf-huhuja
Väärin, dragon armour ei ole special ruleissa vaan High Elf armoryssä. Ja jonkun huhun mukaan vambraceja ei enää ole uudessa ediikassa :<
Re: Läjä High Elf-huhuja
No jos ei ole vambraceja niin aivan varmasti on joku muu wardi esine jolla saa ne ratsastajat suojaan. Niinhän kaikilla muillakin on, mutta eihän GeeWeestä koskaan tiedä...Rizky kirjoitti:Väärin, dragon armour ei ole special ruleissa vaan High Elf armoryssä. Ja jonkun huhun mukaan vambraceja ei enää ole uudessa ediikassa :<
Re: Läjä High Elf-huhuja
Niin, uudet helffit kun ilmeisesti tulevat olemaan tyyliä "Iskemme järjettömän kovaa ja mitään emme kestä"- maalitauluja.Rizky kirjoitti:Väärin, dragon armour ei ole special ruleissa vaan High Elf armoryssä. Ja jonkun huhun mukaan vambraceja ei enää ole uudessa ediikassa :<
Aikasta hupaisaa, vihollisarmeijan on käytännössä pakko ampua ne kun niitä ei voi lähiksessäkään voittaa kuin hillittömillä tappioilla. Saa nähdä miten käy, kun vastassa on Brettiä, lizardia, lähis-empireä ja sekadelffiä.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
- Lighthammer
- Peliporukkavalvoja
- Viestit: 1460
- Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
- Paikkakunta: Eurajoki
Re: Läjä High Elf-huhuja
Kyllä tasan lukee siinä sivun 80 reference sheetissä dragon armour Dragon Princejen kohdalla, stoicin perässä, kenttämääreen Special rules alla. Aivan samalla tavalla kuin tuossa gw:n sivuilla olevassa refenssissäkin. Sitä, minkä alla traakkipanssari on itse kirjassa on ei siis voi tuosta päätellä. Jos taas argumenttisi perustuu jollekin ulkomaan foorumilta otetulle huhulle niin sitten en asiaa sen enempää kommentoi.Rizky kirjoitti:Väärin, dragon armour ei ole special ruleissa vaan High Elf armoryssä. Ja jonkun huhun mukaan vambraceja ei enää ole uudessa ediikassa :<
Harvemmin sitä on dragon armouria tullut kenellekään laitettua, useimpia vastustajia vastaan syö lähinnä turhaan pisteitä heavy armoriin verrattuna.
Set fire to the family tree.