sniperit
- Lihamestari
- Viestit: 2758
- Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
- Paikkakunta: Valkeakoski
Re: sniperit
Ulkomuistista osuu aina 2+, woundaa 4+.
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
- Guardsniper
- Viestit: 1509
- Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: sniperit
[pilkunnus]Sniper (tarkka-ampuja, sala-ampuja etc.) toimii niin kuin sen "sniperin" armeijan kodeksissa sanotaan. Eli riippuu armeijasta. Sniper riflet (tai yleisemmin sniper weaponit kuten sääntiksessä s.32) toimii taasen juuri niin kuin Lihamestari sanoi[/pilkunnus]
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
YV tavoittaa.
-
LaGas
- Viestit: 566
- Liittynyt: Ke 06.06.2007 17:43
- Paikkakunta: Siellä minne valo ei tule paistamaan.....
Re: sniperit
+pinning.Lihamestari kirjoitti:Ulkomuistista osuu aina 2+, woundaa 4+.
O'Snobba kirjoitti:Älkää liittykö avatarvastarintaan!Se aiheuttaa vain kaaosta ja sekasortoa: Olemme oppineet tuntemaan toisemme vain kuvien perusteella.Kun ne vaihdetaan, emme tiedä kuka helkkari on Drakojan tai DBB!
-
Sami Jumppanen
- Viestit: 1946
- Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
- Paikkakunta: Joensuu
Re: sniperit
ja savet normaalisti. (eli ennen pinniä)LaGas kirjoitti:+pinning.Lihamestari kirjoitti:Ulkomuistista osuu aina 2+, woundaa 4+.
Re: sniperit
Eihän pinniä edes tule jos savet pitää? Sehän vaatii ainakin sen yhden raadon, vai olenko ihan väärässä?
Re: sniperit
Kirjassa lukee, että kun ryhmä ottaa casualtya Pinning-säännön omaavan aseen tulituksesta, se joutuu heittämään LD:tä. Lasketaanko woundit casualtyiksi?
Lisäksi sniperit heittävät 2D6 panssareita vastaan, ilman bonusta S:ään.
Lisäksi sniperit heittävät 2D6 panssareita vastaan, ilman bonusta S:ään.
- The Warmaster
- Viestit: 948
- Liittynyt: Pe 02.02.2007 18:52
- Paikkakunta: Turku
Re: sniperit
Luultavasti...Migutti kirjoitti:Kirjassa lukee, että kun ryhmä ottaa casualtya Pinning-säännön omaavan aseen tulituksesta, se joutuu heittämään LD:tä. Lasketaanko woundit casualtyiksi?
- The Warmaster
- Viestit: 948
- Liittynyt: Pe 02.02.2007 18:52
- Paikkakunta: Turku
Re:
Ai jaa. Eikös IC:t ota sitä testiä sitten koskaan? Aika outoa mutta samalla järkeenkäypää...Z7-852 kirjoitti:Woundit eivät ole casulteja vaan ainoastaan poistetut modelit.
No jaa. Eipä ainakaan tämän säännön virhetulkinnassa ole tullut vakavia juttuja...
Viimeksi muokannut The Warmaster, Su 30.03.2008 11:07. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re:
Eli IC:t ottavat pinningiä vain jos ovat squadissa?Z7-852 kirjoitti:Ainoastaan jos se on liittynyt johonkin ryhmään, josta sitten kuolee miehiä.
Todellisuudessahan pinnaus tarkoittaa sitä, että heppua kohti ammutaan joko niin tuhottomasti, tai niin tehokkailla aseilla, että kohteen on pakko hakeutua piiloon.
Eikös tämä päde yksittäisiin henkilöihin ollenkaan?
Mutta toisaalta, onhan GW:n sääntöbugit ennenkin nähty. ;)
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... 42&t=74215
Miksi sä viestiä luet? Kaiken tarpeellisen saat tuolta^
Miksi sä viestiä luet? Kaiken tarpeellisen saat tuolta^
- Z7-852
- Taisteluraporttikilpailun voittaja
- Viestit: 3568
- Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
- Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää
Ei voi ei voi. IC:t eivät yksinään koskaan pinnaa eikä myöskään mitkään muutkaan yksittäiset hahmot (Monsterius creatures).Grimaldus kirjoitti:Eli IC:t ottavat pinningiä vain jos ovat squadissa?Z7-852 kirjoitti:Ainoastaan jos se on liittynyt johonkin ryhmään, josta sitten kuolee miehiä.
Pelissä asia on ajateltu siten että kun vierestä kuolee joku niin sitten vasta säikähdät, koska kyllä niitä luoteja satelaa taistelukentällä jatkuvasti.Grimaldus kirjoitti:Todellisuudessahan pinnaus tarkoittaa sitä, että heppua kohti ammutaan joko niin tuhottomasti, tai niin tehokkailla aseilla, että kohteen on pakko hakeutua piiloon.
Eikös tämä päde yksittäisiin henkilöihin ollenkaan?)
- P. Ruuhijärvi
- Viestit: 1498
- Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
- Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.
Re: sniperit
Oma kuvitelma pinnauksesta: Kranaatinheitintulen/Tark'ampujan aiheuttama 'paniikki' pistää sotilaat maahan. Ld vaikuttaa vasta silloin kuin kyseisillä pistoolikuleilla on rohkeutta vastata tuleen tai pysyä tyynenä. muuten pettää hermot ja otetaan jalat alle.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit.![]()