"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Wraithlord aseistus?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
halko
Viestit: 1502
Liittynyt: Pe 18.04.2008 12:50
Paikkakunta: Tampere

Wraithlord aseistus?

Viesti Kirjoittaja halko »

Iltaa vaan. Tulin päättäneeksi tehdä lordilistan eldareille (2-3 lordia, riippuen haluanko reapereita vai en). Mitäs aseita näille sitten kannattaa ottaa?

Tuplaliekkarit nyt varmaankin katapulttien tilalle. Pari hassua s4 kutia huonolle rangelle ei vaan innosta, joten kaksi liekkaritempleittia tuntuvat paaaaaaaaaaaaljon paremmilta. Pääaseiksi sitten mitä? Ottakaa huomioon, että ne tulee samaan listaan. Eli en etsi yhtä hyvää asevaihtoehto, vaan kaksi tai kolme jotka yhdessä toimivat.

Itse mietin jotain Blance ja miekka (posauttelee/hätyyttelee tankkeja ja samalla lähestyy vihollista), EML ja mikä? (Tuliasema) ja joku (tai rapereita)
I have a mind for simple things but things are not of mine to simplify
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Wraithlord aseistus?

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

No se aseistushan riippuu paljon siitä mitä loppulistassa on. Jos lista on heikko PST-tulen suhteen, niin voisit ottaa ainakin pari BS4 Brightlancea. Tosin parhaimmaksi kamaksi sanoisin Scatter Laserin, sillä siinä yhdistyvät halpa hinta, ja käytännöllisyys (Se on hyvä jalkaväkeä vastaan, sekä kevyitä ajoneuvoja.)
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
halko
Viestit: 1502
Liittynyt: Pe 18.04.2008 12:50
Paikkakunta: Tampere

Re: Wraithlord aseistus?

Viesti Kirjoittaja halko »

Half-breed kirjoitti:No se aseistushan riippuu paljon siitä mitä loppulistassa on. Jos lista on heikko PST-tulen suhteen, niin voisit ottaa ainakin pari BS4 Brightlancea. Tosin parhaimmaksi kamaksi sanoisin Scatter Laserin, sillä siinä yhdistyvät halpa hinta, ja käytännöllisyys (Se on hyvä jalkaväkeä vastaan, sekä kevyitä ajoneuvoja.)
Tällä hetkelle listassa olisi parit gurut scatter laserilla, pathfinderit, bansheetä, avatar, farseer ja EML serpent. (Serpentille voidaan myös antaa blancet). Mukaan tulee myös rapereita, joiden exalle ajattelin laittaa fast shotin ja tempestin

Eli PST-tulta ei ole juuri ollenkaan. Eri parit Blancet (Blance+miekka tukemaan ja EML+Blance tulitukea?) mukaan?
I have a mind for simple things but things are not of mine to simplify
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Wraithlord aseistus?

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Juu lisää PST-tulta vaan lisää listaan.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”