"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Taun musiikki ja ajanvietto

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Avatar
P. Ruuhijärvi
Viestit: 1498
Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja P. Ruuhijärvi »

Z7-852 kirjoitti:
Hartman kirjoitti:Ja ketkä eivät tähän pyrkisi? Eikä ne Impperiuumissa varmaan huvikseen sodi...
Örkit? Aseenvalmistajat? Kaikki jotka hyötyvät siitä että imperiumi on "hataralla pohjalla"?
Tuskinpa aseenvalmistajat sotia toivoo vaan sen takia, että saavat aseita myydyiksi. Ja epäilen vahvasti, että imperiumi aseitaan Scythce & Gressomin tukkupyssykaupasta ostaa. Imperiumin aseet tehdään hyvin pitkälti Forge Worldeissä. Esim. Marsissa. Orkit ja Tyranoidit taistelevat vain niiden luontaisten vaistojen ja verenhimon, ei minkään taktisen maailmanhallintayritysten takia
Viimeksi muokannut P. Ruuhijärvi, To 21.02.2008 16:42. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit. :)
asaura
Viestit: 246
Liittynyt: Ke 17.03.2004 09:38

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja asaura »

Imperiumissa on toki lukemattomia ja keskenään täysin erilaisia maailmoja, ja siksi onnistuneet yleistykset ovat harvinaisia. Aseiden kohdalla tärkeitä seikkoja on se, että tilanteen tullessa ns. päälle joudutaan käyttämään niitä aseita, joita on olemassa. Tyypillisesti keisarillisen maailman varuskunnat (PDF ja mahdolliset imperiaalisen koneiston varuskunnat) ovat paikallisen väen miehittämiä, vaikka aseet olisivatkin tuontitavaraa. Kaikkeen aseistukseen ja varsinkin raskaaseen kalustoon liittyy kuitenkin kova varaosien ja ampumatarvikkeiden ja muun huoltomateriaalin tarve. Ainakin wanhaan aikaan yleisessä käytössä olevat ajoneuvot olivat yleisessä käytössä juuri siksi, että ne toimivat monipuolisesti paikallisilla polttoaineilla. Vastaavasti se hitech-lasgun on logistisesti kätevä siksi, että sen lataaminen onnistuu paikallisin voimavaroin.

PDF-asevoimat nojaavat viimeistään perustamisensa jälkeen pääsääntöisesti paikallisiin resursseihin. Ampumatarvikkeita, polttoaineita ja varaosia tehdään paikallisesti eikä kaikkea tuoda laivalla FW:ltä. Tämä on viisasta siksi, että ei tarvitse junailla sitä kaikkea liikennettä, josta tulisi kuitenkin turkasen kallista, ja siksi, että tähtienvälinen matkailu on ylipäätään epävarmaa ja altista kaikenlaisilla warppimyrskyille jnpp.

Paikallisesta näkökulmasta pieni kapina tai inkursio voi olla teollisuuden pampuille loistohomma, kunhan oma puoli voittaa.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

On se aika sääli, ettei 40k:ssa nykyään ole enää muusikoita. Voin kuvitella jonkinlaisen TAU muusikon näppäilemässä jonkinlaista isoa harppua tai jotain, missä on pitkä varsi ja kieliä. Pielofonia :) Ainoat muusikkofigut, mitä 40k:ssa tiedän olevan, ovat örkkien rokkarit, eldarien harpunsoittaja ja syntikkamies ja kajaripoika, sekä kaaosmarine sähkökitaran kanssa. Viiminen oli tosin noisemarine, mutta muusikko kuitenkin. Kaikki figut Rogue Traderista. Paljon muuta viitteitä 40k maailman musiikista ei taida olla. Musiikki tuntuu kovasti kiinnostavan porukkaa täälläkin. Varmaan siis moni laittaisi armeijaansa pari musikanttia, jos se olisi mahdollista. Itse laittaisin. Koska virallista tietoa on niin vähän, niin keksikää itse kaikin mokomin omalle armeijallenne mieluisin musiikkimaku. Kukaan ei voi väittää, ettei juuri sinun TAU tykkää kuunnella Kikkaa. Hmm... Kikkaa... hmm... Tuosta tuli mieleen muuan idea :) Eipä mittään.
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
P. Ruuhijärvi
Viestit: 1498
Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja P. Ruuhijärvi »

Odottaisin innolla sitä päivää, kun kun yksiköihin voisi laittaa musicaneja tai standard bearereita. Niitä tullaan tuskin näkemään 40koossa ainakaan lähiaikoina ja tuskin koskaan.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit. :)
Avatar
Galeios
Viestit: 1016
Liittynyt: Ti 12.09.2006 18:49
Paikkakunta: Joensuu

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja Galeios »

Ehtisiköhän vielä pyytämään GW:n herroilta että tulevaan vitosedikkaan saataisiin musikantteja...? Lipunkantajiakin kun on figujen (ja vähän sääntöjenkin) puitteissa. Örkeille perinteisiä patarummuttajia, kaartille torvensoittajia, eldareille huilisteja/harpisteja, kaaosmariineille vaikka niitä edellä mainittuja sähkökitaristeja ja muusikkonecronille selkään tauotonta teknopoppista huudattavat kajarit.

Taun musiikiksi mutuilisin juuri jotain rauhallista, kenties hieman itämaisen kuuloista musiikkia. Jotain samantyylistä kuin mitä Soule sävelsi Dark Crusadessa taukkien aloitusmusiikiksi. Vapaa-ajallaan tulikastinkin edustajat voisivat harrastaa vaikkapa runoutta ja kalligrafiaa kuten muinaiset samurait (Taunhan lookissa ja nöyhdässä on haettu hieman sellaista itämaista fiilistä?).
http://egologinenblogero.wordpress.com/ - Ei juurikaan figuiluun liittyvää päivittelyä, mutta muuta parikymppisen opiskelijan elelyä kylläkin.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Eikö nekroneille sopisi laserharppu :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Prze ... serowa.jpg
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
The Warmaster
Viestit: 948
Liittynyt: Pe 02.02.2007 18:52
Paikkakunta: Turku

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja The Warmaster »

Huru-ukko kirjoitti:kaaosmarine sähkökitaran kanssa.
Hoo, se on pakko nähdä :D Pistäpä linkkiä!
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
Hammarist
Viestit: 554
Liittynyt: To 25.10.2007 16:30
Paikkakunta: Miehikkälä

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja Hammarist »

On ainakin selvä asia, ettei Taut kuuntele Rock- musiikkia.
Nääs viime kesän Tall Ships Races- tapahtuman aikaan kotkan maretariumissa tutkittiin kalojen suhtautumista musiikkiin, eikä ne ainakaan hyvää tykänneet :D
Hartman kirjoitti: Yhdestoista käsky:
"Sinun ei ole nöyhtää & pelimecanicaa toisiinsa sotceman. "
Avatar
Slipoilfan
Viestit: 168
Liittynyt: Ma 01.01.2007 12:24

Re: Taun musiikki ja ajanvietto

Viesti Kirjoittaja Slipoilfan »

Tästä tulikin muuten mieleen, että tehtiin kaverein kanssa kerran 40k teemabiisejä. Necroneilla oli ihan käsittämätön teknojyrä jonka sanat menivät about "Necron, Shake ya Bonbon, Necron, Shake ya Bonbon", Cadianien sanat menivät näin "Warriors like heroes are the mighty cadians, They train hard the whole lives, loyal emperor's fans, Go to battle to die..." ja kappale oli täyttä maidenia.

Viä löyty skeittipunk veto Nurglesta.

He's a big monster
Slaying humans with his sword
Born from humans so sinister
Nurgle - our Chaos Lord
Wohohohoohoo ohoo
I could die for Nurgle
Wohohohoohoo ohoo
He's no fucking Turtle
NURGLE!

Haen takkini.
Skenehuora
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”