Banner of Ellyrion
Banner of Ellyrion
Saako lipulla line of sightin metsästä, jotta voi declare chargen (unit on jo tietenkin valmiiksi suuntautunut vastustajan esim flankiin)? Ilmeisesti metsästä pitää ensin poistua?
Die Mensch-Maschine
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: Banner of Ellyrion
Lipun säännöissä sanotaan selvästi että vain liikkeen suhteen maasto ei haittaa. Vihollisen pitää siis silti näkyä normaalien sääntöjen mukaan.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: Banner of Ellyrion
Varastan nyt tylysti topicin. Tuliko siihen mitään selvyyttä ikinä, että saako tälla lipulla bsb chariotista off-road mallin? Eihän tuo nyt välttämättä kovin tehokas ratkaisu ole, mutta olisihan se ilkeää, jos metsästä flankkii syöksyykin kärri.
Re: Banner of Ellyrion
Miksei saisi? Banner of Ellyrionin säännöt kuitenkin sanovat, että the model and any unit he is with counts all difficult terrain as open terrain, tai jotain vastaavaa, mutta se "open terrain"-lausahdus ratkaisee asian.Juige kirjoitti:Varastan nyt tylysti topicin. Tuliko siihen mitään selvyyttä ikinä, että saako tälla lipulla bsb chariotista off-road mallin? Eihän tuo nyt välttämättä kovin tehokas ratkaisu ole, mutta olisihan se ilkeää, jos metsästä flankkii syöksyykin kärri.
Re: Banner of Ellyrion
Toisaalta eikös se silti ota lämää mennessään metsään?
"Life is like a baseball game: It helps if you' re wearing pants."
Re: Banner of Ellyrion
Totta. Heitin tuon ulkomuistista, kun ei kirja ollut mukana. Mutta nyt tarkastin, ja säännöt sanovatkin, että "for movement purposes". Tästä voidaan sitten lähteä vääntämään kättä että mikä on "movement purpose", mutta ihan järjellä ajateltuna niitä hittejä tulee.Phailman kirjoitti:Toisaalta eikös se silti ota lämää mennessään metsään?
Re: Banner of Ellyrion
Lämää tulee kuitenkin silloin, kun kärry liikkuu maastoon, eli kun liikkumisen kannalta maasto lasketaan openiksi, niin ei kärry ei ota lämää.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P