"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Land rider. What happend?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
Chaos legion
Viestit: 575
Liittynyt: To 25.10.2007 19:13
Paikkakunta: Oulu

Land rider. What happend?

Viesti Kirjoittaja Chaos legion »

Eli siis, olen huomannut nykylistoissa älyttömästi latikoita. Mistä se johtuu? Ennenhän te solttulaiset sanoitte. "vaiha se johonkin muuhun 250p on liian kallis yhen lasson tuhottavaksi." Mutta nytten sanotta vain että ota 1 perus ja 2 crusaderia. Johtuuko se uudesta marsu dexistä? Vai mistä? Valaiskaa minutkin ostamaan näitä XD
 /l、
(゚、 。 7  
 l、 ~ヽ
 じしf_, )ノ wtf, how did i get here o.o
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Uudessa codexissa tuli paljon hyviä lisävariantteja tähän panssarivaunuun sekä muutama tehokkuutta lisäävä sääntö.
Silti suurin syyllinen näiden suosion kasvulle on uudet ajoneuvosäännöt (5th edition), joiden takia kaikki ajoneuvot ovat entistä kestävämpiä. Tämä tarkoittaa että AV14 panssari on nykyään äärimmäisen vaikea puhkoa.
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Re: Land rider. What happend?

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Myös nykyinen laitos suosii hieman pienempiä armeijoita, joten kallis land raider on omiaan kill point tehtävässä. Land raider myös pystyy viemään joukkoja objektiiveille, joten miksi ei ottaisi listaan.
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Avatar
Barnabas
Viestit: 1224
Liittynyt: Pe 01.12.2006 21:10

Re: Land rider. What happend?

Viesti Kirjoittaja Barnabas »

Lisäksi perus lantikka pystyy joustamaan tehtävästä toiseen. Lisäksi parenneltu machine-spiritti on aivan törkeä. Voit ampua las-cannonisi vastustajan carnifexiin ja sitten heavyboltterin gauntteihin. Redeemerillä toimii vieläkin paremmin.

Itse käytän 1500 pisteessä kahta land raideria. Kahdessa tonissa käytän kolmea.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”