Sivu 1/9
Re: Nopat ja Taktiikka, keskiviikon pelipäivät
Lähetetty: Ti 17.01.2012 09:19
Kirjoittaja smaxx
Nopat ja taktiikka ry on peleistä (sota, historia, scifi, fantasia) kiinnostuneille ihmisille tarkoitettu yhdistys, jonka tavoitteena on tarjota puitteet pelaamiselle (kerhohuone, turnauksia, esittelypelejä) sekä yhdistää eri pelien ja pelaamisen harrastajia.
Yhdistyksen toiminta-ajatuksena on tarjota peleistä, ja pelaamisesta kiinnostuneille ihmisille puitteet yhteisen harrastuksen toteuttamiseen. Yhdistys järjestää pelipaikan, tarjoaa pelejä, organisoi tapahtumia ja mahdollistaa monipuolisen peliharrastustoiminnan ja joukon uusia samanhenkisiä ystäviä.
Yhdistyksen kerhohuone sijaitsee Helsingissä Lauttasaaressa (Nahkahousun tie 5, 3. krs) hyvien kulkuyhteyksien äärellä. Pelitilan 5 pelipöytää, askartelu- ja kokoustilat sekä yhdistyksen pelit ja maastot ovat vapaasti jäsenien käytettävissä kerhopäivinä ja erikseen sovittaessa.
Yhdistys järjestää turnauksia, pelitapahtumia ja uusien lauta- ja sotapelien esittelytilaisuuksia. Vuonna 2011 yhdistys järjesti mm. useita Warhammer fantasy & 40K turnauksia, Warmachine / Hordes turnauksia, Flames of War turnauksia, ja toimi DBM-turnausten pelipaikkana, ja järjesti ohjelmaa Ropeconiin.
Kerholla on vakituiset pelipäivät mm lautapelaamiseen, askarteluun, WM/H -pelaamiseen, Flames of War peleihin, sekä Warhammer Faba & 40:hon.
Ota yhteyttä vaikkapa tämän ketjun kautta tai yv:llä.
Täällä kannattaa huudella, jos haluaa haastaa Noppakerholaisia faba-, 40k, Ancient Battle, War of the Rings tms peleihin. Heitä haastetta, ja toivottavasti yv:llä alkaa tulla pelipäiviä. Kerho on auki ainakin maanantaisin, keskiviikkoisin, torstaisin ja lauantaisin, joten niinä päivinä mahtuu pelailemaan kerholaisten kanssa. Pelit kannattaa sopia etukäteen. Kerholla on 5 pelipöytää pystyssä, ja muutaman muun mahtuu tarvittaessa pystyttämään.
If You are looking for a game of 40K, Warhammer fantasy or some of the more esoteric war games, You are welcome to throw challenges here. We have luxurious gaming facilities at Helsinki, and constant need for new meat to grind :) Club is available on mondays, wednesdays, thursdays and saturdays, book a game with a club member in advance and come to play !
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ti 17.01.2012 09:22
Kirjoittaja smaxx
Kerhon sivut
www.nopat.fi -ovat tilapäisesti suljettuna, joten jos on tarvetta tavoittaa kerholaisia, tiedottaa kysyä tms, voi käyttää tätä ketjua.
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ti 17.01.2012 10:19
Kirjoittaja Prkl
Warmachine/Hordes pelipäivistä (joka torstai) löytyy tietoa tästä ketjusta:
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... 13&t=89412
Tervetuloa vanhat ja uudet!
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ti 17.01.2012 13:14
Kirjoittaja rolld6
Nopat & Taktiikka Ry:n Wordpress-ohjelmiston kautta tilille oli hakkeroitu. Louhi Networksin Intrusion Defence -protokollan
mukaan sivuston on toistaiseksi suljettu vahinkojen leviämisen välttämiseksi. Asiaa tutkitaan ja sivusto pyritään
nostamaan pystyyn mahdollisimman pikaisesti.
Kerhoillat jatkuvat normaalisti. Itse olen avaamassa ovia keskiviikkona 12-> ja perjantaina 18->
Siihen asti kerhon toimintaan liittyvät ilmoitukset tähän ketjuun. Kiitos.
Terveisin
Tapio Talvisalo
Hallituksen puheenjohtaja
Gsm: +358 -40- 503 5953
--
Linkedin: Tapio Talvisalo
Twitter: rolld6games
Facebook: Roll Deesix
Flicker: Roll D6 game
BGG: tapio
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ti 17.01.2012 21:13
Kirjoittaja smaxx
Ja aina vaan on sivut alhaalla, alkaa tulla vieroitusoireita.
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ti 17.01.2012 23:01
Kirjoittaja anwil
Onko tietoa missä formaatissa wordpress säilyttää käyttäjien salasanat, as in, lienevätkö kryptattuja? Tai toisin sanoen, onko käyttäjätunnuksia / salasanoja mahdollisesti karannut maailmalle?
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ti 17.01.2012 23:44
Kirjoittaja fho
Vieroitusoireita helpottamaan uusi askartelublogini
http://maalaus.blogspot.com/
Tervetuloa maanantaisin kerholle rakentelemaan ja maalaamaan klo 17:30 alkaen.
Ymmärtääkseni Wordpressissa salasanat on
salattuina.
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ke 18.01.2012 13:54
Kirjoittaja smaxx
Kerhon sivu näyttäisi olevan about pystyssä taas.
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: To 09.02.2012 13:42
Kirjoittaja Hena
Löytyisikö täältä epicin pelaajia tarpeeksi, jotta voisi kuvitella saavansa pelin vähintään kerran kuukaudessa? Vuosimaksu on sen verran korkea, että en halua sitä maksaa jos pelaajia ei ole tarpeeksi. Toinen on löytyisikö mahdollisia innostuneita kokeilemaan itsetehtyä 6mm pelisäännöstöä?
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: To 09.02.2012 13:56
Kirjoittaja smaxx
Hena kirjoitti:Löytyisikö täältä epicin pelaajia tarpeeksi, jotta voisi kuvitella saavansa pelin vähintään kerran kuukaudessa? Vuosimaksu on sen verran korkea, että en halua sitä maksaa jos pelaajia ei ole tarpeeksi. Toinen on löytyisikö mahdollisia innostuneita kokeilemaan itsetehtyä 6mm pelisäännöstöä?
Nyt näkyisi Epic pelaajat aktivoituneen, eli kerholle on kuskattu kuutiometrillinen Epic maastoa, ja pelejäkin on näkynyt, ks kerhon sivut.
Tultaisiin taas EPIC hengessä sunnuntaina 25.3 pelaamaan titaanien murskausta. Päivä näytti vapaalta?
Kuten viime kerralla tuon armeijakamaa tarpeeksi niillekin jotka haluavat kokeilla mutta omaa armeijaa ei löydy.
teen itse muutaman skenaarionkin valmiiksi niin hommassa on syy & seuraus kaikelle sille kuolemalle…
Yleensä, kun järkkää ja mainostaa tapahtumia, niin kerholaisista löytyy pelaajia vähän joka systeemiin, oma aloitteellisuus on oleellista. Hyvänä esimerkkina Force on Force, ei sitä kukaan pelannut, mutta kun kaksi jantteria otti ja maalasi maastot ja napit, ja alkoivat järjestää pelejä, niin johan sitäkin peliä tahkotaan säännöllisesti kerholla.
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ti 17.04.2012 14:35
Kirjoittaja ohris
Löytyisikö kiinnostuneita Nopat & Taktiikka jäseniä Warhammer Faba peliin? Kerholla on hyvät tilat pelailla ni laitan tänne.
Myös ei kerhon jäseniä vastaan kyllä mielellään pelailen joten kuka tahansa kiinnostunut voi laittaa haasteita.
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: To 26.04.2012 13:31
Kirjoittaja smaxx
Täällä kannattaa huudella, jos haluaa haastaa Noppakerholaisia faba-, 40k, Ancient Battle, War of the Rings tms peleihin. Heitä haastetta, ja toivottavasti yv:llä alkaa tulla pelipäiviä. Kerho on auki ainakin maanantaisin, keskiviikkoisin, torstaisin ja lauantaisin, joten niinä päivinä mahtuu pelailemaan kerholaisten kanssa. Pelit kannattaa sopia etukäteen. Kerholla on 5 pelipöytää pystyssä, ja muutaman muun mahtuu tarvittaessa pystyttämään.
If You are looking for a game of 40K, Warhammer fantasy or some of the more esoteric war games, You are welcome to throw challenges here. We have luxurious gaming facilities at Helsinki, and constant need for new meat to grind :) Club is available on mondays, wednesdays, thursdays and saturdays, book a game with a club member in advance and come to play !
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Pe 27.04.2012 12:48
Kirjoittaja Tylran
Morjensta!
Meikä on vähän mietiskellyt kerhoon liittymistä, mutta yksi homma vähän askarruttaa.
Haen nyt tässä keväällä Jyväskylään opiskelemaan. Mikäli pääsisin haluamaani paikkaan, muuttaisin siis pois PK-seudulta. Eli mikäli liittyisin kerhoon nyt, ja pääsisin opiselemaan, kerkeäisin pelailemaan n. 3kk ennen muuttoa. Lisäksi teillä on ilmeisesti tuo kolehdin keräys kesäkuussa ja joulukuussa (tai jotenkin samansuuntaisesti), jolloin joutuisin nyt liittyessäni maksamaan 110€ (olettaen että minun annetaan maksaa vain opiskelijahintaa) tuolta n. 3kk ajalta.
Eli kysymys kuuluu: voiko tähän tehdä jonkinlaisen poikkeuksen, tyyliin se jäsenmaksu liittyessä, ja sitten jos pääsen, niin pelailen sillä se ajan kun Espoossa asustan. Jos en pääse, niin maksan uudestaan uuden kolehtikauden mukaisesti, ja homma jatkuu siitä normaalisti. Eli maksaisin heti, kun tiedän, etten päässyt opiskelemaan.
Ei muuten mitään ongelmaa, mutta vuoden maksut kolmelta kuukaudelta ei hotsita. Mielelläni kyllä muuten liityn kerhoon.
-Juho
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Pe 27.04.2012 12:54
Kirjoittaja smaxx
Tylran kirjoitti:Haen nyt tässä keväällä Jyväskylään opiskelemaan. Mikäli pääsisin haluamaani paikkaan, muuttaisin siis pois PK-seudulta. Eli mikäli liittyisin kerhoon nyt, ja pääsisin opiselemaan, kerkeäisin pelailemaan n. 3kk ennen muuttoa. Lisäksi teillä on ilmeisesti tuo kolehdin keräys kesäkuussa ja joulukuussa (tai jotenkin samansuuntaisesti), jolloin joutuisin nyt liittyessäni maksamaan 110€ (olettaen että minun annetaan maksaa vain opiskelijahintaa) tuolta n. 3kk ajalta.
Laitoinkin tarkemmin yv:tä. Semmoinen korjaus tähän, että jäsenmaksu on puolivuosittain. Tottakai hyvillä perusteilla asioista voi joustaa, mieluummin kuin hankaloittaa jäsenenä olemista :)
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ma 07.05.2012 13:59
Kirjoittaja Waltio
Moi!
Huomenna (8.5) aattelin löytää tieni sinne kerhoon ja haluaisin vastustajan joka EI pelaa Grey Knight:lla
Mun armeeijat ovat 1750pts Eldar ja 1850pts Daemons, ota yhteyttä tänään (7.5) jos haluat jonkun noista vastustajaksi. Numeroni on 050-4948515, kerro nimesi, armeeijasi, pistemäärä, ja mihin aikaan.
- Waltio
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ke 09.05.2012 00:49
Kirjoittaja Kaapelikala
Miksi ei geekuja? Jotain ihme rasismia tämä on!
Voisin tulla pelaamaan, jos olisi laittaa rahaa jäsenmaksuun. Vaan kun ei nyt ole, sniff...
Asiasta kukkaruukkuun: Pystyykö jäsenmaksua maksamaan kuukausittain? Opiskelijan -40 euron budjetista kun ei oikein kiskota isoja summia tuosta vaan.
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ke 09.05.2012 21:00
Kirjoittaja Kheirakh
Hei!
Onko kerhotilat sunnuntaisin auki? Ainakin tuolla kotisivuilla oli, että sunnuntaisin olis klo 12 eteenpäin auki, onko totta tämä? Ajateltiin tulla kaverin kanssa pelaamaan fabaa ja katsomaan mestat ihan ekaa kertaa. Entä miten jäsenyysmaksu suoritetaan? :)
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ke 09.05.2012 21:33
Kirjoittaja smaxx
Kheirakh kirjoitti:Onko kerhotilat sunnuntaisin auki? Ainakin tuolla kotisivuilla oli, että sunnuntaisin olis klo 12 eteenpäin auki, onko totta tämä? Ajateltiin tulla kaverin kanssa pelaamaan fabaa ja katsomaan mestat ihan ekaa kertaa. Entä miten jäsenyysmaksu suoritetaan? :)
On se yleensä sunnuntaisin auki, nyt on sunnuntaina äitienpäivä, joten voipi olla hiljasempaa. Minäpä kysäsen onko kukaan paikalla. Lauantaina pelaillaan Stormiturnausta, joten en välttämättä jaksa sunnuntaina raahautua paikalle. Lauantaille mahtunee kyllä sekaan pelailemaan ihan normipeliäkin.
Tuolla on ohjeet liittymiseen :
http://www.nopat.fi/liity-mukaan/
Jos olette näin kesken kautta liittymässä, kysykää Tapsalta päivän tarjous meilillä.
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Ke 09.05.2012 22:15
Kirjoittaja Waltio
Kaapelikala kirjoitti:Miksi ei geekuja? Jotain ihme rasismia tämä on.
Sen takii koska minulla on Daemonit niin en haluaisi pelata geekuja vastaan, entiset Daemonhunters. En ole rasisti mutta en toki halua pelata niitä kohti mutta jos on pakko niin voin tottakai
Re: Nopat ja Taktiikka -pelikerho
Lähetetty: Pe 11.05.2012 00:12
Kirjoittaja Kheirakh
smaxx kirjoitti:Kheirakh kirjoitti:Onko kerhotilat sunnuntaisin auki? Ainakin tuolla kotisivuilla oli, että sunnuntaisin olis klo 12 eteenpäin auki, onko totta tämä? Ajateltiin tulla kaverin kanssa pelaamaan fabaa ja katsomaan mestat ihan ekaa kertaa. Entä miten jäsenyysmaksu suoritetaan? :)
On se yleensä sunnuntaisin auki, nyt on sunnuntaina äitienpäivä, joten voipi olla hiljasempaa. Minäpä kysäsen onko kukaan paikalla. Lauantaina pelaillaan Stormiturnausta, joten en välttämättä jaksa sunnuntaina raahautua paikalle. Lauantaille mahtunee kyllä sekaan pelailemaan ihan normipeliäkin.
Tuolla on ohjeet liittymiseen :
http://www.nopat.fi/liity-mukaan/
Jos olette näin kesken kautta liittymässä, kysykää Tapsalta päivän tarjous meilillä.
Kiitos vastauksesta! En valitettavasti pääse lauantaina paikalle, koska on työpäivä juuri silloin, mutta katselemme, jos tulemme pelaamaan sinne joku toinen päivä. Laitan mailia mainitsemallesi henkilölle jäsenyydestä.