"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Örkkien maalauksesta

Aloittelijatason kysymykset miniatyyrien maalaamisesta, kokoamisesta tai maaston rakentamisesta.
Avatar
Kakapo
Viestit: 267
Liittynyt: La 28.03.2009 15:54
Paikkakunta: Helsinki

Örkkien maalauksesta

Viesti Kirjoittaja Kakapo »

Aloittelin tuossa kaverin kanssa warhammer harrastusta ostamalla BFSB-setin, noh.. nyt kun on tullut aika laajentaa niin ajattelin kysellä että millä tavalla kannattaisi maalata perus örkkejä sekä boar chariotin vaunua.

Niitä night goblineita maalasin aika yksinkertaisella tavalla; perusvärit pintaan, mustan kaavun dry brushaus codex greyllä ja washi badab blackilla. Eli jotain neuvoja örkkien maalamisessa? Boar charioteista sain sen kuvan, että ainakin nuo possut maalaisi vaikka mustan pohjamaalin jälkeen drybrushaamalla vaikkapa schorched brownilla ja niinedespäin, örkkien maalaaminen jäi hitusen hämäräksi, eli jotain yleismaailmallisen pätevää neuvoa?
Olmo
Viestit: 13
Liittynyt: La 28.03.2009 19:23
Paikkakunta: Tuusula

Re: Örkkien maalauksesta

Viesti Kirjoittaja Olmo »

Ite ainakin maalaan Örkin ihon ensin snot greenillä, sitten dry brushaan aika reilusti goblin greenillä, sitten vielä korkeimmat kohdat scorpion greenillä ja lopuksi vielä litkutan thaka greenillä.
Kukaan ei ole täydellinen, en edes minä.
Avatar
Da Arskour
Viestit: 103
Liittynyt: La 07.02.2009 15:34
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Örkkien maalauksesta

Viesti Kirjoittaja Da Arskour »

Ite oon silleen knarloc greenillä, washi badab blackilla ja highlighteja goblin greenillä
Rune kirjoitti:LOOK AT 'DA
PUMBAAA!!!
Th3_Dog kirjoitti: Kohta tulis kuiteski joku
The Wood Elf Spotter Dude with Bin0cularz ja kaikki Wood Elffit hittais 2+ ja Wound Charttii +1.
Avatar
P. Ruuhijärvi
Viestit: 1498
Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.

Re: Örkkien maalauksesta

Viesti Kirjoittaja P. Ruuhijärvi »

Itse käytän tummaan örkki-ihoon yksinkertaista Goblin Green-Chaos Black-kombinaatiota.
Pääväri 1/3 GG/CB
Kuivaharjaus 1/1 GG/CB
Korostus 2/1 GG/BB.

Tuloksena saadaan väriliukumaltaan oiva, mutta varsin tumma iho.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit. :)
Avatar
Da Big Boss
Viestit: 2173
Liittynyt: Pe 16.05.2008 14:38
Paikkakunta: Espoo

Re: Örkkien maalauksesta

Viesti Kirjoittaja Da Big Boss »

Oma (WD:stä pöllitty) resepti on aivan alle orkhide shade, ylemmille kohdille knarloc green, vielä ylemmille goblin green. Viimeiseksi highlightaus goblin green ja bleached bone sekoituksella.
The voice actor of Gordon Freeman sadly passed away during the games development.
Wow I can't believe I actually went to wikipedia to look up gordon freeman's voice actor...
TheKeppo
Viestit: 12
Liittynyt: Pe 16.01.2009 19:37

Re: Örkkien maalauksesta

Viesti Kirjoittaja TheKeppo »

Itse laitan aluksi mustan pohjamaalin päälle dark angels greeniä, jonka päälle voi laitta sitten sen kuivuttua vaalennettua dark angels greeniä. Lopuksi drybrushaa korkeisiin kohtiin goblin greeniä. Noiden kahden maalin väliin voi kyllä pieraista jonkun maalin, mutta itse käytän tätä tapaa ja ihan hienoja, jokseenkin tummia örmyjä tulee.
Avatar
Nexus
Viestit: 91
Liittynyt: Pe 18.07.2008 23:40
Paikkakunta: Helsinki

Re: Örkkien maalauksesta

Viesti Kirjoittaja Nexus »

Catachan green basecoat, korkeammat kohdat goblin greenillä, ja orgyn flesh washi päälle. Simple, and effective on tabletop. Näyttää paremmalta kun ei katso ihan niin läheltä.

Kuva
Dakka. You need more of it. No exceptions.
Avatar
Nazgúl
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 20.07.2007 11:57
Paikkakunta: Ähtäri

Re: Örkkien maalauksesta

Viesti Kirjoittaja Nazgúl »

Oma setti menee seuraavasti:
-Musta, ohut pohjamaali (tietenkin)
-Pohjalle hyvin ohutta Orchide Shadea, useampi kerros, kunnes näytää hyvältä
-Korostuksia Snot Greenillä
-Drybrushaus Camo Greenillä

Laiskan miehen resepti, useampia korostuksia voi vetää Orchideä ja Snot Greeniä sekoitellen, mutta kuivaharjaus vie pienimmät värierot. Myös sellainen käynyt mielessä, että laittaisi mustan päälle ohuen kerroskesn Scorched Brownia, tulisi mahdollisesti maanläheisempiä sävyjä.

Tommosta jälkeä, nykyisiin tullut kehitystä, kun oppii tuo maalien annostelun kunnolla. Valitettavasti valoituksella leikitty liikaa kun edellinen näyttö oli tummentunut, tuo näytti "normaalilta" siinä. Valittelen isoa kuvaa, tuolloin ei pienentäminen ollut helppoa...
Kuva
Jos on päätä myöten kusessa, kannattaa pitää suu kiinni

Minkä nuorena varastaa, sen vanhana omistaa

Hyvää yritetään, mutta priimaa pukkaa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Perusteet”