"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Necronien kuolema ja pathfinding error.

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Shieni
Viestit: 25
Liittynyt: La 16.10.2004 00:16
Paikkakunta: Tampere

Necronien kuolema ja pathfinding error.

Viesti Kirjoittaja Shieni »

Tervehdys.

Pelatessani tutun kanssa harjoituspelejä (hän necroneilla, minä witch hunttereilla) törmäsimme seuraavaan dilemmaan: Kuolleet necronit jätetään kentälle tutimaan We'll be backia odottelemaan ja codexissa lukee että heitä kohdellaan kuin battlefield debristä. Noh, viitosedikka painottaa että fiigurit eivät koskaan saa mennä toistensa ylitse eivätkä pysähtyä toisten figujen päälle. Eli jos necroneita röhnyää porukan etuosassa niin paljon että ei voi vetää suoraa linjaa assaulttia varten -> ei voi assaultata?

Huhuja liikkuu myös necronien vanhan codexin toisesta edikasta jossa tämä sääntö olisi tarkennettu seuraavasti: Kuolleet yksiköt kaadetaan pelikentälle eivätkä ne vaikuta pelaamiseen millään tavalla. Tämä vaikuttaisi minusta järkevältä, mutta toisen edikan painosta ei ole löytynyt käteen ja periaatteena on ollut että niillä säännöillä pelataan jotka kirjoista löytyvät.

Olisiko jollakulla toinen edikka jolla tämä sääntökiista ratkeaisi?
"Im bored as pacifist's pistol."
Avatar
Hands_of_blue
Viestit: 1749
Liittynyt: To 25.08.2005 17:36
Paikkakunta: Turku

Re: Necronien kuolema ja pathfinding error.

Viesti Kirjoittaja Hands_of_blue »

Eihän tuossa alkujaankaan ole ongelmaa. Kun Necron on kyljellään se on "battlefield debris" ei millään tavalla sääntöteknisesti figu vaikka se siltä näyttääkin. Eli huoletta vain hypitte päälle.
Avatar
Shieni
Viestit: 25
Liittynyt: La 16.10.2004 00:16
Paikkakunta: Tampere

Re: Necronien kuolema ja pathfinding error.

Viesti Kirjoittaja Shieni »

Toivottavasti saan ystäväni vakuuttuneeksi että kuollet necronit ovat vain debristä.
"Im bored as pacifist's pistol."
Avatar
Shieni
Viestit: 25
Liittynyt: La 16.10.2004 00:16
Paikkakunta: Tampere

Re: Necronien kuolema ja pathfinding error.

Viesti Kirjoittaja Shieni »

En saanut häntä vakuuttuneeksi pelkästään sanomalla että debris ei vaikuta pelaamiseen millään lailla vaan hän on iskostunut faktaan että tekstissä mainitaan modelin laittaminen kyljelleen jolloin se olisi vieläkin figuuri. Olen itse jo vakuuttunut että sääntö on väärä, eihän kuolleilla voi blockata assaulttia. -__-
"Im bored as pacifist's pistol."
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Necronien kuolema ja pathfinding error.

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Jos niitä kerran kohdellaan romuna kentällä, niin eihän ne silloin modeleita ole. Siinä modelia kaataessa se muuttuu pelivälineestä romuksi millä ei ole peliteknistä merkitystä (paitti että ne voi nousta taas ylös). Codexi on suht selvä tossa kohtaa kuitenkin.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”