"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Supa rokkit

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Shining spear
Viestit: 56
Liittynyt: Su 20.08.2006 21:09
Paikkakunta: Hämeenlinna

Supa rokkit

Viesti Kirjoittaja Shining spear »

Stompan supa rokkit hittaa aina 2+. Jos sillä ampuu flyerii, jota hittaa aina vaan kutosella niin paljonko pitää saada et osuu.
Blood runs, anger rises, death wakes, war calls!
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Supa rokkit

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Shining spear kirjoitti:Stompan supa rokkit hittaa aina 2+. Jos sillä ampuu flyerii, jota hittaa aina vaan kutosella niin paljonko pitää saada et osuu.
Apocalypse, s. 94: Weapons that do not roll to hit using Ballistic Skill (like ordnance weapons) cannot hit flyers, unless these weapons also have the anti-aircraft mount special rule.

Jos tuota lukee kirjaimelleen, niin eipä voi supa-rokkitilla edes ampua flyereitä, koska se ei käytä BS:ää osumiseen.

Reiluuden nimissä tulkitsisin supa-rokkitin aseeksi, joka ampuu BS5:llä, eli osuisi flyeriin kuutosella. Apocalypse-sääntöjä ei ole kumminkaan kirjoitettu ihan niin tyhjentävästi kuin normaalin pelin sääntöjä, jotka nekin sisältävät enemmän reikiä kuin juustoa, niin että melkeinpä sopisin niiden vakiovastustajien kanssa, miten menetellään. Jos ihmeen kaupalla jokin taho järjestäisi Apocalypse-turnauksen, niin sitten voi toki häiritä turnausjärjestäjää heittämään vastaus nopalla.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”