"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Dwarffit, 1000 pts

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Hazamuth
Viestit: 7
Liittynyt: Ke 15.12.2004 20:44
Paikkakunta: Tammerfors

Dwarffit, 1000 pts

Viesti Kirjoittaja Hazamuth »

Terveeks.

Olisi tarkoitus matsata kaverin örkkejä vastaan tässä ensi viikonloppuna vähän pienemmissä merkeissä ja mietin jotain tämänlaista armeijalistaa käpsilleni.

Kyseessä on ensimmäinen armeijani pieneen ikuisuuteen ja aivan ensimmäinen kääpiöille, joten parantamisen varaa on suht varmasti.

Vastustajasta sen verran, että käsittääkseni yksikkömäärät ovat aivan eri luokkaa kuin omassani (goblinit) ja cavalrya pitäisi olla ihan mukavasti vastassa.

Tässä se siis on:

Chara(t):

Thane 65 pts
-En ole lyönyt tämän runeja vielä lukkoon, koska pisteitä on aika vähän jäljellä.

Dragon slayer 50pts
- Itse asiassa en ole tämän koko yksikön tarpeellisuudesta edes varma, mutta sopisi kanuunan turvaajaksi cavalrya vastaan.
-Tämänkään härpäkkeitä ei ole lyöty lukkoon.

Core:

16x Warrior 169pts
-command
-shieldit

12x Longbeard Warrior 169
-command
-shieldit

10x Thunderer 165 pts
-command

Special:

8x Miners 103 pts
-muusikko ja banneri
-Listalla olo epävarma, koska käsittääkseni vihulla ei ole Artillerya mitä flänkätä. Jousiampujia toki sitten löytyykin.

10x Hammerers 150pts
-commandi

1x Cannon 90 pts

Yhteensä tästä siis tulisi mahtavat 961 pointia, joka jättää hahmojen varustelun aika
vähälle.

Tarkoituksena siis olisi olla joukko, joka kestää sen tolkuttoman swarmin, joka takuuvarmasti laskeutuu päälleni.

Listassa on suht paljon muunteluvaraa ja joitakin omia ideoitani olen jo ilmoitellutkin. Ongelmana vain on pelkoni sen suhteen, että vihulla on lähes neljä kertaa oma määräni figuja ja joskus se sokea goblinkin löytää kohteeseensa.

Ei muuta kuin kiitos jo etukäteen.
Näpsäkkä käsikassara kapsahti.
Late M
Viestit: 1863
Liittynyt: To 22.01.2004 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Re: Dwarffit, 1000 pts

Viesti Kirjoittaja Late M »

Lista kaipaa muutaman lascannonin, mutta kyllä se siitä.

Eli joo. Harkitse vakavasti tarvitsetko standardeja noin pienille rykmenteille. Muutenkin suosittelen kasvattamaan lähistelevistä joukoista vähintään 15 miehen kokoisia.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Re: Dwarffit, 1000 pts

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Lateksimajava kirjoitti:Lista kaipaa muutaman lascannonin, mutta kyllä se siitä.
Jaa, eikö tavallinen tykki riitä?

Mutta joo, tosiaan. Se lista. Örkeillä kun tulee niitä 25 kokoisia blokkeja, niin on niitä vastaan vähän surullista tulla pienillä yksiköillä. Warrut voisit pistää 20 kokoisiksi kuten myös longit. Pisteet saat hammerereista. Annas teinille gw ja ro stone ja sitten DS:lle kenties S-boosti voisi olla poikaa. ASFille tällä kertaa tuskin tulee käyttöä.

Thunkuilta champpa ja lippu pois. Käsiin kilvet. Minerit joko kokonaan pois tai 5-6 kokoisiksi muusikolla. Tykkiin voisi olla reloading paikallaan. Tau voisit miettiä koko höskän vaihtamista 2 bolttikseen enkineereillä. Hieman kalliimpi vaihtoehto, mutta paljon parempi.

Ylimääräisiä pisteitä sitten saattaa olla jonkin verran. Jos niitä on paljon, yritä saada mahtumaan urkutykki. Pisteitä saa thunkkujen kilvistä ja muusikosta tarvittaessa. Jos pisteitä on muutama yli, niin sitten ro battle longeille.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
Hazamuth
Viestit: 7
Liittynyt: Ke 15.12.2004 20:44
Paikkakunta: Tammerfors

Re: Dwarffit, 1000 pts

Viesti Kirjoittaja Hazamuth »

Kiitos ehdotuksista!

Itsellä tosin on pientä puutetta warrioreista, joten en tuota ryhmäkokoa oikein voi muutella niiden osalta paljoa. (Tietenkin voisin konverttaa mainareita warrioreiksi, mutta katsoo nyt miten se luonnistuu)

Capitanin ehdotus hammererien poistamisesta tuntui aika jännältä ajatukselta, jota varmaankin testaan muodossa tai toisessa, vaikka hieman jääkin harmittamaan niiden poisto.

Entä olisiko Rune of Fear mistään kotoisin? Käytännössä toimisi ihan hyvin huonon LD:n omaavia gobboja vastaan, mutta toisaalta jos sen täytyy olla standardissa, niin sen vaikutus voi hyvinkin jäädä hyvin pieneksi, puhumattakaan, että se maksaa paljon näin pienessä pelissä. (taisin vastata itse omana kysymykseeni)

Noh, otan huomioon ideanne ja lähden parantelemaan. Lisääkin saa toki antaa, sillä armeijan koko varmaan kohtapuoliin kasvaa ainakin hieman isommaksi.
Näpsäkkä käsikassara kapsahti.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Re: Dwarffit, 1000 pts

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Fearhän on pelkkänä fearinä oikeastaan turha ominaisuus. Ld:tä kun pomot jakelevat, niin ei sitä kovin helpolla möhlitä. Eikä se 6:lla osuminen ole niin kova juttu, mutta aina silloin tällöin se "etpäs rynnäköi, hä hä hää" on ärsyttävä. Fearilippu kuitenkin pääsee oikeuksiinsa bsb:n kanssa kun kombotat stoicismin. Tupla US takaa yleensä kivaa sinulle voitettuasi klosiksen.

Hammererit on joo ihan kivoja, mutta 10:n kokoisina jäävät massan jalkoihin liian hyvin. Muutenkin, niistä saadaan pisteitä muutoksiin. Voisit kanssa proxyttää näistä niitä warruja ja longeja.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
Hazamuth
Viestit: 7
Liittynyt: Ke 15.12.2004 20:44
Paikkakunta: Tammerfors

Re: Dwarffit, 1000 pts

Viesti Kirjoittaja Hazamuth »

No, sovittiin kyllä alunperin ettei ole ihan wysiwyg tuo peli erikoisitemeiden (esim. shield) suhteen, koska tuon battle for skull passin figuilla on modeliin kiinteät kilvet jne.

Pitänee sopia vähän suuremmasta proxysta koska toi on kuitenkin vaan parista unitista kiinni, eikä sen takia viitsisi ostaa rykmenttiboksia.
Näpsäkkä käsikassara kapsahti.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”